Skocz do zawartości
wilczurek

Scythe Quiet Drive A Niszczenie Dysku

Rekomendowane odpowiedzi

więć w Scythe Quiet Drive producent podaje aby obracać hdd o 180 * . czy to wytłucze łozyska po kilku latach ( zostawie dysk na viste 80gb styknie na all:D) . Czy w zatoce mozna trzymać dysk bez straty .?? :unsure: . Czekam na opinie , lub własne testy :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikt ci nie każe tam wkładać dysku do góry nogami, tak tylko w instrukcji jest ale nie ma przeszkód włożyć normalnie, a pozatym teoretycznie producenci nie nakładają restrykcji na kierunek montażu dysków chyba, więc chyba nie szkodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najważniejsze jest żeby dysk pracował w stałych kątach czyli 0*, 90*, 180* ;) jakieś pochyłe lub bawienie się nim w ciągu pracy ZABRONIONE :)

ziom ty chyba nie wiesz na jakiej zasadzie działa łożysko jak ci sie wytrze z 1 boku tylko to sie zatrze i masz dysk ale do żucania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ziom ty chyba nie wiesz na jakiej zasadzie działa łożysko jak ci sie wytrze z 1 boku tylko to sie zatrze i masz dysk ale do żucania

do żucania :lol:, chyba z żuciem gumy pomyliłeś :)

 

intryguje mnie bardzo zagadnienie wycierania się łożyska w jednym miejscu... bo jakoś nie potrafię sobie tego wyobrazić.. że niby co.. w rowerze sie wyciera łożysko od kółek na dole czy na górze? bo koło jest pionowo osadzone... Czy może z boku :) A jak dysk pracuje w pozycji defaultowej to wyciera się całe łożysko rówomiernie? I co talerze zaczynają sie trzepotać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pelzak akurat tutaj musze czesciowo przyznac racje koledze z dysmozgia ortograficzna. Ale tylko czesciowo.

Lozyska w kole rowerowym nie wycieraja sie na dole albo na gorze, poniewaz tzw. bieznia lozyska utwardzana jest powierzchniowo wlasnie w tym miejscu gdzie ma kontakt z kulami lozyska.

Podobnie ma sie rzecz w dyskach - bieznie tych lozysk - ze wzgledu na duze predkosci obrotowe i idace za tym obciazenia sa utwardzane tylko w miejscu najwiekszego obciazenia biezni. Jesli zmieni sie polozenie takiego lozyska, nastepuje jego szybsze zuzycie. Dlaczego tak sie robi zapytacie? Zeby wyeliminowac ryzyko pekania biezni utwardzonych calkowicie - hartowany calkowicie material gorzej znosi obciazenia niz taki, ktory jest utwardzony czesciowo - po prostu ten niezahartowany kawalek moze swobodniej pracowac, przejmujac na siebie obciazenie.

Ale paniki nie ma - dysk mozna swobodnie stawiac bokiem, nic mu nie bedzie. Sceptykow i domoroslych pseudo-el0-hardwareowcow zapraszam do pierwszej lepszej serwerowni (ale serwerowni gdzie pracuja maszyny typu Netfinity), zobaczycie jak sie montuje dyski, ktore przeciez chodza calymi latami, z predkosciami powyzej 9000 rmp. I nic im nie jest.

Edytowane przez Carl0s

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twoje arumenty jakoś do mnie przemawiają.. ale skad pewność że każdy producent robi własnie tak a nie inaczej..

