Skocz do zawartości
Linoge

Podłączanie Dysku W "locie"

Rekomendowane odpowiedzi

Daruj sobie taki zabieg . Listwa IDE jest zasilana prądem . Wprawdzie napięcia są niewielkie , ale jednak są . Kilkakrotnie może ci się uda to zrobić bez poważnej awarii , ale w końcu uszkodzisz dysk lub zasilacz . Lub też obydwa urządzenia razem . O ile przy okazji nie uszkodzisz czegoś więcej w komputerze .

Pozdrawiam .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem ze masz kontroler IDE z funkcja hot-swap... bo jak nie to mozesz sobie darowac. Kiedys przez przypadek podlaczylem w ten sposob dysk w kieszeni hot-swap, ale na zwyklym kontrolerze (Krotki opis sytuacji: kieszen z dyskiem byla w szyfladce tylko niedopchnieta do konca bo akurat intensywnie przekladalem dyski w kompie i nie chcialo mi sie jej wyciagac na biurko; jakos tak wyszlo ze przez przypadek popchnalem kieszen kolanem...) komp momentalnie sie zawiesil, a dysk nie chcial odpalic przez pare kolejnych restartow.

Tyle moich doswiadczen. Kumpel probowal tego na Linux'ie przez resetowanie kontrolerow - stwierdzil potem: "delikatnie mowiac: nie wyszlo"

 

Rob jak chcesz, ale osobiscie nie widze sposobu zeby to moglo sie udac bez kontrolera z hot-swapem.

 

pozdro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w locie podłączyłem Cdrom :rolleyes: i poszedł zasilacz (noname) :D ale to było w starociu 486 :)

 

Piszę tego posta aby odradzić takiej operacji bo mój brat tak spalił Segate20Gb i Codegena. (+pełno dymu i petardy w obudowie :unsure: )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak  temacie można podłaczyć dysk pod działajacy komputer bez uzywania kieszeni ? znacie moze jakis soft do wylaczania  ide czy cos podobnego co moze byc w takim przypadku pomocne ?

 

z gory wielkie dzieki :)

1682410[/snapback]

kup dysk SATA i po problemie, a nie kombinuj :>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz dobry zasilacz, dobry dysk i trochę szczęścia, to Ci się uda. Pytanie tylko: PO CO?

 

Ja tak raz robiłem (tego wymagała intrukcja diagnostyczna dysku Western Digital).

Wyglądało to tak:

- włącz DOS

- uruchom programik diagnostyczny

- podłącz taśmę danych do dysku

- podłącz zasilanie

 

Sam sie bałem o kompa i o dysk, który nie był mój. O dziwo nic się nie stało, nie było wielkiego BUM ani innych efektów specjalnych.

No i nie słyszałem, aby tależe się kręciły (dysk dość stary więc powinny być słyszalne) - prawdopodobnie dlatego, że do wgrywania firmware-u nie są potrzebne.

Cały haczyk polega na tym, iż ZWORKA na dysku była ustawiona w tryb DIAGNOSTYCZNY. Nie wiem, co by się stało, gdyby tak próbować na "normalnych" ustawieniach zworek. DOS zapewne i tak nie zobaczy dysku aż do restartu. W Windows jest "Wyszukaj nowy sprzęt", ale czy jest sens kombinować (ryzykować) sprzęt dla tych kilkudziesięciu sekund??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiesz nie kombinuj takich rzeczy, IDE raczej sie nie podloncza w taki sposub, wysokie ryzyko uszkodzenia sprzetu, a tak nawiasem mowiac kumpel mowil mi jak byl u niego kumpel i widzial jak ten moj znajomy odlanczal dysk SATA w czasie pracy windows wiec ten odniosl to do siebie i tak samo zrobil ze swoim kompem > odlonczyl IDE w czasie pracy kompa > rzeźnik < :D no ale na szczescie nic sie nie stalo (a raczej sie nie moglo stac no oprocz utraty danych jakby byly ewentualnie tymczasowo w buforze dysku no ale tego tez nie doswiadczyl) ale wlanczac dysk IDE to co innego, na pewno nie radze B)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o zapisywanie danych na dysk w czasie jego odłączania, to należy wyłączyć wszelkie aplikacje, które mogą coś na nim zapisywać (przywracanie systemu, loggery, antywiry itp).

 

Jeśli zaś chodzi o samo odłączenie dysku, to teoretycznie jest w "Menedżerze urządzeń" opcja "Wyłącz" przy każdym urządzeniu - klikamy to, potem odłączamy najpierw zasilania, a następnie tasiemkę z danymi i powinno być ok. Powinno, bo to tylko teoria - nigdy tego nie robiłem i raczej nie zamierzam próbować.

