Skocz do zawartości
beka

Budżetowe Mobasy Na 690g | Głównie O Foxconn A690gm2ma-8krs2h

Rekomendowane odpowiedzi

Witam po dłuższej nie aktywności.

 

Jakieś nowe podboje na a690g?

 

Marcin_gps - katowałeś coś mobaska? U mnie ostatnio coś nie halo w biosie, muszę poustawiać co nieco ale już na samym starcie mi się nie chce jak pomyśle, że trzeba grzebać z timingami...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no wreszcie mam z kim powymieniać poglądy ;)

 

Wiesz, padły mi goodramy pro 900, musiałem kupić coś od razu. Jedynym rozsądnym wyborem w sklepie były Geile 800 CL4, które nie lubią się z biostarem. Na Cl4 nie idą nawet przy referencyjnym taktowaniu, a widziałem testy gdzie puszczali je na 900 CL4. Inna ciekawostka, że działają na 700 CL3 oO i tak też mam.. Co z tego, że dostałem Kingstony HyperX 1066 jak Geile mnie ograniczają, a sprzedawać się nie opłaca... Kolejna sprawa to VPU Recovery przy gierkach jeśli HT większe od 275 MHz. Może to wina Visty/sterów, bo na XP nawet przy 325 było ok... Takie uroki integry. Teraz raczej zależy mi na stabilnym i niezawodnym systemie, więc napięcia domyślne i lekkie OC.

 

BTW

jest nowy bios 509. Tu masz zmodowany z Tref http://www.lejabeach.com/Biostar/TA690G/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,posiadam płytę Foxconn A690gm2ma-8krs2h,procesor Athlon 64X2 4000+ i pamięci Patriot PC2-6400 2x1GB Dual CL4 EP LLK.Postanowiłem podkręcić procesor i doszedłem do takich wyników:

 

Osiągnołem 2812MHz

podwyższając CPU Voltage Control o +25mV od ustawienia domyślnego

podniosłem CPU/HT Reference Clock do 268MHz i DIMM Voltage Control +550mV(2,3V zalecane dla 500MHz) .Timingi ustawione na 5,5,5,15.TRC ustawiłem na 26 bo zalecane 35 dla 500MHz nie ma w biosie (P42) i 2T.Uzyskałem 937MHz.Podwyższając napięcie CPU Voltage Control i CPU/HT dochodziłem do wyższych częstotliwości lecz komputer działał niestabilnie.2812MHz to granica stabilności jaką udało mi się osiągnąć zmieniając tylko te parametry o jakich piszę.Inne a jest ich tam (Bios)trochę nie zmieniałem.Które ustawienia w biosie należało by zmienić aby jeszcze zwiększyć częstotliwość procesora?(opcja regulacji obrotów wentylatora wyłączona)

 

Link do CPU-Z Częstotliwość proc. http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/16f16a9e7c126d2d.html

 

 

Link do CPU-Z Częstotliwość RAM. http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/597bd56d726af4f2.html

 

Link do Hardware Monitor(przy 2812MHz ) http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/77f431c2d4b40079.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,posiadam płytę Foxconn A690gm2ma-8krs2h,procesor Athlon 64X2 4000+ i pamięci Patriot PC2-6400 2x1GB Dual CL4 EP LLK.Postanowiłem podkręcić procesor i doszedłem do takich wyników:

 

Osiągnołem 2812MHz

podwyższając CPU Voltage Control o +25mV od ustawienia domyślnego

podniosłem CPU/HT Reference Clock do 268MHz i DIMM Voltage Control +550mV(2,3V zalecane dla 500MHz) .Timingi ustawione na 5,5,5,15.TRC ustawiłem na 26 bo zalecane 35 dla 500MHz nie ma w biosie (P42) i 2T.Uzyskałem 937MHz.Podwyższając napięcie CPU Voltage Control i CPU/HT dochodziłem do wyższych częstotliwości lecz komputer działał niestabilnie.2812MHz to granica stabilności jaką udało mi się osiągnąć zmieniając tylko te parametry o jakich piszę.Inne a jest ich tam (Bios)trochę nie zmieniałem.Które ustawienia w biosie należało by zmienić aby jeszcze zwiększyć częstotliwość procesora?(opcja regulacji obrotów wentylatora wyłączona)

