Skocz do zawartości
Miguel707

Co I Czy Wymienić ?

Zmiana części.  

39 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Co najpierw powinienem zmienić ?

    • Kartę graficzną
      19
    • Procesor
      1
    • Mobo i procesor
      4
    • Pamięci RAM
      8
    • Dysk Twardy
      7


Rekomendowane odpowiedzi

Mam pewien dylemat. Zbieram teraz kasę na Galaxy 7600GS 256 MB 1.2ns z Zalmanem, ale spojrzałem ostatnio, że mam słabe ramy, mały dysk twardy i być może za słaby procesor na tą kartę. Tak jak wspomniałem zbieram teraz na nową kartę graficzną, ale może coś innego powinienem najpierw zmienić ? Proszę o pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ten mój dysk twardy ma duży wpływ na wydajność ? Myślałem o :

 

- nazbieraniu na nową kartę graficzną (klasy Galaxy GeForce 7600GS 256 MB 1.2ns z Zalmanem)

- nazbieraniu na sam procesor (na s.754)

- nazbieraniu na mobo i proca (nie wiem na razie jakie - może AM2 ? - czekam na propozycje)

- zmianie Ramu - są to noname'y standartowo taktowane 266 MHZ i trudno się przy nich podkręca

- zmianie dysku twardego - ma tylko 2 MB Cache i 40GB pojemności - nie zmieniałem go od 4 lat :)

 

Proszę o pomoc i piszcie uzasadniając, swoje propozycje.

 

Z podziękowaniem

Miguel707

Edytowane przez miguel707

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pewien dylemat. Zbieram teraz kasę na Galaxy 7600GS 256 MB 1.2ns z Zalmanem, ale spojrzałem ostatnio, że mam słabe ramy, mały dysk twardy i być może za słaby procesor na tą kartę. Tak jak wspomniałem zbieram teraz na nową kartę graficzną, ale może coś innego powinienem najpierw zmienić ? Proszę o pomoc.

Karta grafiki, potem ram (sprzedac to co masz i kupic 1GB)

Edytowane przez komisarz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość fredus

ja zagłosowałem na karte graf. bo to ona cie hamuje, RAMU masz dośc sporo, coprawda 266 mhz no ale trudno, proceki płyta sa jeszcze dobre więc jak narazie to grafa potem RAM noi potem mobo i procek :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może nazbierać kasy i kupić wszystko ? Tylko, że te zbieranie będzie długo trwało, a granie na tym nie jest wielką przyjemnością ....... I to w dodatku na podkręconym. A będzie się to nasilało, bo gry mają coraz większe wymagania ...... No, ale gdybym zrobił w kolejności 7600GS->RAM->Mobo->Procesor (i gdzieś pomiędzy dysk twardy) to ten 7600GS nie byłby po tych wymianach "najsłabszym ogniwem" ? A może wziąłbym 7600GS, a potem nazbierał kasy na wszystko pozostałe i gdyby była taka potrzeba (tzn. jeżeli grafa byłaby za wolna) kupiłbym nową ? Dodam tak na marginesie, że najważniejsze części były wymieniane 9 miesięcy temu. Proc z Durona 1200 na Semprona 2600+. Jakiś Epox na Gigabyte'a K8NE, a GF2 MX400 128/128 na Gb X600PRO 128/128. Najgorzej było z Ramem. Miałem 1 kostkę 256MB/266MHZ, a facet (za prawie darmo) dołożył 1 kostkę 256/266 i 1 kostkę 128/266. I tak miałem 640 MB RAMu. Proszę o rady i odpowiedzi na moje pytania :)

 

