Skocz do zawartości
aerial

Rekordowy Bong

Rekomendowane odpowiedzi

Temat juz kiedys byl o kominach bongo - czyli chlodnicach ktore wykorzystuja zjawisko parowania wody (pochlaniania energii na zmiane stanu skupienia) i potrafia schlodzic wode ponizej temp otoczenia. Ale to co wlasnie znalazlem zasluguje na rzut okiem :ph34r:

 

Schemacik bonga:

 

Dołączona grafika

 

 

z tym ze mozna zrobic prosciej, bez wymiennika ciepla, wszystko z 1 pompa i 1 obiegiem - chodzi o zasade wymiany ciepla

 

Co ciekawa podobny patent stosuje sie w elektrowniach atomowych - ale w wiekszej skali :)

 

Dołączona grafika

 

 

A teraz najlepsze:

 

:arrow: http://www.ku74.net/uberbong/

 

:ph34r:

 

Dołączona grafika

 

 

Proponuje zeby wrzucac do tego tematu rozne wersje bongow jakie znajdziecie w necie. No i ogolnie mozna sie wypowiadac na temat tego oryginalnego systemu chlodzenia :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość mariush190

sorry ale nie wiem za bardzo o co tutaj chodzi. Woda jak przepłynie przez chłodnice, potem ją chłodzi?? Jak ktos byłby tak dobry zeby mi to wytłumaczyc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

woda jest rozpraszan na male kropelki, leci sobie z gory, jest nawiew - sprawia to ze kropelki przechodza w pare wodną, parują...

jakoś tak to było :wink:

jednoczesnie traci duzo energii - temperatura wody mocno spada.

Edytowane przez oskarro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sorry ale nie wiem za bardzo o co tutaj chodzi. Woda jak przepłynie przez chłodnice, potem ją chłodzi?? Jak ktos byłby tak dobry zeby mi to wytłumaczyc...

Chlodnica to wymiennik ciepla (2gi obieg). Natomiast woda znajdujaca sie w kominie, jest nagrzewana przez ten wymieninik. Paraujaca woda zabiera energie z komina obnizajac temperature.

Nie tylko to zjawisko tu dziala. Rozpylona woda ktora nie wyparuje tez jest chlodzona przez nawiew z wentyli i to tez ja dodatkowo schladza. W sumie 2 efekty sie kumulują.

 

Pękłeś po rozmowie na gg ;]

Byles tylko zafascynowanym sluchaczem :) Edytowane przez aerial

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ile mozna zbic ponizej temp otoczenia?

Pare stopni, zalezy od roznicy temperatur chyba (otoczenia) i od wymiarow , ogolnie od parametrow komina. Ogolnie nie sa to jakies duze wartosci. Ale wydajnosc malego komina (bo ten z przykladu to kolos) jest zaskakujaco duza, w porownaniu z chlodnicami.

 

@y0ghurt - czytaj wyzej :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość mariush190

Dołączona grafika

 

 

Tutaj cos małego.

Z 3-4*C zejdzie??

I ciekawe jak sczęsto trzeba wode dolewać ;)

Edytowane przez mariush190

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołączona grafika

 

 

wiekszy troche

 

Woda ostro paruje, zalezy od wielkosci. Ale sa to ilsoci rzedu np 1 litr na dobe... wiec duzo.

Wilgotnosc skacze nam ostro w pomieszczeniu. Z tego co wyczytalem praktycznie nie da sie przy tym wysiedziec, bo jest jak w jungli :) Chyba ze wypuscimy wylot do wentylacji ect.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość mariush190

chyba sobie cos takiego zrobie, moze nawet jutro jak bede mniec czas, chociaz to nie po Bożemu. :?

Jak zrobie to postaram sie conieco napisać, w sumie łatwe do wykonania a całe wc lezy u mnie w kawałkach.

Łatwo zmontować z rur:

Dołączona grafika

 

A gdyby do układu zamontować dodatkowo nagrzewnice? chociaz na passive, przed wlotem do bonga? Moze ograniczy parowanie i polepszy osiągi.

