Skocz do zawartości
LuKe

Monitor Lcd 20" Nec 20wgx2

Rekomendowane odpowiedzi

PVA są wolne, IPSy drogie i łączą zalety TN oraz PVA.

S-PVA są nieco wolniejsze niż S-IPS ale w FPP można komfortowo grać ( sprawdzone na UT 1 i S-PVA 24" )

S-IPS mają słabszy kontrast i "czerń" od S-PVA i A-MVA, do tego czarny kolor jak jest ciemno to widać jak przechodzi w złoto i fiolet nawet patrząc na wprost. Na S-PVA "rozciągają" się ciemniejsze barwy (jaśnieją) kiedy patrzymy pod kątem.

A co do matrycy to się mylisz, ale NEC posiada matrycę LM201WE2 (wczesne modele bez Pro były na LM201W01), natomiast z tego co znalazłem w przypadku Della to loteria, bo możesz mieć albo LM201U04 (jest to S-IPS - inna niż w NECu!!!) lub LTM201U1 (to jest S-PVA).

W Dell 2007WFP rev 03 i 04 stosuje się tę samą matrycę co w NEC-WGX2 PRO czyli LM201WE2 ale oczywiście jest ryzyko trafienia S-PVA ( ale raczej producent powrócił do S-IPS - trzeba pytać ).

 

W DELL 2007WFP nigdy nie była stosowana matryca LM201U04 tak samo jak nigdy nie stosowano w 2007WFP matrycy LTM201U1.

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednak ma szybę, więc to już twój wybór (ja sobie osobiście chwalę, nigdy już nie kupię monitora bez szyby).

Ja tak samo :)

 

 

Co do Dell'a to jeszcze nie wiadomo na jaką rewizję się trafi.

A o rewizjach co nie co TU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

S-PVA są nieco wolniejsze niż S-IPS ale w FPP można komfortowo grać ( sprawdzone na UT 1 i S-PVA 24" )

S-IPS mają słabszy kontrast i "czerń" od S-PVA i A-MVA, do tego czarny kolor jak jest ciemno to widać jak przechodzi w złoto i fiolet nawet patrząc na wprost. Na S-PVA "rozciągają" się ciemniejsze barwy (jaśnieją) kiedy patrzymy pod kątem. (...)

Można i grać, jak np. azgan, ale dla niektórych to za mało :wink: . Czarny w IPSach nie przechodzi w fiolet jak jest ciemno tylko przy większych kątach, tak samo jak PVA jaśnieją w przy takich warunkach, zgadza się? O przechodzeniu w złoto mnie dobiłeś, z ciekawości, można coś więcej na ten temat?

 

(...) W Dell 2007WFP rev 03 i 04 stosuje się tę samą matrycę co w NEC-WGX2 PRO czyli LM201WE2 ale oczywiście jest ryzyko trafienia S-PVA ( ale raczej producent powrócił do S-IPS - trzeba pytać ).

 

W DELL 2007WFP nigdy nie była stosowana matryca LM201U04 tak samo jak nigdy nie stosowano w 2007WFP matrycy LTM201U1.

Nie do końca bym się zgodził, bo wszystkie te informacje są mętne i jest ich wiele, a większość jest sprzeczna: http://www.tftcentral.co.uk/articles/dell_panel_lottery.htm . Podsumowując DELL to jedna wielka loteria.

 

PS. Tak drobna uwaga, gdziekolwiek kiedyś czytałem podczas wybierania LCDka o matrycach stopniowano jest zawsze na zasadzie TN, PVA (wszelkiej maści), IPS. Ale coraz częściej widzę promocję odwrotnej "kolejności", dziwne...

Edytowane przez The Dino

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie odpowiedziałeś czy w ogóle miałeś z nim do czynienia? :wink:

Tak miałem i podobał mi się znacznie bardziej niż ten NEC 20WGX2 a nie kupiłem go tylko dla tegoż że dysponowałem kwotą 2300 zł a DeLL kosztował wtedy 3249 zł więc spasowałem.

 

Moim zdaniem idealna byłaby szyba ale z powłoką antyodblaskową ( brak śniegu i odblasków ).

No właśnie widziałem już coś takiego w telewizorach LCD bodajże Samsunga i spisuje się wyśmienicie.

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można i grać, jak np. azgan, ale dla niektórych to za mało :wink: . Czarny w IPSach nie przechodzi w fiolet jak jest ciemno tylko przy większych kątach, tak samo jak PVA jaśnieją w przy takich warunkach, zgadza się? O przechodzeniu w złoto mnie dobiłeś, z ciekawości, można coś więcej na ten temat?

 

Nie do końca bym się zgodził, bo wszystkie te informacje są mętne i jest ich wiele, a większość jest sprzeczna: http://www.tftcentral.co.uk/articles/dell_panel_lottery.htm . Podsumowując DELL to jedna wielka loteria.

 

PS. Tak drobna uwaga, gdziekolwiek kiedyś czytałem podczas wybierania LCDka o matrycach stopniowano jest zawsze na zasadzie TN, PVA (wszelkiej maści), IPS. Ale coraz częściej widzę promocję odwrotnej "kolejności", dziwne...

1- generalnie w nocy , jak jest ciemniej to kolor czarny na NEC WGX2 PRO wygląda tak jak na zdjęciu z napisem NEC WGX2 ( na dole po lewej ) - dziwne że masz ten monitor i tego nie widzisz ( taki rozrzut jakościowy ?? ) bo nie jest to co prawda mocno uciążliwe ale na filmie jak są czarne pasy to złocenie po prawej na dole jest widoczne.

