Skocz do zawartości
Sysak

Który Linux Jest Dla Mnie?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. To mój pierwszy post na tym podforum. Zawsze planowałem sprawienie sobie linuxa, ale jakoś nigdy nie było ku temu chęci ani okazji. Teraz takowa się nadarzyła. :) Otóż mam z płytki dołączanej do PCWK dwa Linuxy: Ubuntu 6.06 i SUSE 10.1. Z tego co wiem to oba systemy są bardzo ok, więc postanowiłem, że jeden z nich przetestuję. Sprzęt taki jak w podpisie, ale chwilowo mam kartę graficzną ATI Rage PRO chyba z 99r. i nie wiem, czy to nie jest przeszkodą. Mam dostęp do neta za pośrednictwem sieci LAN przez własny acces point i zintegrowaną kartę sieciową VIA Rhine 2. Moja karta dźwiękowa to AC97' na Realteku ALC650. Zaznaczam, że nie oczekuję od systemu multum opcji i dużych możliwości dostosowania do swoich potrzeb. Chcę maksymalnej prostoty i szybkości. Chcę móc po prostu na tym posłuchać muzyki, oglądnąć film i mieć dostęp do neta i partycji NTFS. I dobrze by było, żeby ładnie i skromnie to wyglądało. ;-) Proszę o przedstawienie lamie (czyli mi ;-) ) Wad i zalet obu systemów, a także pomoc w dokonaniu wyboru.

Edytowane przez Sysak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...) Proszę o przedstawienie lamie (czyli mi ;-) ) (...)

skoro tak mało sie znasz na kompach że sie uważasz za lame, to moze pozostan przy windows ;) a pozatym to:

1. www.jakilinux.org

2. google.pl

3. jak już poczytasz i poszukasz w necie to przeczytaj to co poniżej ;]

» Naciśnij, żeby pokazać/ukryć tekst oznaczony jako spoiler... «

Jakiś czas temu pracowałem na suse. Ta dystrybucja jest imo dość dobrze dopracowana, ma dużo pakietów i nie trzeba po zainstalowaniu chyba nic ściągać (oprócz kadu). Duże problemy miałem z wykrywaniem nowych nośników i ze ściągnięciem kodeków do mp3. Z tego, co jeszcze pamiętam, brakowało tam jakiegoś narzędzia do ściągania i instalowania oprogramowania (jest chyba zen updater, ale nie pasował mi zabardzo, można też ściągnąć apt-get). Duzym plusem byla możliwość łatwego doinstalowania xgl, miłe i przyjemne centrum sterowania i dużo dokumentacji oraz poradników.

 

W tej chwili mam kubuntu 6.06 i jestem z niego bardziej zadowolony niż z suse. Przy instalacji dostajesz kde i niewielką ilość programów. Wszystko instaluje się i aktualizuje przez apt-get (trzeba tylko dodać inne repozytoria), cały system jest wg. mnie bardzo dobrze dopracowany i wszystko w nim ładnie chodzi :) wiec polecam kubuntu

pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SGJ no to nie najlepszy pomysł, w ogóle jeśli jest początkującym to niezbyt dobrym pomysłem jest rzucanie się na tak potężne dystrybucje, może lepiej zacząć od dystrybucji Live ? bo z tego co wnioskuję chce mieć dostęp do partycji windy i chce instalować Linuxa na tym samym dysku do winda a dla początkujących takie eksperymentowanie w większości przypadków kończy się utratą danych z całego dysku, więc może najpierw MDK Live ?? albo SuSe Live ?? albo jakaś inne distro Live ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale on to chce od razu instalować, dlatego piszę żeby powstrzymać się narazie z instalacją na hd ;)

 

specjalnie napisałem o MDK i SuSe ze względu na, moim zdaniem, bardziej przyjaznego KDE :) chyba, że skombinuje sobie kubuntu

Edytowane przez truman20

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za późno truman. :twisted: Nic nie skaszaniłem. Od trzech dni mam nowy dysk i tworząc na nim partycję zostawiłem 10gb nieprzydzielonego miejsca specjalnie z myślą o linuxie, więc nie było żadnych kombinacji. Przy instalacji miałem problem z partycją swap. (Dla windowsa też mam osobną partycję fat32 na plik wymiany i próbowałem na niej upchnąć pliki wymiany uuntu, ale się nie udało.) Ale potem poszło gładko Mam już Ubuntu i właśnie z niego teraz korzystam. Jestem bardzo zadowolony. Podoba mi się ten system. Wszystko jest bardzo intuicyjne, ale mam kilka pytań:

1. Czy jest jakiś inny program oprócz XMMS do słuchania MP3?

2.Nie mogę tworzyć plików na partycji NTFS i przenosić ich na nią. Czy da się to jakoś zmienić?