Pozdrawiam

Miguel707

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może nazbierać kasy i kupić wszystko ? Tylko, że te zbieranie będzie długo trwało, a granie na tym nie jest wielką przyjemnością ....... I to w dodatku na podkręconym. A będzie się to nasilało, bo gry mają coraz większe wymagania ...... No, ale gdybym zrobił w kolejności 7600GS->RAM->Mobo->Procesor (i gdzieś pomiędzy dysk twardy) to ten 7600GS nie byłby po tych wymianach "najsłabszym ogniwem" ? A może wziąłbym 7600GS, a potem nazbierał kasy na wszystko pozostałe i gdyby była taka potrzeba (tzn. jeżeli grafa byłaby za wolna) kupiłbym nową ? Dodam tak na marginesie, że najważniejsze części były wymieniane 9 miesięcy temu. Proc z Durona 1200 na Semprona 2600+. Jakiś Epox na Gigabyte'a K8NE, a GF2 MX400 128/128 na Gb X600PRO 128/128. Najgorzej było z Ramem. Miałem 1 kostkę 256MB/266MHZ, a facet (za prawie darmo) dołożył 1 kostkę 256/266 i 1 kostkę 128/266. I tak miałem 640 MB RAMu. Proszę o rady i odpowiedzi na moje pytania :)

 

Pozdrawiam

Miguel707

zależy na jaki sprzęt będziesz pózniej wymieniał ja bym zrobił tak na twoim miejscu

 

Galaxy 7600GS Zalman z pamiątkami 1.2ns

pózniej dysk na jakąs barke 7200.10 z 16MB Cache i na koniec mobo + proc + ramy

Edytowane przez AndrzejSnk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie czytałem całości, ale:

Jeśli nie trzymasz dużo rzeczy na dysku, to może być. W przeciwnym wypadku ja osobiście odczuwałbym małą klaustrofobię na takim niedużym dysku.

 

Do płyty i procka nie ma się o co przyczepić. Jeszcze na chwilę starczą.

 

Co do karty, to nie wiem, bo w ATI nie jestem zorientowany, ale wydaje mi się, że jeszcze daje radę. Jeśli najnowsze produkcje chodzą w 800x600 32bit i niezłymi detalami, to jeszcze będzie.

 

Minusem jest pamięć - jej rozmiar i typ. Tutaj zacząłbym szukać wydajności - 2x512MB 400MHz dadzą chyba znaczną różnicę. Szczególnie w pamięciożernych grach.

 

Głos oddany na pamięci.

 

Edit:

Tak patrzę na podpis - czy chcesz powiedzieć, że one chodzą efektywnie na 520MHz? Jeśli tak, to nie jest tak źle. Nie jestem pewien tego X600, ale nadal upierałbym się przy pamięciach. Jeśli być się zmieścił z kasa, to większy i szybszy dysk byłby następny w kolejce.

Edytowane przez ULLISSES

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak :

 

Trochę jednak trzymam tych rzeczy na dysku - (Partycja C [system i część programów] - 7,81 GB - wolne 606 MB) (Partycja D [gry i pozostała część programów] - 29,4 GB - wolne 5,66 GB]. Nie tylko chodziło mi o to, że ma niewielką przestrzeń - ma tylko 2 MB pamięci podręcznej Cache i ma 4 lata .. I nie wiem, czy taka mała ilość Cache nie wpływa na wydajność całego kompa, a mała ilość miejsca na to, że system dosyć wolno się łąduje.

 

 

Na moim podkręconym X600 mam ok. 25 fps na 640x480 max detale w Need For Speed Most Wanted.

 

Pamięci chodzą wolniej niż standartowo ( o 6 mhz) i to w zwiększonym napięciu (!), bo w biosie muszę mieć ustawiony dzielnik pamięci 1/1, żeby móc podkręcić proca na FSB260. Bez zwiększonego napięcia (z 2.6V na 2.8V) po pewnym czasie jest bluescreen.

 

Czy ktoś mi powie o ile może spaść cena Galaxy 7600GS 256 MB 1.2 ns z Zalmanem po wprowadzeniu kart pod DirectX 10 i SM 4.0(we wrześniu chyba) ?

