Skocz do zawartości
PiPoL

Dziwne Pytanie O Prąd...

Rekomendowane odpowiedzi

Juz o tym bylo miliony tematow. Obniz taktowania wszystkieg co sie da Zmniejsz napiecia. TO powinno obnizyc w jakims stopniu twoje wydatki. W jakim to raczej sie nie dowiesz ;))))

Najlepsze rozwiazanie to dokladanie sie do domowych rachunkow - daj mamie 10-20zl miesiecznie na ten prad i bedzie pozamiatane ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2358198[/snapback]

Juz o tym bylo miliony tematow. Obniz taktowania wszystkieg co sie da Zmniejsz napiecia. TO powinno obnizyc w jakims stopniu twoje wydatki. W jakim to raczej sie nie dowiesz ;))))

Najlepsze rozwiazanie to dokladanie sie do domowych rachunkow - daj mamie 10-20zl miesiecznie na ten prad i bedzie pozamiatane ;)

Nie rozumiesz, ja nie chcem nic obnizać. Ja po prostu chciałbym wiedzieć ile zużywam prądu:)

Edytowane przez PiPoL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podlacz amperomierz miedzy gniazdko a kompa. albo tak teorytycznie nie pamietam mnozysz moc wyjscowa zasilacza razy sprawnosc i bedziesz mial max moc pobierana.

Jesli juz to dzielisz przez sprawnosc - wedlug wzoru podanego przez Ciebie wyszloby, ze moc wyjsciowa jest wyzsza od pobieranej (sprawnosc ponizej 100%) ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teoretyczne zużycie prądu możesz obliczyć za pomocą odpoiwednich kalkulatorów

 

np. tego lub tego .

 

Duzo ci powie moc zasilacza , raczej więcej W niz ma zasilacz twój komp nie pociągnie ( z wyłączeniem monitora , głośników i innych urządzeń nie podłączanych bezpośrednio do zasilania )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

reyden

Tylko powiedz mi misu kolorowy jaki jest pobor pradu przy samym sciaganiu w nocy - praktycznie kompletne idle.

Co do samego zasilacza - mam ~400W. Znaczy sie ze bule 90PLN miesiecznie bez wzgledu na to czy gram, ogladam film czy odpalony jest sam torrent na noc? Wiem ze nie ale z Twojej wypowiedzi mozna cos takiego wywnioskowac. :|

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pipol przy twoim zasilaczu zuzyjesz 8.4kwh/doba. Nie pamietam ile kosztowała KWh, przypuscmy za 40gr (jesli nie, to sobie podstaw zamiast tych 40gr), więc za dobe zaplacisz ~ 3,36zł x 30dni wyjdzie ci 100zł/miesiac. Oczywiscie zaznaczam, ze licze zuzycie pełnych 350W, w idlu wiadomo, ze bedzie ponizej 300W. No ale my tego nie ustalimy ile dokładnie :D

 

ps.nie sugeruj sie zbytnio moimi obliczeniami, bo mi samemu cos tu nie pasuje :D :D (100zł to cos chyba za duzo jak na sam komp)

 

e:literówa

Edytowane przez Plusk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba jestem tepy

 

Jezeli moj komputer pobiera 250W, to jest to 0,25kW

 

1kWh=1kW*h

0,25kW*24(godziny)=6kWh dziennie

6kWh*31(dni)=186kWh

1kWh=0,30zł (u mnie w mieście 0,13 przesyłowa i 0,17 za energię albo na odwrót)

186*0,3=55,8

 

Mniej wiecej tak to powinno wygladac dla mojego komputera z tego, co sie ostatnio na fizyce uczylem.

Edytowane przez koti

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba jestem tepy

 

Jezeli moj komputer pobiera 250W, to jest to 0,25kW

 

1kWh=1kW*h

0,25kW*24(godziny)=6kWh dziennie

6kWh*31(dni)=186kWh

1kWh=0,30zł (u mnie w mieście 0,13 przesyłowa i 0,17 za energię albo na odwrót)

186*0,3=55,8

 

Mniej wiecej tak to powinno wygladac dla mojego komputera z tego, co sie ostatnio na fizyce uczylem.

Dzięki Ci, o to mi chodziło. I pomyśleć, ze także miałem w LO fizyke i to rozrzeszoną;p Ale jako żem humanista, to teraz jest psychologia i fiza mnie nie dotyczy:)

Edytowane przez PiPoL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Umnie praktyczne chodzi cala dobe juz przez okolo 1,5 roku i jakos rachunki nie wzrosly , a rodzice sie nie pluja, na rachunkach nie widac az tak strasznie poboru pradu przez komputer wiec twoja mama nie powinna sie tak czepiac, powiedz jej ze to pralka tyl bierze :P .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ w jaskini są dwa telewizory, laptop i moja brend nju puszka z Pentium 2 (może wrzucę foty jak znajdę chwilę natchnienia na jakiś soczysty opis), a oprócz tego wszyscy upodobali sobie elektryczne światło, nie mam problemów z rachunkami za prund czy wungiel. W razie czego będę szedł w zaparte i łgał, że to laptop tyle ssie, bo nowszy o pięć generacji :>

Zresztą czy to będzie takie łgarstwo? Ile może ciągnąć Pentium 2 z jednym dyskiem i jednym napędem + stara 15" CRT? 100W/h? Zasilator do laptopa ma na ogół większy pobór mocy.

