Skocz do zawartości
krisoo

21" Samsung Syncmaster 215tw

Rekomendowane odpowiedzi

Monitor mam od listopada zeszłego roku. Podłączony dobrej klasy kablem DVI do karty Radeon X1800XL.

Wcześniej użytkowałem monitory CRT IIYAMA VisionMaster Pro512 22" (4:3) i SONY GDM-FW900 24" (16:10).

Nie będę się rozpisywał w szczegółowe porównania. Czern jest generalnie słabsza, zwłaszcza wieczorem.

Kolorki natomiast ładne, soczyste, naturalne (może nieco mniej plastyczne niż ma to miejsce w panelach S-IPS).

Przesiadka jak najbardziej pozytywna, aczkolwiek z początku wrażenie jest dziwne. Oczy się muszą przyzwyczaić

do zupełnie nowych warunków i niestety trzeba się pogodzić z typowymi wadami LCD (czerń, kąty, reakcja... itd).

215tw to bardzo dobry monitor do oglądania filmów i niezły sprzęt dla początkującego grafika. Powiem więcej,

granie na tym ekranie to sama przyjemność. Nie wiem jak się ma Lag w grach online, ale w pojedynkę żadnych

problemów nie miałem (Call Of Juarez, Oblivion, Test Drive 6, Thief Deadly Shadow, Unreal Tournament 2003).

Smużenie marginalne. Szybkie poruszanie nie pozostawia żadnych łun, ale sam kursor minimalnie traci ostrość.

Teraz kilka słów o katach widzenia. Centralnie gites, wszystko równomiernie rozprowadzone. Z boku przy około 120

stopniach biały leciutko słabnie. Właściwie wszystkie kolory stają się jakby mniej rażące, ale utrzymują swoje

wartości. Pod kątem ok 150 stopni cała matryca troszeczkę ciemnieje (obszar bliżej oczu nieco mniej). Dopiero

pod kątem 160-170 pojawiają się mankamenty z jasnością i kontrastem. Nie mniej kolory wciąż się utrzymują

na swoim miejscu, nie ma żadnych przekłamań, srebrzenia, żółci itp. Gdy przesiadałem się z CRT, najbardziej

obawiałem się o te kąty. Tymczasem jest więcej niż dobrze. A wiec tak, kolorki, lag, smużenie i kąty już mamy.

Teraz przyszła pora na ergonomię. Porównywać do CRT nie wypada wiec od razu przejdę do sedna sprawy.

PIVOT działał, ale od pewnego czasu mam z tym spory problem. Dokładnie jak u jednego z forumowiczów -

nie idzie tego obrócić. Żeby tego było mało, ekran po zmianie pozycji w pionie opada (jak u kolegi ZbylRa).

 

ZALETY:

+ soczyste, wyraźne i naturalne kolory. Gradienty trzymają ton.

+ duży zapas kontrastu i jasności (do Windows wystarczy 60/100 i 10/100)

+ dobre kąty widzenia (dopiero pod kątem 160 stopni robi się trochę ciemniej).

+ czas reakcji matrycy na dobrym poziomie, można grać w szybkie gierki.

+ spory obszar roboczy (mieszczą sie dwie kartki A4 w naturalnym rozmiarze).

+ proporcja 16:10 - w sam raz do oglądania filmów i grania w nowe tytuły.

+ duża ilość wejść sygnałowych (DVI-D, Dsub-15, S-Video, Video, Component)

+ kilka predefiniowanych ustawień obrazu oraz opcja PIP (obraz w obrazie)

+ możliwość wyświetlania filmów HD chronionych dostępem HDCP.

+ opcja Pivot, zawieszenie na ścianie z mocowaniem Vesa.

+ cieniutka ramka, zaokrąglone kształty, całkiem ładny ^^

 

 

WADY

- standardowo i bez ogródek - czerń wieczorem wygląda słabo.

- mówiłem że czas reakcji dobry.. ale na upartego można się czepnąć.

- po jakimś czasie psuje się obracanie ekranu góra-dół oraz opcja pivot.