 

BTW: Z przyjemnością zaczekam na wersję 6.10 korzystając z 6.06. ;-) Linux to jest to.

Edytowane przez Sysak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Czy jest jakiś inny program oprócz XMMS do słuchania MP3?

 

BTW: Z przyjemnością zaczekam na wersję 6.10 korzystając z 6.06. ;-) Linux to jest to.

Amarok, nie spotkałem jeszcze większego kombajnu do muzyki, winampopodobne mogą się przy nim schować!

 

Za jakiś czas będziesz chciał dopasować Linuxa pod siebie i konkretną maszynę, a w tedy przyjdzie czas na inne dystrybucje i stawianie systemu "z palca " Na razie życzę przyjemnego poznawania systemu i zapamiętaj jedno w Linuxie wszysto da się naprawić!

Edytowane przez M@r3C3k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Skorzystam z tego amaroKa, bo XMMS w najładniejszym skinie jaki znalazłem wygląda jak nieudolna kopia winampa 2.9, z menu rodem z windowsa 3.1.

Wrażenia:

Do tej pory najbardziej nie podoba mi się jedno: sposób instalowania programów. Ten z windy "klikasz na ikonkę i zainstalowane. :)" jest jednak najlepszy

Druga sprawa: Mały wybór programów.

Trzecia sprawa: Chciałem prostoty, ale nawet Windows XP ma większe możliwości dopasowania do własnych potrzeb, ale w sumie nie jest tak źle.

 

I pytanie:

Chcę edytować listę bootloadera grub. Po aktualizacji Ubuntu mam wersjęconfig-2.6.15-27 i jest ona widoczna w menu, ale stara config-2.6.15-23 też jest dostępna. Chcę się jej pozbyć. Oprócz tego jako domyślny system chcę ustawić Windowsa XP. Dotarłem do pliku menu.lst, który mam edytować, ale nie mam do tego uprawnień (SIC! - w linuxie się czegoś takiego nie spodziewałem.) Chyba trzeba użyć polecenia sudo, czy czegoś takiego, ale nie mam pojęcia jak się za to zabrać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla windowsa też mam osobną partycję fat32 na plik wymiany

a ja za sprawą jednego pliku mam spod Win Xp plik wymiany na partycji o systemie plików Linux Swap.

dla mnie jest to o tyle ważne, że i Ubuntu (z KDE) i Win Xp mogą korzystać z jednej partycji (co przy moim 30GB dysku, jest jakąś oszczędnością).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Amarok, nie spotkałem jeszcze większego kombajnu do muzyki, winampopodobne mogą się przy nim schować!

[...]

amarok jak najbardziej, a jeszcze

Ja polecam "moc" prosty i fajny :) atp-get install moc potem do odpalenia w konsoli mocp i już :)

Edytowane przez Boo$teR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze. Jednak troche mało możliwości ma to Ubuntu. Widać, że linuksy to systemy tworzone niemal amatorsko dla profesjonalistów. Wkurzają mnie na przykład takie [ciach!]ły jak brak możliwości prostego usunięcia z pulpitu ikonki dysku, albo ustawienia gruba tak jak bym sobie tego życzył. Chyba będę szukał dalej, ale obawiam się, że niedługo moja zabawa z linuxami się skończy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Ja jestem klikaczem i jestem z tego dumny. Niech mi ktoś powie czemu klepanie wszystkiego z klawiatury ma być lepsze?