 

http://ogledalo.si/comparison/1.html

 

2- co do loterii w Dell jest tak jak napisałem a matryce które podałeś ( LM201U04 LTM201U1 ) mają proporcje 4:3 i rozdziałki 1600x1200 więc nie mogły być stosowane w 2007WFP - nie mam zamiaru się znowu powtarzać ... :mur:

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można i grać, jak np. azgan, ale dla niektórych to za mało :wink:.

Wpadnij do mnie to sam ocenisz czy za mało :wink: Wiadomo że zawsze mogło by być lepiej ale z ręką na sercu mogę przysiąść że do takich gier jak Test Drive Unlimited czy Counter-Strike: Source w zupełności styka i jest to obecnie najszybszy na rynku monitor na VA. Delikatne smużenie widać ale trzeba się na prawdę dobrze przyjrzeć ale ku prawdzie na tym DeLLu i NECu jak się dobrze przyjrzałem to też dało się zauważyć subtelne smużenie. Zależy kto co lubi jak bi mi tak bardzo zależało na samym czasie reakcji to kupił bym sobie do gier TN trzeciej generacji z czasem reakcji 2ms. Matryca S-IPS posiada pełną paletę barw w stosunku do TN, nie porównywalnie lepsze kąty widzenia i porównywalnie szybki czas reakcji natomiast kontrast, nasycenie kolorów, podświetlanie i czerń nadal wypadają nie wiele lepiej jak na TN pod tym względem PVA wypada najlepiej posiada najlepszy kontrast, czerń, nasycenie kolorów i równomierne podświetlanie do tego oferuje szerokie kąty widzenia niestety czas reakcji jest tu największym problemem pod tym względem wypada on blado na tle S-IPS nie wspominając już o TN.

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1- generalnie w nocy , jak jest ciemniej to kolor czarny na NEC WGX2 PRO wygląda tak jak na zdjęciu z napisem NEC WGX2 ( na dole po lewej ) - dziwne że masz ten monitor i tego nie widzisz ( taki rozrzut jakościowy ?? ) bo nie jest to co prawda mocno uciążliwe ale na filmie jak są czarne pasy to złocenie po prawej na dole jest widoczne. (...)

Twoje złocenie po prawej to zwykła nierównomierność podświetlania występująca na każdym monitorze (nawet TN to mają). Może twój miał to więcej, więc nie uogólniaj, że to wada IPSów i nie pisz o jakimś efekcie "złocenia". Co do czarnego w nocy (oczywiście mówimy o braku oświetlenia zewnętrznego), fakt, jest słabszy, jak chyba na każdym się to objawia dlatego nie należy korzystać z monitora przy całkowitym braku oświetlenia zewnętrznego. Pisałem ci to zdaje się już z pół roku temu gdy także o tym rozmawialiśmy, głównie także z tego powodu, że wtedy szyba w tym NECu która pogłębia czerń po prostu nie działa (nie ma światła zewnętrznego, nie ma czego odbijać, efekt żaden).

 

Zaś co do tych zdjęć, czy na prawdę chcesz mi powiedzieć, że gdy oglądał film to miałeś takie plamy??? W tym momencie zachowujesz się jak azgan próbując na podstawie zdjęć z czasem migawki 1 sekunda wyciągnąć wnioski na temat tego co użytkownik widzi patrząc na monitor. Bądź poważny, fioletowienie, tak zgadza się, jest, nierównomierność podświetlania, tak, w praktycznie każdym dużym monitorze jakaś jest, "złocenie"... pominę ten fragment.

 

(...) 2- co do loterii w Dell jest tak jak napisałem a matryce które podałeś ( LM201U04 LTM201U1 ) mają proporcje 4:3 i rozdziałki 1600x1200 więc nie mogły być stosowane w 2007WFP - nie mam zamiaru się znowu powtarzać ... :mur:

Nie znam się na DELLu, jednak jedno wiem na pewno, to loteria, gdzie nie wejdzie, pisze co innego. Zresztą co tu dużo mówić, a niby skąd wiesz jaka matryca siedzi w NECu, zdaje się ode mnie, prawda, ja to napisałem na tym forum. I zdaje się to także nie jest informacja na 100% pewna, więc o czym my tu rozmawiamy?

 

PS. azgan, już ci wyżej pisałem, takim stwierdzeniami się sam ośmieszasz. Zwykła logika: NEC jest na pewno szybszy niż twoje EIZO (uogólnienie, mówimy o IPS i PVA) i nie o 2-3% tylko więcej, najpierw piszesz, że skurzenia nie ma, teraz, że styka, a za chwilę dodajesz, że nawet na NECu widziałeś. Przecież to zaprzeczenie samo w sobie!!! Jeśli na NECu widziałeś i ten NEC smuży, to w takim wypadku twój EIZO tak smuży, że dyskwalifikuje go to całkowicie. Od razu piszę, żeby być dobrze zrozumianym, przed ostatnie zdanie to tylko teoria na podstawie faktów przez ciebie przedstawianych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisałem też że trzeba się bardzo dobrze wpatrywać i wytężyć wzrok żeby zauważyć to smużenie nie jest ono widoczne przy normalnej grze gdzie uwaga zostaje skupiona na tym co się dziej na ekranie i nie zaprzeczam sam sobie tylko ty łapiesz mnie za słówka.

 

Delikatne smużenie widać ale trzeba się na prawdę dobrze przyjrzeć ale ku prawdzie na tym DeLLu i NECu jak się dobrze przyjrzałem to też dało się zauważyć subtelne smużenie.

Dzięki zastosowaniu zaawansowanej technologii Overdrive Circut, która poprzez kontrolę napięcia każdego piksela, usprawnia wyświetlanie ruchomych obrazów efekt smużenia został zniwelowany praktycznie do stopnia niezauważalnego. Wykorzystywany dotychczas w telewizorach LCD, układ znacznie skraca czas reakcji matrycy. Czas przejścia pomiędzy odcieniami szarości wynosi jedynie 8ms. Dzięki temu nawet szybko zmieniające się obrazy są czyste i ostre.

