Skocz do zawartości
flasht

Jakie Obecnie Wentylatory 120mm Sa Najlepsze?

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie do kolegów szukam dobrego wentyla na chłodnicę :] Zastanawiam się nad:

COOLINK Silent Whisper Fan 1200

XTHERMAL BTF 120 Pro

SCYTHE S-FLEX 1200

 

Dobrze by było gdyby działał nie najgorzej w poziomie oraz zapewniał odpowiedni przepływ przy ciszy. Będą podpięte po Scythe Kaze Master którego niełdugo zamierzam kupić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

S-FLEX ale 1600 obr./min. Bedziesz mial go pod panelem wiec mozesz regulawac obroty, poza tym lepiej miec pod reka w razie czego troche mocy. Mam takich 5 w budzie wlasnie pod Kaze Master. Spisuja sie swietnie

 

 

//edyta:mam pytanie do specow w tej dziedzinie (kolego Labovsky licze na Twoja pomoc :) ). Czy wentyl Noctua NF-P12 moze spokojnie bez wplywu na jego zywotnosc i kulture pracy byc w poziomie. Wiem na 100% ze S-Flexy moga na rodzaj lozyska jaki maja zamontowany. Moj juz pracuje wlasnie ok. miesiaca wlasnie w poziomie na Thermalright'ie 120 Extreme ze wzgledu na zalozenie na NB HR-05. Nie moge wtedy Ultry ustawic w pion. I wlasnie sie obudzialem (lepiej pozno niz wcale) ze przeciez niektorym wentylom na zdrowie to nie wychodzi. A szkoda by bylo zajezdzic szybko wentyl za 80 PLN.

 

I teraz zeby go postawic z powrotem w pion bede musial niestety chyba zmienic chlodzenie na NB na wersje HR-05 SLI tylko bede musial pomierzyc czy wejdzie i czy wtedy UTLRA bedzie mogla stanac w pionie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Noctua może pracować w poziomie spokojnie.

 

Generalnie to zastrzeżenie, że niektóre wentylatory szybciej zużywają się przy pracy w takiej pozycji (oparte o łożysko ślizgowe itp.), to jest przypuszczenie. Podparte lekturą (m.in. taką), co prawda, więc nie wyssane z palca... ale nadal przypuszczenie.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki za odp. juz spie spokojniejszy. Ale mimo wszystko musze jakas wykombinowac z HR-05 moze obroce go o 45* i wtedy dam rade Ultre wsadzic w pionie. Jakies mam dziwne wrazenie (moze subiektywne) ze jak Ultra z Noctua byla w pionie to mialem troche lepsza wydajnosc. Sposob mam kupic HR-05 SLI IFX (SLI wtedy Ultra wejdzie na pewno w pionie, IFX - tylko ze wzgledu na mocowanie na srubki a nie plastikowe kolki jak w przypadku zwykle SLI) ale pieniedzy wydawc nie chce i mam nadzieje ze cos ze zwyklym HR'em zrobie zeby jednak ja w pion postawic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Potrzebuje 4 wentylatorow:

- do fanswapa (ToPower 480W)

- do 'wyrzucania' powietrza z obudowy (Antec P180)

- do 'wciagania' chlodnego powietrza z przodu obudowy

- do wstawienia miedzy zasilacz a dyski (to tylko ewentualnosc)

 

Z gory dzieki za odpowiedz, chlodzenie na procka zamawiam jeszcze dzis i chcialbym odrazu zamowic wentylatory. Aha, w przyszlosci bede chcial je podlaczyc pod panel. Myslalem o Scythe S-Flex albo Noctua :)

Edytowane przez vicek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja jestem mocno zawiedziony wentylatorem Scythe Slipstream 1200rpm. Do tej pory na Tritonie 75 na procku miałem wentylator z obudowy Lancool K7, czyli produkcji Lian Li, też o prędkości maksymalnej 1200. No i dzisieja kupiłem tego Scythe, żeby było przede wszystkim chłodniej, a może i ciut ciszej.