- pewnie wart swojej ceny, ale jednak te 2 patyki trzeba mieć.

 

 

Jako użytkownik różnych monitorów CRT (w tym bardzo udanej IIYAMY Pro 512)

muszę z ręką na sercu przyznać, że spodziewałem sie czegoś gorszego. A tu taka

miła niespodzianka. Obraz wyraźny i taki namacalny. Głowa nie boli, oczy aż lgną

do ekranu (czego nie mogę powiedzieć o męczącym kineskopie Sony Trinitron).

Jeśli ktoś zamierza wydać 2.000 zł to chyba lepiej się wydać nie da. POLECAM!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, wyszedłem z założenia kupna monitora Samsung 21 SM 215TW, uważam że w cenie do 2000zł jest on najlepszą propozycją na rynku.

 

I tak oglądając różne pozycje w sklepach doszedłem do ciekawego wniosku.

Chodzi mianowicie o certyfikaty TCO, dla nie wtajemniczonych certyfikat ten jest przyznawany produktom wyróżniającym się wygodą użytkowania, bezpieczeństwem i przyjaznością środowisku. Jest on powszechnie uważany za najważniejszy certyfikat w tej kategorii.

Ale wracając do poprzedniego wątku. Zauważyłem rozbieżności w różnych sklepach. Mianowicie chodzi o to że w jednych sklepach ten sam model z podobną ceną ma przyznany certyfikat TCO'03 a w drugim sklepie nowszy certyfikat TCO'06 gdzie kryteria przyznawania tego certyfikatu podniosły się dwukrotnie.

Oto przykłady:

 

TCO'03:

strefa24.pl

mcomp.com.pl

www.afgcomputers.pl

TCO'06:

agito.pl

bitshop.pl

 

Jak widzicie, tak jak w sklepach internetowych tak jest wszedzie. Mnie zastanawia dlaczego tak jest, oraz czy jest jakaś duża róznica pomiędzy nimi.

 

Być może ten z TCO'03 jest to starszy model, jak tak to wtakim razie po co jest taka sama cena, a nieraz nawet wyższa.

 

CO SĄDZICIE O TYM???? CZEKAM NA WASZE OPINIE???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sądzę że najlepszą propozycją na rynku do 2000 PLN jest NEC WGX2 i Dell 2007 WFP. Samsunga 215T nie bardzo się opłaca kupować bo Gateway 2185 oferuje to samo a kosztuje ~1450 PLN. A TCO się nie przejmuj bo to nie istotne.

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kyle jednak oba wymienione przez Ciebie monitory sa 20" :? A Gateway nie wiadomo jak bedzie dzialal za rok czy dwa i jak wyglada sprawa naprwaw/wymian gwarancyjnych...

 

Co do TCO to sie zgadzam - nie przejmuj sie tym. Ja mam akurat 03, ale tak czy siak jest rewelacja ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kyle jednak oba wymienione przez Ciebie monitory sa 20" :? A Gateway nie wiadomo jak bedzie dzialal za rok czy dwa i jak wyglada sprawa naprwaw/wymian gwarancyjnych...

 

Co do TCO to sie zgadzam - nie przejmuj sie tym. Ja mam akurat 03, ale tak czy siak jest rewelacja ;)

Jeszcze jest kwestia wypełnienia piksela - tutaj Samsung 215/Gateway 2185 górują nad Dell 2007/NEC WGX2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Jak widzicie, tak jak w sklepach internetowych tak jest wszedzie. Mnie zastanawia dlaczego tak jest, oraz czy jest jakaś duża różnica pomiędzy nimi.

 

Być może ten z TCO'03 jest to starszy model, jak tak to wtakim razie po co jest taka sama cena, a nieraz nawet wyższa.

To nie ma znaczenie bo to tylko naklejka ale monit ma oficjalnie TCO'06.

pozatym w tym sklepie bitshop.pl jest zaznaczone TCO'06 a naklejki i tak na monitach mają TCO'03...

