Skocz do zawartości
Martinii

Wc By Martinii, Rev. 2.0

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Poczatek, stan przejsciowy - to juz bylo. W tamtym temacie przeczytac mozecie o szczegolach, zalozeniach i rozwazaniach wstepnych. Teraz narodzila sie kolejna rewizja mojego chlodzenia.

 

Zrezygnowalem z wskaznika przeplywu:

 

Dołączona grafika

 

Nie mialem pomyslu gdzie go upchnac - nie chcialem psuc estetyki calosci wciskajac go... gdzies.

 

W 'systemie odpowietrzania' trojnik skrecany T:

 

Dołączona grafika

 

 

zostal zamieniony na Y:

Dołączona grafika

 

 

i umieszczony (za rada Chaosa) po stronie ssawnej pompy. Polepszylo to znacznie odpowietrzanie ukladu oraz (podobno) nie trace na przeplywie w ten sposob.

 

Ninje na CPU zastapil CPU CUBE 2 PRO od Misia. To chyba najbardziej widoczna zmiana w stosunku do poprzedniej wersji WC.

 

Zatem podsumowujac:

CPU - CUBE 2 PRO

GPU - CUBE Pro (Misiu15go)

NB - NB DFI PRO rev.2 (Misiu15go)

Pompa - Cooltek CPS-750 Mkark II

Chlodnica - BIX2 + 2xFander 120mm

Weze 8/10 - Innovatek (95%), Cellfast (4%), Cristallo (1%)

Odpowietrznik - trojnik z wezykiem i AirTrap

Wszystko na zlaczkach SM10 1/4" *

Chlodziwo - woda demineralizowana + Petrygo 50:50

 

*) Z wyjatkiem trojnika.

 

To chyba tyle tytulem wstepu. Czas na zdjecia. Oto one:

 

:arrow: CPU CUBE 2 PRO

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

 

 

:arrow: Chlodnica - BIX 2

 

Samo zawieszenie chlodnicy sie nie zmienilo:

 

Dołączona grafika

 

Natomiast wyprowadzenie do niej wezy (wtedy przez zatoke PCI obudowy) jest juz inaczej:

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

 

:arrow: Odpowietrznik - trojnik + AirTrap

 

Dołączona grafika

 

 

:arrow: Pompka - Cooltek CPS-750 Mark II

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

 

:arrow: GPU CUBE Pro zamocowany zwykorzystaniem zpinki od starego VGA Silencera:

 

Dołączona grafika

 

:arrow: NB DFI PRO rev.2 zalozony z wykozystaniem sprezynek:

 

Dołączona grafika

 

:arrow: Kilka ujec calosci

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

 

Bloczki i to co pod nimi wysmarowalem (pedzelkiem) pasta Coollaboratory Liquid Pro:

 

Dołączona grafika

 

:arrow: WNIOSKI

 

Uklad troche mi sie na poczatu nie podobal - doszedl bloczek na CPU i widac juz platanine wezy. W poprzedniej wersji bloczek na NB laczyl sie z tym na GPU ktorkim wezykiem i lukiem. Teraz jest jeddnak bardziej praktycznie - moge zarowno k. graficzna jak i odpiac wszystkie bloki od chlodzonych elementow. Zmiana Ninji na procku dala spadek temp. o 10 stopni na 'dzien dobry' w idle. Udalo mi sie tez ukryc jeden waz bignacy z chlodnicy do pompy - moim zdaniem poprawia to estetyke i przejrzystosc ukladu. Ogolnie jestem zadowolony. Temperatury teraz - poznym wieczorem (odczyt z czujnikow...):

 

CPU - 28 st.

GPU - 36 st.

NB - 34 st.

 

 

:arrow: Plany na przyszlosc:

 

- kupno pompy c.w.u. Leszno - poszukuje usilnie w aktrakcyjnej cenie (czyt. ~200zl)

 

 

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Martinii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś pompkę ułożył na dole budy (pod kartą graficzną), nie musiał byś prowadzić węża do frontu. Optycznie, układ był by bardziej kompaktowy.

Poza tym, dla mnie ładnie. Podoba mi się.

 

PS. Odklej nalepkę z radiatorów na mosfetach ;)

Edytowane przez dem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ciezko sie do czegos przyczepić :wink:

podoba mi się. czysto. starannie.

 

te "10 stopni na dzieńdobry" to pewnie też zasługa troche pasty...

 

dlaczego pompke chcesz zmienic? za głośna/nie daje rade/ czy inny powód?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny klozecik ... ten trojnik to naprawde mistrzoswsko zkitrałes na fotach ;)

Ta pompeczka to słaba taka, że chcesz ją wymienić?

