Skocz do zawartości
insektcc

Webdesign - Takie Tam Moje Wypociny ;)

Rekomendowane odpowiedzi

Tak sie od pewnego czasu zaczalem bawic w photoshopie i html i jestem ciekaw co sadzicie o efektach mojej "pracy" ;)

 

http://www.insekt-webdesign.prv.pl/

http://www.coloss.superhost.pl/insekt-webd.../schematy/foto/

http://www.coloss.superhost.pl/insekt-webd...maty/turntable/

http://www.coloss.superhost.pl/insekt-webd...hematy/bubbles/

http://www.coloss.superhost.pl/insekt-webd.../ogrody_swiata/

http://www.coloss.superhost.pl/insekt-webd...ty/radiostacja/

http://www.coloss.superhost.pl/insekt-webd...schematy/rasta/

 

Wszelkie komentarze i porady mile widziane B)

 

PS. Jak zrobic preloading czy jak to sie nazywa? Mianowicie zeby alternatywny obrazek pojawiajacy sie po najechaniu myszka byl sciagany zawczasu. Z gory dzieki :)

Edytowane przez insektcc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm..

+ pomysłowość

+ wygląd

+ grafika !

+ wykorzystanie ramek (patrz niżej)

 

- charset=windows-1250

- JS na każdym kroku

- "Microsoft FrontPage 5.0" ;)

 

W kilku szablonach nie zawadziło by zwiększenie rozmiarów całości lub wycentrowanie. Wizualnie jest bardzo dobrze. Trochę gorzej z kodem.

Jeśli chodzi o ramki, to używasz ich. Dawniej ludzie chcieli używać ramek, ale niektóre przeglądarki miały z nimi problemy. Teraz, gdy każda przeglądarka je akceptuje, to nikt ich nie używa z zupełnie niewiadomego powodu.

 

A podmiankę robi się używając styli:

http://resource.twinflame.org/archives/200...e_rollover.php#

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czemu frontpage jest minusem? ;) Znacznie ulatwia prace aczkolwiek na tabelki trzeba miec metode i podobno kod jest kiepskawo optymalizowany. Dlatego na przyszlosc mysle o dreamweaver.

 

nie siedze tak w tych tematach jeszcze wiec szto to

- charset=windows-1250

JS na każdym kroku

EDIT: Java Script? A co w tym zlego?

 

Co do ramek to sie poprostu zauroczylem mozliwosciami jakie ze soba niosa. Ale wypada sie juz nauczyc flasha. No ale powolutku i pokolei ;)

 

Dzieki wielkie za posta i uwagi :) i linka

PS. Zalecam ogladanie stronek pod IE bo to dosc stare projekty i wtedy jeszcze jechalem i robilem pod IE nieswiadom FX ;)

Edytowane przez insektcc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o edytor, to różne są na to szkoły. Sensownym rozwiązaniem wg mnie jest w miarę prosty w obsłudze, darmowy edytor (np. PSPad, EzHTML) Same cięcia grafiki na poszczególe segmenty może dokonać (i zapisać) program graficzny.

 

Windows-1250 to kodowanie polskich znaków. Problem w tym, iż jest używane (o ile mi wiadomo) tylko w Windows. Owszem, niektóre inne systemy operacyjne obsługują to kodowanie, ale standardem kodowania polskich znaków w innych systemach i w Sieci jest "ISO-8859-2". Ostatnio coraz częściej zastępuje go UTF-8 (chciażby tutaj na PPC).

 

Jeśli zaś chodzi o JS, to raczej taki osobisty brak przekonania niż jakaś duża wada. Ja używanie JS sprowadzam do minimum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic mi nie wiadomo o zadnym ipsum.com. A wstawilem tekst zeby bylo jako takie wyobrazenie jak by to wygladalo gdyby jakies literki tam byly. I nie rozumiem co jest lamerskiego w "przykladowym tekscie".

 

Ze jest slabe to ja wiem. Ale jestem samoukiem no i chcialem zaprezentowac co do tej pory potrafie i liczylem na jakies konstruktywne sugestie ktore by mi podpowiedzialy co robic zeby bylo lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podstawowe błędy popełniane przez początkujących webmasterów:

-ramki, ramki, ramki... Nie używamy ramek, zobacz jak twoja strona wygląda w Firefoxie!

-java script: nie używamy w ogóle, lub w bardzo ograniczonym stopniu. Projektowanie stron przesyconych javascriptem to zły nawyk!

-naucz się porządnie HTML i CSS, potem dopiero korzystaj z edytorów!. Nie używaj FrontPage, bo strony z niego są jak ze śmietnika (kod).

