Skocz do zawartości
smagal

Winamp Czy Foobar ?

Rekomendowane odpowiedzi

Siemano

 

Zakładam taki temacik a zeby wszyscy, którzy miotają się między Foobarem a Winampem szukając jaknajlepszego brzemienia wypowiedzieli się na temat swoich obserwacji, odkryć no i oczywiście żeby przedstawili wszystkie za i przeciw, wady i zalety swojego ulubionego playera :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiscie oddaje glos na foobara :wink:

W podstawowej wersji ma wiecej mozliwosci konfiguracji od winampa, zajmuje mniej pamieci.

No i w jakis sposob wyroznia to nasze oprogramowanie. Winamp jest prawie tak pospolity jak IE :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brzmienie obu jest inne. Do winampa trzeba doinstalować plugin skalujący - który chyba jest dokładniejszy od tego z foobar, do foobara trzeba doinstalować "wygląd" :P Oba są ciekawe, ale nie wiem który gra wierniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam między nimi nie widzę różnicy w dźwięku !!

Ale to może przez skalowanie...

Tak czy inaczej wolę Foobara.

Ja też nie widzę, ale słyszę ;)

 

Wybieram foobara za mniejszą pospolitość, open source i możliwość własnej konfiguragcji składającej się z czego dusza zapragnie :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie foobar :P. Przesiadłem się po wielu latach z winamp’a i jestem naprawdę zadowolony. Wszytko pięknie śmiga, zjada mało ram’u <chyba koło 5 mb>, szeroka gama pluginów, dowolna konfiguracja, a w dodatku te ikony :P.

 

Naprawdę różnica jak dla mnie jest ogromna, a połączenie foobar + creative SB 5.1 live <tylko z kx’ami> daje świetne rezultaty. Zresztą nie sprawdzisz nie dowiesz się nigdy. Jeśli komuś nie zależy na wyglądzie to polecam. Pyzatym napisane przez polaka :P

 

ps. mozna było by dodać ankiete B)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brzmienie obu jest inne. Do winampa trzeba doinstalować plugin skalujący - który chyba jest dokładniejszy od tego z foobar, do foobara trzeba doinstalować "wygląd" :P Oba są ciekawe, ale nie wiem który gra wierniej.

Co to jest plugin skalujacy do Winampa, co daje i skad go sciagnac? ;)

Od zawsze uzywam Winampa. Foobara jeszcze nie sluchalem. Jak kupie karte dzwiekowa to sie tym pobawie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to jest plugin skalujacy do Winampa, co daje i skad go sciagnac? ;)

Od zawsze uzywam Winampa. Foobara jeszcze nie sluchalem. Jak kupie karte dzwiekowa to sie tym pobawie ;)

http://forum.purepc.pl/index.php?showtopic=174792

 

Bez tego plugina nie ma mowy o słuchaniu - foobar też coś takiego ma ..... tylko w tym foobarowskim nie ma możliwości regulacji precyzji kernela i ogólnie myślę że ten z winamp jest znacznie bardziej zaawansowany ( wewnętrznie liczy 64 bit i można ustawić dowolną wartość resamplingu )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WItam

 

Nieprawdą jest ze foobar nie ma problemów ze salowaniem jak to tutaj zostało nazwane, mówimy o resamplingu. Poprostu foobar domyślnie posiada wtyczkę resamplującą której domyślnie Winamp nie posiada. Odtwarzanie samego dźwięku w tych dwóch programach po rozwiązaniu problemu resamplingu nie daje żadnej różnicy i mowa tu o pomiarach jakie wykonałem. Co do problemu resamplingu to nie jest to wina Winampa tylko kart SoundBlaster i wielu naśladowców SB które nie radzą sobie zbyt dobrze z formatem 44.1kHz próbkowania.

 

pozdrawiam

 

P.S. Uzywam Winampa bo jest minimalistyczny, a sygnał podaję bezpośrednio na wyjscie karty z pomnięciem DSP więc resampling mi nie straszny ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziasiaj postanowiłem zrobić teścik i zainstalowałem wampa oraz wtyczkę HQSoftProc Software Resampling v4 i niestety nie dziala mi na 24bit :( tylko na 16 i 32 (kernel ustawiony na 200) po zapuszczeniu piosenki słuchać jakby szum taki przerywany i piosenkę gdzieś w oddali... :( czego to może być wina ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WItam

 

Nieprawdą jest ze foobar nie ma problemów ze salowaniem jak to tutaj zostało nazwane, mówimy o resamplingu. Poprostu foobar domyślnie posiada wtyczkę resamplującą której domyślnie Winamp nie posiada. Odtwarzanie samego dźwięku w tych dwóch programach po rozwiązaniu problemu resamplingu nie daje żadnej różnicy i mowa tu o pomiarach jakie wykonałem. Co do problemu resamplingu to nie jest to wina Winampa tylko kart SoundBlaster i wielu naśladowców SB które nie radzą sobie zbyt dobrze z formatem 44.1kHz próbkowania.