2. Chciałbym żeby na pierwszym miejscu listy był windows i jeszcze chciałbym wywalić z niej starą wersję Ubuntu bo mam .27 i do niczego mi niepotrzebne .23. Wiem jak mogę to zmienić, ale nie mogę zapisać zedytowanego pliku z listą, bo (jako admin!) nie mam do niego dostępu. :blink:

3.Tak, mam gnome'a i nie pasuje mi on. Chętnie spróbuję KDE, ale wolałbym zmienić cały system na jakiś który ma od razu KDE. I tak nie jestem zadowolony z szybkości działania mojego Ubuntu. (Ładuje się sporo dłużej niż Windows XP i zamyka się równie powoli jak on. Mniej-więcej znacie już moje preferencje co do systemu. Może moglibyście jakiś mi doradzić? Mam ciągle płytkę z SUSE Linux. Ładować się w to?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sysak :

1. kwestia gustu i cierpliwości ;)

2. ach znowu ta cierpliwość, przeczytanie paru linijek konfiguracji Grub'a w internecie i po bólu ;) problem rozwiązany

3. Pisałem wcześniej o systemach z KDE to nikt mnie nie chciał słuchać :P teraz masz za swoje :P SuSe to dobry system, sam korzystam i zapomniałem już jak wygląda windows ;), a co do uruchamiania to masz rację, uruchamia się dłużej niż XP

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Włączyłem tego SUSE z LIVECD ale za cholerę nie mogłem tego zainstalować. Po prostu nie wiedziałem jak. Ale nie podpowiadajcie mi. ;-) Zachowam resztki honoru i sam to znajdę w necie. KDE bardzo mi się podobało. To jest to czego szukam. Ale niepokoiło mnie to, że system uruchomiony z CD działał bardzo wolno. Szczególnie to coś, co udaje windowsowy panel sterowania i czego nazwy nie mogę sobie przypomnieć. ;-) (Z tym, że mój procesor teraz jest taktowany 1100MHz a nie 2200 pamięci 133Mhz a nie 200, a grafika to Ati Rage 128PRO. ;-) )

Jak nie spodoba mi się SUSE, to sprawdzam jeszczę Mandrivę i tego Zenwalka. (Pierwszy raz o tym słyszłę.) Jeśli one też nie przypadną mi do gustu, to wywalam to wszystko i w ruch pójdzie Partition Magic, który odzyska 10GB z partycji linuxa, a ja już nie zajrzę do tego subforum. :twisted:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ojjj szybko się zniechęcasz kolego :P a co do instalacji SuSe to podpowiem Ci, że nie instaluje się tak jak Ubuntu, a co do szybkości i poprawności działania Centrum Sterowania Yast2 krążą rózne opinie, ja bynajmniej nie miałem nigdy z nim problemów ;) co do taktowania procesora to też nie mogę dojść do tego czemu pokazuje że mam 1800Mhz a nie 2200Mhz, ale tym się nie przejmuj bo to jakieś przekłamanie, ja polecam SuSe 10.1 oczywiście by Novell, Mandrivę sobie dawno odpuściłem bo jedynym jej atutem jest błyskawiczna instalacja i nic poza tym ;) SuSe skompilowane przez Novell'a jest o niebo stabilniejsze a poprzednie wersje gorzej wyglądają, Zenwalk'a też gdzieś tam kiedyś próbowałem, ale widocznie też nie przypadł mi do gustu :P ale zawsze możesz spróbować, próbuj i NIE ZNIECHĘCAJ SIĘ !! ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze możesz spróbować Kubuntu, domyśle Xy to KDE. Większość, tych prostych dystrybucji jest dla łyndołsowych klikaczu, ale nie ma większej satysfakcji niż stawianie systemu "z palca" Z czasem może dojrzejesz do bardziej zaawansowanych dystrybucji, pamiętaj także jedno stawiając system "z palca" konfigurujesz do idealnie pod swoją maszynę. Nie wszystko da się zrobić od razu, troche posiedzieć nad tym trzeba :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Ja jestem klikaczem i jestem z tego dumny. Niech mi ktoś powie czemu klepanie wszystkiego z klawiatury ma być lepsze?

