Skocz do zawartości
AVRAL

64bit Vs. 32 Bit

Rekomendowane odpowiedzi

Tak się zastanawiałem bo zielony jestem w tym temacie ,co tak naprawdę daje 64bitowy system np. 64bitowa wersja Visty ,względem 32bitowej. Domyślam się że chodzi tu o wyciągnięcie mocy z 64bitowych procesorów ,ale:

 

1. Czym tak w ogóle są te 64bity i czym się różnią od 32bitów?

 

2. Czy na 64bitowym systemie gry szybciej będą działały (mając oczywiście 64bit procesor i pewnie trzeba mieć stery takie)

 

3. Właśnie ,czy potrzebne są odpowiednie sterowniki do każdego komponentu w kompie jeśli decydujemy się na np. Vistę 64bit ? I jak jest z dostępnością tych sterów ?

 

4. Jeśli 64bity są znacznie lepiej to czemu nie wypiera to tak szybko 32bitów ?

 

5. Czy dobrym pomysłem dla graczy jest przesiadka na 64bitową wersję systemu ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Generalnie system 64-bit ma kilka zalet niedostępnych dla systemów 32-bit m.in może zaadresowac wiecej niż 4GB ramu ( niektóre wersje Windows 2000 potrafiły zaadresować do 32 GB ram , ) - z tego co pamiętam to chyba nawet 1 TB ramu .

 

2. Nie wiem jak gry pisane pod stare systemy , napewno gry pisane już pod X86-64 będą działać szybciej .

 

3. Sterwoniki muszą być napisane od nowa pod 64-bity .

 

4. z 64-bit jest podbnie jak kiedyś z technolgią HT czy obecnie procesorami 2 i więcej rdzeniowymi - narazie jest mało softu który by w pełni to wykorzystał .

 

Poczytaj sobie ten temat , to się dowiesz więcej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5. nie bo duzo gier nie bedzie dzialalo. Do tego problemy ze sterownikami.

 

64 bity bedzie sie oplacalo isntalowac gdzies za rok... moze troche wczesniej.. dopiero wtedy kiedy programiscie wezma sie za pisanie aplikacji 64bitowych a nie 32bitowych :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy wiecie ile czasu ,zajęło przejście z 16 na 32 bity,oczywiście w zastosowaniach domowych.Podpowiem tylko ,że bardzo długo.

Liczenie na to ,że "teraz to już tylko 64 bity","kwestia kilku miesięcy" itd.to mrzonki.

Tak naprawdę przejście na 64bity niewiele daje,z uwagi na poziom dopracowania obecnych- 32bitowych -aplikacji.Zanim do podobnego poziomu dotrą aplikacje 64bitowe, minie jeszcze sporo czasu.

Szybkiemu upowszechnieniu 64 bit,pomogłyby GRY.Ale pod warunkiem ,że jednocześnie nie byłyby oferowane ich 32 bitowe wersje.

Ale jest chyba dla wszystkich(?) jasne ,że tak nie będzie.Najbardziej znaczące i zaawansowane silniki gier(CryEngine 2,Unreal Engine 3),które ujrzymy w nowych grach,będą pracowały w trybie 32 a a jedynie opcjonalnie w trybie 64 bitowym,oferując przy tym np.lepsze tekstury.Oznacza to ,że przez najbliższe lata,32 bity będzie trudno "ubić".

Dodatkowo baza kompów z CPU jest całkiem spora(laptopy),a i sama przesiadka na Viste trochę potrwa.

Takze jeśli miałbym obecnie wybierać 32 vs 64 bity -to wybieram 32.Szansa ,ze się na tym przejadę jest mniejsza niż w przypadku odwrotnego wyboru.Przynajmniej na ta chwilę.

Oczywiście 64bit-to przyszłość-ale raczej dalsza niż bliższa.