 

z drugiej strony.. dlaczego dyski w serwerowniach pracują pionowo... skoro poziomo zabierają tyle samo miejsca? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oczywiscie sa odstepstwa od sposobu utwardzania materialu biezni. Np: chinskie rowery - lozyska nieutwardzone wogole, zrobione metoda chalupnicza na tokarce. Co do dyskow nie mam pewnosci, ale chyba stosuje sie tam lepsze podzespoly (glownie ze strachu przed utrata danych i zwiazanymi z tym procesami). Natomiast dyski uklada sie pionowo, poniewaz nie grzeja sie tak, jakby je ukladac poziomo, ale za to jeden na drugim.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tej chwili producenci już nie zabraniają montowania dysku do góry nogami. Nowe łozyska (olejowe i inne) maja inne konstrukcje i widać nie szkodzi im to za bardzo. Na pewno natomiast nie jest dobrym pomysłem, żeby dysk chodził np rok w normalnej pozycji a potem odwracamy go na plecy. Problemy z odczytem murowane. Czasem pomaga zerowanie napędu. Niestety problem znany z autopsji. Nie wiem jak w tym wzgledzie zachowuja sie najnowsze napędy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dysk nie może pracować do góry nogami

przynajmniej SAMSUNG spinpoint 1604N

sprawdzone

wytrzymał 5-6 miesięcy

dwa razy go tak zabiłem :|

moja baracuda III 40GB chodzila na plecach niewiele ponizej dwoch lat i dal rade do dzis chodzi dobrze zadnych problemow :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie bo sie nie da- wszystko pięknie, gąbki da sie przełozyć ale potem jest problem- otworek na tasmy jest tylko z 1 strony i przy przekładaniu mocno by były powyginane i słacze dysku mozę też-wolałem nie ryzykować.

 

Gdyby otwór w tylnej ściance był symetrycznie to nie było by problemu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie bo sie nie da- wszystko pięknie, gąbki da sie przełozyć ale potem jest problem- otworek na tasmy jest tylko z 1 strony i przy przekładaniu mocno by były powyginane i słacze dysku mozę też-wolałem nie ryzykować.

 

Gdyby otwór w tylnej ściance był symetrycznie to nie było by problemu...

Dokładnie tak. Ja próbowałem odkleić gąbki i przełożyć je odwrotnie, ale za mocno są przymocowane :mur:

Scythe przykręciłem odwrotnie niż sugeruje producent, czyli dyskiem prawidłowo. Fakt że zahacza o drugą zatokę, więc nic tam już nie da się włożyć :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... Kilkoro użytkowników mówi dobrze, 3/4 mówi po części lub całkowitą nieprawdę. Nie będę ich cytował, bo musiałbym to zrobić ze wszystkimi tutaj chyba :P

Zerknijcie tu: http://ontrack.pl/porada012.php

i zobaczcie co mają na ten temat specjaliści do powiedzenia :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego linka wynika że taki koncern jak HP skracał świadomie żywotność dysków dziesięciokrotnie przez montaż , i sprzedawał komputery nieświadomym klientom :)

To bardzo możliwe... Ale ci z Ontracka chyba wiedzą co mówią, nie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jak oni to sprawdzili przy MTFB dysków rzędu kilkuset tysięcy godzin :P

 

Bez partii conajmniej kilkuset dysków pracujących w ustalonych warunkach poprostu nie da się tego sprawdzić, a tak pozatym to aluminium szybciej oddaje ciepło do otoczenia niż miedź...

Edytowane przez hary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... Kilkoro użytkowników mówi dobrze, 3/4 mówi po części lub całkowitą nieprawdę. Nie będę ich cytował, bo musiałbym to zrobić ze wszystkimi tutaj chyba :P

Zerknijcie tu: http://ontrack.pl/porada012.php

i zobaczcie co mają na ten temat specjaliści do powiedzenia :)

Pytałem specjalistów z Ontracka i dostałem odpowiedź, że ta porada dotyczy starych dysków, nowsze można kłaść naklejką do dołu bez utraty żywotności :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja i tak chyba zamontuję SQD odwrotnie (cały zestaw... tak, żeby dysk był 'normalnie')... Tak dla pewności :)

 

Bez tego rozwiązania używanie raptora to czysta katorga :/

Buda waży 18kg (Kandalf) a i tak cała 'chodzi', jak dysk coś rzeźbi :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...