Przyjrzyj się tym zdjęcia dokładnie bo jak dla mnie to różnica jest ale nie jakaś tam wielka a już na pewno nie nazwał bym jej przepaść aczkolwiek nie kwestionuje że NEC jest szybszy w końcu to S-IPS kontra PVA.

 

20WGX2 jest na S-IPS i jak wiadomo czas reakcji jest wielką zaletą tej matrycy w stosunku do PVA, ale z kolei ta druga ma lepszą czerń, lepsze nasycenie kolorów, wyższy kontrast i lepsze bardziej równomierne podświetlanie matrycy.

Źle interpretujesz to co pisze np. styka znacz tyle co - wystarcza w zupełności do komfortowej pracy - takie znaczenie ma to słowo w moim środowisku.

 

1- generalnie w nocy , jak jest ciemniej to kolor czarny na NEC WGX2 PRO wygląda tak jak na zdjęciu z napisem NEC WGX2 ( na dole po lewej ) - dziwne że masz ten monitor i tego nie widzisz ( taki rozrzut jakościowy ?? ) bo nie jest to co prawda mocno uciążliwe ale na filmie jak są czarne pasy to złocenie po prawej na dole jest widoczne.

 

http://ogledalo.si/comparison/1.html

Potwierdzam tak właśnie miałem. Było to bardzo uciążliwe kiedy wieczorem oglądałem przy zgaszonym świetle filmy a jak się chciałem wygonie usadzić na kanapie czerń wpadała w fiolet i byłem zmuszony siedzieć na fotelu centralnie nad monitorem co było dla mnie na dłuższą metę bardzo uciążliwe bo podczas oglądania lubię zmieniać często pozycję a w ty monitorze nie było możliwośći regulacji położenia ekranu.

 

PS. Kyle dla twojej informacji wgx2 jest lepszy od S1931 tylko w kwestii czasu reakcji pod względem odwzorowania kolorów Eizo w niczym mu nie ustępuje natomiast bez dwóch zdań ma lepszą czerń, nasycenie kolorów, kontrast, równomierność podświetlania, przejścia tonalne i nie gubi odcienie na gradiencie po korekcji RGB!

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twoje złocenie po prawej to zwykła nierównomierność podświetlania występująca na każdym monitorze (nawet TN to mają). Może twój miał to więcej, więc nie uogólniaj, że to wada IPSów i nie pisz o jakimś efekcie "złocenia". Co do czarnego w nocy (oczywiście mówimy o braku oświetlenia zewnętrznego), fakt, jest słabszy, jak chyba na każdym się to objawia dlatego nie należy korzystać z monitora przy całkowitym braku oświetlenia zewnętrznego. Pisałem ci to zdaje się już z pół roku temu gdy także o tym rozmawialiśmy, głównie także z tego powodu, że wtedy szyba w tym NECu która pogłębia czerń po prostu nie działa (nie ma światła zewnętrznego, nie ma czego odbijać, efekt żaden).

 

Zaś co do tych zdjęć, czy na prawdę chcesz mi powiedzieć, że gdy oglądał film to miałeś takie plamy??? W tym momencie zachowujesz się jak azgan próbując na podstawie zdjęć z czasem migawki 1 sekunda wyciągnąć wnioski na temat tego co użytkownik widzi patrząc na monitor. Bądź poważny, fioletowienie, tak zgadza się, jest, nierównomierność podświetlania, tak, w praktycznie każdym dużym monitorze jakaś jest, "złocenie"... pominę ten fragment.

 

Nie znam się na DELLu, jednak jedno wiem na pewno, to loteria, gdzie nie wejdzie, pisze co innego. Zresztą co tu dużo mówić, a niby skąd wiesz jaka matryca siedzi w NECu, zdaje się ode mnie, prawda, ja to napisałem na tym forum. I zdaje się to także nie jest informacja na 100% pewna, więc o czym my tu rozmawiamy?

Po raz kolejny użyję słowa chłopie - miałem ten monitor i piszę co widziałem ... aby ktoś kto nie widział tego monitora był w stanie to sobie wyobrazić opisałem jak to wygląda i podałem "przypominajace to zjawisko" zdjęcie - Ty na prawdę nie umiesz czytać ze zrozumieniem.

 

Nierównomierność podświetlenia ? - tak na dobrą sprawę nie ma czegoś takiego - może być co najwyżej "nierównomierność" rozpraszania warstwy rozpraszającej ale to złocenie bierze się z czegoś innego ( choć też pewnie z nierównomierności lub naprężeń między warstwami ale nie wynika ona z nadmiaru "candeli" w tym obszarze bo wówczas było by to coś co nie zmienia się w zal. od kąta i jest bardziej "białawe").

 

Co do matrycy w NEC - wiem jaka tam jest z innego źródła - nie od Ciebie :lol: .

 

PS. Kyle dla twojej informacji wgx2 jest lepszy od S1931 tylko w kwestii czasu reakcji pod względem odwzorowania kolorów Eizo w niczym mu nie ustępuje natomiast bez dwóch zdań ma lepszą czerń, nasycenie kolorów, kontrast, równomierność podświetlania, przejścia tonalne i nie gubi odcienie na gradiencie po korekcji RGB!

Na to wygląda - tylko ja dodatkowo jestem zwolennikiem proporcji 16:10. Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisałem też że trzeba się bardzo dobrze wpatrywać i wytężyć wzrok żeby zauważyć to smużenie nie jest ono widoczne przy normalnej grze gdzie uwaga zostaje skupiona na tym co się dziej na ekranie i nie zaprzeczam sam sobie tylko ty łapiesz mnie za słówka i pisałem o tym wyżej (i nie tylko) mam Ci to wytłuszczonym drukiem pisać ? Z resztą zaraz podam swoje wszystkie cytaty. (...)