 

Miałem nawet kupić Viste-ale zrobię to, jak wyjdzie jakichś SP.Nie lubię, jak nowo zakupiona rzecz rodzi frustracje -miało być dobrze ,a coś nie działa.Już to przerabiałem i poczekam.Ale dla kupujących nowego kompa...no cóż cena XP i Visty jest zbliżona.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Czym tak w ogóle są te 64bity i czym się różnią od 32bitów?

Jeśli mnie pamięć nie myli, to integrer zajmuje odpowiednio 8 bajtów (64bity) i 4 bajty (32bity) więc odpowiedź jest prosta - 64bitowy system jest bardziej "zasobożerny" :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od 1.5 roku jestem na 64 bitach i to, co opowiadacie to są wielkie bzdury. Poza problemami ze sterownikami np. do niektórych drukarek i tunerów- żadnych problemów. Najlepiej sprawdzić, czy producent danego sprzetu udostepnia odpowiednie sterowniki (przez to wybrałem Lexmarka 7350, a nie jak wolałem -7170). Problemu wogóle nie ma z obsługą nawet bardzo starych gierek ( chodza równie dobrze- żadnych emulacji), programów ( są często odpowiednie wersje dla X64, a 99,9% 32 bitowych działa bez problemu). Zalet jest dużo więcej jak np. wyższa prędkość działania, mniejsza podatność na wirusy, stabilność. Poczytajcie sobie forum.

 

PS- zasobożerność nie jest większa niż 32 bit. Porównywanie XP X64 do Visty jest nie na miejscu- ten 2 to jest moloch i jak jednak pojawi się DX 10 (support dla rodziny Xp do lipca 2014 roku) dla XP, naprawdę nie widzę dla Visty sensu na rynku.

Edytowane przez Slayer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od 1.5 roku jestem na 64 bitach i to, co opowiadacie to są wielkie bzdury. Poza problemami ze sterownikami np. do niektórych drukarek i tunerów- żadnych problemów.

PS- zasobożerność nie jest większa niż 32 bit. Porównywanie XP X64 do Visty jest nie na miejscu- ten 2 to jest moloch i jak jednak pojawi się DX 10 (support dla rodziny Xp do lipca 2014 roku) dla XP, naprawdę nie widzę dla Visty sensu na rynku.

Przeczytaj jeszcze raz co napisałem.A napisałem o systemie 64bit i takowych aplikacjach,których jest po prostu mało.To że działają programy 32-bit,to wspaniale.Ale chyba lepiej żeby były ich wersje 64-bitowe.W takim kontekście napisałem posta.

A największą zaletą 64 bit,jest możliwość zaadresowania dużej ilości pamięci.O ile w zastosowaniach domowych ,nie ma to, aż tak dużego znaczenia,to w serwerach jak najbardziej.Ilość potrzebnej tam pamięci ,jest kilkanaście razy większa niż w typowym desktopie.

A przeciw 64 bitom -jeszcze -przemawiają drobiazgi,jak właśnie problemy ze sterownikami ,czy brak/nie działanie jakichś drobnych -acz przydatnych programów jak- np.emulator napędów.

 

Przewagą Visty nad XP ,jest zdolność do zaadresowania powyżej 2GB dla jednego wątku,co niedługo może być przydatne(gry).

DX 10 -i pisze to po raz kolejny-nie będzie na XP.Nie ma o czym marzyć.

Ze swojej strony biorę na wstrzymanie-czekam na rozwój sytuacji i potem ewentualnie kupię Viste.

Poza tym zaczekam na pierwsze testy kart w środowisku Direct 3d10.

32 vs 64 to na razie niewiadoma.