 

No i wymieniłem Lian Li na Scythe i wielki zawód - temperatura w orthosie tylko o 1 stopień niższa... (pomiary na najwyższych obrotach obu wentylatorów). Ten Scythe ma podany przez producenta przepływ 68.54 CFM, więc albo to bujda albo ten Lian Li ma do niego zbliżony, co wydaje się mało prawdopodobne - przecież to wentyl dodawany standardowo do obudowy...

Poza tym na najwyższych obrotach okropnie ten Scythe trzeszczy, są to równe, miarowe szurnięcia, które wyraźnie słychać.

 

A może trafił mi się wadliwy model? Spróbować wymieniać w sklepie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze i bylo to juz wiele razy wałkowane ale po przeczytaniu 19 stron tego tematu mam taki metlik w głowie ze juz nie wiem co wybrac. Potrzebuje wydajnego i cichego wentyla na S1. Ponoc Fandery nie lubia poziomego montażu ze wzgledu na łożyska. Wiec co mi doradzicie ? Cena tak do 45zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakie są najtańsze godne uwagi wentylatory 120mm i 92mm? Cisza nie jest szczególnie istotna (ale suszarki też nie chcę), raczej wydajność. Pozycja pionowa.

Myślę nad Acutake'ami, nie są drogie, wręcz wydają mi się tanie, choć nie jestem pewien, czy nie znajdzie się coś wydajniejszego za te pieniądze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no S-Flexy maja stala predkosc a musialbym dodatkowo dokupic regulator (w przypadku 1200 lub 1600).
No to rozważ może 3026629[/snapback]
Xthermal moze ? Ktos tu pisal ze juz z pol czy rok czasu ma poziomo i jest ok.
Nikt nic nie gwarantuje... ale jeśli kupujesz go tylko na parę miesięcy to możesz spróbować. Inna sprawa, że kryteria były cichy i wydajny. Abstraciach!ąc już od praktycznie rzecz biorąc cech nie do pogodzenia (bez kontrolera obrotów) to XThermal ma jedną z najmniej wydajnych konstrukcji. Podobnie Noiseblocker. Za to są najcichsze.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Labovsky

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to rozważ może 3026935[/snapback]

Nikt nic nie gwarantuje... ale jeśli kupujesz go tylko na parę miesięcy to możesz spróbować. Inna sprawa, że kryteria były cichy i wydajny. Abstraciach!ąc już od praktycznie rzecz biorąc cech nie do pogodzenia (bez kontrolera obrotów) to XThermal ma jedną z najmniej wydajnych konstrukcji. Podobnie Noiseblocker. Za to są najcichsze.
To bedac bardziej precyzyjnym i wybierajac wazniejsze cechy to ma byc jak najcichszy przy jak najwyzszych obrotach nie liczac przy tym przeplywnosci CFM powietrza. Edytowane przez Symbian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Posiadam obecnie obudowe CM RC690.

Zabrałem się za wyciszanie.

Teraz prośba o sprecyzowanie czy dobrze ułożyłem i dobrałem wentyle 120mm jak na obrazku.

W zestawie posiadam

Stara Akasa Amber - na grafe pójdzie.

Stary Fander - pójdzie na wywalanie ciepłego powietrza od procka.

Musiałbym zakupić:

3 sztuki Acutake - 2 poszły by na wywiew u samej góry , natomiast 1 na wpychanie powietrza w bocznej ściance sam raz na grafe.

3 sztuki Scythe kamakaze Blue led - na wpychanie powietrza na froncie w dyski , na wpychanie powietrza z podłogi , na chłodzenie Thermalright Extreme 120.

 

Sorki za rysunek :) poglądowy.

