Skocz do zawartości
PITer

Gigabyte 965p-s3/ds3/ds4/dq6 - Wszystko Co Wiemy

Rekomendowane odpowiedzi

zaktualizuj BIOS !! :mur: to bedzie dzialac :damage_wall:

 

tempy dosyc wysokie jak na niekreconego proca. zmien boxowa paste na cenka warstwe AS5

Wgralem bios F9 .

Intel QSt się włącza i komputer się nie wiesza.

 

To teraz dalsze pytania.

Jednak Temperatury mam nadal takie jak miałem.

Gdzie i jak sie ustawia jakieś progi działania wentylatora.

Bo mam te temperatury takie jakie mam ale wentylator sie kręci z V=900-1000 RPM.

Dopiero jak obciążę procesor i temperatura rośnie tak do 60st. to zaczyna się kręcić z powiedzmy 1500RPM no i trzyma temperaturę na poziomie tych 60st.

Jak tylko odciążę procesor (zamknę SP2004) to pomimo temperatury 60st wentylator zwalnia do 900RPM.

czy to nie powinno działać tak, że nadal lata 1500RPM aż do schłodzenia do jakiejś sensownej wartości ?

WIęc jeszcze raz :Jak ustawić i jak powinna działać regulacja obrotów wentylatora na procku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak tylko odciążę procesor (zamknę SP2004) to pomimo temperatury 60st wentylator zwalnia do 900RPM.

czy to nie powinno działać tak, że nadal lata 1500RPM aż do schłodzenia do jakiejś sensownej wartości ?

WIęc jeszcze raz :Jak ustawić i jak powinna działać regulacja obrotów wentylatora na procku.

hmm... ja mam ustawione na S3 sposób sterowania wentylami na INTEL qst + PWM i działa to tak ze zaraz po włączeniu obciążenia obroty szybko rosną do 1600 a jak wyłączę obciążenie (orthos) to równie szybko obroty spadają do ~800

 

Zakres obrotów mogę ustawiać w programie dołączonym do płyty-EASYTUNE CENTER

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm... ja mam ustawione na S3 sposób sterowania wentylami na INTEL qst + PWM i działa to tak ze zaraz po włączeniu obciążenia obroty szybko rosną do 1600 a jak wyłączę obciążenie (orthos) to równie szybko obroty spadają do ~800

 

Zakres obrotów mogę ustawiać w programie dołączonym do płyty-EASYTUNE CENTER

Ok. to zachowanie jest takie samo jak u mnie.

A co do tego Easy Tune CEnter - to tam ustawia się jaka ma być temperatura 'normalnej' pracy ?

Czy Ono to gdzies wpisuje w BIOS/CMOS czy konieczna jest jego obecność podczas działania komputera ?

 

Pytam bo mam kłopot z Easy Tune 5 (nie center) polegający na tym , że jak do kompa loguje sie moja córka (nie ma uprawneń administratora) - to easy tune pluje błedami, że się nie może odpalić bo nie ma dostepu do kilku rzeczy. NIe chce jej dawac Admina- żeby czegoś nie skaszaniła.

 

I jeśli z tym ETC będzie tak samo to troche niedobrze.

 

A tak z drugiej strony :Czy bez tego ETC ludzie z BOX'em są skazani na wysokie temperatury ?

CZy to nie powinie procesor , wiedząc jaka jest jego temperatura wymuszać odpowiednich obrotów i chłodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak z drugiej strony :Czy bez tego ETC ludzie z BOX'em są skazani na wysokie temperatury ?

CZy to nie powinie procesor , wiedząc jaka jest jego temperatura wymuszać odpowiednich obrotów i chłodzenia.

w ETC mozna skorygować fabryczne ustawienia : 25C=25%FAN , 65C=100%FAN

Chyba dane wpisują sie na stałe (az do clearcmos) ale na 100%nie jestem pewny

 

Obroty wentyla momentalnie spadają z 1600 do 800 po odciążeniu procka i przy tych ustawieniach są sterowane proporcjonalnie do temperatury w rdzeniu...

 

Nie wiem z czym masz problem, znika obciążenie - obroty spadają a temperatura wg CT tez szybko spada do standardowej IDLE ~36C

Edytowane przez gmfriend

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem z czym masz problem, znika obciążenie - obroty spadają a temperatura wg CT tez szybko spada do standardowej IDLE ~36C

No więc u mnie jak znika obciążenie to w CT(core Temp 0.95) temperatura schodzi tylko do 45-48 stopni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No więc u mnie jak znika obciążenie to w CT(core Temp 0.95) temperatura schodzi tylko do 45-48 stopni.