Pozostaje tylko kwestia, czy po ponownym podłączeniu dysku będzie on widziany przez system i czy uda się go włączyć przez "Menedżera urządzeń"..?

Jak ktoś chce (ma odwagę/sprzęt na którym mu nie zależy), to rzecz jest do sprawdzenia...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jest zamknac temat, bo ludzie pomysla ze tak mozna robic

 

Człowieku raz podpialem dysk nowy 80Gb wtedy rarytas. Wszystko chodziło.

 

Drugi raz zrobiłem to samo, kabel IDE potem prąd i co ? Spalił się, smrud poleciał z dysku. Byłem w plecy (wtedy taki dysk kosztował coś 600 złoty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra, tak to ładnie z teorii wygląda a czy sprawdzałeś to? Bo ja kiedyś tak i po wyłączeniu dysku w menedżerze on wcale nie jest wyłączany. System prosi o ponowny rozruch komputera i informuje, że po po nownym rozruchu zostanie wyłączony. Sprawa jest prosta. nie wolno wyłączać i włączać dysku HDD czy napędu CD w czasie działania komputera!!!. Jak tak bardzo chcesz to kup sobie SATA albo kieszeń USB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawa jest prosta. nie wolno wyłączać i włączać dysku HDD czy napędu CD w czasie działania komputera!!!. Jak tak bardzo chcesz to kup sobie SATA albo kieszeń USB.

... albo kupic kontroler ATA, ktory obsluguje HOT-SWAP. Sa takie cudenka, ale kosztuja wiecej niz niejeden komputer :) Tu przyklad.

Bez tego to rosyjska ruletka.

 

pozdro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

brat podlaczal dysk i zapomnial wylaczyc kompa ;) real; zapytalem sie co robisz a on wtedy oprzytomnial ;] no nic szajsung40gb odeszedl a z nim kilkadziesiat giga nowosci :| - taki byl koniec tej pieknej historii moze mi sie uda przeszczepic elektronike ;)

 

z tego co pamietam jeszcze byly opowiednie progsy do podlaczania dysku w locie, jakas firma do kieszeni cos takiego dodawala ;] ale narazie musze uszczelic kolejna kieszen ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

można nie jest to bezpieczne ale robi się to tak podłączasz taśmę a potem prąd i wszystko gra, małe szansę na uszkodzenie napędu no mi się jeszcze nie zdarzyło

zasilacz tez wytrzyma jak nie jest mocno przeciążony

moga byc jedynie problemy z wykryciem dysku przez system wykryje go ale zdarza sie ze oznacza go jako off-line i wtedy i tak trzeba restart systemu robic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

można nie jest to bezpieczne ale robi się to tak podłączasz taśmę a potem prąd i wszystko gra, małe szansę na uszkodzenie napędu no mi się jeszcze nie zdarzyło

zasilacz tez wytrzyma jak nie jest mocno przeciążony

moga byc jedynie problemy z wykryciem dysku przez system wykryje go ale zdarza sie ze oznacza go jako off-line i wtedy i tak trzeba restart systemu robic

1700755[/snapback]

Czy można wyjąć procesor albo pamięć w czasie pracy komputera? Można, ale nie jest to bezpieczne :lol:

My nie rozmawiamy o tym czy jest to fizycznie możliwe bo fizycznie to możesz nawet zmieniać koło w czasie jazdy. Chodziło o to czy jest to bezpieczne. W.w. posty wyraźnie świadczą nie.

Jesteś twardy? Masz już dość swojego HDD? Nie ma sprawy. Skorzystaj z podpowiedzi kolegi Zawadaki. On ręczy własnym słowem, że tak można a więc, w przypadku uszkodzenia zwróci Ci pieniądze.

Edytowane przez Excray

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy można wyjąć procesor albo pamięć w czasie pracy komputera? Można, ale nie jest to bezpieczne :lol:

My nie rozmawiamy o tym czy jest to fizycznie możliwe bo fizycznie to możesz nawet zmieniać koło w czasie jazdy. Chodziło o to czy jest to bezpieczne. W.w. posty wyraźnie świadczą nie.

Jesteś twardy? Masz już dość swojego HDD? Nie ma sprawy. Skorzystaj z podpowiedzi kolegi Zawadaki. On ręczy własnym słowem, że tak można a więc, w przypadku uszkodzenia zwróci Ci pieniądze.

1701157[/snapback]

mi sie uszkodzic niczego nie udało i tyle, nikomu tego nie polecam mowie tylko ze da sie to zrobic bez zniszczenie !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...