Skocz do zawartości
tsgs2

Jaki System?

Rekomendowane odpowiedzi

hej.

jaki najlepiej system/linux/zeby zrobic router?

 

moj komputer to:

p2 231MHz

128sdram

 

chcialbym system postawic na pamieci flash/usb 512mb, zeby nie slyszec dysku :] czy taka pamiec nie jest za wolna?

a jesli jest za wolna to wtedy na dysku 2gb.

 

taki komputer bedzie przekierowywal lacze na laptopa i 2 komputery. :)

 

dzieki za odp :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stanowczo LINUX najlepiej według mnie UBUNTU lub MANDRIVA

ale nie wiem jak chcesz na pamięci USB :huh: postawić system. Najlepiej jeżeli chodzi o linuxa to postawić czysty system bez KDE ani GNOME :D zwykły tryb tekstowy :D

Edytowane przez misiek175

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mandriva'e akurat mam :) wersje 2005 ;)

a ktory jest prostszy w konfiguracji?

i ile bedzie zajmowac najmniejsza potrzebna wersja?

no i ostatnie, czy dysk flash-usb 512 moze byc? czy nie bedzie za wolny? :unsure:

 

'a co do USB to cos tam keidys czytalem, ze sa edycje windowsa ktore mozna postawic na USB, tzn ze ktos tak zrobil ze go zainstalowal tam :) ale nie wiem czy na Linuxie da sie to zorbic :unsure:

Edytowane przez tsgs2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko ze ja bym wolal cos tanszego ;) nie stac mnie na wydawanie duuzej kasy :) dlatego myslalem o Linux'ie :) chyba ze jakis syatem windows ale tani, a 2000 do tekowych nie nalezy. i ostatnia sprawa to czy da sie zainstalowac system na USB Flash, gdzies czytalem ze tak, ale user misiek175 twierdzi ze nie :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko ze ja bym wolal cos tanszego ;) nie stac mnie na wydawanie duuzej kasy :) dlatego myslalem o Linux'ie :) chyba ze jakis syatem windows ale tani, a 2000 do tekowych nie nalezy. i ostatnia sprawa to czy da sie zainstalowac system na USB Flash, gdzies czytalem ze tak, ale user misiek175 twierdzi ze nie :(

 

y w biosie powinna byc opcja botowania z usb czy jakos tak.... chyba sie da:> osobiscie nie testowalem nigdy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aha :) to chyba nie ma takiej opcji ale jest opcja testowania pozostalych napedow botowalnych wiec tez mysle ze sie da ;)

 

tylko czy nie bedzie za wolny? :( dla 3 komputerow?

 

a po to zeby bylo cicho ^_^ ale jak mowilem jest tez mozliwosc, zeby podpiac dysk 2 gb :)

 

a wiec jakiego linuxa wybrac? zeby byl dosc prosty w konfiguracji (i am lama ;))

Edytowane przez tsgs2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze należy sobie zadać pytanie: "co ma robić ten router?"

jeśli TYLKO rozdzielać połączenie (żadnych proxy / DNS /FTP) to wystarczy dowolna minidystrybucja specjalizowana pod te zadania (np. NND, Coyote ... tu jest jakiś spis). W przypadku kiedy potrzebujemy "jeszcze czegoś" też można użyć któregoś "mini", ale wybór będzie mniejszy ;)

Polecam też lekturę strony http://jakilinux.org/ -> są tam odpowiedzi na większość typowych pytań i sporo dobrych artykułów na różne tematy.

 

Natomiast koszt eksploatacji takiego routera programowego już po roku jest wyższy niż zakup + eksploatacja routera sprzętowego (sprzętowy to ~30W, komp z routerem na Linuksie ~100W bez monitora). Dlatego jeśli nie potrzebujemy proxy czy serwera ftp to nie ma sensu używanie routera zainstalowanego na jakimś starym kompie, po prostu eksploatacja jest za droga. Pewien sens ma postawienie kompa "do ściągania", ale po przeliczeniu wszystkich kosztów "darmowe" filmy i programy ściągane z netu przestają być darmowe :P Chyba że ktoś inny płaci za łącze / prąd i nie trzeba się przejmować rachunkami :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do obslugi routera polecam cos dedykowanego do tego celu np.

