Skocz do zawartości
Gość Łukasz Tkacz

Asrock 939dual-sata2 - Tani Sposób Na S939

Rekomendowane odpowiedzi

Jak ktoś jest chętny to mogę opylić zestaw :

 

Płyta Asrock 939Dual-Sata2 Rev.1.04 > Najlepsza rev. ;) ( z tym chłodzeniem co ma teraz czyli: NB> ZM-NB47J +wentyl 4x4cm 7,1CFM !!, SB Akasa AK-210 + Radiatorki na mosfetach) Płyta ma zrobione Vdimm i VCore mody ( VCORE > Electonem 40AC, VDIMM Electonem 40AC + 7mm wiązka miedzianego kabla jako rdzeń ). Aktualnie wgrany BIOS 1.80. Max testowane HT 370MHz. Max testowane stabilne HTT ok 1120MHz

 

Procek: A643000+ Venice @ pracował stabilnie 24/7 przy 2700Mhz 1,525V-1,55V ( max temperatura jaką osiągnął to 43*C, a standardowo miał w IDLE 28-32*C oraz podczas giercowania 36-39*C ). Max zrobił 2808Mhz przy 1,55V ale nie stabilne ( za mało V ;) ).

 

Pamięć Kingmax Hardcore PC4000/500Mhz > Na kostkach Hynix D5 kręci się do ok 270Mhz w dualu i jest idealna pod tą płytę ponieważ wytrzymuje napięcia do 3,5-3,6V więc ten mod VDIMM jest jej nie straszny. Na codzień była chłodzona wentylem 8x8cm Spire ustawionym równolegle do PCB nad pamięciami i dzięki temu pamięci pracowały z temperaturą 28-31*C IDLE i 33-35*C STRESS ( MAX to 38*C podczas testowania GOLD MEMORY )

 

Chłodzenie Procka > Freezer 64 PRO @ Freezer 64 MAX > Nawiew Fander 12x12cm > wywiew z górnej części tyłu radiatora Akasa BLUE LED 8x8cm ) dzięki temu ten freezer jest Zdecydowanie dużo wydajniejszy niż w standardzie, a jak się jeszcze podkręci Fandera na max obroty to wogóle mrozi procka. Ten sprzęt chłodzi właśnie mojego OPKA 165 wykręconego na 2x2808Mhz który już w standardzie wytwarza 110W więc teraz pewnie ze 150W lub nawet więcej, a Opek ma temp 32-33*C IDLE, 41-43*C STRESS.

 

Opterona będę sprzedawał osobno za ok 1000zł ( najlepsza seria , gwarantowane 2x2808MHz przy 1,4-1,45V ) ;)

 

Starsza weźmie mi część sprzętu na raty więc biorę już w styczniu C2D więc te bebechy + moja obudowa idzie na sprzedaż ( z wentylatorami:

BOXER 12x12x3,5cm 208m3/h przy max obr > wentylator przemysłowy z łożyskami o żywotności 180000h !! > przód-dół

CoolerMate 12x12cm z dorobionym potencjometrem na śledziu > Tył

Akasa 8x8cm Blue Led 8x8cm > okiencko 2x5,25"

Arctic Pan Pro 2L 8x8cm > Góra

Exhauster AKASA > dół śledź PCI

+

Dwa potencjometry 5-12V( 1 aktualnie steruje boxerem, a drugi Zawardem 14x14cm z boku ) ;)

komplet przejściówek Molex>3Pin

przedłużacz zasilania do Exhaustera

Dwa grille Sunbeam 8x8cm BIOHAZARD ( okno 2x5,25" + góra )

Dwa grille 12x12cm Standard druciak

Grill Sunbeam BLADE 3D 12x12cm

Dwie Katody UV + Inverter ( jedna katoda się niechce zapalać od razu i trzba kilka razy popstrykać włącznikiem aby się zaczęła świecić . niewiem co jest uszkodzone ? katoda czy inverter ?? )

podkładki tłumiące drgania

+ przerobiony wlot na dole z okienkiem z plexy ( można zamontować opcjonalnie zamiast tego Boxera 12cm z wentylem 8x8cm w środku )

 

Obudowa w środku i na zewnątrz jest pomalowana na czarno ( MAT ).

 

Wycięte okno na bocznym panelu ale chwilowo bez plexy bo połamałem przy próbie powiększenia otworu pod tego monstrualnego Zawarda 14x14cm ;)

 

Ogólnie rzecz biorąc obudowa jest zaawansowanym systemem chłodzenia w którym wszystko jest odpowiednio pomyślane i już przy cichych obrotach wentylatorów podzespoły są odpowiednio chłodzone, a jak się ustawi chłodzenie na maksymalną moc to mrozi wnętrzności ;) ).