Edytowane przez mariush190

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze:

Dołączona grafika

 

 

Juz to kiedys tu chyba widzialem na tweaku pare lat temu.

:arrow: http://pcdb.overclockers.com.au/view.php?n...azar1&page=pics

 

Zmodowany :wink:

 

Btw jesli ronbic na szybkiego to taki prosty z rury PCV, konstrukcja to banał.

 

edit:

Imo nie ma co cudowac. 1 obieg, ta sama woda co paruje lata w bongu. Nagrzewnice jesli dac to ja zamoczyc w kominie i dac jako wymiennik. A ograniczenie parowania zmniejszy wydajnosc - to glowna atrakcja :)

Jak masz suche powietrze w pokoju to tylko skorzystasz. Fajnie jakby sie ktos tak z autopsji wypowiedzial.

Edytowane przez aerial

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość mariush190

ten cooler ma dmuchac do środka czy jak??

http://en.wikipedia.org/wiki/Bong_cooler

Na polskiej wikipedi jeszcze tego niema.

Nagrzewnica u góry mogłaby robic jeszcze za rozpryskiwacz wody, chyba ze to nie jest konieczne.

Ja chciałem zrobic z 5litrowej butli po petrygo, wiec nagrzewnica by nie weszła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ten cooler ma dmuchac do środka czy jak??

Nagrzewnica u góry mogłaby robic jeszcze za rozpryskiwacz wody, chyba ze to nie jest konieczne.

No ale masz strzalki nawet na tych schamatach... wieje do srodka.

Nagrzewka jako rozpryskiwasz? W jaki sposob?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość mariush190

moja nagrzewnica ma bardzo gęsto ułozone finy, i jakby sie przez nie przelewała woda noto byłby rosprysk. Bo jak patrze po fotkach to nie moze lac sie strumykiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu ktos pojechal koncowką od konewki chyba :lol:

 

Dołączona grafika

 

 

Mysle ze im lepsze rozpylenie tym lepiej. Sa takie kamienie do napowietrzania akwarium. Albo takie koncowki jak w skryskiwaczu do wkwiatow. Robiace mgiełkę :wink:

Przy slabym rozpyleniu bedzie ta woda ostro chlupotac chyba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość mariush190

od konweki :D

wyrusze w poszukiwaniu konewki, albo ten teges co jest do kranów kuchennych. Tez rozpryskuje.

Chce uzyc do tego pompki C.O tej co mam do spylenia. Ona chyba nie potrafi ssać wody. Mam nadzieje ze nie bedzie problemu. Nawet w piwnicy mam rury :D i jeden trójnik tylko dokupic i sprzęt jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość mariush190

mam nadzieje ze C.O nie da za mocnego przepływu i bedzie sie chłodzić. Ciekawe jak bedzie dawac prysznic jak zapuszcze na trzecim biegu :D tylko wiatrak trzeba umiescic dalej, za wodospadem i tak jak ten gosciu z tym mega wielkim, czyli zeby wentylator dmuchał w dół, bo inaczej moze sie wylać i bedzie niezły prysznic jak wentyl zacznie rozpryskiwać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

można prysznicową ze zmiennym natryskiem..normal w idlu i hard w stresie :)

ta, i z hydromasażem :P

 

 

zakladając coś takiego, że mamy ciepły letni dzień, nasz bongo chodzi sobie od rana. wilgotnosc powietrza przez to w pokoju bardzo wysoka, prawie ze maksymalna.

przychodzi wieczór - ochłodzenie powiedzmy z 28stopni do 18tu, czy nawet niżej w dosc krotkim czasie. a co za tym idzie - w pokoju robi sie ROSA :) i wszystko do okola pokrywa sie kropelkami wody... :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z dawnych dyskusji bodaj z Witchhunterem przypominam sobie o kolejnej "zalecie" bonga- hałas porównywalny do przebywania w niedalekiej odległości od wodospadu, taka namiastka tropików w pokoju ;) Ogólnie, b. ciekawy temat, dawno nie poruszany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...