Ja kupiłem mój w www.techplanet.pl i również mam z naklejką TCO'03 a produkcja monita to:

FEBRUARY 2007

MADE IN SLOVAKIA (SESK)

 

wydaje mi się że monit gdy opracowano od razu miał TCO'03 a później dopiero gdy już jakiś czas był na rynku przeszedł pomyślnie testy i jako pierwszy zdobył certyfikat TCO'06

Edytowane przez Carno

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Mam pewien problem z tym monitorkiem. Przy włączaniu kompa i lądowaniu sie programu Magic Tune Premium obraz przełącza mi się na częstotliwość 1920x1080. Wkurza mnie to bardzo bo pracuje w niby max 1680x1050 !?. Nie potrzebuje rozdzielczości HD do pracy w windowsie. Czy ktoś już miał podobny problem ?

Proszę o pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z posiadaczy monitora Samsung 215TW ma problem z odgięciem pionowym monitora?

Mam nastepujący problem: chciałbym odgiąć monitor o kilka stopni tak żeby nie był prostopadle do biurka. Odginam go o tych pare stopni a ekran opada spowrotem na dól. Czy to jest jakaś usterka monitora czy poprostu nie zauważyłem jakiejś ukrytej blokady?

Mam jednak ale. Ekran lata luźno w płaszczyźnie poziomej. Nie podnoszenie wyżej/niżej, nie obrót prawo/lewo. Chodzi o obrót w płaszczyźnie poziomej. "Patrzy" w sufit, "patrzy" w ziemię. Może macie pojęcie czy jest tam coś do przykręcenia? Szkoda mi jeździć z nim z gwarancją, bo go potrzebuję.

Teraz przyszła pora na ergonomię. Porównywać do CRT nie wypada wiec od razu przejdę do sedna sprawy.

PIVOT działał, ale od pewnego czasu mam z tym spory problem. Dokładnie jak u jednego z forumowiczów -

nie idzie tego obrócić. Żeby tego było mało, ekran po zmianie pozycji w pionie opada (jak u kolegi ZbylRa).

 

(...)

 

- po jakimś czasie psuje się obracanie ekranu góra-dół oraz opcja pivot.

 

Mam w tym monitorze ten sam problem. Pivot mi co prawda dziala bezproblemowo, ale odgiecie o ten zakres od -5 stopni do +15 stopni juz nie. Jak to ZbylR ujal monitor nie chce "patrzec" w sufit. Bo akurat z "patrzeniem" w ziemie nie ma problemow, monitor niestety sam opada.

I teraz sie tak zastanawiam, czy warto isc o takie cos robic awanture do sklepu, skladac gwarancje itp. Czy moze po prostu "ten typ tak ma"??? Tym bardziej, ze poza tym jestem bardzo zadawolony, zadnych bad pixeli, monitor sprawuje sie swietnie. Zastanawiam sie czy z czasem usterka sama nie "przejdzie", w takim sensie, ze mechanizm sie jakos "zastanie" i nie bedzie juz tak podatny na opadanie.

Z jednej strony zaplacilem za niego ok. 1900 zl (z dodatkowa gwarancja od sklepu juz od 1 wypalonego pixela), z drugiej strony, skad mam gwarancje, ze nastepny egzemplarz, ktory sprowadza z centrali (jak kupowalem w Katowicach w Proline to byl to jedyny na stanie, teraz jak patrze po informacji na stronie internetowej, to widze, ze nie maja w Katowicach zadnego) rowniez nie bedzie mial tej wlasciwosci, tym bardziej, ze przede mna juz 3 innych forumowiczow to zglaszalo.

 

Moglby sie ktos jeszcze inny kto posiada ten monitor wypowiedziec odnosnie tej kwestii? Czy u niego tez wystepuje ta przypadlosc itp.

 

Co radzicie, bo czasu mam malo - gwarancja sklepu sie konczy 16 lipca (chociaz hmmm nie jestem nawet pewnien czy jest to gwarancja jedynie na pixele czy tez na inne usterki...) ??????

Edytowane przez rzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Co radzicie, bo czasu mam malo - gwarancja sklepu sie konczy 16 lipca (chociaz hmmm nie jestem nawet pewnien czy jest to gwarancja jedynie na pixele czy tez na inne usterki...) ??????