Wyjaśnijmy sobie jedno, smużenie jest albo go nie ma. Może nie zwracasz na niego uwagi, może wtedy ci nie przeszkadza, itp., itd., jednak ono jest, monitor smuży, więc dyskwalifikuje go to dla większości osób. Podobno sytuacja jest z szybą w NECu, jednym przeszkadza, innym nie, jednak nikt nie neguje jej działania (plusów i minusów), ty próbujesz powiedzieć, że twój monitor smuży, ale jest to nieistotne. Więc wybacz, ale jeśli ktoś się ciebie pyta czy smuży, to jedyną odpowiedzią jest: tak, smuży i to widać. Twoje odczucia są nie istotne. Jak ktoś się mnie spyta czy szyba w NECu powoduje, że się potrafię widzieć jak w lustrze, to także odpowiem, że tak, działa to jak lustro, bo taka jest prawda. A to czy mi osobiście przeszkadza, czy nie, to już drugorzędna sprawa. Rozumiesz, czemu się tak czepiam twoich słówek?

 

Po raz kolejny użyję słowa chłopie - miałem ten monitor i piszę co widziałem ... aby ktoś kto nie widział tego monitora był w stanie to sobie wyobrazić opisałem jak to wygląda i podałem "przypominajace to zjawisko" zdjęcie - Ty na prawdę nie umiesz czytać ze zrozumieniem. (...)

Nie wątpię, że go miałeś, tylko "przypominające to zjawisko" występuje na każdym monitorze, jeśli zrobisz zdjęcie z odpowiednio długim czasie naświetlania (wiem co mówię, wybierając monitor na tym forum oglądałem wiele takich zdjęć, np. panoramiczna Belinea która była drugim kandydatem do zakupy przeze mnie). Jedne są pod tym względem lepsze inne gorsze.

 

(...) Nierównomierność podświetlenia ? - tak na dobrą sprawę nie ma czegoś takiego - może być co najwyżej "nierównomierność" rozpraszania warstwy rozpraszającej ale to złocenie bierze się z czegoś innego ( choć też pewnie z nierównomierności lub naprężeń między warstwami ale nie wynika ona z nadmiaru "candeli" w tym obszarze bo wówczas było by to coś co nie zmienia się w zal. od kąta i jest bardziej "białawe"). (...)

Aaa, teraz będziemy wnikać w szczegóły, aby bardziej uogólnione określenia (powszechnie tu stosowane) wypadły kiepsko i nie "profesjonalniej". Tak? Od kąta się zmienia bo nakłada się na to opisywany przez ciebie efekt "fioletowienia".

 

(...) Co do matrycy w NEC - wiem jaka tam jest z innego źródła - nie od Ciebie :lol: . (...)

Ja pamiętam, że jak także ciebie się pytałem o różnice w tych monitorach (z ponad pół roku temu, a było to dla mnie ważne, bo wtedy wycofano wersję bez pro, a ja właśnie miałem go kupować), to raczej rozkładałeś ręce :razz: , zresztą inny także :wink: .

 

Kyle obaj mieliśmy te monitory i wiemy jak one wyglądają i co potrafią a The Dino chce nasz chyba na siłę przekonać że tak nie jest.

Ja to widzę troszkę inaczej, szczególnie w twoim wykonaniu. Pomijając szybkość, mówiłeś, że nie masz fobii na temat tego NECa. To ciekawe, skoro np. komuś polecasz DELLa zachwalając, że ma tą samą matrycę. Więc tak naprawdę próbujesz udowodnić, że NEC jest do kitu (a co za tym idzie jego matryca), czy co? Bo jak dla mnie to jest jedna wielka zagadka :mur: .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wątpię, że go miałeś, tylko "przypominające to zjawisko" występuje na każdym monitorze, jeśli zrobisz zdjęcie z odpowiednio długim czasie naświetlania (wiem co mówię, wybierając monitor na tym forum oglądałem wiele takich zdjęć, np. panoramiczna Belinea która była drugim kandydatem do zakupy przeze mnie). Jedne są pod tym względem lepsze inne gorsze.

Nie widziałem złocenia na MVA czy PVA ( na MVA widać podobne do tego złocenia srebrzenie jednak występuje ono bardziej równomiernie - do tego stopnia że 4 rogi równomiernie srebrzą kiedy mamy głowę idealnie na środku z podobnym nasileniem ... żółcenie na NEC jest bardzo nieregularne ... możemy mieć przykładowo przemieszczającą się wzgl. kąta plamę która na początku jest w kształcie łzy tylko w prawym dolnym rogu ). Można powiedzieć że pod dużym kątem na PVA występuje żółknięcie obrazu - ale to wygląda zupełnie inaczej , ma charakter równomierny na całej powierzchni a nie występuje w określonych obszarach. dodatkowo o złocenie w IPS na prawdę łatwo ... o żółcenie w PVA znacznie trudniej. Choć z drugiej strony "złoci" się tylko czerń na IPS ... a na PVA pod wielkim dopiero co prawda kątem ale żółcą się wszystkie barwy.

 

Generalnie NEC jak napisałem byłby dla mnie świetnym monitorem i na pewno bym go nie oddał gdyby napylono powłokę antyodblaskową i dano elektronikę obecną w budżetowych monitorach EIZO czyli 10 bit LUT czy jak to nazywają 10 bit korekcję gamma. W takim wypadku słabszy kontrast, czerń i nierównomierności na czarnym byłyby znacznie łatwiejsze do przełknięcia.