 

Buda razem z wyposażeniem kosztowała by w sklepie ok 370-400zł , jestem ją skłonny sprzedać za 250zł ( z całym wyposażeniem ).

 

Jak ktoś jest zainteresowany to proszę o info na PW.

 

Przy zakupie Płyta + Procek ( A64 Venice )+ RAM + Freezer 64 MAX + Obudowa: cena 1300zł

 

Płyta + Procek ( A64 Venice ) + Pamięć + Freezer 64 MAX > 1100zł.

 

Płyta + Procek ( OP165 ) + Pamięć + Freezer 64 MAX > 1900zł ( z obudową 2100zł ).

 

Wszystko oczywiście wystawię na Allegro i wyślę ubezpieczoną przesyłką kurierską lub Pocztą Polską.

 

Kupujący z Wrocławia mają PRIORYTET w zakupie tego sprzętu oraz dowóz instalacja pozostałych podzespołów i pomoc techniczna przez miesiąć za jedyne 10zł !! Przy zakupie we WRO płatne przy odbiorze.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

woj84> Małeś rację to ten z doopy wzięty i goofno warty "AMD dual core optimizer" > niezły szajs > Optimizer który powoduje zawieszanie kompa :mur:

 

Odinstalowałem ten szajs i komp od wczoraj od godz. ok 22giej działa bez zawieszki > Idę do pracy i zostawiam go włączonego zobaczę jak wrócę, ale zapewne dalej będzie OK.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Kencho-1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh, ja przez te zwieszki miałem zamiar sprzedać swojego X2 :)

 

Trochę trwało ustalenie że to wina optimizera. Przed formatem jego deinstalacja nie dawała efektu.

Teraz testuję samego hotfixa, bez optimizera. Zauważyłem sprawniejsze działanie C'n'Q. Jak narazie nic się nie wiesza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kencho: a ja jestem tylko ciekaw jakiego rzeczywistego (a nie teoretycznego) kopa dostanie ten GTO po przesiadce na c2d i czy wogole gra warta swieczki przy tej karcie (oczywiscie chodzi mi o gry a nie smarki)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kencho: a ja jestem tylko ciekaw jakiego rzeczywistego (a nie teoretycznego) kopa dostanie ten GTO po przesiadce na c2d i czy wogole gra warta swieczki przy tej karcie (oczywiscie chodzi mi o gry a nie smarki)

Myśle że w grach będzie spora różnica

 

p.s nadaje sie do zrobienia vid4 moda lakier grafitowy do łączenia ścieżek itp. bo jest w cooling za 9zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kencho: a ja jestem tylko ciekaw jakiego rzeczywistego (a nie teoretycznego) kopa dostanie ten GTO po przesiadce na c2d i czy wogole gra warta swieczki przy tej karcie (oczywiscie chodzi mi o gry a nie smarki)

Zapewne będzie różnica ponieważ kupuję E6600 i zamierzam go jeszcze wykręcić powyżej 3GHz ;)

 

Zamierzam w końcu pograć sobie w Gothica3 , bo wydałem na niego 99zł a to goofno chodzi gorzej od Gothica 2 NK :mur:

 

Za kilka miechów dojdzie do tego 8800GTX, a później jeszcze drugi jak zmienię zasiłke na jakąś małą elektrownię bo ten szef może zacząć się dławić ;)

 

 

p.s nadaje sie do zrobienia vid4 moda lakier grafitowy do łączenia ścieżek itp. bo jest w cooling za 9zł

Fredek >

 

NIE !!! NIE NADAJE SIĘ !!!

 

Ile razy trzeba to powtarzać abyś w końcu zrozumiał :mur:

 

Kilka osób już próbowało różnymi grafitowymi i srebrnymi wynalazkami do naprawiania szyb samochodowych itp. i LIPA !!

 

Kup więc ELECTON 40AC który już wiele osób używa i działa im bezproblemowo. Ja nim zrobiłem moda ponad pół roku temu i dalej działa !!

 

Albo Electon 40AC, Albo lutowanie > żadne grafitowe goofna, bo nimi możesz sobie conajwyżej ogrzewanie na szybie samochodowej naprawić lub namalować wzorki na szybie z plexy.

