Skocz do zawartości
Jarek_135

Wydajne Wc, Grundfos, Grzejnik.

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się nad wyborem podzespołów, wstępnie:

F3D,

Grzejnik 40x60,

Pompa CWU - CO.

 

Założenia:

Bezpieczeństwo

Trwałość

Wydajność

Cisza

 

Wszystkie założenia są równie ważne, estetyka jest na dalszym planie. Najpierw zrobię coś wydajnego, później może pomyśle o wyglądzie.

 

Grzejnik po prostu mam wolny i dlatego chce go wykorzystać, taniej wychodzi :wink:

 

Pompe chcę podłączyć przez N, lub fazę na przekaźniku, ale masa raczej bezpieczniejsza.

 

Obecnie 2,79Ghz 1,375V freezer 64 pro ( wyjec ):

55*C CPU

36*C core 0

32*C core 1

Edytowane przez Jarek_135

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzejniki maja tę zaletę że jest cicho, u m nie jednak ogranicza trochę OC. Temperatury to na ogół 37*~40* idlle @3,0Ghz i 33* karta, zauważyłem jednak że na grzejnik (przynajmniej mój) mały wpływ ma temperatura otoczenia.

 

 

Przykład : Byłem u kumpla na tzw nocce czyli zjazd z kompami i gra cała noc. Pomieszczenie z 10 kompami i najarane w piecu że w pomieszczeniu siedzieliśmy bez koszulek temperatura około 30* a u mnie temp max do 50* na proca nawet po 3 godzinnej grze w CSS. Innym kompy sie wieszały, na p4 po 80* na baxach nie kręcone, karta brata x1900xt 90*, proc x2@2,6 na Scythe Ninja 70*. A u mnie cały czas grzejniczek nagrzał sie niewiele więcej niz w 22* otoczenia

 

Na x2 i twoja grafe ten grzejnik powinien dac rade

 

Co do bloków to kupował bym niklowane- odporne na korozje a z grzejnikiem stalowym korozja bedzie zwłaszcza uzywanym

Edytowane przez HeretyK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozmieniałem to wszsytko, bo pewnie mało kto to czytał, ludzie nie lubia dużo czytać...

 

Zakupione i zainstalowane po długich bojach...:

f3d;

leszno pco 25/4 ( na 1. biegu 44W );

grzejnik;

Złączki, wężyki, mdf, itd...

 

Cisza:

Musze poszukać, albo pomyśleć nad jakimś schematem, aby obniżyć moc i tym samym obroty tej pompy. Grundfos'y 25-40 mają słabsze silniki ( mam taką też w domu ). Ogólnie chce ją jeszcze zwolnić, bo po co ma tak zasuwać, tylko wszsytko grzeje. Ale ogólnie dużo cichsza niż AC i jestem zadowolony, ale jeszcze drobne poprawki.

 

Wydajność:

Duże rozczarowanie. Temperatury są juz takie same... Zgroza. Blok sprawdzałem i montowałem jeszcze raz ze zmianą pasty ( AS5 ). Dokręcony z bardzo dużą precyzją, każda srubka obrót po obrocie każda na zmianę. Dodatkowo mierzone dokładnie, po prostu idelanie przykręcone i za drugim razem z pastą pierniczyłem się niemiłosiernie, brak poprawy. Blok o nic nie haczy, nie ma o co.

 

Pasta może i musi się wygrzać, ale i tak... :angry:

Nawet jak woda w układzie, grzejnik, wszystko jest zimne, czy może po nagrzeniu wszystkiego -> brak różnic w temp CPU. Układ odpowietrzony, w węzykach po pierwsze nie widać powietrza, a jak było przy napełnianiu ( robiłem to przez pewne złączki 3 razy ) to na początku się dziwiłem jego brakiem, ale za trzecim razem zobaczyłem je tylko na chwile, tuż przed i w chwili uruchomienia pompy. Wtedy uciekły one z "prędkością swiatła" i tyle było po nich. Grzejnikiem machałem pół dnia i cały czas ma możliwość odpowietrzania ( choć szczerze wątpię, żeby gdzieś tam w nim było chociaż 1cm^3 powietrza, ale może ). Tak czy owak, ewentulane powietrze cały czas ma możliwość wylotu...

 

Nie wiem, co teraz, czytałem pewien topic z poradami pewnych ludzi, to wszsytko jest spełnione, docisk, pasta, odpowietrzenie, także szukam dalej...

 

Układ zalany ( ~3l ) roztworem ( mix 1l koncentratu [ dopiero zauważyłem, że był przeterminowany, no ale co to ma do tego ] w 3l destylki ).