 

Po prostu akceptuję zawsze jakieś tam wady ale kiedy jest ich za wiele to produkt oddaję - napisałem jak stosunkowo tanim kosztem zrobić z tego NEC świetny produkt ... może znajdziemy te rozwiązania w NEC WGX3 ? :wink:

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyjaśnijmy sobie jedno, smużenie jest albo go nie ma. Może nie zwracasz na niego uwagi, może wtedy ci nie przeszkadza, itp., itd., jednak ono jest, monitor smuży, więc dyskwalifikuje go to dla większości osób. Podobno sytuacja jest z szybą w NECu, jednym przeszkadza, innym nie, jednak nikt nie neguje jej działania (plusów i minusów), ty próbujesz powiedzieć, że twój monitor smuży, ale jest to nieistotne. Więc wybacz, ale jeśli ktoś się ciebie pyta czy smuży, to jedyną odpowiedzią jest: tak, smuży i to widać. Twoje odczucia są nie istotne. Jak ktoś się mnie spyta czy szyba w NECu powoduje, że się potrafię widzieć jak w lustrze, to także odpowiem, że tak, działa to jak lustro, bo taka jest prawda. A to czy mi osobiście przeszkadza, czy nie, to już drugorzędna sprawa. Rozumiesz, czemu się tak czepiam twoich słówek?

Skoro tak sprawiasz sprawę to liczę na taką samą odpowiedź czy na Nec 20WGX2 jest lub jak wolisz da się dostrzec smużenie czy nie ?

 

I teraz tak masz do wyboru TAK albo NIE i żadnych innych !

 

I widzisz jeżeli w ten sposób stawiasz sprawę to jak napiszesz że NIE mogę uznać że kłamiesz w żywe oczy bo smużenie jest i to na wszystkich monitorach LCD i ja na przykład jak miałem tego NEC i się bardzo uważnie przypatrzyłem podczas grania to zauważałem nie wielkie smużenie ale było ono na tyle małe że jeżeli nie wytężałem wzroku i go nie szukałem to go po prostu nie było widać.

 

I teraz odnośnie moich wypowiedzi na temat Eizo S1931. Redaktorzy z Elektor Giełdy testując ten monitor stwierdzili co następuje

 

Test Chase Pixel Presistence Analyzer wykazał następujące czasy rakcji (PROCEDURA TESTU):

 

1. 5.2ms

2. 8.9ms

3. 12ms

 

 

Średnia: 8.7ms

 

Smużenie w przypadku Eizo S1931 jest niewyczuwalne. Co więcej, monitor pomimo wysokiego czasu redakcji (16ms b-w-b, 8ms g-w-g) smuży o wiele mniej niż panele innych marek (LG, Samsung) posiadające czas reakcji piksela na poziomie 6ms! Dzięki temu LCD znajdzie zastosowanie nie tylko w zaawansowanych aplikacjach graficznych, ale i w zwykłych grach.

I widzisz The Dino jest to nic innego jak kwestia podejścia. Jeżeli będziemy się trzymać zasady że wszystkie monitory LCD smużą i je po prostu rozganiczymy na kategorie w których ten efekt jest jak najmniej zauważalny i uciążliwy dla użytkownika to będzie miało to znacznie większy sens.

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Smużenie to widać nawet na CRT :lol: :wink:

 

ps. np. kiedy jest dosyć ciemno i białym kursorem "jeździmy" po czarnym tle to widać smugę i to nie małą ( sprawdzone na kineskopie samsunga perforowana maska jak i szczelinowym diamondtron ) ... tak czy inaczej i tak nadal CRT są jednak ogólnie szybsze od najszybszych LCD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I właśnie o to chodzi jest nic innego jak odpowiednie podejście do tematu. I jeżeli byśmy się mieli kierować tylko tym co podaje producent to było by to czyste szaleństwo.

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie widziałem złocenia na MVA czy PVA ( na MVA widać podobne do tego złocenia srebrzenie jednak występuje ono bardziej równomiernie - do tego stopnia że 4 rogi równomiernie srebrzą kiedy mamy głowę idealnie na środku z podobnym nasileniem ... żółcenie na NEC jest bardzo nieregularne ... możemy mieć przykładowo przemieszczającą się wzgl. kąta plamę która na początku jest w kształcie łzy tylko w prawym dolnym rogu ). Można powiedzieć że pod dużym kątem na PVA występuje żółknięcie obrazu - ale to wygląda zupełnie inaczej , ma charakter równomierny na całej powierzchni a nie występuje w określonych obszarach. dodatkowo o złocenie w IPS na prawdę łatwo ... o żółcenie w PVA znacznie trudniej. Choć z drugiej strony "złoci" się tylko czerń na IPS ... a na PVA pod wielkim dopiero co prawda kątem ale żółcą się wszystkie barwy. (...)
Sorry, ale będę uparcie w to brnął :wink: . Z tego co dla mnie jest wadą (czyli większa efekt nierównomierności podświetlania - świecących rogów), ty robisz zaletę, bo jak tłumaczysz jest to regularne. Dla mnie to szok. Proszę bardzo, Belinea na MVA Premium 2742092[/snapback]
(...)

A ty nadal o tych reklamowych tekściakach. Ja już ci to pisałem, widzę, że Kyle także wyżej powtórzył: smużenie widać nawet na CRT!!!. Tylko ty nie potrafisz przyjąć do wiadomości, że twój EIZO smuży, a to jest fakt. Kurna, sam zdjęcia robiłeś, prosiłeś się o takie same zdjęcia z NECa i co, szczęka ci opadła, widać różnicę??? Widać i to gołym okiem, więc nie wciskaj takich kitów!!!

