Skocz do zawartości
krisoo

21" Samsung Syncmaster 215tw

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Czy inni posiadacze 215tw tez mogliby wyprobowac ta opcje? Ciekawe czy u wszystkich jest skuteczna...

Niestety posiadacze kart firmy nvidia, a takich jest pewnie co najmniej 50%, tej opcji nie wypróbują. W sterownikach nvidii nigdzie nie ma "Reduce DVI frequency on high-resolution displays".

Więc albo 215TW nie jest idealną panoramą jak pisał poprzednik, albo drivery nvidii wymagają poprawki.

Swoją drogą czy ktoś wie co ta opcja zmienia? Wygląda, że coś redukuje, ale co?

Pozdrawiam

Edytowane przez felis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli jakja bede uzywal monitora do gier filmow i neta to co brac? Samsung czy nec? Gram duzo w rozne gry. Czesto przez neta.

Zalezy w co grasz (w szybkich FPP input lag moze byc bardzo uciazliwy) i jaka masz karte . NEC jest szybszym monitorem pozbawionym input laga (w Samungu input lag da sie wyeliminowac na kartach Ati co potwierdzil Cruel).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Imo w tej cenie to tylko Samsung 215TW. ;] Input laga wyeliminujesz i bedziesz sie cieszyl jednym calem wiecej. ;) Nec ma poza tym szybe, ktora dla niektorych moze byc irytujaca (na przyklad dla mnie ;)).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym bral Samsunga. ;) Widzialem ten monitor i bardzo mi sie podobal. W testach wypada swietnie. Masz karte ATI wiec jedyna jego wade wyeliminujesz. ;] Sam bylem na niego zdecydowany lecz fundusze mnie ograniczaly i musialem wybrac cos innego. Z testow wynika, ze Samsung 215TW jest troche szybszy od ViewSonic'a vx2025wm, ktorego posiadam, a ze gram dosc czesto w PESa to moge stwierdzic, ze smuzenia nie widze w tej grze na swoim monitorze wiec na Samsungu tym bardziej nie powinno byc ono zauwazalne. ;) Decyzja jednak nalezy do Ciebie. :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No a czy ten NEC ma mozliwosc odtwarzania HDTV? I ma z kolei duzo slabszy kontrast.

Co do HDCP to nie wiem ale nawet jeśli wersja PRO tego nie ma ( w co wątpię) to i tak kiedy pojawią się takie zabezpieczone filmy pojawi się też odpowiedni "patch" - obecnie wszystko HD jest bez HDCP.

 

Matryca PVA ma "wyprane" ciemne odcienie - zgodnie z tym co piszą na widescreengaming.

 

Widziałem porównanie matrycy S-PVA i S-IPS - nie zobaczyłem gorszego kontrastu na IPS ( tak gołym okiem ) ale zobaczyłem większe kąty i lepsze kolory na S-IPS ( były zdjęcia jakiegoś chyba Dell 2007 który do tej pory był na IPS a pojawiły się modele na PVA - na które ludzie "psioczą" kiedy widzą obok IPS.

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Widziałem porównanie matrycy S-PVA i S-IPS - nie zobaczyłem gorszego kontrastu na IPS ( tak gołym okiem ) ale zobaczyłem większe kąty i lepsze kolory na S-IPS

A na tej stronie (drugie zdjęcie od góry) widać porównanie czerni na IPS, PVA i TN. Osobiście lubię jak czerń jest czarna i dlatego wybieram PVA

http://www.pctuning.cz/index.php?option=co...mp;limitstart=2

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

A na tej stronie (drugie zdjęcie od góry) widać porównanie czerni na IPS, PVA i TN. Osobiście lubię jak czerń jest czarna i dlatego wybieram PVA

http://www.pctuning.cz/index.php?option=co...mp;limitstart=2

Pozdrawiam

Ten przykład z tej strony to raczej dowód że nie zawsze IPS oznacza najlepszą matrycę pod każdym względem a TN najgorszą - mamy tu najfatalniejszy przykład podświetlenia IPS ( więc co ma to porównanie do 20" modelu WGX2 ??? ) .... nie wiem czy czerń na NEC WGX2 nie jest lepsza niż na Samsungu 215.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ten przykład z tej strony to raczej dowód że nie zawsze IPS oznacza najlepszą matrycę pod każdym względem a TN najgorszą - mamy tu najfatalniejszy przykład podświetlenia IPS

Nie chodzi mi o zdjęcia podświetlenia, ale o te poniżej pod kątem na których widać poziom czerni.