 

Smoothwall - http://www.smoothwall.org/

IPCop - http://ipcop.org/

redwall - http://www.redwall-firewall.com/

 

Zaleta tych rozwiazan jest to ze mozesz zarzadzac routerem przez wygodny interfejs za posrednictwem przegladarki www. Kompletnym nieporozumieniem jest instalowanie na potrzeby router poteznych dystrybucji typu mandriva czy ubuntu, to jakby strzelac z armaty do wrobla ;]

 

Co do wyzej wymienionych u siebie od okolo 2 lat uzywam IPCop, chodzi praktycznie bez wylaczania i doskonale sie spisuje rozdzielajac net na cale mieszkanie, dodatkowo mam na nim skonfigurowanego DynDNS i serwer FTP :]

 

Ciekawostka jest redwall z tego co pamietam mozna go odpalic z plyty CD bez koniecznosci intslacji na dysku

Edytowane przez Noiser

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może mi ktoś polecić jakiegoś fajnego linuxa :D bo Ubuntu jest jaki jest :D ale nie narzekam na niego.

zainstaluj sobie Archa poczujesz dużą różnicę w szybkości, tylko nie licz na graficzne konfiguratory :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Hipoll

freebsd lub slackware

 

z bsd troche wiecej klepania w configach ale sys mega stabilny tyle ze troszke kilowaty podzial pasma na nim jest

 

pld tez jest git i dotego rodzimy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak już koledzy wyżej wspomnieli NND.

Nie jest on tak znany jak inne dystrybucje, a szkoda bo jest naprawdę super.

Będzie się znakomicie nadawał na takiego kompa jak masz.

Ja mam NND na pII 400MHz, 64ram, 4gb...

Dzieli on łącze na 8 kompów nawet w ogóle nie jest obciążony a posiadam na nim zainstalowane: apache, niceshaper (podział łącza), no-ip, ftp, dhcp, mrtg i inne...

 

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Natomiast koszt eksploatacji takiego routera programowego już po roku jest wyższy niż zakup + eksploatacja routera sprzętowego (sprzętowy to ~30W, komp z routerem na Linuksie ~100W bez monitora). (...)

Nie wiem czy dobrze przeczytałeś na jakim sprzęcie to ma chodzić. PII 233 za chiny ludowe nie pociągnie 100W, nawet z monitorem. Najwyżej 20 - 30 (bez monitora). Dowód? Mam 2 kompy podłączone do UPS'a APC (taki fajny, z pomiarem obciążenia B-) ) P3 600/128 RAM/2xWD 40GB oraz Athlon 2,0/256 RAM/Barracuda IV 60 GB. Przy włączanym monitorze (CRT) UPS pokzuje obciążenie 120 - 130 W.

 

Ergo: Komputer może być energooszczędny, pod warunkiem że poskłada się go z głową.

 

pozdro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stanowczo LINUX najlepiej według mnie UBUNTU lub MANDRIVA

ale nie wiem jak chcesz na pamięci USB :huh: postawić system. Najlepiej jeżeli chodzi o linuxa to postawić czysty system bez KDE ani GNOME :D zwykły tryb tekstowy :D

Żadna z tych dystrybucji nie nadaje się na ten sprzęt i router.

Jest za słaby. Poza tym do routera nie potrzebne są klikalne aplikacje w X'ach tylko konsola, ew. serwer http i zarządzanie przez www.

 

Z ciekawszych rozwiązań gotowych fajny jest m0n0wall oparty na FreeBSD. Swoją drogą ostatnio wyszedł ciekawy projekt o nazwie eBox, budowany modułowo i podobno łatwy w obsłudze.

 

Przyjrzyj się tym dystrybucjom.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy któraś z takich dystrybucji obsługuje shapowanie łącza dla każdego usera z osobna , najlepiej z wsparciem L7. Zastanawiam się czy nie zmienic swojego debiana któy mnie powoli irytuje, na którąś z tych modularnych dystrybucji, potrzebuje w zasadzie tylko router, i pare usług www-mysql-php, pocztę i ftp. Doradzicie czy któraś z nich się sprawdzi ? Pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja polece slackware, jak sie wie co gdzie i jak to zajmuje bardzo malo i dziala super nawet na starym dziadku.

Ostatnio stawialem podzial lacza i dhcp na slaczku na 800 mb dysku i p 166 mmx. Sprzecik chodzi bez problemow, szybko i stabilnie :)

dedykowane distro jakos do mnie nie przemawiaja, wole miec wszystko po swojemu, na takim sofcie jaki ja chce a nie jaki mi ktos wlepil.

Edytowane przez IGI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...)

dedykowane distro jakos do mnie nie przemawiaja, wole miec wszystko po swojemu, na takim sofcie jaki ja chce a nie jaki mi ktos wlepil.

Tak właśnie mówi rasowy Slackware'owiec B-)

 

A żeby nie było całkiem OT - ja też polecam Slackware, z tych samych powodów co moi poprzednicy: Stabinly, mały, 100% konfigurowalny i poleci na wszystkim co mieści się w kategorii "komputer osobisty" (co wcale nie znaczy że nie nadaje się na potężne maszyny serwerowe - bynajmniej)

 

pozdro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...