~43C idle dla e6xxx to raczej w normie

ponadto jeśli masz w stresie 64C tym bardziej jest wszystko OK

 

możesz zmienić w ETC: 20C=60%FAN wtedy wentylator będzie kręcił się w IDLE szybciej

 

kolejny element to w biosie powłączane opcje oszczędzania energii: CPU EIST + CPU enhanced halt (C1E)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

siema

 

ja mam takie krotkie pytanko :)

 

czy jest jakies "bezpieczne" napiecie dla E6400 do pracy 24/7 :unsure: czy jest to tylko ograniczenie temperatura ??

 

plyta to DS4 i chlodzenie na proca zalman cnps9500 - 440x8 3.52 ghz przy napieciu 1.5375V. Dopoki nie otworzylem okna to w orthosie 69 C !? chyba na codzien to troszke za duzo ?? :unsure:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi się wydaje, że rozsądne napięcie to tak do 1.45V. A co do temperatury to trochę wysoka. Moim skromnym zdaniem C2D powinno mieć maksymalnie 60 stopni, ale jak mówiłem to tylko moje zdanie.

 

Każdy posiada swoją teorię, a to uwarunkowane jest posiadanym egzemplarzem. Miałem 2 E6400 i został ten, który mniej się grzał. Bo 3,2GHz na C2D to jest wydajności aż w bród.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie - C2D nie powinno mieć maksymalnie 60 stopni. Throttling załacza się przy ~85C (mierzone w coretemp), więc nawet przy 69C jest jeszcze spory zapas. Osobiście nie mam oporów przy pracy mojego C2D przy temperaturze 70C, a jak trzeba to i więcej. Warto zostawić sobie z 10 stopni zapasu - na lato jak znalazł. Poza tym trzeba pamiętać, że programy codziennego użytku nie obciążą CPU do tego stopnia, żeby procesor grzał się tak samo jak w orthosie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koniec "problemów z moją płytą" :damage_wall:

 

Są lub były dwa powody dlaczego płyta DS4 rev 1.0 działa w nastepujący sposób :

 

- po wyjściu z WIN z URUCHOM PONOWNIE komputer przy resecie włączal wentylatory na maxa

- po podaniu zasilania komp wstawał po to aby za 1s znowu się zresetować i odpalić normalnie

 

Ja obwiniam za to :

- pamieć PATRIOT LLK 2x512MB 800MHz

 

- ustawienie Vmem +0.6 ( prawdopodobnie też ma to wpływ )

 

Aktulanie mam to co w podpisie Vmem +0.1 i śmiga aż miło :D żadnych problemów :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzialaja wam dobrze niskie timingi na S3 ? Bo mam problem z ustawieniem Cl3. Wiem ,ze pamiatki tyle robia bez problemu (bo robily to na asrocku i wczesniej u Kvana na jakims 955).

A tutaj ile razy ustawie cl3 to system nie chce wstac. A probowalem juz nawet odpalac to @ 2.2-2.3V przy pamieciach na 533 Mhz i dalej nic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

moj konfig to :

gigabyte 965p ds4 rev 3.3 bios f7

e4300(default)

2x1gb ocz platinium 800Mhz rev 1

 

Prosilbym o pomoc w przetaktowaniu tego sprzetu. Niemoge sobie poradzic z ustawieniem odpowiedniego mnoznika pamieci:|

Jesli chodzi o sam procek to bardzo ladnie idzie w gore poki co udalo mi sie wyciagnac 3,1 na obnizonym napieciu do 1,29(temp w orthosie ok 34 idle 60 stres) z tym ze przy mnozniku pamieci x2:/ co daje niecale 700 mhz ;/ docelowo chcialbym osiagnac procek ok 2,4~~2,6 a pamiec ok 800(niezalezy mi na ekstermalnym przetaktowywaniu, preferuje raczej ten bezpieczny zakres tymbardziej ze mam boxowy wentyl na procku;]) Moj problem polega na tym ze jak ustawie mnoznik pamieci 3,33 lub 3 to komp niechce wstawac (nawet przy defaultowym taktowaniu procka) na 2,66 i 2,5 po przekroczeniu fsb 240 dziej sie tosamo:| natomist na mnozniku 2 wszystko dizla jak nalezy:| Niewiem czy to jest kwestia napiecia na pamieciach czy tez ich taimingow, ale wydaje mi sie ze skoro defaultowo taktowane sa 800 mhz to przy mnozniku 3 i szynie 270 co daje wlasnie ok 800 mhz na pamieciach(mniejwiecej takie ustawienie mnie interesuje) powinno wszystko dizalac. Z gory dziekuje za wszelka pomoc i sugestie:)