Edytowane przez BezbronnyPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie miałem przyjemności korzystania z 64-bitowych platform MS ale to co tutaj napisał Slayer do mnie przemawia. tzn. wszyscy traktują 64-bity MS jak raczkujące dziecko jakiejś obcej cywilizacji. nie wiem skąd ten dystans. to czego nie zauważacie to zgodność o której wspomniał. to ona będzie stanowić o rozwoju tego produktu na rynku systemów i jeśli faktycznie jest to przynajmniej 90% to 32-bity dla mnie już dziś odeszły do lamusa. sam fakt, iż Vista pojawia się zarówno w wersjach 32/64 świadczy o tym, iż nie ma barier. praktycznie każdy sprzedany dziś procesor posiada wsparcie tej technologi więc przed programistami otwiera się nowy, olbrzymi rynek! kto pierwszy wykorzysta tę szansę zgarnie dużą kasę bowiem w krajach gdzie zarabia się na oprogramowaniu duże $, wszyscy dysponują już jednostkami zdolnymi wykorzystać nową technologię. ja oczekuję, iż 64-bitowe aplikacje będą mnożyć się lawinowo, a pojawią się jak grzyby po deszczu. dziś premiera Visty, za 6~8 m-cy większa cześć komputerów przenośnych/osobistych, w krajach rozwiniętych, będzie sprzedawać się z tym systemem. 12~18 miesięcy i nastąpi boom po którym komercyjne aplikacje pod nowy system zaczną dominować, a co za tym idzie, ich producenci będą zmuszeni do promocji oprogramowania z założenia zgodnego z różnymi wersjami systemu - siłą rzeczy zaczną wykorzystywać 64 zalety, a wtedy.. dobranoc :)

Edytowane przez dymy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszyscy traktują 64-bity MS jak raczkujące dziecko jakiejś obcej cywilizacji. nie wiem skąd ten dystans. to czego nie zauważacie to zgodność o której wspomniał. to ona będzie stanowić o rozwoju tego produktu na rynku systemów i jeśli faktycznie jest to przynajmniej 90% to 32-bity dla mnie już dziś odeszły do lamusa.

Zgadza się ,tylko na często te niedziałające teoretyczne 10 % jest częstonaj bardziej upierdliwe,i powstrzymuje potencjalnego usera.Choć widać ,że na tym polu jest coraz lepiej-ale troche czasu już minęło of premiery XP64.

64-bitowe aplikacje będą mnożyć się lawinowo, a pojawią się jak grzyby po deszczu. dziś premiera Visty, za 6~8 m-cy większa cześć komputerów przenośnych/osobistych, w krajach rozwiniętych, będzie sprzedawać się z tym systemem. 12~18 miesięcy i nastąpi boom po którym komercyjne aplikacje pod nowy system zaczną dominować, a co za tym idzie(...) zaczną wykorzystywać 64 zalety, a wtedy.. dobranoc :)

Wszystko się zgadza,tylko że kłopot w tym ,że najczęściej będą też 32 bitowe odpowiedniki działające praktycznie tak samo szybko(dopracowany kompilator)jak wersje 64bit.Dodatkowo proces zmiany XP na Viste wcale nie musi przebiegać tak szybko,i nawet M$ zdaje sobie z tego sprawę.Tak naprawdę gdyby nie DX10 ,to wielu po prostu by odpuściło sobie Viste.Argument ,że producenci całkowicie przerzucą się na 64bit -jest nie trafiony,bo za 32bitami też stoją pieniądze i nikt ich dobrowolnie nie odda.

Nowe kompy z preinstalowanym systemem mogą faktycznie spowodować ,że wreszcie zobaczymy system 64 i nowe aplikacje 64 bit..Zgodze się ,że jeżeli pod systemem Vista 64 praktycznie wszystkie ważne aplikacje 32 bity chodzą sprawnie,to jest to poważna zaleta i przesłanka ,żeby zainstalować wersję 64bit

Ale generalnie 32 bity jeszcze długo będą w użyciu.Na tą chwilę wersje, 64 nie maja żadnej przewagi nad 32 bit.Dobrze by było ,gdyby ta sytuacja się zmieniła,bo CPU które mogłyby to wykorzystać ,są od dawna i na razie póki co 64 bity to czysty slogan reklamowy.