 

Jak jesteś za biedny aby dołożyć ok 14zł do ELECTONA to napisz > Zrobimy zrzutkę forumowiczów na lakier dla Ciebie. 14 osób rzuci Ci po złotówce i będziesz miał kasę na lakier, bo z tego co widzę twoje fundusze na ten cel to 9zł. Jak nie chcesz naszej pomocy to zbierz ok. 3kg puszek, pozmywaj mamie naczynia itp.

 

 

Płyta + Venicjusz + Freezer 64 MAX > SPRZEDANE !!

 

Reszta ląduje jutro na Allegro. Z rzeczy które mogą was zainteresować: 2x512MB Kingmax Hardcore i Opteron 165 ( CCBBE 0617 > OC MINIMUM 2x2808MHz przy 1,4-1,45V ).

 

Jak złożę nowy zestaw to dam znać jaka jest różnica w giercowaniu i wydajności.

 

Miło Mi się użytkowało tego Asrocka, ale co ok 12 miesięcy robię Upgrade sprzętu i czas już na nową maszynkę ;)

 

Jak będzie ktoś potrzebował jakiejś porady to niech pisze na PW ponieważ będę wkrótce coraz rzadziej tu zaglądał :unsure:

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kencho: a powiedz jeszcze czy po przesiadce z antka na opka dostales przyslowiowego kopa, tzn czy byl dopal, bo nie wiem czy sie jeszcze pakowac w to, bo u mnie w sklepie sa za 750zl a z tego co widze to sa na rdzeniu Toledo, wiec 2,8 powinien robic kazdy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różnica przy przesiadce z Venicjusza 2700Mhz na Opka 2808Mhz jest odczuwalna, ale nie powalająca. Pod Winszajsem XP ciężko jest obciążyć mocno dwa rdzenie, a jak narazie większość gier nie jest przystosowana do kożystania z pełnej mocy dwórdzeniówek.

 

Różnica mocy obliczniowej procka to ok 1,6s w SuperPI 1M.

 

Co do Opków to patrz na stepping > najbardziej kręcące się to CCBBE 0617 i trochę gorzej kręcące CCBBE 0610 reszta kręci się zazwyczaj do 2,6-2,7GHz przy napięciu 1,5-1,6V i się mocno przy tym grzeje. Opki 165 to małe grzejniki które już na standardzie wydzielają 110W ciepła , a po OC dużo więcej, więc trzeba mieć bardzo porządne chłodzenie, ponieważ opki najlepiej się kręcą przy tempraturze poniżej 40*C.

 

Stwierdziłem że jak mam do zainwestowania 2000zł i mam kupić pamięci DDR 2x1GB za 900zł i płytę główną za 500zł, to już wolę opylić to wszystko i zakupić C2D które będzie bardziej odczuwalnie szybsze, oraz oczywiście mega przyszłościowe przy tej płycie którą zamierzam kupić ( DDR2-1200MHz, Quad-SLI, C2Q , FSB 1333MHz ).

 

Niestety dla tego Asrocka nastał koniec w moim kompie, ale miło mi się na nim pracowało i jak na niskobudżetową płytę biurową ( jak ją nazywali na różnych badziewiastych forach ) to kręciło się na niej bardzo przyjemnie.

 

Dla zainteresowanych> Mój przyszły zestaw: Asus Striker Extreme + C2D E6600 + 2xGeil 1GB 800Mhz CL4 + Buda Antec Nine Hundred + Scythe ninja ( mam nadzieję że wejdzie na tą płytę ).

 

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

potrzebujesz wiedziec ze pierwsza dajesz na disabled a druga na strong :)

może i pierwszą "dajesz" na disabled :wink:, ale jak masz np. RV350/360 to lepiej "dać" ją na enabled. Zresztą testowałem tę opcję na kilku grafach AGP, w tym na jednej z HSI i na wszyskich pracowały trochę szybciej przy włączonym szybkim zapisie. Co do drugiej opcji, hmm ja mam na "normal" - przynajmniej nie uświadczam już bluscreenów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zmieniony kodek dzwieku na taki, ktory jest w pelni z godny z Windows Vista. nowsze rewizje chipsetow. generalnie obie plyty sa niemal identyczne poza kodekiem dzwieku.

 

//EDIT no i mozliwosc dania wiekszych napiec dla pamieci oraz pojawila sie mozliwosc podbicia napiecia dla chipsetow.