Ogolnie bardzo ładnie. Tylko popraw fote z temperaturami bo jakos jej nie wdać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cos nie moge fotki zamiescic z temeraturami wiec tam napisalem, a tu wklejam screen:

 

http://img59.imageshack.us/my.php?image=temp2db.jpg

 

Jesli chodzi o pompke to jest swietna - mala, zgrabna, ciechutka... No wlasnie - cichutka, a ja chce nieslyszalna! :twisted:

Edytowane przez Martinii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Radiatory przykleilem tasma, ktora oznaczona jest napisem SEKISUI #5760. Tasma BARDZO mocno trzyma. W pewnym momencie balem sie, czy nie urwe kosci pamieci... Nie widzialem jej jeszcze na allegro, ale ponoc czasem sie pojawia. Wiem, ze 4 paski tej tasmy dolaczane sa do takiego zestawu radiatorow na pamieci. Kupilem wiec w komputroniku 3 takie zestawy radiatorow, z kazdego wyciagnalem ta tasme i podlozylem 3M dostepna na allegro. Potem skorzystalem z prawa oddania towaru w ciagu 10 dni i kase komputronik mi oddal... ;)

Edytowane przez Martinii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Radiatory przykleilem tasma, ktora oznaczona jest napisem SEKISUI #5760. Tasma BARDZO mocno trzyma. W pewnym momencie balem sie, czy nie urwe kosci pamieci... Nie widzialem jej jeszcze na allegro, ale ponoc czasem sie pojawia. Wiem, ze 4 paski tej tasmy dolaczane sa do takiego zestawu radiatorow na pamieci. Kupilem wiec w komputroniku 3 takie zestawy radiatorow, z kazdego wyciagnalem ta tasme i podlozylem 3M dostepna na allegro. Potem skorzystalem z prawa oddania towaru w ciagu 10 dni i kase komputronik mi oddal... ;)

:lol: fajny myk ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Radiatory przykleilem tasma, ktora oznaczona jest napisem SEKISUI #5760. Tasma BARDZO mocno trzyma. W pewnym momencie balem sie, czy nie urwe kosci pamieci... Nie widzialem jej jeszcze na allegro, ale ponoc czasem sie pojawia. Wiem, ze 4 paski tej tasmy dolaczane sa do takiego zestawu radiatorow na pamieci. Kupilem wiec w komputroniku 3 takie zestawy radiatorow, z kazdego wyciagnalem ta tasme i podlozylem 3M dostepna na allegro. Potem skorzystalem z prawa oddania towaru w ciagu 10 dni i kase komputronik mi oddal... ;)

 

hehe dobre dobre :) wc tez m ie podoba :)) takie sympatyczne :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Udalo mi sie kupic okazyjnie pompe Leszno c.w.u. Jesli chodzi o krocce to kupilem 3 zestawy:

 

:arrow: skrecane, proste z gwintem 1/2" i na waz 8/10

:arrow: skrecane, kolanka z gwintem 1/2" i na waz 8/10

:arrow: redukcja 1/2" -> 1/4" + kolanka skrecane z gwintem 1/4" na waz 8/10

 

Dlaczego tyle? Nie wiedzialem dokladnie jak pompe ulozyc aby bylo ladnie i funkcjonalnie. Dopiero przykrecajac po kolei zlaczki przymierzalem wkladajac pompe do obudowy. Chodzilo mi o jak najmniejsza rozpietosc w szczytowej czesci pompy - w miejscu zamontowanych kroccow. Okazalo sie ze najleprzym rozwiazaniem jest redukcja + kolanka.

 

Jednak i to uniemozliwilo ulozenie pompy tak jak chcialem - w czesci gdzie instaluje sie dyski, kroccami "w strone obserwatora". Szerokosc pompy byla za duza o 10mm w miejscu kroccow. Bylem zalamany - caly plan poszedl w leb. Ale uparcie dazylem do jego osiagniecia - trzeba ciac bude! Narysowalem sobie juz jak nalezy wykonac ciecie aby pompa sie zmiescila i juz wyciagalem dremela kiedy... uslyszalem z kuchni "kolacja!" :) Siedzac i jedzac eureka! Przeciez mozna pompe ulozyc ukosnie! Sprobowalem - brzydko... :/ Ale po chwile eureka 2: mozna pompe zamontowac ukosnie, kroccami od strony wewnetrznej budy! Wkladam i... okazalo sie ze obudowa ma takie wyciecia, ze pompa pasuje idealnie lezac poziomo, z kroccami tez poziomo. Oto efekty:

 

post-9820-1153118920_thumb.jpg post-9820-1153119076_thumb.jpg

 

 

Kabel zasilajacy puscilem wczesniej wywiercona dziura w spodzie obudowy:

