Skocz do zawartości
Dimek

Laing D5 Vario / Swiftech Mcp655

Rekomendowane odpowiedzi

Może warto zrobić osobny wątek o tej pompce :?:

Pompka staje sie co raz bardziej dostępna (klik)

 

Dane techniczne:

Wymiary: 90 x 90 x 90 mm (bez złączek i kabli)

Napięcie zasilające: od 8 do 24 V DC

Moc: 23 W

Podnoszenie wody @ 12V: ~4m

Przepływ wody @ 12V: 1500L/h

Max. temp cieczy: 60°C

Złączki: zewnętrzne 2x1/2"

Regulacja obrotów: 5 stopniowa. Od 1800 obr. do 4800 obr.

 

 

Ja jako użytkownik Laing D5 mogę powiedzieć, że to bardzo dobry sprzęt - mocny i co dziwne nad wyraz cichy po odpowietrzeniu - nawet na 5 biegu. Może nie ma specjalnie kompaktowego wyglądu (jakaś prosta bryła) ale wszystkie pozostałe cechy ocenić można pozytywnie albo bardzo pozytywnie.

Kilka zdjec w podpisie w linku do rev 9 mojego WC :)

 

A jakie są Wasze odczucia :?:

Edytowane przez Dimek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Glosnosc tej pompki moge porownac tylko do wczesniej posiadanej Eheim 1048, ktora uwazalem za ideal pod wzgledem "halasu" jaki generuje... Choc ostatnio ludzie narzekaja i ze niby Eheim nie jest juz OK (:?:) to jednak bylem zadowolony (pompke ma teraz Zulusman - pewnie bedzie mogl potwierdzic :) )... Zmiana na Laing D5, choc z pewnymi obawami ale okazala sie ostatecznie pelna satysfakcja - glosnosc nawet na 5 biegu jest niewieksza niz w Eheimie 1048.

 

A mankament "gwintowy" jest do obejscia - jest wersja Laing D5 z gwintem zewnetrznym, na ktory mozesz zakrecic kazda zlaczke - sam uzywam od razu nakrecanych zlaczek skrecanych 8/10. Mysle, ze kwestia czasu jest pojawienie sie takiej samej wersji w wykonaniu Swiftecha

 

Dołączona grafika

Edytowane przez Dimek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołączona grafika

 

poki co jeszcze prowizorka, chwilowo z sm 8/10.

 

glosnosc w porownaniu do grundfosa na biegach 1-2 ta sama, na 3 minimalnie wieksza, na 5 szumi juz nieco, ale nie wiem czy bardziej pompa czy woda w wezach jak pomyka ;]. pompa fajna :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chwilowo SM 8/10, czyli na co zmiana :?: Jakies grubsze weze pozwola pewnei rozwinac skrzydla (;)) tej pompce ale gdy uklad jest bardziej rozbudowany, to juz za duzo tych wezy sie robi :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chwilowo SM 8/10, czyli na co zmiana :?: Jakies grubsze weze pozwola pewnei rozwinac skrzydla ( ;) ) tej pompce ale gdy uklad jest bardziej rozbudowany, to juz za duzo tych wezy sie robi :)

 

 

 

przedpremierowo offtopowo specjalnie dla Dimka ;].

 

Dołączona grafika Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak tylko bedzie kasia, to se fundne Swifa...

A weze dam takie jakie wleza na nk12 :D

 

Co do jego bylej pompy...cichutenka...

Glosniejszy jest Antec TP 550W i dyski.

A ludzie narzekaja :blink: z blotem Eheima mieszaja :blink: Stara szkola widac jednak wciaz na posterunku :) :rolleyes:

 

Tygon - ostatnia faza ewolucji :D

Czyli teraz widac nowy trend w wezach jakie stosujemy w WC/LC... kiedys to mialem odcinki wezy nawet 16/22, pozniej "ewolucja" na 9/12, pozniej (teraz) 8/10 a widze, ze co raz wiecej osob zaczyna szalec z wiekszymi Tygonami... az takie sa fajne :?: No dla tytulowej pompki na pewno :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przedpremierowo offtopowo specjalnie dla Dimka ;].

 

2633450[/snapback]

Czyli teraz widac nowy trend w wezach jakie stosujemy w WC/LC... kiedys to mialem odcinki wezy nawet 16/22, pozniej "ewolucja" na 9/12, pozniej (teraz) 8/10 a widze, ze co raz wiecej osob zaczyna szalec z wiekszymi Tygonami... az takie sa fajne :?: No dla tytulowej pompki na pewno :wink:
Czy Tygon jest fajny ? Uwierz mi, że raz dotkniesz i nie wrócisz do badziewiastego Innovatka 8/10. Inna kwestia to, że wygląda jak wąż - nie jak słomka. Chociaż z drugiej strony, może niektórym wydawać się za duży, ale przecież nikt nie każe kupować od razu takiego jak ja.