Podejrzewam, że dodatkowa gwarancja dotyczy jednie pixeli. Tak jest najczęściej. Natomiast pivot podlega zwykłej gwarancji samsunga. Osobiście reklamowałbym usterkę. W końcu skoro firma wypuszcza wadliwe podstawki na rynek to powinna brać za to odpowiedzialność. A jak każdy odpuści to dalej będą sprzedawać buble. Problem może jednak polegać na tym, że na jakiś czas zostaniesz bez monitora. Tu musisz sam zdecydować.

Aha, gdyby się okazało, że gwarancja sklepu dotyczy wyłącznie pixeli, to z wysyłką do naprawy poczekałbym do jej zakończenia. Do 16 lipca jeszcze parę dni, więc gdyby miało coś wyskoczyć na ekranie warto poczekać.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałem się dowiedzieć jak jest z input lagiem w tych monitorach. Chciałbym podłączyć tego 215TW do karty 8800GTS przez DVI. Widziałem filmik porównujący input lag na tym własnie Samsungu oraz jakiejś Belinei. I rzeczywiście opóźnienie w Sasmungu jest większe i zauważalne. Jak sobie radzicie z tym problemem? Bo w ogóle to monitorek mi się podoba pod względem jakości obrazu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moglby sie ktos jeszcze inny kto posiada ten monitor wypowiedziec odnosnie tej kwestii? Czy u niego tez wystepuje ta przypadlosc itp.

Potwierdzam - od samego początku nie ma możliwośći ustawienia nachylenia (przyjamniej "w górę") natychmiast opada ... w zasadzie to nawet nie utrzymuje pionu, jest delikatnie odgięty w dół ... ja się boję oddać do serwisu ...;-) na razie na tym monitorze pracuje żona więc problemu nie ma (blisko 40cm różnicy we wzroście ;-)) ale docelowo po prostu zamontuję jkąś podwyższającą półkę ... tak czy siak wkurzające ... poza tym bez zastrzeżeń .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie, właśnie dzisiaj, gdy po paru miesiącach nieużywania funkcji pivot, zachciało mi sie obrócić monitor, pochylanie sie zepsuło... po raz 2!

 

W pivocie narazie moge pochylać, ale już w normalnej pozycji nie.

 

Za pierwszym razem, tj. jakieś pół roku temu, dałem monitor do serwisu. Nie miałem go w sumie miesiąć bo najpierw musiałem sie wykłócać w SIRIUSie o polską gwarancję (bo dali mi europejską która nie jest akceptowana), a potem musiałem czekać aż przyślą z Warszawy nową stopkę i ją zamontują.

 

Tym razem najpierw zadzwonie sie troche pokłócić z Samsungiem i jego działem obsługi klienta i chyba poprosze o nówkę ze świeżą gwarancją albo o zwrot pieniążków. Ew. zobacze co zaproponują.

Może już mają działające dłużej niż kilka miesięcy stopki :>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do osob posiadajacych 215TW razem z karta od nvidii.

 

Do tej pory z monitorka jestem bardzo zadowolony, brak jakichkolwiek zastrzezen. Jednak, jedzie do mnie powoli 8800GT - bedzie to pierwsza karta od nv po 4 latach z ATI. Dopiero po zakupie zorientowalem sie, ze w sterownikach nv nie ma opcji eliminujacej laga ("Reduce DVI Frequency on High Resolution Displays" u ATI). Nie jestem wprawdzie fanatycznym graczem, ale jednak glupio pracowac ze swiadomoscia opoznienia 50ms we wszystkim co sie robi. Szukalem w sieci, jedyne co natknalem sie dla posiadaczy kart nv to zamieszczana juz wczesniej porada:

 

Max Frames to Render Ahead

 

It is usually hidden from the normal Nvidia Forceware control, but by downloading

NVTweak. Run it, and tick the "Additional Direct3d box".

Then go back into Forceware control, and under performance & Quality settings, there will be a new item called Additional Direct3d settings.. voila!