 

Nie mów o podejściu do tematu, bo nawet tego nie rozumiesz. CRT smuży z innego powodu i nigdy nie był to problem którym należałoby się martwić. LCDki to inna bajka, tu smużenie przeszkadza, może tobie nie (wyobraź sobie, że mnie szyba w NECu także nie przeszkadza :razz: ), ale ono jest i to jest w stopniu widocznym. Co znowu zdjęcia będziemy porównywać? :lol:

 

PS. Co do fioletowienia/srebrzenia pod kątem, ponoć w NECu przeszkadza, co ciekawe efekt jest znacznie, znacznie gorszy w EIZO S1910, ciekawe czy w S1931 poprawili to :wink: .

Edytowane przez The Dino

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Weźmy teraz taki przykład NEC LCD 1970NX na matrycy S-IPS z czas reakcji 18 ms i Samsung SyncMaster 971P na PVA z czasem reakcji 6 ms GTG wszystko wskazuje na to że to samsung powinien być szybszy gdyż posiada znacznie niższy czas reakcji a jak się okazuje tak nie jest natomiast biorący już pod uwagę Eizo FlexScan S1931 też na PVA przy czym producent deklaruje już czas reakcji na poziomie 8ms GTG sytuacja zaczyna wyglądać nieco inaczej. Należy tu uwzględnić nie tylko samą matrycą ale i również zastosowaną elektronikę w monitorze która ma też bardzo duże znaczenie.

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Weźmy teraz taki przykład NEC LCD 1970NX na matrycy S-IPS z czas reakcji 18 ms i Samsung SyncMaster 971P na PVA z czasem reakcji 6 ms GTG wszystko wskazuje na to że to samsung powinien być szybszy gdyż posiada znacznie niższy czas reakcji a jak się okazuje tak nie jest natomiast biorący już pod uwagę Eizo FlexScan S1931 też na PVA przy czym producent deklaruje już czas reakcji na poziomie 8ms GTG sytuacja zaczyna wyglądać nieco inaczej. Należy tu uwzględnić nie tylko samą matrycą ale i również zastosowaną elektronikę w monitorze która ma też bardzo duże znaczenie.

Odpiszę ci tak, całkiem z innej bajki: moje kolumny mają prawie metr wysokości, w każdym są 4 głośniki, pasmo przenoszenia to od 40Hz do 22kHz. Na nie jednych "brzęczykach" widziałem lepsze pasmo (np. od 30Hz), jeśli wiesz w czym rzecz (to znaczy od czego zależy dolna granica przenoszenia) to wiesz, że mały głośnik niskich częstotliwości nie przenosi. Więc w czym jest cały haczyk? To proste, sposób pomiaru! Norma DIN określa pomiar pasma przy spadku -3dB, ale wiele firm pomija ten parametr (kto by tam wnikał w szczegóły) i robi np. pomiar przy -6dB lub -12dB. Czy to znaczy, że małe "brzęczyki" mają lepszy bas? Sam sobie na to odpowiedź.

 

PS. Ty ciągle opierasz się o marketingowy bełkot.

PS2. Co nie smuży, cóż to proste, zwykła fizyka, częstotliwość odświeżania 60Hz, czas jednej klatki około 16 ms, więc jeśli monitor ma rzeczywisty czas reakcji poniżej tej wartości (czas GTG jest mało istotny) to monitor jeśli nawet smuży to jest to nie istotne, bo nie jest to efekt do "odebrania" przez nasz wzrok.

Edytowane przez The Dino

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry, ale będę uparcie w to brnął :wink: . Z tego co dla mnie jest wadą (czyli większa efekt nierównomierności podświetlania - świecących rogów), ty robisz zaletę, bo jak tłumaczysz jest to regularne. Dla mnie to szok. Proszę bardzo, Belinea na MVA Premium http://www.kucyk.neostrada.pl/102035/Bel_102035_20.jpg . Wybacz, ale ja wolę swoje, nieregularne, ale za to mniejsze "plamy", niż ładne, wielkie, regularne plamiska :lol: . Ten efekt występuje na każdej matrycy, nawet na tym ideale EIZO (praktycznie ta sama matryca co w Belinei, fakt, tam może troszkę lepiej dopracowali to i jest to mniejsze, w sumie EIZO :wink: ). Żółknięcie obrazu na PVA/MVA jest tym samym dla tych matryc czym dla IPSów fioletowienie, można się spierać tylko kto co woli, znaczy komu jaki kolor się podoba (żeby nie być gołosłownym, twój link: http://www.digitalversus.com/duels.php?ty=...p2=860&ph=8 ). Więc o czym my tu rozmawiamy?

Znowu nie zrozumiałeś tego co napisałem. Nigdy nie napisałem że srebrzenie to zaleta :mur: Tylko napisałem że kiedy zniekształcenia występują w jakiś przewidywalny sposób to często łatwiej z nimi walczyć.

 

Kiedy dla porównania włączysz czarny na NEC, wyciemnisz pokój i siądziesz idealnie na wprost to jest fioletowanie przeplatane ze złoceniem ( plamy ) - sprawia to wrażenie tandety :P - nie bierz tego do serca ale pomimo wad matrycy AUO M201EW01 V3 nie sprawia ona wrażenia niechlujnie poskładanej (które to wrażenie towarzyszy nam kiedy patrzymy na plamiastą czerń w NEC).