 

Link do CPU-Z Częstotliwość proc. http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/16f16a9e7c126d2d.html

 

 

Link do CPU-Z Częstotliwość RAM. http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/597bd56d726af4f2.html

 

Link do Hardware Monitor(przy 2812MHz ) http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/77f431c2d4b40079.html

Zapomniales chyba o HTT x3 ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapomniales chyba o HTT x3 ;]

Tak,wprowadziłem teraz x3 i podwyższyłem CPU Voltage Control o 0,50mV,CPU/HT 271, Ram ustawienia jak poprzednio.Wynik jaki udało mi się osiągnąć (stabilny)to 2842MHz przy 947 MHz pamięci RAM.Oto linki:

 

CPU-Z procesor http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/b31086b57ba528be.html

 

CPU-Z DDR2 http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/b0899ef682c99fa1.html

 

HW Monitor(2842 MHz) http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/ee7a0619a5f0f3d6.html

 

 

Widać,że w porównaniu z poprzednim ustawieniem niewiele zyskałem na częstotliwości procesora i pamieci RAM.Natomiast drastycznie spadło HT Link porównując z poprzednim wynikiem z innymi ustawieniami.

 

Najwyższą wartość jaką udało mi się osiagnąć lecz niestabilną to 2949MHz przy 983MHz RAM.Osiagnołem ten wynik przy CPU/HT 274,CPU Voltage Control zwiększone o 175mV,NB zwiększone o 150mV.

 

Oto Linki:

 

CPU-Z procesor http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/9df4bb398a8bcaca.html

 

CPU-Z DDR2 http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/a7d5ae31b6007c45.html

 

 

Zrobiłem taki eksperyment i zmniejszyłem mnożnik procesora z X10,5 na x9.Stabilne działanie uzyskałem przy takich wartościach:CPU/HT 260,CPU Voltage Control zwiększone o 0,25mV,pamięć ram ustawiona na Auto.Uzyskałem 2337 MHz przy 934 MHz pamięci ram.Ciekawostką jest tu HT Link który przy tych ustawieniach osiągnoł wartość 1298MHz.Porównując pierwsze parametry ustawienia procesora(2812 MHz) z ustawieniami z dzielnikiem procesora x9 widzimy,że przy mniejszej częstotliwości procesora (2337 MHz) uzyskałem porównywalną predkość HT Link i częstotliwość pamięci Ram.

 

Linki:

 

CPU-Z procesor http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/28d86b6009aea16d.html

 

CPU-Z DDR2 http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/564feb0f402eb0a9.html

 

Nie wiem dlaczego w CPU-Z CL pokazuje 4 kiedy w biosie mam 5.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja od południa jade na P44 zadnych dodatkowych funkcji w biosie nie widze, ale mam stabilne 3GHz, co więcej

spadły ni tez wyniki w everescie (zapis odczyt etc.. )

 

Zauważylem jeszcze cos dziwnego, przy wczesniejszych biosach w tym P35, kiedy podnosiłem FSB po zapisaniu i ponownym rozruchu

w biosie tutaj pokazywał mi realna wartosc po zmianie teraz mam ciagle CPU Speed=2100MHz

a przecież zmieniłem HTT link x3 wykrywa tez ciagle mnoznik 10,5 jakby sie nic nie dzialo.. dziwne..

(jasniej, chodzi o to ze nie widze w biosie faktycznego wyniku oc, tylko ciagle stałe default=2100)

 

teraz moj konfig;

Voltage: CPU: +125mV DIMM: +450mV NB: +200mV

Memki: 5-5-5-15 przy 2T, TRF na 195ms kazde, Memory clock: 333; nie wiem co to jest "Optimal performance mode" i zostawilem Enable

dalej,

OC: Processor frequency: Auto; CPU / HT widac na src everesta..

narazie bez zwiech i resetow... a mam tez amd driver & dual-core optimizer.. niby lepiej;) temp tez nie jest taka drastyczna..