Edytowane przez Jarek_135

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A sproboj sie pobawić w zmianę czenstotliwości i napięcia - najpierw niedotaktowanie/liw volt. potem overclock - jak temp będą takie same to znaczy że masz wszystko ok - konwekcja w grzejnikach nie jest aż tak dobra -> nagrzewają siędo odp temp ~ 20 st więcej niż otoczenie i tak zostaje

Jeśli proc niedotaktowany i podkręcony będzie miał taką samą temp (no... prawie), to z twojej strony wszystko zrobione ok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komputer chodzi od rana na orthosie i woda "zagrzana". Dodam, że def CPU to 9,5*200=1900 przy 1.25V ale moja płyta ma min 1.3V. Bynjamniej z tych taktowań nie korzystam, na codzień jak na razie chodzi na 2790=9*310 1,375V. Także już dośc sporo a mozna jeszcze wyżej...

 

Bynajmniej na 2790 wg. Everesta:

 

Z rana na dzień dobry:

CPU: 47*C

 

Po rozgrzaniu wody:

CPU: nawet do 56*C

core 0: 34-36*C

core 1: 32-34*C

 

Teraz srawdziłem na 1900@1.3V to orthos chodzi 30min i temp delikatnie spada, woda nagrzana była i teraz pewnie troszkę spada. Ale ogólnie na def temp dużo niższe niż po oc:

CPU: 44*C

core 0: 21*C

core 1: 22*C

 

 

Rozumiem, że coś jest źle, tylko nie wiem co i czemu.

 

Dodam z własnych spostrzeżeń, że: skoro z rana włączam komputer, to woda spokojnie się wystudziła przez noc i ma pewnie ~20*C z rana. Włączam kompa i na dzień dobry było w stresie te 47*C, więc na początku sam grzejnik i jego wydajnośc ma niewiele do gadania, bo układ dośc pojemny i przecież w ciągu minuty ani nawet 5 woda się nie nagrzewa od razu do takich temperatur.

 

A blok na pewno człowiek w temacie założy lepiej, ale tak się starałem i robiłem to 3 razy, w dodatku różnymi sposobami nakładania pasty i zerowa poprawa.

 

Dlatego zastanawiam się, czy aby nie skupić się nad cieczą, czy wina może leżeć po jej stronie? Tzn, ciecz przez węże płynie i uklad jest prawidłowo zalany. Wiem, że ciecz przez wszstko przepływa, bo: gdziekolwiek nie przystawię ucha, jest słyszalny bardzo wyrażny przepływ. Wstepnie chce rozcieńczyć jeszcze bardziej ciecz w ukaldzie, tzn odleje 1l i zastąpie 1l czystej destylki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ogóle te wskazania to można miedzy bajki włożyć, bo temp. core 0 i 1 masz niższe niż CPU. powinno być dokładnie odwrotnie. Być może doświadczyłeś znanego problemu z podgrzewaniem, i tym samym fałszowaniem temperatur przez grzejacy się chipset. Przy wc nie chłodzi go powietrze z coolera na CPU i podgrzewa znajdująca sie nad nim podstawkę. Spróbuj dać na chwilę jakiś nadmuch w okolice socketu i zobacz jak będą się zachowywać odczyty. I jeszcze jedno: odpal coretemp a nie everesta. Zauważyłem, że dopóki miałem e6300 wskazania tych progsów pokrywały się. Zmieniłem teraz proc na e4400 i wystapiły duże rozbiezności - wg everesta (nowego) tempy core 0 i 1 spadły o ok 15 stopni, co jest oczywiście bzdurą. Wyzej taktowany 4400 raczej nie jest tyle chłodniejszy ;)

Edytowane przez Subvoice

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daję fotkę całości, żeby chociaż każdy mniej więcej wiedział, o czym rozmawia:

Dołączona grafika

 

Blok nie ma o co wadzić, ma dużo miejsca. O nałożeniu pasty zapytałem w "Wc- Coś Nie Tak" i chyba nie ma sensu się powtarzać.

 

Mi coretemp pokazuje to samo, co everest, tyle że coretemp pokazuje to "szybciej", ale to nie jest istotne. Ale jesli chodzi o odczyty tych temperatur, to faktycznie IMO mozna czuć się, jak przy "pomiarze napięć" softem... :lol: Z czasem będę myślał nad jakimiś czujnikami temperatur, narazie będę się jednak wzorował na tym, co mam, czyli everest. A mi nie chodzi konkretnie o same wartości everesta, że są wysokie, tylko o to, że są takie same, jak na freezerze :sad:

 

Komputer w evereście chodzi 9h. Termometr wody dołozyłem wczoraj wieczorem. Dodam, że są to temperatury z wejścia na grzejnik. Czyli pokazują max temp wody, która została nagrzana przez CPU i pompę. Po godzinie temperatury wody są już na poziomie 30*C i po upływie wielu godzin już się znacząco nie zmieniają. Temperatury wody po 9h orthosa wynoszą 30,5*C a CPU 55*C ( to jest na 1 biegu pompy [ 44W ] ). Na 3 biegu ( 71W ) temp wody rośnie do niecałych 32*C i CPU na 57*C.