Ale zrobiłem niepotrzebny OT.

 

Co do pompki - IMO zacna, cicha, i mała bo przecież mniejsza od badziewiastego Eheima :)

Edytowane przez pmp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dimek mnie bardziej martwi to że w coolingu już można kupić 6/8 złączki...czemu mam wrażenie że słomki eciepecie będą standardem? co do pompki jakoś mi się nie uśmiecha kleić jej po to by zamontować odcinek 30cm węża...wystarczy 2 króćce zmienić i po krzyku....

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam sie nad podlaczeniem tej pompki do zewnetrznego zasilacza, by pompa mogla dzialac niezaleznie od dzialania kompa...

 

I teraz pytania:

- czy warto podlaczac pompke do zasilacza 24V czy pozostac przy domyslnym 12V :?:

- czego mozna sie spodziewac jako roznice w dzialaniu pompy podlaczonej na 12V a podlaczonej na 24V :?:

 

Z 12V zasilaczy znalazlem taki oto zasilacz impulsowy stabilizowany 12V/2A ale z 24V to juz w sumie srednio o jakis sensowny... :?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam sie nad podlaczeniem tej pompki do zewnetrznego zasilacza, by pompa mogla dzialac niezaleznie od dzialania kompa...

 

I teraz pytania:

- czy warto podlaczac pompke do zasilacza 24V czy pozostac przy domyslnym 12V :?:

- czego mozna sie spodziewac jako roznice w dzialaniu pompy podlaczonej na 12V a podlaczonej na 24V :?:

 

Z 12V zasilaczy znalazlem taki oto zasilacz impulsowy stabilizowany 12V/2A ale z 24V to juz w sumie srednio o jakis sensowny... :?

 

 

 

jestem zdania ze ta kombinacja nie ma sensu. po co podstawiac sobie samemu noge? stale 12v jeszcze mozna jakos zrozumiec, chociaz nigdzie nie spotkalem sie z tym, zeby pompka mogla sie spsuc przez starty i restarty. przynajmniej na XS gdzie jest bardzo popularna.

 

podwyzszone napiecie dla trzeciej kosmicznej predkosci przeplywu?;). nie boisz sie ze ten silniczek wyzionie ducha przy wiekszym napieciu? nie moj piniondz nie moja sprawa, ale po co Ci to??? jakies sensowne powody?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy ja dobrze zrozumiałem ? chcecie podłączyć pompke pod raz wyższe napięcie niżeli jest do tego przystosowana?

 

 

 

pompka teoretycznie moze pracowac w zakresie 8-24v, przynajmniej tak glosi nalepka ;). mi tam szkoda pompki do takich eksperymentow ;).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszedzie gdzie spotkalem widnieje info, ze napiecie 8-24V... Naklejka potwierdza :)

 

Dołączona grafika

 

Zastanawia mnie to, ze skoro pompka dziala na 12V (i wg specyfikacji ma wtedy slup podnoszenia 4m i przeplyw 1500l/m) to jak jest na 24V :?: Jak jest z jej obrotami przy 12V - sa obciete i nie dobijaja na 5 biegu do tych 4800 rpm :?: Zmierzyc ciezko - tak szybko nie umiem liczyc ;)

Skoro nawet wedlug Producenta pompa moze dzialac na 24V, to dlaczego mialoby ja to meczyc :?:

 

@sobih >>> masz swietna okazje wykazac wplyw podlaczenia pompki na 24V majac Kensfielda. Z samej ciekawosci bym sprawdzil jak to dziala, ale niestety nie umiem znalezc takiego zasilacza...

 

A to co ponizej akurat moglem sprawdzic - pasuje idealnie i sprawuje sie niezle do 3 biegu, 4-5 bieg to taki sam "problem" (zasysa czasem powietrze) jak przy rezie ktorego aktualnie uzywam... a ktory juz niedlugo zostanei zastapiony takim, ktory tych wad jest pozbawiony :)

 

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszedzie gdzie spotkalem widnieje info, ze napiecie 8-24V... Naklejka potwierdza :)

 

Dołączona grafika

 

Zastanawia mnie to, ze skoro pompka dziala na 12V (i wg specyfikacji ma wtedy slup podnoszenia 4m i przeplyw 1500l/m) to jak jest na 24V :?:

Tak samo. W środku masz małe trafo, i pompka zawsze działa tak samo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszedzie trabia, ze to blizniacze konstrukcje... ale pewnosci nigdy nie ma :lol2:

 