 

pozdro;)

Edytowane przez Trancvission

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzymaj dalej HT Link'a na 1000~1050+ a zobaczymy kiedy ci się coś usmaży w kompie.

to po co jest taka wartość? jakby nie można było takiej wartości ustawić to płyta nie miała by jej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to po co jest taka wartość? jakby nie można było takiej wartości ustawić to płyta nie miała by jej.

HT Link to jest HTT x1-5, czyli od Ciebie zależy ile dasz, płyta tu nic 'sama' nie zrobi. W granicach rozsądku jest trzymać HT Linka poniżej 1000mhz i tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na zdjęciu jest 430MHz.Jaka jest prawdziwa wartość?

tak bo puszczone sa w biosie na 333, bo gdybym puscil je na 400 to bym je prawdopodobnie zjarał przy tym HT mówiac delikatnie, poza tym komp ne wstaje po ustawieniu 400 w biosie i trzeba go reanimowac na mobo..

430 taka jest ich wartosc taktowania po faktycznym oc :wink:

 

pozdro;)

Edytowane przez Trancvission

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W granicach rozsądku jest trzymać HT Linka poniżej 1000mhz i tyle.

 

Czy są jakieś publikacje na ten temat?testy? dlaczego to jest ta granica(1000)?

 

 

tak bo puszczone sa w biosie na 333,

Ja mam w biosie ustawione na 400 i jest dobrze.Mnożnik mam 10,5.Moja faktyczna po przetaktowaniu z 400 jest 806.

 

 

Dobiłem do 3000MHz na procesorze i 500MHz(1000MHz) na RAM. Przy ustawieniach:

Procesor Freguency(FID) x8

CPU Voltage Control zwiększone o 200mV

CPU/HT Reference Clock 286MHz

DIMM Voltage Control zwiększone o 500mV

NB zwiększone o 300mV

Timingi ustawione na 5,5,5,15

CPU:NB HT Link x3

Działanie systemu było stabilne tylko bez obciążenia.Mogłem korzystać z wyszukiwarki internetowej.Mam parę spostrzeżeń z mojego OC.Zwiekszenie DIMM przy zwiększeniu CPU Voltage Control nie powoduje stabilności i wręcz uniemożliwia włączenie systemu(przy wysokiej częstotliwości procesora) .Jeżeli system sie otworzy lecz się zawiesi to zwiększenie napięcia na NB o minimalną wartość dopuszczalna powodowało odwieszenie sie systemu.Przy wysokiej częstotliwości procesora(u mnie górny zakres przed 3000MHz) jeśli chciałem zwiększyć CPU/HT to po zwiększeniu,zmniejszałem DIMM Voltage do poziomu wstecz o -50mVod poziomu wyjścia.Przykład:(CPU/HT 284,DIMM Voltage 550 ,CPU/HT 285,DIMM Voltage 550,CPU/HT 286,DIMM Voltage 500).Stosowałem to kiedy system się nie włączał .Cofnięcie DIMM powodowało załączenie systemu.I to na tyle z moich spostrzezeń podczas OC.Obecnie poszukuję bardzo stabilnego ustawienia na niewysokich 'obrotach' :wink:

 

 

Oto wyniki z CPU-Z w załącznikach.post-159756-1214586504_thumb.jpg

 

post-159756-1214586471_thumb.jpg

Edytowane przez kupon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NB zwiększone o 300mV

 

uwazaj zebys chipsetu na mobo nie spalil.. +300mV jakiej odpowiada wartości w [V]?

Z tym trzeba delikatnie, ja rownież zmiejszyłem taktowanie do 288 bo niestabilnie w systemie bylo, (błedy ale bez resetow)

o dziwo PI przy tescie 1MB na Fsb 302 nie wywalal błedow (DIMM Voltage mialem rowniez +550mV, przy nizszych PI wywalal bledy;)

 

wiec nie bylo sensu testowac juz memtestem czy orthosem;/ wlasnie wrociłem z uczelni i zaraz sie pobawie:]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kupon powalilo Cie zmien to napiecie, jest za wysokie dla nas, przyznaje ze ja przez glupote miałem przez niecały m-c takie i o dziwo sie nie zjaral wtedy, teraz nie przekraczam 1.45V..