 

Czapki ściągać nie chcę. Choć sam jeszcze wcześniej się zastanawiałem nad nią, bo pomiędzy box a freezer po oc na 2,6 temp rózniły się o 5*C. Myśałem, że ten freezer wcale nie jest taki dobry, albo coś nie tak. Ale wtedy też były problemy z czujnikami płyty, wyszedł nowy bios i się poprawiło a na nim już boxa nie miałem.

 

A grzejnik... Jak dla mnie - nic na niego nie działa, tzn. w nocy u mnie sa obecnie przymrozki a w dzień po prostu goroąco czyli różnice temp dzień-noc ~spokojnie ponad 20*C. W nocy otworzę okno, temp w pokoju spada o 5*C spokojnie. A grzejnik na to bardzo topornie reaguje, tzn z 0,5-1*C po bardzo długim czasie, a przez dachowe takie ciepło spiernicza przy tej róznicy temp bardzo szybko.

 

Edit:

Układ napełniam tam gdzie jest termometr. Odpowietrzam w tym samym miejscu i dodatkowo jeszcze z drugiej strony grzejnika.

Edytowane przez Jarek_135

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym na to spojrzal z tej strony, ze mamy wode 30 stopni i frosta na X2. Teraz pytanie jaka przy takim procu (2 rdzenie i okreslona moc) ten blok ma wydajnosc w postaci roznicy temp woda-cpu. I to okresli co jest mozliwe i prawdopodobne. Napewno 55 stopni jest niemozliwe bo przy takich temperaturach roznica woda-procesor bylaby 25 stopni. Wydajnosc takich blokow oscyluje gdzies w okolicach 10-15 (to zalezy od temperatury wody, i raczej blizej tej gornej granicy) ale to i tak dobre 10 stopni mniej.

Pasta clp przy umiejetnym zalozeniu moze dac z 5-6 stopni, ale przyczyna raczej jest w innym mijescu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według tego Miernika mocy przed oc bierze ~37W a po oc ~60W.

 

A tak poza tym te ~30*C na wlocie do grzejnika to przystępna temperatura, czy powinna być niższa, wiem, że Ty masz akurat podobny ukald i termometr?

 

CLP będzie w tym tygodniu, jak dojedzie zasilacz i pastę i wtedy będę sie dopiero delektował ciszą.

 

Bo jesli nie pasta, to w sumie tylko odpowietrzanie zostaje. Woda płynie przez węże bo to się czuje przy tej pompie, ale tez jest w okolicach tych dużych łaczeń słyszalne delikatne bąblowanie.

Nigdy nie twierdziłem, że potrafię dobrze odpowietrzać, tylko że wydawało się, że powietrza juz praktycznie nie ma w układzie.

Ale faktycznie coraz bardziej nastawiać na to odpowietrzenie, ale i tak nie mam pojęcia jak tego bardziej doszukiwać, myslałem o zbiorniku grawitacyjnym w miejscu termometru. Ale ogólnie jeśli by było powietrze, to pompa by głośno chodziła i się pieniła mocno a tego nie robi, poza tym pewnie by nie pompowała?

 

No chyba, że sprawę rozwiązał by rez to bym kupil podwójnego 5,25" i miał to w poważaniu. Tyle, że rez bym połączył z wężami od CPU, ale tam nie ma powietrza, nie widać jego ani w bloku ani w niebieskich wężach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Woda 30 stopni to norma, taka temp wody utrzymuje sie u mnie zdecydowana czesc roku (zima w ogrzanym pokoju i przez jesien, wiosne i czesc lata), pozatym jak sa upaly w lipcu to potrafilo byc z 35-36 stopni.

Odpowietrzyc uklad jest dosc latwo, nie sadze zeby powietrze bylo problemem, jest odpowietrznik, grzejnikiem mozna ruszac na wszystkie strony, a sam uklad w obudowie jest widoczny bo blok i weze sa przezroczyste. Przynajmniej ja nie mialem najmniejszych problemow z odpowietrzaniem.

Mozliwe zepoprostu odczyty sa nieprawidlowe. Zeby wiedziec jaka jest temp trzeba umiecic czujnik z zewnetrznego pozadnego termometru jak to sie robi w FC, wtedy watpliwosci nie ma zadnych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Grzejnikiem machałem bardzo dużo czasu...

 

Jeśli byłoby powietrze, to krążyło by caly czas po całym układzie, czy "zaszyłoby" się w pewnych miejscach i by stało? Pompa mocna i wydaje mi się, że by to przepchała, ale doświadczenia nie mam?

 

Wiem, że blok z każdej strony inną temperature będzie miał, ale mam do frosta dostęp z jego boków i jest on dośc gruby i gdybym tam spróbował, choćby termometrem zwykłem zmierzyć temperaturę? Czy to będzie przekombinowane?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

- powietrze potrafi "stać" nawet przy silnej pompie

- warto byłoby dostać się termometrem (możliwie płaski, mały czujnik) w pobliże jądra, skoro nie chcesz zrywać czapki, to przynajmniej w miejsce jej styku z blokiem, i zmierzyć temperaturę, to dałoby porównanie z tą z softu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...