Może jakieś inne wentyle użyć?

post-13117-1214168861_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sugerowałbym wybór wentylatorów z wyższych półek, o ile to jest możliwe. Łożyska ślizgowe najprawdopodobniej kiepsko znoszą pracę w poziomie. Scythe S-Flex/Kama Flex, Enermax Warp, Noctua lub jakiś wentylator na kulkowym łożysku, ale te nie są najcichsze na pewno. Wobec wentylatorów pracujących w pionie (przód, bok i tył obudowy oraz cooler procesora) możesz być mniej restrykcyjny, szczególnie, że np. Noiseblockery, XThermale, Fander są bardzo cichymi wentylatorami.

 

Jeśli zabierasz się za wyciszanie to albo polecam zainwestować w kontroler (np. Akasa Fan Control Pro 5,25'', Zalman ZM-FC2 lub Scythe Kaze Master) albo, jeśli nie, po prostu kupić wentylatory, które mogą kręcić się z prędkością 800rpm lub niższą. Tzn. albo te z kontrolerami, vide Fander, Enermax, albo te z rezystorkami, vide Noctua, XThermal, albo te z ustawionymi fabrycznie obrotami rzędu 800rpm, czyli np. Scythe S-Flex SFF21D.

 

Pomimo zastosowania tylu wentylatorów powinno być bardzo cicho... a że obudowa przewiewna, to powinno być też całkiem chłodno. Jeśli planowałeś wyciszać wraz z wentylatorami wyposażonymi w diody (za wyjątkiem XThermala) to niestety nie będzie to zbyt proste.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sugerowałbym wybór wentylatorów z wyższych półek, o ile to jest możliwe. Łożyska ślizgowe najprawdopodobniej kiepsko znoszą pracę w poziomie. Scythe S-Flex/Kama Flex, Enermax Warp, Noctua lub jakiś wentylator na kulkowym łożysku, ale te nie są najcichsze na pewno. Wobec wentylatorów pracujących w pionie (przód, bok i tył obudowy oraz cooler procesora) możesz być mniej restrykcyjny, szczególnie, że np. Noiseblockery, XThermale, Fander są bardzo cichymi wentylatorami.

 

Jeśli zabierasz się za wyciszanie to albo polecam zainwestować w kontroler (np. Akasa Fan Control Pro 5,25'', Zalman ZM-FC2 lub Scythe Kaze Master) albo, jeśli nie, po prostu kupić wentylatory, które mogą kręcić się z prędkością 800rpm lub niższą. Tzn. albo te z kontrolerami, vide Fander, Enermax, albo te z rezystorkami, vide Noctua, XThermal, albo te z ustawionymi fabrycznie obrotami rzędu 800rpm, czyli np. Scythe S-Flex SFF21D.

 

Pomimo zastosowania tylu wentylatorów powinno być bardzo cicho... a że obudowa przewiewna, to powinno być też całkiem chłodno. Jeśli planowałeś wyciszać wraz z wentylatorami wyposażonymi w diody (za wyjątkiem XThermala) to niestety nie będzie to zbyt proste.

 

Pozdrawiam

Wyższe półki to kwoty rzędu 50-75 zł - co daje przy 6 wentylatorach kwote około 300 zł więc uważam to trochę za przesadę.

Obecnie w obudowie posiadam standardowe coolery coolmastera ale nie sa to jakies demony ciszy dlatego chciałem je wymienić.

Regulator obrotów posiadam coolwatch areogate 4 wentyle.

Muszę jeszcze raz to przemyśleć - kurcza za dużo tych wentyli 120mm i ceny też kosmiczne :/

 

W koszyku jest :

 

Scythe Kaze Master 5,25" Black

24h 159.00PLN

 

Thermalright Ultra 120 eXtreme

24h 159.00PLN

 

Arctic Cooling Accelero S1 rev. 2.0

24h 69.00PLN

 

Scythe Kamakaze 120mm Blue Led

24h 39.00PLN

 

Scythe KAMA FLEX 120mm 1500

24h 45.01PLN

 

XTHERMAL BTF 120 PRO LED

24h 45.01PLN

I suma juz 516 zł :) chyba narazie nie będę zmieniał tych coolermasterów na samej górze bo kasy braknie :/ regulatorem je skręce.