Co do mnie to pobawilem sie troche i oto efekty, stabilny 32MB PI, potweirdzam tez twoje spostrzezenia zeby podniesc Voltage NB, tak tez zrobilem

i stabilnie jak narazie, wieczoram zapuszcze 3-4h test orthosa, i bedzie wiadomo

Swoja droga zobacz jakie ja mam napiecie teraz na procu, i porownaj nasze osiagi czestotliwosci taktowania proca, duzo sie nie roznia:)

Memki nadal nie moge uruchomic na 400, a nie chcialo mi sie juz szukac tych timingow...

Dołączona grafika

 

Orthos jednak wywala błedy, ALE czy moze to byc spowodowane tym ze dzialam na zmodowanym winie, czy orthos moze wywalic blad zwiazany z niestabilnoscia systemu a nie sprzetu.. Moze wie ktos co ten bład oznacza

Dołączona grafika

 

nic spadam na meczyk:)

Edytowane przez Trancvission

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem co to jest "Optimal performance mode" i zostawilem Enable

 

Jeśli zastosowane moduły pamięci posiadają wpisaną w układ SPD informację OPM (Optimal Performance Mode), to płyta właśnie takie timingi ustawia.Znalazłem ten opis na tej stronie

 

3034917[/snapback]

kupon powalilo Cie zmien to napiecie, jest za wysokie dla nas,

 

To eksremalne napięcie tylko do wyniku dobicia do 3000MHz.Już takiego napięcia nie mam .Znalazłem dla siebie najbardziej optymalne ustawienie.2497MHz na procesorze,napięcie 1,37V,HT link 951MHz,timingi na 4,4,4,12 przy napięciu 2,2V.

 

Parametry mojego ustawienia :

 

Procesor Freguency(FID) Auto

CPU Voltage Control zwiększone o 50mV

CPU/HT Reference Clock 238

DIMM Voltage Control zwiększone o 450mV

NB Disabled

Timingi ustawione na 4,4,4,12

CPU:NB HT Link x4

 

Mam takie spostrzeżenie ,kiedy tymingi miałem ustawione na 5 to w porównaniu z 4 wypadały gorzej w teście Pi.Zapusciłem Orthosa na 30 min aby sprawdzić CPU/RAM i sam CPU. Wyniki okazały sie pozytywne.

 

post-159756-1214769228_thumb.jpg post-159756-1214769118_thumb.jpg

 

post-159756-1214769260_thumb.jpg post-159756-1214769315_thumb.jpg

 

 

post-159756-1214769377_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cos mi sie wydaje ze pamieci bede wymienial;)

Bierz takie jakie mam ja.Widzisz jakie osiągi mają.A co do tego OPM to chyba to mają(SPD Ext-EPP).Nie zwróciłem na to uwagi i będę musiał to włączyć i zobaczę co będzie.

 

 

Zrob PI jeszcze na 32MB

Z tego co widzę na wszystkich rankingach robione są testy 16M.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bierz takie jakie mam ja.Widzisz jakie osiągi mają.A co do tego OPM to chyba to mają(SPD Ext-EPP).Nie zwróciłem na to uwagi i będę musiał to włączyć i zobaczę co będzie.

 

Z tego co widzę na wszystkich rankingach robione są testy 16M.

nie no wporządku 32Mb niby dokładniejszy, wczoraj wlaczylem jeszcze orthosa na tescie procka tez sie wywala, moze jeszcze napiecie podniose i wtedy zobacze;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

32Mb niby dokładniejszy

post-159756-1214836544_thumb.jpg

 

Zrobiłem porównanie z wyłączonym OPM i test Pi wykazał,że wyłączenie spowodowało wydłużenie czasu testu do 6 sekund w porównaniu z włączonym OPM(test parę tematów wyżej)

 

Test z wyłączonym OPM:

post-159756-1214837058_thumb.jpg

 

Czyli włączenie OPM (ram musi mieć tę funkcję)w testach widać różnicę ale czy w normalnym użytkowaniu jest to widoczne?