W kazdym razie Jarogniew pokazal cos, o co mi chodzilo - teraz jeszcze potwierdzic to z Laingiem i na wyzszych napieciach zasilajacych - wszyscy dzieki temu bedziemy madrzejsi :) :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Analizując wykres pokazujący krzywe PQ ze strony Swiftecha oraz takie same wykresy w karcie katalogowej Lainga, wychodzi na to, że MCP655 jest to dokładniej D5-38/810 N

 

różnica między Laingiem D5-38/830 N a D5-38/810 N jest w wydajności i wymiarach:

 

Dołączona grafika

edyta: późno już i zauważyłem właśnie, że różnią się topem ;] tylko, a nie wymiarami całkowitymi;)

 

Dołączona grafika

 

co potwierdzają również dane sklepowe:

 

Swiftech MCP655:

Maximum head: 10 ft (3.1 m)

Maximum discharge: ~ 317 GPH (1200 LPH)

 

Laing D5-38/830 N:

Delivery height: at 12V: 3,7m

max. Flow rate: 1500L/h

 

Moim zdaniem pompki podłączone pod 24V polecą z wydajnością dla przykładu wykresy ze strony Lainga pompki z serii Laing D5 Vario oraz D5-Strong (dla mnie to takie same pompki - ofc może to być błędne rozumowanie) Strong ma wykres na 24V vario na 12V

Dołączona grafikaDołączona grafika

 

a i tak najlepiej będzie sprawdzić :rolleyes: :rolleyes:

 

a na cooling-masters piszą:

 

Under operation at maximum power under normal conditions, the 3 large components located in top of the PCB (a double inductance, a Schottky diode acting as protection and a condenser)

 

by babelfish :)

 

edit:

cytaty z instrukcji ;);););) może pompgą

 

Please note that the pump curves depend on the pump housing, the

speed control setting and the supply voltage. (...) All pump curves shown here are at

12 Volt

In 24 Volt operation, at highest setting the maximum speed is maintained

over the whole performance curve. At smaller voltages the pump either

cannot keep the adjusted speed over the whole performance curve and

slows down at higher flow rates, or the pump cannot reach the adjusted

speed at all. For example, if the pump is powered with 8 Volts, only the

pump curves up to the speed setting 3 can be obtained.

Edycja (już z 10) Pompki są identyczne różnią się tylko "topami" i rodzajem przyłącza, różnice w wydajności spowodowane są różnicą w średnicy wewnętrznej wyloty/wlotu.. te dodatkowe litry i tak tracimy stosując redukcje na G1/4" czy od razu złączki na wąż 8/10.

 

numerki w nazwie oznaczają właśnie między innymi rodzaj złączek/przyłącza

 

za faqiem z xtremesystems:

 

NOTE: Anything above ~12.8volts does not net more performance but rather just increases heat output and is not suggested to be overvolted above 12.8volts

szkoda tylko, że kłóci się to z pokazanym przeze mnie wykresem z sc.

 

PODSUMOWUJĄC:

 

Kto kupi odpowiedni zasilacz i pierwszy sprawdzi ? ;)

Edytowane przez Jarogniew

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troche OT

 

Jest jakis sprzet do mierzenia przeplywu wody ?

Mam na mysli urzadzenie ktore w miare realnie poda nam predkosc przeplywu wody, bo srednice weza znam a mnozyc kalkulator jeszcze umie :D

Chetnie bym sie w cos takiego wyposazyl...

Sprawdzilo by sie tez mojego eheima....

 

 

@Jarogniew

Piekne kompedium na temat 12-24V

Moim zdaniem ten co napisal ze pow 12.8V sie nie oplaca, to chyba nie spal tej nocy jak to pisal...

 

@pmp

Jarogniew juz odpowiedzial, n-o-c

 

@Dimek

Ja poszukalbym 24V zasilacza...

Zawsze mozna puscic go na 12 :)

Fotek nie robilem...dochodze do siebie po grillu:P

 

EDIT:

hmmmm

mogloby byc hardcorowo :D

Edytowane przez Zulusman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Zulusman

 

do sensownego pomiaru przeplywu tylko swissflow afaik. AndyN mial. i Jarogniew tez ;]. ogolnie drogie to i nie do kupienia u nas.

 

eheima sam jestem ciekaw, w kontekscie tego co pmp mial swego czasu :lol2: .

 

wracając do tematu zasilatorów... chętnemu mogę uzyczyc cos takiego bo mi sie gdzies po samochodzie przewraca. 16v albo 18v jak znalazl, tylko ze AC wiec chyba odpada. Poza tym gdzies w firmie widzialem sie przewracajace 24v DC, szczegolow nie znam bo nie bylo mi to do szczescia potrzebne ;) . Przy najblizszej okazji obadam. I dla scislosci, moge uzyczyc, na pioniera ołwerwoltażu pompki sie nie nadaje ;].

Edytowane przez sobih

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...