 

pozdrawiam

 

P.S. Uzywam Winampa bo jest minimalistyczny, a sygnał podaję bezpośrednio na wyjscie karty z pomnięciem DSP więc resampling mi nie straszny ;-)

Oczywiście zgadzam się że głównym powodem powstających zniekształceń jest częstotliwośc niesymetryczna karty ( np 96 lub 48 k ) wzgl. sygnału 44,1 k a dokładniej beznadziejny sposób zamiany wszystkiego na tę wewnętrzną częstotliwość ( gdyby było to robione przynajmniej poprawnie to nie trzeba byłoby nawet myśleć o HQsoftProc ). Nie wiem jak wykonałeś pomiary ale ja słyszę różnicę między foobar a winamp ( oba 24 bit/ 96k i plik PCM 16bit 44,1 k ), foobar ma więcej sopranów, bardziej ostrych - za czym nie przepadam. Wtyczkę w winamp mam nastawioną na kernel 300.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już działa na 24/96 (wamp) zmieniłem wersję na 4.4Pro :) Kyle jak ustawiłeś w foo 24/96 ?? jak miałem przez ASIO Kernel-Streaming (w foo) to przy próbie odpalenia na 24bit foobar wywalał błąd :( działał tylko na 16... a na Creative ASIO wogóle nie grało :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już działa na 24/96 (wamp) zmieniłem wersję na 4.4Pro :) Kyle jak ustawiłeś w foo 24/96 ?? jak miałem przez ASIO Kernel-Streaming (w foo) to przy próbie odpalenia na 24bit foobar wywalał błąd :( działał tylko na 16... a na Creative ASIO wogóle nie grało :(

NA KX jeszcze nie testowałem ( muszę się znowu tym pobawić ) tylko na tych najnowszych sterach oficjalnych z 2006r.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale ja nie mówię o KX :) nigdy ich nie miałem... skoro Ty też ich teraz nie masz a możesz w foo ustawić 24/96 to będę dźwięczny ;) za wyjaśnienie jak to zrobić :) co masz ustawione na output w foo ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Foobar

 

+GUI konfigurowalne i przejrzyste

+małe zżeranie zasobów

+dekodery + dithering --> http://guruboolez.free.fr/mp3decoder/index.htm

+masa wtyczek

+masstager - nie ma lepszego narzędzia do zarządzania tag-ami

 

A to mój foobarek:

Dołączona grafika

Edytowane przez turzol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WItam

 

Nieprawdą jest ze foobar nie ma problemów ze salowaniem jak to tutaj zostało nazwane, mówimy o resamplingu. Poprostu foobar domyślnie posiada wtyczkę resamplującą której domyślnie Winamp nie posiada. Odtwarzanie samego dźwięku w tych dwóch programach po rozwiązaniu problemu resamplingu nie daje żadnej różnicy i mowa tu o pomiarach jakie wykonałem. Co do problemu resamplingu to nie jest to wina Winampa tylko kart SoundBlaster i wielu naśladowców SB które nie radzą sobie zbyt dobrze z formatem 44.1kHz próbkowania.

 

pozdrawiam

 

P.S. Uzywam Winampa bo jest minimalistyczny, a sygnał podaję bezpośrednio na wyjscie karty z pomnięciem DSP więc resampling mi nie straszny ;-)

Więc o ile się nie mylę jest to przyczyna braku różnicy pomiędzy tymi dwoma programami w moim przypadku...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc o ile się nie mylę jest to przyczyna braku różnicy pomiędzy tymi dwoma programami w moim przypadku...

heh ... Ty to nawet nie musisz skalować ( kiedyś robiłeś ten test przy 44k i nie było zniekształceń w pliku testowym )

 

->smagal

 

Mam wybrany HQ Soft Proc a w nim jako wyjście DirectSound output v2.42. Ja odtwarzam tylko PCM w tej chwili i jeszcze w pluginie waveform decoder mam nie zmienione 16bit ( wolę aby softproc to robił gdzie ustawiłem 24 ).

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja polecam Foobara. Przypadla mi w nim do gusty m.in. funkcja masstagger, ktora pozwala automatycznie zmieniac cechy plikow, np jesli masz mp3 nie po kolei w katalogu, to ustawiasz je sobie odpowiednio w foobarze, odpalasz masstaggera i on ci np. odpowiednio dopisze numerki na poczatku nazwy kazdego pliku. Oczywiscie ma duzo wiecej zastosowan.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak wykonałeś pomiary ale ja słyszę różnicę między foobar a winamp ( oba 24 bit/ 96k i plik PCM 16bit 44,1 k ), foobar ma więcej sopranów, bardziej ostrych - za czym nie przepadam. Wtyczkę w winamp mam nastawioną na kernel 300.

Pomiary wykonałem na Audio Precision Two w instytucie telekomunikacji i akustyki Politechniki Wrocławskiej. Oba programy miały wyłączone wszelkie pluginy i odtwarzały muzykę na tym samym sprzęcie. Porównanie korelacji wzajemnej obu sygnałów dawało wartość stała bliską 0 co oznacza że były identyczne. Podzielenie jednego dygnału przez drugi dawało wartość jeden z dokładnością do ósmego miejsca po przecinku co oznacza że praktycznie nie było żadnej różnicy poza tą którą wprowadzały przewody jakimi podączyłem oba sygnały do urządzenia.

 

Zarówno Foobar jak i Winamp uzależnione są od DSP karty. Różnica jest taka że Winamp i Foobar mogą byc wyposażone we wtyczki resamplujące, które pozwalają na wprowadzenie do DSP sygnału o parametrach mu odpowiadających, dlatego wewnętrzny algorytm resamplingu w DSP nie jest wtedy używany. Pozostaje tylko kwestia tego, który algorym jest lepszy, ten w Foobarze, czy ten w Winampie a tego jeszcze nie sprawdziłem.

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...