 

zreszta sam se poczytaj:

 

http://www.ocworkbench.com/2006/asrock/939dual-vsta/g1.htm

Edytowane przez radiergummi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za ta cene spokojnie wyrwiesz cos na gwarancji, a tutaj jak cos padnie to masz reke w nocniku

Musze jeszcze zapytac go czy jest na gwarancji bo moze zapomnial dopisac.Ta plyta chyba wyszla pozniej od Dual sata II

wiec nie mogl chyba jej dawno kupic to moze jeszcze cos gwarancji jest

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O gwarancji na Dual-Sata2 i VSTA możecie zapomnieć > W sklepach niema > w hurtowniach niema > u producenta niema !!

 

Jak będzie jakiś mały zonk to go naprawią w serwisie płyt głównych, a jak cos poważnego to dostaniecie kasiorę i wypad.

 

Radzę więc dołożyć do Asusa A8N32-SLI który jest moim zdaniem dużo lepszy od tych Asrocków ( lepsze OC, lepsze wyposażenie płyty, Lepsze chłodzenie płyty, SLI 2x16 i GWARANCJA !! ), a kosztuje 499zł więc nie widzę sensu kupować gorszego Asrocka za ponad 300zł jak można trochę dołożyć i kupić takiego wypasionego Asusa.

 

To taka moja skromna opinia.

 

Ja cieszę się ostatnimi chwilami z tym Asrockiem, bo już dzisiaj lub jutro przyjdzie po nią znajomy i będę przez kilka dni bez kompa ( może złożę jakieś goofno do netu na starym ECSie + Duron 900 + Kingmax Hardcore na 200MHz lub może nawet 266Mhz + jakaś grafa PCI i twardziel 850Mb :lol2: > może się iXPek zmieści i będzie działał szybciej od żółwia ).

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O gwarancji na Dual-Sata2 i VSTA możecie zapomnieć > W sklepach niema > w hurtowniach niema > u producenta niema !!

 

Jak będzie jakiś mały zonk to go naprawią w serwisie płyt głównych, a jak cos poważnego to dostaniecie kasiorę i wypad.

 

Radzę więc dołożyć do Asusa A8N32-SLI który jest moim zdaniem dużo lepszy od tych Asrocków ( lepsze OC, lepsze wyposażenie płyty, Lepsze chłodzenie płyty, SLI 2x16 i GWARANCJA !! ), a kosztuje 499zł więc nie widzę sensu kupować gorszego Asrocka za ponad 300zł jak można trochę dołożyć i kupić takiego wypasionego Asusa.

 

To taka moja skromna opinia.

 

Ja cieszę się ostatnimi chwilami z tym Asrockiem, bo już dzisiaj lub jutro przyjdzie po nią znajomy i będę przez kilka dni bez kompa ( może złożę jakieś goofno do netu na starym ECSie + Duron 900 + Kingmax Hardcore na 200MHz lub może nawet 266Mhz + jakaś grafa PCI i twardziel 850Mb :lol2: > może się iXPek zmieści i będzie działał szybciej od żółwia ).

 

Pozdrawiam

Ale Asusu kosztuje 200 zl wiecej a tyle nie mam i nie doloze a za 200 to moge juzjakis procek na 939 kupic.

I Asus nie ma AGP

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kencho dobra już nie krzycz tak <_< <_< Ehhh....szczęściarz z ciebie z tym C2D, ale może poczekaj na E4300?? Bardzo fajny procek sie zapowiada, poczytaj troche temat o nim to będziesz wiedział dlaczego :-P

 

@adamlop kupujesz to SD w końcu??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ano 200zł więcej.

 

Nikt nie mówił że będzie lekko :wink:

 

Radzę się spieszyć z zakupami ponieważ w hurtowniach kończą się powoli zapasy procków na s.939 i już za jakieś dwa miesiące pozostanie tylko AM2 z tanich AMD"ków.

 

Jak chcesz tanią płytę pod s.939 z AGP to poszukaj ECS'a NFORCE3-A939 który jest an NF3-250 i raczej jest biedny oraz do OC się nie nadaje, ale kosztuje ok 160zł.

 

Pozdrawiam

 

Fredek > poprostu zwracam uwagę na istotne szczegóły <_<

 

E4300 mnie nie interesuje, już bardziej rozglądałbym się za jakimś C2D z FSB 1333Mhz :rolleyes: ale one mają się pojawić dopiero ok lutego więc tyle czasu bez kompa czekał nie będe. jak się pojawią procki z FSB 1333Mhz to poprostu sprzedam mojego E6600 i zakupię takiego procka :wink:

 

Pozdrawiam

 

PS. Ja wychodzę z założenia że badziewia się nie opłaca kupować więc wolę odrazu wybulić więcej kasy na coś konkretnegi niż się później wkurzać że mogłem poczekać i kupić coś lepszego.