Edytowane przez kupon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a wchodziles w te jeszcze głebsze opcje pamieci, wg mnie jest nie dopracowany kazdy z biosow jaki wypuscili, do niektorych z opcji wogole nie ma z prawej opisu a jak jest to bardzo krotki.. dali ciała, pozatym forum foxxcon jest nadal nie aktywne, i co gorsze forum moich geili's tez zamkneli ehh..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a wchodziles w te jeszcze głebsze opcje pamieci

Patrzyłem,nie zabardzo wiem co i jak i do czego.

 

Swoja droga zobacz jakie ja mam napiecie teraz na procu, i porownaj nasze osiagi czestotliwosci taktowania proca, duzo sie nie roznia:)

Zobacz taktowanie proca :wink: dużo się nie różnią :wink:

post-159756-1214860049_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobacz taktowanie proca :wink: dużo się nie różnią :wink:

a no fakt :unsure: ładnie ładnie, gratuluje a sprawdzaleś czy stabilny jest? to juz jest wynik, mozesz zapodac swoje ustawienia z biosu, porobic fotki porownamy ;)

na jakim mnożniku procka to osiagnołeś, jakie HT, HTT i FSB, na grafice zintegrowanej tego dokonałes? bo mnie pewnie ta z płyty ogranicza;)

bardzo ładne alfy;)

Edytowane przez Trancvission

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a no fakt :unsure: ładnie ładnie, gratuluje a sprawdzaleś czy stabilny jest? to juz jest wynik, mozesz zapodac swoje ustawienia z biosu, porobic fotki porownamy ;)

na jakim mnożniku procka to osiagnołeś, jakie HT, HTT i FSB, na grafice zintegrowanej tego dokonałes? bo mnie pewnie ta z płyty ogranicza;)

bardzo ładne alfy;)

 

:lol2: to nie jest całkiem prawda :wink: ten wynik to normalna praca procesora przez taki czas aby zrobić zrzut z ekranu.Mem Set pokazuje mi w okienku CPU Sped trzy częstotliwości procesora w odstępach czasu paru sekund .Są to takie częstotliwości 2497(moja faktyczna z CPU-Z),3536 i 1457 :lol2: .Dlaczego tak jest to nie wiem.

 

post-159756-1214886268_thumb.jpg

post-159756-1214886287_thumb.jpg

post-159756-1214886309_thumb.jpg

Edytowane przez kupon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ostatnio zakupiłem wyżej wymienioną płytkę razem z X2 4600 (F3).

Postanowiłem trochę się pobawić. Jako, że jestem jeszcze laikiem jeśli chodzi o AM2 mam pytanie.

W momencie, w którym to pisze procesor pracuję tak:

 

Dołączona grafika

 

Prawdopodobnie bez problemu da rade osiągnąć na nim 3GHz, lecz nie w tym rzecz.

Mam problem z pamięciami przy przetaktowaniu procka. Albo nie rozumiem jakimi prawami rządzą się dzielniki na AM2 albo coś przeoczyłem w Biosie.

 

Na tą chwilę pamiątki działają tak:

 

Dołączona grafika

 

Chciałbym, żeby działały na stockowych wartości lub chociaż jak najbliżej tej liczby, czyli 333MHz.

Takie taktowania są przypisane gdy ustawie w BIOSie taktowanie na 200. Nie ważne czy tam Manual czy Limit, zawsze prędkość RAMu jest taka sama jak FSB. Gdy przestawię na 266MHz głośnik wyje, na ekranie wyskoczą jakieś śmieci i w sumie zostaje tylko CLR_CMOS. Pamiątki to zwykłe GoodRamy 2GB PC-5300. Teraz pytanie czy ja robię coś źle, o czymś nie wiem, czy tak już po prostu jest?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...