 

ps jesli taki post juz byl to przepraszam ze powtorke, ale po pierwszych 5 stronach wymieklem;p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm Fsb 475 przy mnozniku 9 daje ok 4,2 a to chyba juz gorna granica e 4300;] chyba ze chodzilo ci o mnoznik 6

Pomecze troche kompa jak z uczelni wruce;]

Dzieki za odpowiedz

A tam jest mnożnik 9 :mur: , skoro tak do daj FSB 320 i mnożnik pamięci na 3 , reszta bez zmian , no może Vcpu na + 0,75 niż seryjny :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie tak bym chcial mniejwiecej ustawic nawet niemusi byc tak wysoko;] styknie 270 fsb przy mnozniku 3 na pamieciach, ale proble mjest taki ze na 3 i 3,33 komp niewstaje nawet na defaultowych ustawieniach:| a na 2,5 i 2,66 powyzej fsb 240 dzieje sie tosamo:( wiec zostaje mi tylko x 2 a to strasznie obniza mi mhz na ramach;/ no chyba ze bym do 400 fsb dojechal ale to juz troche wysok szczegulnie na boxowym wentylu;] poki co max 340 wycisnalem niesprawdzalem dalej wiec kto wie;] ,ale jak pisalem wyzej niezalezy mi na ekstremalnym oc chcialbym do 2,4~2,6 dojechac przy zachowaniu tych ~800 mhz na pamieciach. Jak ktos ma jakąs sugestie to bede b.wdzieczny

 

dodam jeszcze ze mam zasilacz enermax liberty 500w

wydaje mi sie ze problem lezy po stronie ramow bo samego proca na x2 do 3,1 spokojnie podkrecilem bez zadnych cyrkow :|

niewiem tylko czy to napiecie zamale czy timingi sa zle ale skoro one i tak defaultowo maja 800 to wydaje mi sie ze na 265 i x3 powinno wszystko chulac:(

Edytowane przez ptaq001

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie tak bym chcial mniejwiecej ustawic nawet niemusi byc tak wysoko;] styknie 270 fsb przy mnozniku 3 na pamieciach, ale proble mjest taki ze na 3 i 3,33 komp niewstaje nawet na defaultowych ustawieniach:| a na 2,5 i 2,66 powyzej fsb 240 dzieje sie tosamo:( wiec zostaje mi tylko x 2 a to strasznie obniza mi mhz na ramach;/ no chyba ze bym do 400 fsb dojechal ale to juz troche wysok szczegulnie na boxowym wentylu;] poki co max 340 wycisnalem niesprawdzalem dalej wiec kto wie;] ,ale jak pisalem wyzej niezalezy mi na ekstremalnym oc chcialbym do 2,4~2,6 dojechac przy zachowaniu tych ~800 mhz na pamieciach. Jak ktos ma jakąs sugestie to bede b.wdzieczny

 

dodam jeszcze ze mam zasilacz enermax liberty 500w

wydaje mi sie ze problem lezy po stronie ramow bo samego proca na x2 do 3,1 spokojnie podkrecilem bez zadnych cyrkow :|

niewiem tylko czy to mapiecie zamale czy timingi sa zle ale skoro one i tak defaultowo maja 800 to wydaje mi sie ze na 265 i x3 powinno wszystko chylac:(

Jak nie wstaje to podnieś napięcie na CPU spóbuj dać na 1,5V :D i zwiększ timingi na pamięciach :D no i Vmem +0.6 , jak wstanie to możesz testować i zmniejszać napięcia itp itd .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niewiem tylko czy to napiecie zamale czy timingi sa zle ale skoro one i tak defaultowo maja 800 to wydaje mi sie ze na 265 i x3 powinno wszystko chulac:(

mam podobnie na 965P-S3 r3.3, co prawda pamięci mam tylko 667 ale ponoć chodzą na 800, proc tez nie chce mocno przetaktowywać wystarczy mi 2.66GHz (FSB 266x10) ale pamięci wtedy działają tylko na mnożniku 2, 2.5, 2.66 przy 3 komp nie dycha wogule, niezaleznie od timingow podbicia napięć itp