 

I tak będę musiał wziąć z 1000-1500zł na raty, ale jak złożę mój sprzęcik to będzie on warty ok 6000zł ( samo pudło ) i zostanie tylko wymiana 7900GTO na 2x 8800GTX, + dodatkowe 2x1GB ramu i może jeszcze jeden twardziel z 320GB, aby stworzyć kompletną maszynkę marzeń, ale na to to będę musiał poczekać z rok czasu ;)

 

Spadam do pracy bo trzeba zarabiać kasiorę na nowego kompa :)

Edytowane przez Kencho-1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różnica przy przesiadce z Venicjusza 2700Mhz na Opka 2808Mhz jest odczuwalna, ale nie powalająca. Pod Winszajsem XP ciężko jest obciążyć mocno dwa rdzenie, a jak narazie większość gier nie jest przystosowana do kożystania z pełnej mocy dwórdzeniówek.

Inaczej - łatwo je obciążyć, ale obciążyć ≠ wykorzystać. Dzięki mocno już nieświeżemu winapi w aplikacjach windowsowych liczy się zegar i cache proca, a większość zaawansowanych instrukcji proca nie jest wykorzystywana. Nie wiem, jak finalnie ma wyglądać vista, ale jeżeli w końcu rozwiną i dopracują .net i wprowadzą kompilację na żądanie i/lub w trakcie instalacji to będzie można się cieszyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PS. Ja wychodzę z założenia że badziewia się nie opłaca kupować więc wolę odrazu wybulić więcej kasy na coś konkretnegi niż się później wkurzać że mogłem poczekać i kupić coś lepszego.

E4300 to nie badziew, ma wysoki mnożnik co ułatwi OC na płytach które nie osiągają dużego fsb, mniej prądu drze i ma pełne 2mb kaszy a nie jak E6300/6400 4mb zablokowane do 2mb ale jak masz czas i ochote w późniejsze sprzedawanie proca itd. to OK

Pozdro i sry za OT

Edytowane przez Fredek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@adamlop kupujesz to SD w końcu??

Tak, tak, ale nie dzisiaj i nie jutro, koncze robic sklep internetowy (mysle tak 2-3 tygodnie) i jak kaska spadnie to wtedy.

 

A jaka plyte proponujecie ewentualnie zamiast Asrocka, ale bez zadnej doplaty, bo po zakupie 7900gto na raty zona juz nie pozwala na nic wiecej :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakich sterow do Realteka uzywacie ? Naczytalem sie, ze Realtek z Sata2 jest sporo lepszy od C-Media na VSTA, a tak sie sklada, ze mam teraz Sata2 (wczesniej VSTA) i poprostu nie moge uwierzyc moim uszom. Ten Realtek to jakis totalny szmelc. Dzwiek na moich ustawieniach w EQ brzmi tak jak na C-Media i wczesniejszym SoundStormie bez zadnych ustawien. Jakis taki przytlumiony, wysokie tony niby sa, ale nie takie jak byc powinny. Bas tez jakis szajski, niby cos lupie, ale to nie bas. Taki ten Realtek szajski, czy co jest grane ?

Edytowane przez DziubekR1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wogole z tego realteka sa straszne przesluchy, szumy - nieciekawa sprawa, szczegolnie dla ludzi, ktorzy przeniesli sie z soundstorma. Sterowniki nic tego znie zmienia - trzeba sia zaopatrzyc w oddzielna karte muzyczna - jakakolwiek i tak bedzie lepsza nic ta zintegrowana.

Edytowane przez stregobor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To prawda, ale poprostu bardzo mnie zdziwila sprawa, ze widzialem naprawde sporo opinii, ze ten Realtek jest lepszy od C-Media, ze wogole ta C-Media to szajs. A ja wyladowalem na C-Media wlasnie z SoundStorma i byla gorsza, ale to nie byla wielka roznica, dzwiek miala naprawde ladny. No i bardzo wazna sprawa, nie bylo absolutnie ZADNYCH szumow, szmerow, czy czego kolwiek gdy nie grala zadna muza, idealna cisza, az nie moglem uwierzyc. A teraz wlaczam Realteka, a tu normalnie szczena na ziemi. Takiego szmelcu jeszcze nie slyszalem. Moj ojciec ma lepsza dzwiekowne na jakiejs starej jak swiat Albatron PM266 na Via kt 266.

Jak pisalem wyzej, teraz przeprosilem sie z Yamaha na YMF724E-V, ktora kupilem chyba z 10lat temu i ona jest 100x lepsza od tego szmelca Realteka.

Edytowane przez DziubekR1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...