Teraz tak to wygląda :)

post-13117-1214218638_thumb.jpg

Edytowane przez BorysVasiliev

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co polecacie do przewiewu obudowy, ze świetnym stosunkiem cisza/wydajność? ;]

2x Acutake raczej się nie sprawdziło, bo w nocy (kiedy wszystko leci na 5v) powietrze praktycznie stoi w obudowie -_-

Brać noiseblockery czy coś innego? Po głowie chodzi mi jeszcze noctua...ale nie wiem czy warto ładować tyle kasy w 2 wentylatory... :|

Cały config widoczny w sigu...

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mam zamiar kupić pare wentyli do budy wybrałem taki Akasa Amber. I moje pytanie bedzie on dobry, cichy i czy da się go ustawić w pozycji poziomej? Chyba że macie jakieś inne wentylatory w podobnej cenie warte uwagi?

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akasa Amber ma podwójne łożyska kulkowe więc świetnie się nadaje do pracy w poziomie (w przeciwieństwie do większości wiatraków na ślizgowych/ciernych).

Głośność: 18 dBa / Przepływ powietrza: 44,8 CFM - to świetny kompromis między wydajnością, a kulturą pracy.

Moim zdaniem to bardzo bobra opcja za 33zł - mam i polecam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mam zamiar kupić pare wentyli do budy wybrałem taki Akasa Amber. I moje pytanie bedzie on dobry, cichy i czy da się go ustawić w pozycji poziomej? Chyba że macie jakieś inne wentylatory w podobnej cenie warte uwagi?

 

Pozdrawiam.

Czy będzie dobry? Trudno powiedzieć.

Czy będzie cichy? Na pewno nie będzie - łożysko kulkowe i 1400rpm to elementy, które ciszę wykluczają. Chyba, że obroty jakoś zmniejszysz. Kontroler, panel, BIOS etc..

Czy da się ustawić w pozycji poziomej? Dać się da każdy, ale istotnie Akasa Amber nie powinna z tego powodu cechować się wyższym zużyciem. Nie zrobi jej to różnicy.

Czy są inne wentylatory w podobnej cenie warte uwagi? Są dwa - Fander FX120B oraz Noiseblocker XL1 / XL2. Niestety oba mają odmiany łożyska ślizgowego, więc bezpieczniej jest je umieścić tylko tam, gdzie będą pracować w pionie. Np. przód, tył obudowy oraz cooler procesora (o ile nie jest poziomo ustawiony). I rzekłbym nawet, że warto je kupić, bo są jednymi z najcichszych na rynku. Jeśli natomiast będzie Ci jeszcze brakowało jakiegoś do pracy w poziomie to szarpnij się na jakiegoś Scythe S-Flex / Kama Flex lub Enermaxa Warp. Fander i Enermax ma kontroler obrotów zintegrowany, więc sobie je ustawisz jak zechcesz. W przypadku Scythe i Noiseblockera kup wersje o obrotach nie wyższych niż 1200rpm... czyli odpowiednio SFF21D, SFF21E, 1000, XL1.

 

EDIT>>> Jeszcze są ciekawe Tacensy Aura (Ice) i Aura Pro. Dotyczy ich również zasada odmian łożysk ślizgowych.

3031893[/snapback]

Głośność: 18 dBa / Przepływ powietrza: 44,8 CFM - to świetny kompromis między wydajnością, a kulturą pracy.

Moim zdaniem to bardzo bobra opcja za 33zł - mam i polecam.

Akasa na pewno ma niezłą wydajność, ale cicha niestety nie jest. Lepiej zainwestować w wolniejszy wentylator o cichszym łożysku... choć ofkors w okolicy 30zł trudno o taki.

 

Pozdrawiam :)

Edytowane przez Labovsky

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy będzie dobry? Trudno powiedzieć.