Dla uścislenia znajdują się w nagłówku: "Podání černé při pohledu z boku..."

Natomiast czy w wymienionym NECU WGX2 nie ma czasem szklanego filtra? Bo jeśli tak, to niestety prócz poprawy jakości obrazu zyskujemy jeszcze "lusterko", które mnie w innym modelu dosyć przeszkadzało.

A co do jakości podświetlenie to IPS jest niestety znane z pod ty względem ze złej strony.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Nie chodzi mi o zdjęcia podświetlenia, ale o te poniżej pod kątem na których widać poziom czerni.

Dla uścislenia znajdują się w nagłówku: "Podání černé při pohledu z boku..."

Natomiast czy w wymienionym NECU WGX2 nie ma czasem szklanego filtra? Bo jeśli tak, to niestety prócz poprawy jakości obrazu zyskujemy jeszcze "lusterko", które mnie w innym modelu dosyć przeszkadzało.

A co do jakości podświetlenie to IPS jest niestety znane z pod ty względem ze złej strony.

Pozdrawiam

W wersji 20wgxPRO zastosowano matrycę z szerszymi kątami ( na pewno wyraźnie lepszą niż ta ze zdjęcia 19" NEC ) - myślę że Samsung 21" i ten NEC WGX2 PRO to bardzo podobne jakościowo propozycje - sam się zastanawiam który lepszy ale jak na razie przekonany jestem do 20" NEC .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Nie jestem stałym użytkownikiem forum ale jego zawartosc, w szczególności ten wątek pomógł mi wybrac samsunga 215 - długo się wachałem ;)

 

Opinia, po 9h posiadania:

 

Wypas!!!! Ale... przy jasnośni 0% nadal wali po oczach - mocno. Rozdzielczość natywna tylko w RGB na DVI mam 1240, nie wiem czy to wina karty(fx5200) czy czegoś innego, może jakieś sugestie? Poza tym mam input laga, od razu poczułem po przesiadce z CRT, choć nie przeszkadza mi wogóle. Przy projekcji na dwa monitory jest widoczny ale jeśli ktoś nie gra zawodowo to drobiazg.

Trochę delikatny statyw. Jeden subpixel dead.

 

Co więcej? Sam miód!!!!

Możliwości regulacji statywu są rewalacyjne i to jeden wielki +.

Rozmiar matrycy to również +, dla wszystkich, którzy zastanawiają się 20" czy 21", radzę większe, nawet 22".

Kolory bez regulacji dużo lepsze niż AOC17+ CRT. Swiecace rogi tylko przy dużej jasności, której normalny człowiek nie jest w stanie i tak wytrzymać. Kąty rewelacyjne. Ogromna przestrzeń - widzieliści kiedyś wormsy w 1680?!

Dodatkowo bajer - wejście composit i możlwość jego podglądu.

Poza tym, uważam, że wady które wymieniłem są do zwalczenia, przynajmniej część więc jest dobrze.

 

Podsumowując: :)

 

Pozdrawiam,

Sirmilev

 

ps Gdyby tylko odpalić natywna na DVI....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też jestem świeżo upieczonym właścicielem Samsunga 215TW.

Skuszony opisem i opiniami w sklepie:

http://sklep.proline.pl/shop.php?prodid=SAMSUNG+21+215TW

a także dyskusją na niniejszym forum i MVA.pl zakupiłem to cudeńko i chciałbym podzielić się z wami swoimi opiniami.

 

Dodam ze wcześniej miałem okazję zapoznać się z Samsungiem 971P na podobnej matrycy PVA i podobnym pod względem wielkości iiymam E2200.