 

Its default on "3", and this is probably something you gotta experiment a bit with. On Dualcore/HT systems, you might notice reduced performance by setting it to 0.

On my system 2 was great, 1 worked nice to. I no longer noticed any input lag in other games like quake/hl2/war3/oblivion, and im sure there's more tweaks available out there

Mialoby to rzekomo input laga wyeliminowac w kartach nv - wydaje mi sie jednak, podobnie jak Kyle pisal, ze to raczej polsrodek i nie calkiem skuteczny sposob. Jest ktos w stanie sie wypowiedziec na ten temat? Jakiekolwiek inne metody na usuniecie laga u nvidii? Bo glupio mi specjalnie kupowac karte od ATI, zakladajac ze GT mam po smiesznej cenie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Kilka dni temu kupiłem 215-kę. Zanim ją kupiłem widziałem u znajomego model 226BW i bardzo mi się spodobał. Jakość obrazu całkiem dobra, kolory soczyste itd. Jako że zajmuję się fotografią cyfrową pomyślałem że dołożę trochę pieniędzy i kupię 215-kę (lepsza matryca). Spodziewałem się oczywiście jeszcze lepszej jakości obrazu. Monitor przyszedł, rozpakowałem, podłączyłem i ... nic ;) Może zbyt wiele oczekiwałem. Obraz wydawał mi się gorszy od tego z 226BW. W sumie to chodzi tylko o jedno bo zała reszta jest naprawdę super: ziarno. Obraz jest po prostu ziarnisty. To może być akurat mój model ale kolory nie są całkowicie jednolite. Zwłaszcza jasne. Trochę trudno mi to opisać bo widzę że obraz jest bardzo dobrej jakości tylko materiał z którego zrobiona jest matryca obniża przejrzystość. Kiedy przesuwam powoli jakimś oknienkiem (czy czymkolwiek innym) w Windowsie to widzę dokładnie ze chodzi tu o zewnętrzną powłokę matrycy. Coś ala warstwy w Photoshopie. te wszystkie poniżej są okej ale górna (ekran) jest nieczysta i to rzutuje na jakość obrazu. Kiedy to zobaczyłem zacząłem sprawdzać jak to wygląda u znajomych i zobaczyłem że praktycznie każdy monitor LCD tak ma (wczesniej pracowałem na żarówie) tyle że na mojej 215-tce widać to naprawdę mocno. Nie wiem co teraz zrobić. Może mam coś niewłaściwie ustawione. Jak to wygląda u was? Czy ziarnistość (niejednolitość kolorów) jest aż tak mocno widoczna? Może jestem przewrażliwiony;) Dzięki za wszelkie odpowiedzi.

Nie licząc tego problemu cała reszta jest super. Monitor bardzo dobry

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może mam coś niewłaściwie ustawione. Jak to wygląda u was? Czy ziarnistość (niejednolitość kolorów) jest aż tak mocno widoczna? Może jestem przewrażliwiony;) Dzięki za wszelkie odpowiedzi.

Nie licząc tego problemu cała reszta jest super. Monitor bardzo dobry

"Ziarnistość" najprawdopodobniej wynika z budowy powłoki rozpraszającej światło (coś jak szkło piaskowane). Przez pewien czas uzywałem monitora NEC z powłoką CrystalView (zwykła szyba) i muszę powiedzieć, że obraz na tym monitorze był rewelacyjny. Rozpraszanie światła nie zawsze jest warte utraty szczegółów na ekranie. Samsung nieco mnie zawiódł pod tym względem. W porównaniu do matrycy S-IPS matryce PVA mają moim zdaniem nieco za niską saturację kolorów i nie trzymają poziomu w ciemniejszych rejonach barw. Zamieniłem NECa na Samsunga mimo to, bo pomijając fakt, że miałem 4 spieprzone pixele, to jednak poziom czerni w Samsungu był znacznie, znacznie lepszy niż tej w NECU, w którym już przy lekkim odchyleniu oka od 90 stopni czerń zamieniała się w soczysty fiolet :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...