 

post-9820-1153118965_thumb.jpg post-9820-1153119043_thumb.jpg

 

Biegnie od spodu obudowy (przyklejony klejem 'na goraca') i wychodzi z tylu:

 

post-9820-1153119057_thumb.jpg

 

 

Z perspektywy wyglada to tak:

 

post-9820-1153118941_thumb.jpg post-9820-1153119066_thumb.jpg

 

 

Wrazenia:

 

- napelnianie ukladu to koszmar! Jak wiadomo pompa nie umie ssac i dobitnie sie o tym przekonalem. Musialem zalac niemal caly uklad, zeby zaobserwowac ruch chlodziwa. Za to jak juz do tego doszlo..... :D

 

+ jesli chodzi o wrazenia wzrokowe, to uwazam, ze ladnie udalo mi sie pompe ulozyc. Moze przekona to niejednego do pomp cwu i zaprzeczy mitowi jaki to wielgachny i nieporeczny kloc...

+ jesli chodzi o wrazenia sluchowe dotyczace tej pompy to... jaka pompa?! Panowie, tej pompy nie slychac!!!! Jej po prostu nie ma! Nie mowie ze nie slychac jej z odleglosci metra - jej nie slychac z odleglosci 5 cm! Zadnych wibracji... Z szoku nie wychodzilem przez 2 dni! Nie wiem jak to jest dokladnie skonstruowane, ale pompa jest absolutnie nieslyszalna i nie wyczuwalna (wibracje)

+ zasilanie pompki z 230v sporo daje - moge wykonywac manewry na ukladzie bez wlaczania kompa. Kabel od pompy ma 3m - moge cala bude postawic na biurku, za chwile przeniesc na tapczan, zestawic na podloge, uniesc bude i obracac nia (co wymaga spooorej sily :) )...

 

 

 

Na dzien dzisiejszy uwazam, ze osiagnalem co chcialem osiagnac. Cisza, estetyka, wydajnosc.

 

Co dalej? Zmiana kosmetyczna - dzis odbieram 2xFander 120mm (czarne) na chlodnice, ktore zastapia biale Fandery, ale wczesniej przetestuje jak sprawdzi sie uklad push&pull na chlodnicy. Pozniej ewentualnie zmiana chlodnicy na Coolteka 2x120 lub 3x120 - czytalem ze wydajniejsze sa od BIX w polaczeniu z wentyalmi puszczonymi na minimalnych obrotach. Zobaczymy jednak jak to bedzie.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Martinii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Silikon nie przewodzi pradu i tak ;]

 

Jakie sa temperatury w "pracy" ?

Najlepiej jakbys go rozgrzal gra na silniku Source. Wiem wiem, ale imo on najlepiej grzeje ;]

Edytowane przez poca

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trudno byc z tej pompy niezadowolony :wink:

Imo jesli jeszcze cos moznaby tutaj zrobic, to pobawic sie np w wyciszenie hdd, powieszenie go na jakichs gumach w 5.25, zrobienie jakiejs skrzynki czy cos w tym stylu. Zakladam ze wentyle na chlodnicy musza zostac, ale jednak hdd to wcale nie male zrodlo halasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aerial czy Ty wlamales sie do mojej glowy? :D Stary sidirom z komisu dostalem za darmo (bo uszkodzony), wnetrznosci wywalone... Teraz tylko musze ocenic, czy powieszenie hdd na gumkach wystarczy czy budowac jakis 'hdd case' (z woda lub cieplowodami i radiatorami)... Wiem, ze i Ty sie do wyciszenia hdd przymierzasz i po cichu czekalem na Twoje podejsce do tego tematu. Moze faktycznie wystarczy worek z woda w obudowie od CD-Rom? Myslisz ze bez cyrkulacji wody byloby to wystarczajace chlodzenie? Bo wyciszenie na pewno... ;)

 

No ale to juz nie ten temat ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o ta torebke z ciecza / zelem na hdd to podalem raczej jako ciekawostke, to by bylo dosc trudne do realizacji, ciezko dorwac takie pojemniki. W ogole to znalazlem w jakims sklepie zachodnim normalnie do kupienia takie torebki.