 

Odnośnie konceptu, to jest on ok. Wywaliłbym tylko zielone tło, bo wszystko jest za zielone. Popraw trochę dynamikę tego folio, wszystko jest w tym samym kolorze, tylko o zmiennym natężeniu. Kolory powinny być żywsze, jakbyś dodał więcej bieli, może troszkę żółci, albo innego koloru do kontrastu i troszeczkę to urozmaicił, było by git ;)

 

Jeszcze słowo o optymalizacji strony odnośnie przeglądarek, staraj się robić strony tak, żeby w każdej przeglądarce wyglądały tak samo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dlatego pisalem w poprzednim poscie ze to dosc stare schematy i wtedy jeszcze czlowek nie wiedzial o potedze FX ;)

 

Co do ramek to np. schmat foto juz jest ok bo juz wtedy mialem fx. Ale nie sprawdzalem pod opera czy netscape. Nie chcialo mi sie ;)

 

a dlaczego tak straszne JS?

 

No na razie to traktowalem jako zabawe. HTML, CSS, php, flash to wszystko stoi w kolejce do nauki. Teraz wakacje i mysle ze wezme sie za poszerzanie swojej wiedzy.

 

PS. Czy moglbys podac przyklad jakies dobrej ksiazki z tych tematow? Do flasha mam ale pokolei.

Edytowane przez insektcc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie FF, to pozwolę sobie na kontratak. Pod FF 1.5.0.4 PL ta strona wygląda niemal identycznie. Ta zielona również.

To, że ta nie, to już tylko i wyłącznie wina FF. Nawet IE sobie radzi z tą stroną. A brak obsługi styli w FF (odnośnie scrollbara) to już jakieś nieporozumienie.

Edytowane przez ULLISSES

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tamta stronka fioletowa to jeden z moich pierwszych schematow dlatego nie byl przystosowany pod FF. A brak obslogi styli scrollbara w FF to rzeczywiscie nieporozumienie ale mysle ze w koncu to sie zmieni bo to daje bardzo fajne efekty.

 

PS. Problem wyswietlania starych schematow w FF wzial sie z tego ze szerokosc scrollbara w FF jest o 2px wieksza niz w IE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Style scrollbara istniały jeszcze zanim powstał FF. Z jakiegoś powodu twórcy programu nie umieścili tego we własnym dziele do tego czasu (mamy wersję 1.5.x). Z drugiej jednak strony IE 6 nadal nie radzi sobie do końca z "border-left: hidden" (co też nie jest nowym patentem), więc nie ma się czym przejmować.

Można robić strony dla przeglądarek lub dla siebie. Ja raczej robię dla siebie. Jeśli coś da się poprawić, aby w innych przeglądarkach (niż moja) strona wyglądała poprawnie, to robię to. Jeśli nie, to nie zmieniam z tego powodu strony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ehhh... Polecam na początek zapoznać się z W3C http://osiolki.net/faq/w3c . Jakby każdy pisał strony tylko "dla siebie" to w internecie byłby straszny syf ;/. Jeszcze raz powtórzę. Pisz strony tak, żeby w każdej przeglądarce wyglądały jednakowo. Explorera na szczęście używa coraz mniej ludzi i trzeba się po prostu liczyć z użytkownikami innych przeglądarek...

 

Gdzieś w polskim internecie jest doskonały poradnik do HTML i CSS, poszukaj! Wszystko można znaleźć w necie, stron o tej tematyce naprawdę jest mnóstwo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja uczyłem się HTML 4lata temu z tego kursu http://algorytmy.pl/doc/xhtml/pobierz.php . Uważam, że jest bardzo dobry... Tu http://www.enter.pl/html/t/pobierz.asp starsza wersja, która jest bardziej przejrzysta, ale tylko online. Co do PHP i Flash, to sam poszukaj i oceń, ktory kurs najbardziej Ci odpowiada...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

slabe, ale pracuj dalej, moze kiedys cos z tego bedzie.

przede wszystkim naucz sie dobrze html (ja jakies 4/5 lat temu korzystałem z kursu Pawła Wimmera bodajże ;)). Na dreamweavery, photoshopy i inne przyjdzie czas :)

 

poza tym mala rada ode mnie: jesli zaczynasz uczyc sie html, ucz sie od razu nowych standartow, xhtml, css itd. duzo korzystaj z w3c, ktory natychmiast wskaze Ci błędy.

 

W koncu dojdziesz do perfkecji, a wtedy za pomocą photshopa i notatnika będziesz w stanie zdziałać cuda ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Style scrollbara istniały jeszcze zanim powstał FF. Z jakiegoś powodu twórcy programu nie umieścili tego we własnym dziele do tego czasu (mamy wersję 1.5.x).