Dlatego czekam z kupnem visty,jeśli można zamiennie zainstalować wersję 32 czy 64 na tym samym kluczu,to znowu dobry argument za wersją 64bit.Jeśli nie,hmm -ja sobie poczekam,bo wszak 64 jest bardziej przyszłościowe,ale na tą chwilę(nie widomo jak długą) niekoniecznie lepsze.

 

Pozdrawiam-rzeczowe argumenty do mnie trafiają,gdybania już mniej ,ale sensownie przedstawione już tak.I jeżeli wersje 64 bit pozwalają na bezproblemowe -jak pisał Slayer -działanie to OK.Tak naprawdę każdy sam musi ocenić czego używa i dopiero wtedy samemu ocenić czy 32bity czy 64 ,czy Vista czy jeszcze XP.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawostkę znalazłem, sprawdziłem i działa...

Można zmodyfikować jądro Windows 7 x86 tak, aby było można korzystać z więcej niż 3GB RAM.

Potrzebny jest do tego malutki programik...

chwila cierpliwości restart i pach...

gotowe...

 

Programik nosi nazwę: 4GB-7600.RTM.x86.04.08.2009, można go znaleźć tutaj -> 4GB-7600.RTM.x86.04.08.2009.zip - 4shared.com - udostępnianie i przechowywanie plików w internecie - pobieranie - ApoNie -

 

Sprawdziłem na sobie i potwierdzam jesgo działanie, system stabilny jak skała, doładowałem aplikacji, że miałem 95% zajętości ram i działa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak z W7 ale pewnie tak samo ,w każdym razie z Vistą było tak ,że mając OEM w np. lapku pisząc do firmy od lapka lub jeżeli box to do MS - można było dostać za cenę shipping & handling werjsę 64-bit mając 32-bit.

Kluczyk zostawał ten sam.

 

 

 

btw W8 też będzie miał wersję 32-bit - zastanawiam się po co? od ilu lat wszystkie CPU są 64-bit? od 6? 8?

 

Pewnie jakieś legacy programy w biznesie są na 32-bit ,no ale ehh - wydawało mi się ,że opuszczenie 16-bitów przez MS szybciej trwało (chyba Windowsy do 3.11 były 16-bitowe right? albo 16/32 bitowe?)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

btw W8 też będzie miał wersję 32-bit - zastanawiam się po co? od ilu lat wszystkie CPU są 64-bit? od 6? 8?

 

Pewnie jakieś legacy programy w biznesie są na 32-bit ,no ale ehh - wydawało mi się ,że opuszczenie 16-bitów przez MS szybciej trwało (chyba Windowsy do 3.11 były 16-bitowe right? albo 16/32 bitowe?)

 

O tyle to dziwne, że edycje biznesowe mają do dyspozycji (w przypadku Siódemki) XP Mode. Na dodatek XP Mode jest zupełnie przezroczysty dla użytkownika - widzi aplikację w oknie, a nie działającą w tle maszynę wirtualną (Windows XP). 64 bitowe Windowsy nie wspierają aplikacji 16 bitowych, z kolei 32 bitowe to potrafią. Jest sporo narzędzi wirtualizacyjnych na rynku: desktopowych jak i serwerowych pozwalających na dostarczenie maszyny wirtualnej 32 lub 64 bitowej (VDI) do użytkownika. Ósemka będzie skorzysta z dobrodziejstw Hyper-V 3 (w przypadku XP Mode był to mocno przestarzały Virtual PC). Inną przyczyną może być wykorzystywanie specyficznego sprzętu dla którego 64 bitowego sterownika nie ma. W korporacjach kładzie się duży nacisk na jednorodność środowiska i wsparcie techniczne/hotfixowe dla produktu. W 2013 roku skończy się support dla XPeka więc część firm podejmie decyzję o migracji do Ósemki na obecnym spełniającym wymagania sprzęcie, a część zakupi po prostu nowy sprzęt. Microsoft dobrze wie co robi i opłaca ;) Do tego całego mętliku 16/32/64 dołączy jeszcze ARM (WOWARM).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...