2. Chciałbym żeby na pierwszym miejscu listy był windows i jeszcze chciałbym wywalić z niej starą wersję Ubuntu bo mam .27 i do niczego mi niepotrzebne .23. Wiem jak mogę to zmienić, ale nie mogę zapisać zedytowanego pliku z listą, bo (jako admin!) nie mam do niego dostępu. :blink:

3.Tak, mam gnome'a i nie pasuje mi on. Chętnie spróbuję KDE, ale wolałbym zmienić cały system na jakiś który ma od razu KDE. I tak nie jestem zadowolony z szybkości działania mojego Ubuntu. (Ładuje się sporo dłużej niż Windows XP i zamyka się równie powoli jak on. Mniej-więcej znacie już moje preferencje co do systemu. Może moglibyście jakiś mi doradzić? Mam ciągle płytkę z SUSE Linux. Ładować się w to?

1)Ćwiczy koordynację 10 palców zamiast 2 :gitarzysta:

2)

sudo gedit menu.lst
(Super User DO)

podajesz swoje hasełko usera

3)

http://doc.gwos.org/index.php/Speed_up_boot

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=89491

Można dosinstalować KDE/Xfce czy *Boxa wystarczy użyć Synaptica :)

Można też przkompilować oprogramowanie pod swoją architekturę z i386 choćby na i686 (Pentium3 i wyżej).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sysak, kurcze :) a dodales repozytoria do apt-geta? Dodaj, a potem przy pomocy synaptica zerknij jaka jest roznorodnosc programow. Co wiecej, aktualnie nie masz dwoch wersji ubuntu, lecz dwie wersje jadra linuksa. Uruchom synaptica i usun ta nieoptrzebna. Zapewniam Cie, ze niepotrzebna opcja zniknie takze z gruba :) .

 

All in all, szkoda ze tak pozno zauwazylem ten temat, bo na pewno nie zniechecilbys sie tak szybko do ubuntu. Jest to zdecydowanie najlepsza dystrybucja dla poczatkujacych. Polecam Ci, abys postawil ja jeszcze raz, dodal rezpozytoria, zainstalowal beryla i w razie problemow odzywal sie na gg.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja rowniez niedawno zainstalowalem sobie ubuntu z tym ze 6.10. Skonfigurowalem sobie boota. Kolega mial problemy z edycja pliku pewnie dlatego, ze nie byl zalogowany jako root. Ja ro zrobilem bez problemu i juz windowas jest domyslnym systemem.

 

Wczesniej mialem mandrive i powiem szczerze ze bardziej mi ten system odpowiadal jednak zdecydowalem sie na ububntu tylko i wylacznie ze wzgedu iz pod mandriva moj wiatrak w laptobie chodzil na okroglo, do tego procesor sie nagrzewal. W ububntu jest wrecz na odwrot; bardzo zadko sie wlancza.

 

Czy ktos moze wie co moze byc tego przyczyna? Probowalem to jakos skonfigurowac jednak bez rezultatu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Vilgerfortz : no Mandriva to średnio według mnie udana dystrybucja, tym bardziej na lapka, a niestety opcje acpi na lapkach ( i nie tylko na lapkach) to bolączka Linuxów niestety, jednym działa, jednym nie, więc na lapka to najlepiej właśnie Ubuntu albo SuSe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filnalnie zaistalowalem kubuntu. Wiatraczka prawie nie slychac takze polecam ta dystrybucje wszystkim uzytkownikom laptopow. Dodam, ze dzialam na asusie i wszystko chodzi elegancko.

 

Zastanawiam sie jeszcze czy jest jeszcze jakis sposob na podniesienie jakosci odtwarzanego dzwieku bo niestety z przykroscia musze stwierdzic, ze windows oferuje mi jak narazie o wiele lepsze efekty. Byc moze wiarze sie to z urzytkowaniem Foobara2000 ktorego niestety brak pod linuxa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę zawalać forum nowym tematem więc podepnę się tu.

 

Ostatnio zaopatrzyłem się w sprzęcik z z procesorem 64bit

Nie chcę instalować windy x64 i szukam linuksa.

Jaka dystrybucja będzie działać na core 2 duo z obsługą 64 bitów?

To będzie mój początek z linuksem. Na pewno fajnie byłoby gdyby syste nie był hardcore'owo trudny, jednak nie chce mandrivy bo mam przeczucie, że to taka linuksowa winda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...