 

8,4kWh na dobę? To co on ma, żelazko czy inną kuchenną płytę grzejną w tym kompie? :>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ w jaskini są dwa telewizory, laptop i moja brend nju puszka z Pentium 2 (może wrzucę foty jak znajdę chwilę natchnienia na jakiś soczysty opis), a oprócz tego wszyscy upodobali sobie elektryczne światło, nie mam problemów z rachunkami za prund czy wungiel. W razie czego będę szedł w zaparte i łgał, że to laptop tyle ssie, bo nowszy o pięć generacji :>

Zresztą czy to będzie takie łgarstwo? Ile może ciągnąć Pentium 2 z jednym dyskiem i jednym napędem + stara 15" CRT? 100W/h? Zasilator do laptopa ma na ogół większy pobór mocy.

 

8,4kWh na dobę? To co on ma, żelazko czy inną kuchenną płytę grzejną w tym kompie? :>

Nie, on ma zwykly zasilacz do komputera ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cos mi sie wydaje, ze przesadzacie z tym poborem mocy przez komputer. Moj sprzet z podpisu na codzien lacznie z monitorem i wlaczonym wzmacniaczem stereo pobiera sobie jakies 200-210W. Pod obciazeniem pobor potrafi wzrosnac do 280-290W. W trybie nocnym (bez monitora i wzmacniacza) spada do 150-160W.

Praktycznie taki sam komp, tylko z GF 7900GT dual core pod obciazeniem mial na liczniku ok 350-360W.

Sprzet pokroju Durona 800 zjadal jakies 60-70W w idle z tego co pamietam, wiec P2 to pewnie taka 40-50W zarowka :)

 

Wszystko mierzone takim cosiem: http://www.eurotronik.de/leistungsmesser.htm

 

Wystarczy teraz sobie to odpowiednio przemnozyc jak podal koti, aby otrzymac miesieczny pobor.

 

Dla mojego przypadku ok 70% czasu to najnizszy pobor (sen/praca/uczelnia), jakies 26% to "sredni" pobor, pozostale ~1h zakladam, ze mam pelne obciazenie (srednia miesieczna).

 

Zatem wg wzorow koti z dodanymi wagami:

 

(0,15kW * 24 (godziny) * 0.7 (waga)) + (0,21kW * 24 * 0.26) + (0,36kW * 24 * 0.04) = 4.176kWh dziennie

 

Wg kalkulatora ENEA (http://www.klient.enea.pl/inc/enea_page_pr...php?page_id=187) wychodzi mi jakies 54PLN / miesiac. Nie wiem tylko czemu ten kalkulator liczy mi 0.38/kWh jesli na rachunku widnialo jakies 0.29 / kWh... no ale po przejrzeniu po lebkach pdf'a udostepnianego przez ENEA (polecam :>) uswiadomilem sobie, ze wielu rzeczy na temat dystrybucji pradu jeszcze nie wiem i pewnie stad ta roznica.

 

To co podalem wyzej to czysta estymacja.. w ciagu najblizszych tygodni (jak tylko zrobimy przemeblowanie na zime w pokoju) zamierzam podlaczyc kompa pod licznik na przynajmniej 2 tygodnie i zobaczyc jakie bedzie faktyczne zuzycie pradu przez ten czas (nie zmieniajac przyzwyczajen co do uzywania kompa..). Potem zaczne wylaczac kompa na noc i czas pracy (ew. na uczelni) na podobny okres czasu, zeby zobaczyc ile mozna na tym oszczedzic. Z szybkiego przyblizenia przy zachowaniu w/w wag uzywania kompa wyjdzie mi niecale 20PLN/miesiac. Przy 100% obciazeniu (pozdrawiam liczacych SETI i inne) wychodzi ok 100PLN.. jak mieszkalem w akademiku i nie placilem za prad to liczylem, teraz przestalem bo sam place za prad :P

 

Z ciekawostek.. ladowanie mojej komorki zabiera ~5W (czas ladowania 2:25). Przy zalozeniu, ze ktos laduje komorke 24/7 przez caly miesiac, za caly zuzyty w ten sposob prad bedzie musial zaplacic troche powyzej 1PLN :)

 

Zagotowanie do polowy pelnego czajnika elektrycznego (~1900W realnego zuzycia) pobiera ~0.12kWh, zatem za zlotowke mozna zagotowac taka ilosc wody w przyblizeniu 25 razy.

Edytowane przez FiDO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego pisalem (czytaj uwaznie jesli wypowiedz kierowana jest rowniez do mnie). Policzyłem pobór przy pełnym obciazeniu przez 30 dni dla 350W, wiec jest ok. Pipol ma juz rozpisane co i jak wiec moze sobie sam podliczyc ile pobiera. Wydaje mi sie, ze temat zostal juz wyczerpany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakos nie widze tych 350W przez 24/7 30 dni w miesiacu.

Trzeba by kawal kompa, zeby tyle ciagnac non-stop.. pomine fakt, ze monitor to na pewno nie chodzi 24/7, a to znaczaca czesc poboru pradu (szczegolnie w przypadku CRT). Ale jesli juz wziac pod uwage takie obciazenie to masz racje.. wyjdzie tyle ile napisales.

Edytowane przez FiDO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...