 

ps. Belinea jest oparta na starej i słabej P-MVA AUO M201EW01 V0 lub V1 na której efekt srebrzenia rogów jest faktycznie bardziej nasilony

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wież co The Dino nigdzie nie napisałem że Eizo S1931 nie smuży tylko pisałem że jest prawie nie zauważalne i to Ty sprawiasz wrażenie jak by na tym NEC smużenie po prostu nie było. Zrozum człowieku że na każdym monitorze LCD jak będziesz chciał się doszukać smużenia to je znajdziesz i nie ważne czy to będzie TN, S-IPS czy PVA tu chodzi o to jak bardzo ten efekt jest uciążliwy dla użytkownika. I wiesz jaka jest miedzy nami rusznica że ja miałem tego NEC 20WGX2 i wiem jak wygląda na nim jakość obrazu i co potrafi ten sprzęt natomiast Ty nie miałeś Eizo S1931 a wypowiadasz się na temat jego możliwości co najmniej jak byś był jego użytkownikiem. Ja bym się nigdy nie ośmielił wypowiadać na temat sprzętu którego nie mam, nie miałem lub nie testowałem a tobie to najwyraźniej nie przeszkadza. Kyle przynajmniej miał odwagę przyznać że monitor który tak na początku bronił odpierając moje ataki (zastrzegania) po części się zgadzają z jego odczuciami a Ty starasz się teraz nas obu przekonać że nie mamy racji takie odnoszę wrażenie.

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znowu nie zrozumiałeś tego co napisałem. Nigdy nie napisałem że srebrzenie to zaleta :mur: Tylko napisałem że kiedy zniekształcenia występują w jakiś przewidywalny sposób to często łatwiej z nimi walczyć. (...)

Cóż, widoczne nie zrozumiałem, przepraszam :mur: . Tylko wybacz, jeśli piszesz, że to wielka wada IPSów, a w innych to jest znacznie lepiej, a potem patrzy się na (określenia na podstawie tego co napisałeś): małe, nieregularne plamy na IPSie i na wielkie regularne plamiska na PVA Premium..., to ja po prostu głupieje :oops: :lol: :wink: .

 

(...) Kiedy dla porównania włączysz czarny na NEC, wyciemnisz pokój i siądziesz idealnie na wprost to jest fioletowanie przeplatane ze złoceniem ( plamy ) - sprawia to wrażenie tandety :P - nie bierz tego do serca ale pomimo wad matrycy AUO M201EW01 V3 nie sprawia ona wrażenia niechlujnie poskładanej (które to wrażenie towarzyszy nam kiedy patrzymy na plamiastą czerń w NEC).

Aaa, to już chyba rozumiem, nie ważne jak tandetny jest obraz, ważne, żeby był tandetny w dobrym guście :lol: :wink: .

 

PS. Nie traktuj wyżej w 100% poważnie, jasne, że się troszkę nabijam :wink: .

 

Wież co The Dino nigdzie nie napisałem że Eizo S1931 nie smuży tylko pisałem że jest prawie nie zauważalne i to Ty sprawiasz wrażenie jak by na tym NEC smużenie po prostu nie było. Zrozum człowieku że na każdym monitorze LCD jak będziesz chciał się doszukać smużenia to je znajdziesz i nie ważne czy to będzie TN, S-IPS czy PVA tu chodzi o to jak bardzo ten efekt jest uciążliwy dla użytkownika. I wiesz jaka jest miedzy nami rusznica że ja miałem tego NEC 20WGX2 i wiem jak wygląda na nim jakość obrazu i co potrafi ten sprzęt natomiast Ty nie miałeś Eizo S1931 a wypowiadasz się na temat jego możliwości co najmniej jak byś był jego użytkownikiem. Ja bym się nigdy nie ośmielił wypowiadać na temat sprzętu którego nie mam, nie miałem lub nie testowałem a tobie to najwyraźniej nie przeszkadza.

Nie, ty ciągle nie rozumiesz. Smużenie jako efekt sam w sobie występuje nawet w CRT. Problem w tym, żeby LCD był na tyle szybki, żeby efekt smużenia był nie widoczny, nie przeszkadzał. Jeśli widzisz go, to znaczy, że jest źle. Nie mów, że na obecnie produkowanych, najszybszych ze wszystkich matrycach TN można się dopatrzeć smużenia, bo to bzdura. Nie pisz, że na tym NECu można dopatrzyć się smużenia bo to także bzdura (jesteś jedyną osobą, która notabene tylko kiedyś miała tego NECa która tak twierdzi). I nie mów, że na tym EIZO smużenia nie widać, bo to także bzdura (tutaj jesteś znowu także jedyną osobą która twierdzi, że go nie ma - na tym forum osoby się o nim wypowiadały).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żółknięcie obrazu na PVA/MVA jest tym samym dla tych matryc czym dla IPSów fioletowienie, można się spierać tylko kto co woli, znaczy komu jaki kolor się podoba (żeby nie być gołosłownym, twój link: http://www.digitalversus.com/duels.php?ty=...p2=860&ph=8 ). Więc o czym my tu rozmawiamy?

W woli ścisłości Eizo L887 jest na matrycy starego typu ASV Sharp a nie PVA/MVA :wink:

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PS. Nie traktuj wyżej w 100% poważnie, jasne, że się troszkę nabijam :wink: .

OK spoko - ale muszę coś sprostować ;)

 

Cóż, widoczne nie zrozumiałem, przepraszam :mur: . Tylko wybacz, jeśli piszesz, że to wielka wada IPSów, a w innych to jest znacznie lepiej, a potem patrzy się na (określenia na podstawie tego co napisałeś): małe, nieregularne plamy na IPSie i na wielkie regularne plamiska na PVA Premium..., to ja po prostu głupieje :oops: :lol: :wink: .

 

Aaa, to już chyba rozumiem, nie ważne jak tandetny jest obraz, ważne, żeby był tandetny w dobrym guście :lol: :wink: .