Edytowane przez miguel707

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego nikt ci nie powie nie ma tu wróżek, ale napewno spadnie dośc znaczne tak jak teraz np ceny procesorów po wprowadzeniu na rynek C2D.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Muszę dodać, że ta zmiana sprzętu powinna wystarczyć na jak najdłużej. Teraz biorę pod uwagę :

- zmianę dysku twardego

- zmianę ramu

- zmianę karty graficznej (na Galaxy 7600GS)

 

Mam chyba rację, że po zmianie karty graficznej sprzęt wystarczy na najdłużej. Myślę, aby najpierw zmienić grafę, dysk twardy, a po jakimś czasie ramy, mobo i proc za jednym razem, bo wtedy kiedy będę mieć odpowiednie fundusze na te 3 rzeczy prawdopodobnie trzeba będzie zmienić platformę na inną, a wtedy DDR-ki nie będą pasować. Myślę też, że najbardziej odpowiednia pora na kupno grafy to :

 

- albo po wprowadzeniu Dx10 i SM 4.0

- albo na gwiazdkę

 

Do gwiazdki dozbieram na 100%

A do wprowadzenia Dx10 i SM 4.0 (we wrześniu chyba - niech ktoś poprawi jak źle) też są duże szanse.

 

Ile mógłbym wziąć za Gigabyte'a X600 PRO 128 MB 128 bit w wersji box z okablowaniem i płytką ze sterownikami (myślałem o 150 zł) ?

 

Co mi doradzacie ?

Edytowane przez miguel707

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Która opcja jest najlepsza ?

 

 

Opcja 1 :

 

Pod koniec roku kupię - albo Galaxy 7300GT 256 MB 1.2ns z Zalmanem lub Galaxy 7600GS (dalej to samo) - następnie nazbieram na dysk twardy, a potem nazbieram na ramy, mobo i proca jednocześnie.

 

 

 

Opcja 2 :

 

Czy Gigabyte K8NE obsługuje SATA 2 ? Zobaczyłem w specyfikacji, że chyba tylko SATA. Jeśli obsługuje SATA 2, to pod uwagę wchodzą HDD z tego sklepu, a jeśli nie, to wtedy raczej kupuję grafę, a potem wymieniam proca, mobo, ramy, hdd i ew. grafę (jeśli będzie za słaba) za jednym razem, bo teraz nie opłaca się kupować hdd na ATA (ja mam Seegate Barracuda IV 40GB 2Mb Cache na ATA 100 lub 133 - dysk był kupiony 4 lata temu [było wtedy ATA 100, czy 133 ?] i jeszcze ani razu się nie zepsuł).

 

 

Opcja 3 :

 

Wymienić wszystko za jednym razem. Jednak nazbieranie "odpowiedniej" ilości gotówki trochę potrwa, a wymagania sprzętowe nie czekają ......

 

 

 

Proszę o porady.

Edytowane przez miguel707

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wspiera sata2

 

jak masz pci express to mozesz teraz wymienic sobie ta grafike... a pozniej sprzedasz reszte i kupisz cpu/ram/mobo... a jak bedziesz mial wiecej kasy to sprzedasz i to galaxy i kupisz jeszcze cos lepszego :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymiana grafy to w tej sytuacji jedyna sensowna zmiana :) Pomęczę się z tymi 40GB. Dysk chyba wolny nie jest - przecież to jest legendarna Seegate Barracuda IV :) Sprzedam swojego Radka i kupię nową kartę graficzną. Zrobię tą wymianę pod koniec roku (najlepiej na gwiazdkę :)) bo wtedy wprowadzą DX10 i ceny kart graficznych spadną. Moim jedynym dylematem pozostaje, czy wziąć 7300GT, czy 7600GS. Chyba warto jest dołożyć do 7600GS, prawda ? Wtedy komp starczy na dłużej i będę mógł nazbierać więcej kasy na pozostałe rzeczy.

 

PS. Jeszcze jedno małe pytanko - czy przy sprzedaży na Allegro mojego Radeona wspominać jak się kręcił (z 400/500 na 500/600), czy napisać, że nie był kręcony ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...