Lepsze bedzie jakies prostsze rozwiazanie. Np:

 

Dołączona grafika

 

Ogolnie polecam:

 

:arrow: http://www.silentpcreview.com/forums/viewf...97469fc7ed87450

 

Monstwo rozwiazan i projektow wyciszania hdd, bardzo ciekawy dzial :wink:

A jezeli chodzi o moja obudowe to mam znacznie mniejsze mozliwosci w zakresie hdd, niestety nie ma tam za duzo miejsca, nie ma o co zawiesic po bokach itp. Ciagle kombinuje zeby osiagnac zadowalajacy efekt - wtedy podziele sie swoim rozwiazaniem. Ale jeszcze troche to niestety potrwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Pompke mam podlaczona pod listwe zasilajaca - po wylaczeniu kompa wylaczam listwe = pompe. Jendak z komputera korzystaja tez rodzice.... Wczoraj wrocilem z pracy i zauwazylem, ze listwa jest wlaczona - Mama serfowala po Internecie + kierki. Postanowilem sprawdzic czy pompa jest goraca dotykajac jej. Dotknalem i... sie przerazilem! Pompa PARZYLA! Chlodnica parzyla! Weze tak gorace, ze zrobily sie miekkie jak makaron... Szybko wlaczylem kompa i wentyle na chlodnicy wlaczylem na maxa - buchnelo gorace powietrze zza chlodnicy... Po jakiejs minucie pompa ledwo letnia, chlodnica letnie... Ku przestrodze mosci Panowie.

 

Bede musial chyba jednak zastosowac wlacznik/wylacznik synchroniczny, ablo... wychowac rodzicow :)

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Martinii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znaczy przy włączonej pompce a wyłączonym kompie (wiatraki stały) woda nagrzała się do takiej temperatury? :blink:

 

To grzałka a nie pompka :? Szczęśliwie Eheim taki nie jest ....

 

 

aerial

 

Czy samo zawieszenie na gumkach wyciszy dyski? Nadal będzie je słychać. A gorsze będzie ich chłodzenie bo nie będą przylegać do obudowy

Edytowane przez AndyN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzalka jak grzalka - BIX przez X godzin pracowal pasywnie, a nie jest to chlodnica do takiej pracy przygotowana. Gdy uklad pracuje prawidlowo (czyt. wiatraki na chlodnicy kreca sie) pompa jest letnia - jak wszystko w kompie.

 

Co do HDD + gumki. Gumki powoduja wyeliminowanie wibracji przenoszonych przez dysk na obudowe (i kumulowanie sie z wibracjami pochodzacymi od innych elementow np wiatrakow). Samo obracanie sie talerzy bedzie slyszalne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego ja sam wole nie eksperymentowac z takimi pompami. Eheim ze zmodowanym wirnikiem to jest cos ;D lekki nawiew na pompke i jest ledwo cieply. cos czuje ze przy takiej opcji zostane dluuuugo ; p

Edytowane przez baban

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzalka jak grzalka - BIX przez X godzin pracowal pasywnie, a nie jest to chlodnica do takiej pracy przygotowana. Gdy uklad pracuje prawidlowo (czyt. wiatraki na chlodnicy kreca sie) pompa jest letnia - jak wszystko w kompie.

Kilka razy zostawiałem włączoną pompkę przy wyłączonym kompie. I takich historii nie miałem. A mam BIX2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dowiedzialem sie tez, ze podczas gdy Mama korzystala z kompa wylaczane byly wentylatory na chlodnicy :) To wiec chyba to jest przyczyna.

Zostawiłeś taką możliwość? Ryzykant ;)

 

Pewnie za bardzo szumiały .... ;)

 

A komp działa? Nic się nie przegrzało?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ludzie którzy wieszajądyski na gumkach powinni się puknąć w głowę. Mogą tylko zaszkodzić mechanice dysku.

:wink:

Czyli na najlepszym forum o wyciszaniu sprzetu sa sami idioci... Dysk wiszacy w poziomie na takich gumach (sztywnych) jest poprostu odizolowany, niby w jaki sposob moze to mu szkodzic? Pozycja jest ciagle dozwolona. Jedynie rosnie temperatura, ale i to mozna rozwiazac np stosujac obieg powietrza.

A btw i tak znajdzie sie wielu ktorzy za cene krotszej zywotnosci dysku sa w stanie zyskac cisze.

 

Natomiast co do pompy - nie zaobserwowalem jakiegos szczegolnego podgrzewania. Pompa pracujac przez cala noc zwieksza temp w ukladzie o okolo 1 stopien (odczyt z termometru co). No ale moja chlodnica w pasywie ma znacznie lepsaz wydajnosc. Sama pompa jest w zasadzie zimna podczas pracy.

Edytowane przez aerial

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Nalezy sie sprostowanie. Wczoraj zrobilem test: wylaczylem kompa, a pompe zostawilem wlaczona na 2h. Okazuje sie ze po tym czasie pompa byla letnia po dotknieciu. Zatem sama pompa nie grzeje sie tak bardzo .

 

Tamten incydent spowodowaly wylaczone wentylatory na chlodnicy podczas pracy na kompie przez okolo 2-3 godziny.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...