Czy będzie cichy? Na pewno nie będzie - łożysko kulkowe i 1400rpm to elementy, które ciszę wykluczają. Chyba, że obroty jakoś zmniejszysz. Kontroler, panel, BIOS etc..

Czy da się ustawić w pozycji poziomej? Dać się da każdy, ale istotnie Akasa Amber nie powinna z tego powodu cechować się wyższym zużyciem. Nie zrobi jej to różnicy.

Czy są inne wentylatory w podobnej cenie warte uwagi? Są dwa - Fander FX120B oraz Noiseblocker XL1 / XL2. Niestety oba mają odmiany łożyska ślizgowego, więc bezpieczniej jest je umieścić tylko tam, gdzie będą pracować w pionie. Np. przód, tył obudowy oraz cooler procesora (o ile nie jest poziomo ustawiony). I rzekłbym nawet, że warto je kupić, bo są jednymi z najcichszych na rynku. Jeśli natomiast będzie Ci jeszcze brakowało jakiegoś do pracy w poziomie to szarpnij się na jakiegoś Scythe S-Flex / Kama Flex lub Enermaxa Warp. Fander i Enermax ma kontroler obrotów zintegrowany, więc sobie je ustawisz jak zechcesz. W przypadku Scythe i Noiseblockera kup wersje o obrotach nie wyższych niż 1200rpm... czyli odpowiednio SFF21D, SFF21E, 1000, XL1.

 

EDIT>>> Jeszcze są ciekawe Tacensy Aura (Ice) i Aura Pro. Dotyczy ich również zasada odmian łożysk ślizgowych.

Pełna zgoda.

Akasa na pewno ma niezłą wydajność, ale cicha niestety nie jest. Lepiej zainwestować w wolniejszy wentylator o cichszym łożysku... choć ofkors w okolicy 30zł trudno o taki.

 

Pozdrawiam :)

Widać bardzo precyzyjna odpowiedź wielkie dzieki :) Na pewno kupie Fandera i jakiś do poziomu. Jeszcze raz dzieki za odpowiedz.

 

Pozdro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszukuję jakiegoś wentylatorka 120mm na kości ram.

Pomyślałem o Scythe SFF21F, na co dzień był by skręcony do ~7V, przy większym OC - full power (posiadam jeden taki went. w obudowie i w razie potrzeby potrafi zrobić niezłe zamieszanie).

Jestem otwarty na każdą propozycję. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Ostatnio kupiłem Scythe S-Flex 800 RPM do Ultimy-90, podłączyłem wstępnie żeby sprawdzić głośność i wentyl jest kompletnie niesłyszalny, przy tym wieje całkiem mocno (mocniej niż Zalman ZM-F3 przy 1000 RPM, który lekko cyka na 5 V). Bardzo drogi wentylatorek, ale chyba jak najbardziej warty wydania prawie pięciu dyszek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Potrzebuje pomocy w kupnie wentylatorków :) Zacznę od tego co wybrałem: posiadam obudowę Sharkoon Rebel 9 Economy w środku wygląda mnie więcej tak :lol2:

 

Dołączona grafika

 

Na procesor: Thermalright Ultra 120 eXtreme + XTHERMAL BTF 120 PRO

Na tył = Fander FX120-B 120mm

Na przód = XTHERMAL BTF 120 PRO

 

Teraz pytania:

1. Zaraz nad procesorem jest zasilacz z wentylatorem i nie wiem jak powinienem ułożyć to chłodzenie na procka (poziomo czy pionowo ??)

2. Zależy mi żeby te wentylatorki były ciche?? Xthermale należą do cichych ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ad. 1 Ustaw pionowo.

Ad. 2 XThermale są jednymi z najcichszych, jeśli nie najcichsze. Okupiono to jednak wydajnością.

 

Pozdrawiam

1. Ok tak zrobię :lol2:

2. Ale powinny dać rade schłodzić taki komputer jak w sygnaturce ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...