 

Obraz na moim Samsungu ideał, nawet patrząc całkowicie na wprost widać lepszy obraz (niż np. w 971P), nasycenie kolorów tak samo dobre, ale kąty

o wiele lepsze. Ale nie chodzi mi nawet o grube zmiany przy zmianie o duży kąt, a dyskretne zmiany przy małych rucha głową.

 

Np. w 971P gdy wyświetlimy ciemno szary obraz na czarnym tle to nawet przy małych (5 cm) ruchach głową widać jak obraz się zmienia, szarość jest metaliczna i jej metaliczność się dyskretnie zmienia - może dla wielu dyskretnie ale mnie to bardzo irytowało.

 

Natomiast w tym na S-PVA już to NIE WYSTĘPUJE. Prawie jak w CRT (prawie bo jak więcej głowę przesuniemy, tak z 20cm to już widać zmiany).

 

Nasycenie kolorów piękne. Wszystkie zapuszczane przeze mnie programy do ustawiania Gammy pokazywały że nie trzeba nic regulować (jedynie jak z jasnością zjedzie się poniżej 10% to minimalnie gamma się rozjeżdża). Gradienty prezentują się idealnie nie widać żadnej siatki żadnego diferingu gładkie jednolicie równo-zmienne powierzchnie (PS. polecam program TFTTEST wyświetla super gradienty).

 

Dodam ze testuję na razie na D-Sub (co prawda Matrox) i obraz jest bardzo dobry, bez cieni wokół literek i innych wad.

 

Jedyna wada to nieszczęsny "input lag" wyraźnie zauważalny, bez regulacji czułości myszki nie mogłem pracować, musiałem ustawić czułość na maksa i jest prawie dobrze, niestety utraciłem precyzję operowania myszą przy takich jej ustawieniach. Ciągle całkiem nie mogę się do tej wady przyzwyczaić (4 dzień) i nie polecam osobą które przy komputerze operują głównie myszą (ja dużo piszę to jeszcze ujdzie).

 

Jak przedmówca pisał, super są dodatkowe wejścia wideo z opcją PIP, można wyświetlić sobie np. TV z podłączonego magnetowidu w okienku, albo szybko podłączyć cyfrówkę.

 

Całości dopełnia bogate menu OSD.

 

Więc prawie ideał, niestety tylko prawie!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

->ZenPC

 

Gratuluję spostrzegawczości - mi też przeszkadzają te małe zmiany barw w zal. od minimalnych przesunięć głowy ( akurat w modelach MVA premium bo pva nie oglądałem dokładnie).... ale do rzeczy:

 

czy udało Ci się porównać tego samsunga do NEC WGX2 ?

 

ps. nie widzę już w ofercie Samsunga panoramicznej 21" matrycy - wycofują się z modelu 21" 1680x1050 ?

http://www.samsung.com/Products/TFTLCD/com...family_cd=LCD07

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na forum MVA.pl użytkownik Psylo wkleił bardzo ciekawy tekst odnośnie input lag'a.

 

Dotyczy kart NV

 

Max Frames to Render Ahead

 

It is usually hidden from the normal Nvidia Forceware control, but by downloading

NVTweak. Run it, and tick the "Additional Direct3d box".

Then go back into Forceware control, and under performance & Quality settings, there will be a new item called Additional Direct3d settings.. voila!

 

Its default on "3", and this is probably something you gotta experiment a bit with. On Dualcore/HT systems, you might notice reduced performance by setting it to 0.

On my system 2 was great, 1 worked nice to. I no longer noticed any input lag in other games like quake/hl2/war3/oblivion, and im sure there's more tweaks available out there.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na forum MVA.pl użytkownik Psylo wkleił bardzo ciekawy tekst odnośnie input lag'a.

 

Dotyczy kart NV

 

Max Frames to Render Ahead

 

It is usually hidden from the normal Nvidia Forceware control, but by downloading

NVTweak. Run it, and tick the "Additional Direct3d box".

Then go back into Forceware control, and under performance & Quality settings, there will be a new item called Additional Direct3d settings.. voila!