A czemu by mieli umieszczac coś czego nie ma w specyfikacji css?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic mi nie wiadomo o zadnym ipsum.com. A wstawilem tekst zeby bylo jako takie wyobrazenie jak by to wygladalo gdyby jakies literki tam byly. I nie rozumiem co jest lamerskiego w "przykladowym tekscie".

Lorem Ipsum www.lipsum.com to się wstawia na stronę jako tekst.

Oglądaj DOBRE projekty grafików, do znudzenia. Od przeciętnych do tych najlepszych (np. projekty sonego), digart.pl i deviantart.com I się zdecyduj czy chcesz się zająć pisaniem kodu czy grafiką, jak w jednym będziesz dobry to biersz się za 2gie albo 2gie sobie daruj. Nie można być dobrym we wszystkim, a grafika z pisaniem stron to tak naprawdę w goóle się nie wiąże

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czemu by mieli umieszczac coś czego nie ma w specyfikacji css?

A dlaczego nie? Ani Opera, ani IE nie broniło się przed tym rękami i nogami. Jakoś im to nie zaszkodziło.

Umieszczenie tego w specyfikacji pomogło by webmasterom. Niestety organizacja W3C jest jak widać ponad to.

Tak samo, jak masa całkiem ciekawych filtrów, które obsługuje tylko IE, a których wprowadzenie mogłoby zmniejszyć potrzebę do uciekania się do JS, animacji oraz Flasha, gdy chcemy zrobić efektowną stronę.

Właściwie mogliby to umieścić z tego samego powodu, dla którego Opera zamieściła obsługę linków w stylu:

opera:/button/....
Powód ten to użytkownicy. Ich wygoda. Zawsze byłem przekonany, że wszystko co robimy, robimy dla ludzi, a nie dla idei, organizacji i ogólnych zasad...

 

A co do wstawiania tego tekstu na stronę, to zupełnie tego nie rozumiem. Co ma to wspólnego z profesjonalizmem? Herezja jakaś przyniesiona zza wielkiej wody. Kto o tym decyduje? To jakiś standard? Może mi jeszcze wyznaczą standardy dotyczące kolorów, jakich mogę używać na www o konkretnej tematyce (nie mam nic do bezpiecznej palety).

Edytowane przez ULLISSES

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego nie? Ani Opera, ani IE nie broniło się przed tym rękami i nogami. Jakoś im to nie zaszkodziło.

Umieszczenie tego w specyfikacji pomogło by webmasterom. Niestety organizacja W3C jest jak widać ponad to.

W XHTMLu(a tego się powinno uzywac od paru ładnych lat) nie ma ramek. Nie ma ramek, nie ma powodu zeby umieszczac style w css do czegos czego nie ma. A stylowanie głownego paska przewijania przeglądarki czesto jeszcze przeszkadza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czemu ten lorem ipsum sie wstawia? Skad to sie wzielo?

na stronce przecież pisze jak byk :)

 

"why do we use it?"

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum is that it has a more-or-less normal distribution of letters, as opposed to using 'Content here, content here', making it look like readable English. Many desktop publishing packages and web page editors now use Lorem Ipsum as their default model text, and a search for 'lorem ipsum' will uncover many web sites still in their infancy. Various versions have evolved over the years, sometimes by accident, sometimes on purpose (injected humour and the like).

 

i

 

"where does it come from?"

Contrary to popular belief, Lorem Ipsum is not simply random text. It has roots in a piece of classical Latin literature from 45 BC, making it over 2000 years old. Richard McClintock, a Latin professor at Hampden-Sydney College in Virginia, looked up one of the more obscure Latin words, consectetur, from a Lorem Ipsum passage, and going through the cites of the word in classical literature, discovered the undoubtable source. Lorem Ipsum comes from sections 1.10.32 and 1.10.33 of "de Finibus Bonorum et Malorum" (The Extremes of Good and Evil) by Cicero, written in 45 BC. This book is a treatise on the theory of ethics, very popular during the Renaissance. The first line of Lorem Ipsum, "Lorem ipsum dolor sit amet..", comes from a line in section 1.10.32.

 

The standard chunk of Lorem Ipsum used since the 1500s is reproduced below for those interested. Sections 1.10.32 and 1.10.33 from "de Finibus Bonorum et Malorum" by Cicero are also reproduced in their exact original form, accompanied by English versions from the 1914 translation by H. Rackham.

:)

Edytowane przez SanChin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...