Premium MVA - OK są plamiska i dodatkowo to co jest czarnawe nie jest za bardzo czarnawe :P ( np. Benq 91GP )

A-MVA - są ledwie zauważalne "plamki" a to co jest czarne jest na prawdę czarne ( np. Philips 200WP7ES )

S-IPS - są plamy i to co jest czarnawe jest nie za bardzo czarnawe ;P ( NEC WGX2, WGX2PRO i pewnie DELL 2007WFP )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W woli ścisłości L887 jest na matrycy starego typu ASV Sharp a nie PVA/MVA :wink:

W gwoli ścisłości, przełącz sobie na S1910, wygląda to jeszcze gorzej :lol: . Chłopie, daruj sobie, MVA tak po prostu ma.

 

(...) Premium MVA - OK są plamiska i dodatkowo to co jest czarnawe nie jest za bardzo czarnawe :P ( np. Benq 91GP )

A-MVA - są ledwie zauważalne "plamki" a to co jest czarne jest na prawdę czarne ( np. Philips 200WP7ES )

S-IPS - są plamy i to co jest czarnawe jest nie za bardzo czarnawe ;P ( NEC WGX2, WGX2PRO i pewnie DELL 2007WFP )

Jak to szło..., nikt nie wmówi nam, że czarne jest czarne :lol: :wink: .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znowu nie zrozumiałeś tego co napisałem.

No właśnie ja też odnoszę takie wrażenie coś nie możemy się dogadać z tym The Dino ale jest już trochę lepiej niż na początku może się to za jakiś czas dotrze bo na razie to On swoje, ja swoje a Ty swoje. Dobrze Kyle że z tobą załapałem wspólny język :wink:

 

W gwoli ścisłości, przełącz sobie na S1910, wygląda to jeszcze gorzej :lol: . Chłopie, daruj sobie, MVA tak po prostu ma.

No i widzisz przy okazji wypłynęła kolejna rzecz która została poprawiona w S1931 prze chwilą sprawdziłem to u siebie bo przyznam szczerze że tego to akurat nie wiedziałem i żeś mnie zaintrygował ale na szczęście u mnie wygląda to lepiej niż na tych zdjęciach. A teraz takie pytanko - czy to czasem nie jest też zależne od regulacji monitora :huh: ?

 

monitor jeśli nawet smuży to jest to nie istotne, bo nie jest to efekt do "odebrania" przez nasz wzrok.

I tu się w 100 % z tobą zgadzam ale jak ja o tym wspominałem to nie chciałeś jakoś tego dostrzec ehh ^_^

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jeszcze chciałem zwrócić uwagę na jeden drobiazg - zniekształcenia "plamiaste" na IPS zastosowanej w NEC WGX2 moim zdaniem nie występują "za natury matrycy IPS" tylko biorą swoje źródło w niestarannym wykonaniu lub z podatnych na odkształcenia materiałów (oszczędności). Jestem pewien że na EIZO CG opartym na IPS ( np. model 19" 5:4 cena niemal 5 tys. PLN ) takich plam nie ma na czerni bo warstwy są idealnie złożone lub zastosowano mniej podatne na zniekształcenia materiały/użyto innego sposobu składania ... powodów może być wiele. Przypuszczam że IPS może być "boski" - jednak tylko w najdroższym wydaniu bo prawdopodobnie wymaga niesłychanej precyzji w procesie produkcji / składania już samych warstw do "kupy".

 

Oczywiście nawet na takim CG pozostaje nieco gorsza czerń ( nasycenie ) / kontrast niż na S-PVA ... ale na tym chyba koniec - pod innymi wzgl. taki "idealny" IPS wygrywa.

 

 

*** takie tylko moje domysły

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I nie mów, że na tym EIZO smużenia nie widać, bo to także bzdura tutaj jesteś znowu także jedyną osobą która twierdzi, że go nie ma

No to się lekko zdziwisz :wink:

 

Moim zdaniem jest dobrze. Smużenia nie widać a tekstury sie nie rozmazują. Po całej nocy strzelania w Call of Duty2 multiplayer na monitorze CRT przesiadłem się na Eizo i nie odczułem dyskomfortu.

Jest inaczej ale to przecież technika LCD.

Dość mocno zauważalne było rwanie obrazu ale po włączeniu opcji synchronizuj każdą klatkę zniknęło zupełnie.

Dla zobrazowania czasu reakcji nagrałem filmiki aparatem cyfrowym :

2742133[/snapback]

Nie pisz, że na tym NECu można dopatrzyć się smużenia bo to także bzdura (jesteś jedyną osobą, która notabene tylko kiedyś miała tego NECa która tak twierdzi).

Tego też długo nie musiałem szukać

 

Witam, od godziny jestem posiadaczem monitora Dell 2407WFP rev. A04. Chciałbym podzielić się pierwszymi wrażeniami z użytkowania. Monitor jest świetnie zapakowany, nie ma mowy o uszkodzeniu podczas transportu. W pudełku dostajemy kable DVI oraz D-SUB, kabel zasilający europejski oraz amerykański. Na monitorze przyklejona jest dodatkowa folia ochronna. Monitor jest świetnie wykonany, nie ma żadnych luzów, nic nie trzeszczy. Ekran bardzo dobrze trzyma się podstawki. Przyciski są twarde, umieszczone na obudowie, nie ma luzów jak w NEC'u. Roździelczość natywna to jak się domyślacie 1920x1200. Pograłem chwilę w Test Drive Unlimited, oraz w demo Medal Of Honor Airborne na max detalach. To co mnie zaskoczyło to zupełny brak smużenia, które niestety było widoczne w moim poprzednim NEC 20WGX2. Monitor można obracać dowolnie w lewo i w prawo, jak również posiada funkcję PIVOT. Narazie nie stwierdziłem żadnych bad/sub pikseli

a więcej nawet mi się już nie chcę

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...