 

Its default on "3", and this is probably something you gotta experiment a bit with. On Dualcore/HT systems, you might notice reduced performance by setting it to 0.

On my system 2 was great, 1 worked nice to. I no longer noticed any input lag in other games like quake/hl2/war3/oblivion, and im sure there's more tweaks available out there.

To nie bardzo rozwiązuje problem input laga - zwiększenie ilości buforów bo o tym tutaj mowa - to nie jest dobra droga :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie. Jakie niedogodności/problemy wiążą się z wyłączeniem opcji "Reduce DVI frequency on high-resolution displays" w sterowniku karty ATI, co jest podobno niezbędne, aby wyeliminować tzw. "input lag"?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie. Jakie niedogodności/problemy wiążą się z wyłączeniem opcji "Reduce DVI frequency on high-resolution displays" w sterowniku karty ATI, co jest podobno niezbędne, aby wyeliminować tzw. "input lag"?

Dobre pytanie - jak jakieś zauważysz to daj proszę znać :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Tą opcję to chyba trzeba włączyć żeby wyeliminować input laga.

I jedyne co ona tobi to chyba zmniejsza taktowanie transmitera TMDS czy coś tam.

 

Reduce DVI frequency on high-resolution displays: This option changes the frequency on displays which have a DVI (Digital Visual Interface) input, typically LCD or TFT flat panel monitors. If you are experiencing graphical anomalies or problems on such displays when running at high resolutions (i.e. 1024x768 or above), tick this option. For everyone who is using a standard computer CRT (Cathode Ray Tube) monitor make sure this option is unticked.

Czyli w sterach NV lub programach typu RivaTuner nie ma podobnej opcji? Szykowałem się do tego monitora bo nie widzę nic innego min. 21" z HDCP w sensownej senie, ale jeśli by się input laga nie dało pozbyć to problem, bo ATI nie chcę.

 

Poza tym podłączał ktoś coś do wejścia Component? X360 albo nbox? Chodzi mi o to jak sobie ten monitor radzi z 720p/1080i, bo w instrukcji coś dziwnego znalazłem o 480p, ale nie wiem o co chodzi.

I jeśli ktoś podłączał to jak rozwiązane jest skalowanie 16:9 do 16:10 - cienkie czarne paski na górze i dole, lekkie rozciągnięcie w pionie, czy może lekki pan & scan z zachowaniem proporcji?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Kilka spostrzeżeń po kilku dniach użytkowania:

+++++++++++

1. Zmieniłem kartę z fx5200 na radeona 9100, na DVI - obraz piękny, input lag jakby mniejszy, choć może się przyzwyczaiłem :)

1a. Dla wszystkich posiadaczy fx5200: Wywalcie ten złom!! Niedość, że jest 2x mniej wydajny niż stary radek to jeszcze podczas wyświetlania filmów pojawiają sie czarne pixele na środku ekranu, zawsze w tych samych miejscach!

2. Oczy już nie bolą, więc to też kwestia przyzwyczajenia i co więcej jak siadam do CRT to już nie mogę usiedzieć, taki ten obraz mglisty :)

-------------------

3. Duża wada: od czasu do czasu w grach pojawiają mi się czerwony pas. Jest to coś w rodzaju paska szumu(coś jak na oscyloskopach tylko szerszy), przebiegającego od góry monitora do dołu ale pokazujący się tylko na jednym kolorze tła i w niezidentyfikowanych okolicznościach(np. na czarnym tle w wormsach, czasami). Nie zależy to do kabla, bo na RGB jest tak samo.

4 Co jeszcze ciekawe, czasami(zauważyłem tylko na kablu DVI) kiedy kręcę rolką myszy to ekran potrafi się zrobić czarny. Nie wyłącza się, ale gaśnie, dopiero jak pokręcę w drugą to wraca obraz. Ciekawe.

 

 

Dalej jestem zadowolony, bo głównie używam do pracy i programowania ale gdyby ktoś znał rozwiązania problemu 3 i 4 lub spotkał się z nimi to niech coś poradzi.

 

pozdrawiam,

Sirmilev

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...