 

cos te gigabajty wybredne na pamięci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm u mnie na 99% to problem ramow ewentualnie napiecia na fsb lub mostku (nieznam sie na tym az tak;])

Jesli chodzi o napiecie na procku to wapei zeby to bylo to bo 3,1 wykrecilem na obnizonym napieciu do 1.3 (albo nawet troche nizej niepamietam juz dokladnie) Kilka razy wystartowal mi na 266 i mnozniku 3 lub 240 i 3,33 ale po restarcie kompa lub jego wylaczeniu przy rozruchu wylaczal sie i tak wkulko;] dopiero clrs commos pomaga;/ Wszystko to jest jeszcze dziwniejsze bo pamietam ze kiedys uruchomilem go na 3 i 260 i chodzil (od tamtego czasu zmienilem tylko zasilacz z tagana 380 na tego enermaxa 500 no i dolozylem 1 gb ramu teraz mam 2 x 1gb przedtem 2x512) ale wydaje mi sie ze to niemoze mniec wplywu:|

coz teraz mykam na uczlnie a po uczelni pomeczem sie jszcze troche ale cos czuje ze zostane przy defaultowych ustawieniach:(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cholera, moje OC stanęło na poziomie 415MHz FSB, dzielnik pamięci 2.00 nie pozwala mi na dalsze kręcenie... Na 2.50 pamięci powyżej 900MHz, a na 2.00 840MHz w porywach :angry: Czyżby niedoróbka w biosie?

 

FSB 415 i nic więcej :cry: 416 nie wstaje... Ma ktoś pomysł?

Edytowane przez arek1313

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

heh, po wielu godzinach testow nieudalo mi sie odiagnac stabilnego ustawienia na mnozniku pamieci innym niz 2 i 4 :|

musze przyznac iz jeste rozczarowany. Dlateog niepolecam nikomu zestawienia Gigabyte ds4 z pamieciami ocz platinium.

Mozliwe ze kazdy z tych podzespolow osobno spisuje sie swietnie (tak by wynikalo z recenzji na portalach internetowych)

niestety ich polaczenie to totalna porazka(przynajmniej w moim przypadku)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No aż nie możliwe, jaki masz bios :?: ja na swojej S3 jade cały czas na F6 i każdy następny dla mnie jest gorszy, i 505 fsb wychodzi jak ta lala i to przy +0.2 MCH ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

heh, po wielu godzinach testow nieudalo mi sie odiagnac stabilnego ustawienia na mnozniku pamieci innym niz 2 i 4 :|

musze przyznac iz jeste rozczarowany. Dlateog niepolecam nikomu zestawienia Gigabyte ds4 z pamieciami ocz platinium.

Mozliwe ze kazdy z tych podzespolow osobno spisuje sie swietnie (tak by wynikalo z recenzji na portalach internetowych)

niestety ich polaczenie to totalna porazka(przynajmniej w moim przypadku)

Tez miałem spore problemy z DS4 + OCZ Crossfire (Platinum w czerwonym kolorze). Za wuja Wacka nie mogłem

się przebić na FSB wyższe niż 470MHz. Pamięci nie chciały pracować stabilnie powyżej 2.1V. Co jednak ciekawe

na obecnej płycie głownej (Abit Quad GT) prawie to samo (max 472MHz) Czyżby jednak OCZe były wybredne czy

ja nie mam szczęścia do płyt głownych ? ;) Inna sprawa, że na FSB466, te same OCZe lecą 933 CL4-4-4-10

przy umiarkowanym napięciu 2.175V. To nieco lepiej niż na DS4, ale dziwne, że nie chcą przyjąć wyższego napięcia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam w tej chwili 2x1bg kingstona 667. Oznaczenia kostek d67 cos tam. Lacą spokojnie 930 4-4-4-15. Rozumiem, że kostki d9 i ds3 nie bardzi sie lubią, stąd moja obawa co do zakupu corsairów xms 2 675. Planuje dokupić drugi komplet 2x1gb który osiągnąlby podobne zegary jak obecnie posiadana pamięć. Ktoś ma jakieś propozycje w cenie do 350zł. Jakoś nie potrafię sie doszukać w temacie o pamieciach wrażeń osób z s3/ds3 i memkami >900mhz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Również zakupiłem 2x1gb Kingstona na kościach mosela, poleciały na 1000 przy 4-4-4-12 :D

GB nie lubi D9, miałem na jakiś czas pozyczone od kumpla Cruciale, u niego latały na ponad 1100 spokojnie, a u mnie troche powyżej 900 robiły sie różne kwiatki :?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...