Skocz do zawartości
acp___

Sprzęt Pod Cad'a (cpu, Gpu, Dram, Płyta Główna)

Rekomendowane odpowiedzi

Potrzebuje tzw. budżetowy* komputer, który ma spełniać następujące wymagania:

- ma być różnica zauważalna w stosunku do:

AMD Athlon 64 X2 3800+

Gigabyte GeForce 6600GT 128MB (Silent) AGP 8x

- ma być to optymalny zakup pod względem cena / jakość

- ma to być stabilna platforma**

Teraz zamianiam Iiyama ProLite E435S 17" (1280x1024) na jakiś dobry (pod grafikę, CAD'a, itp.) monitor 19" ale z taką samą roździelczością więc nie potrzebuje dwóch grafik GF8800 itp. propozycji, komputer ma owszem nadawać się do gier ale nie liczę, że w nowości*** pogram na maks detalach (nawet w tej roździeloczości)

 

 

Dwa lata temu wydałem 1200zł na AMD Athlona 64 X2 3800+, kupiłem dobrą płytę Abit'a i 1GB (2x512MB) DDR PC3200 Twinmos. Na wydajność nie narzekam, problem jest taki, że system mi pada bardzo szybko i po ok. 2 tygodniach za każdym razem przy starcie systemu uruchamia się scandisc i chce mi dysk indeksować ... mam tego dość i tylko dlatego zmianiam sprzęt!

 

Odrazu piszę nie mam 14 lat i rodzice nie dali mi kupe kasy i powiedzieli, żeby sobie komputer kupił ...

Nie zależy mi by: "grać w nowe tytuły w roździelczości 1600x1200 na moim nowym 22calowym panoramicznym monitorze" (cytat :P)

 

Ja poprostu potrzebuje dobry, stabilny sprzęt który wystarczy mi spokojnie na dwa lata tak jak obecny, nie narzekam obecnie na wydajność - i gdyby się coś nie spiepszyło to bym jeszcze przez rok nie myślał o zmianie.

 

ZASTOSOWANIE:

- przedewszystkim wymagające programy: CAD 3D,

- gry w wolnym czasie (nie gram w strzelanki, głównie wyścigi****)

 

Do tej pory miałem już 3 procesory AMD (Athlon 1700+, Athlon XP 3200+, Athlon 64 X2 3800+) i nigdy nie narzekałem na wydajność, jednak teraz chce postawić na Intela (porada ludzi mających więcej doświadczenia w profesionalnych programach), dlatego tym bardziej prosze o pomoc bo nie mam doświadczenia z tą firmą.

 

Nie ma górnego ograniczenia cenowego, bo zależy mi na optymalnym sprzęcie - co odrazu odrzuca np. rozwiązanie 2xGF8800GT

 

Mam zasilacz NeoTEC 420W (mam nadzieje, że obejdzie się bez wymiany) ...

opróćz sprzętu wymienionego poniżej musi dostarczać prądu:

- 2 x nagrywarka DVD

- 2 x dysk twardy

 

Potrzebuję kupić (moja propozycja):

Procesor: Intel Core2 Duo E4300 1.8GHz (S775)

http://www.komputronik.pl/Procesory/Intel/...Core2_Duo_E4300

Płyta (nVidia? czy VIA?): Gigabyte GA-N650SLI-DS4

http://www.komputronik.pl/Plyty_glowne/Gig...pelny,id,39254/

Pamięci: GeIL Dual 2x 1GB DDR2 667 MHz CL4 czy GeIL Dual 2x 1GB DDR2 800 MHz CL5

http://www.komputronik.pl/Pamiec_DRAM/DDR2...pelny,id,15011/

http://www.komputronik.pl/Pamiec_DRAM/DDR2...pelny,id,27986/

Grafika: GeForce 7600 GT Gigabyte Silent Pipe II 256MB TV & DVI (PCI-E) czy GeForce 7600 GT Gigabyte New Silent Pipe II 256MB TV & DVI (PCI-E)

http://www.komputronik.pl/Karty_graficzne/...pelny,id,27373/

http://www.komputronik.pl/Karty_graficzne/...pelny,id,36885/

Dysk twardy: Seagate 250 GB Barracuda 7200.10 (16MB, ATA/100, zapis prostopadły) czy Seagate 250 GB Barracuda 7200.10 (16MB, Serial ATA II, zapis prostopadły)

http://www.komputronik.pl/Dyski_twarde/Wew...pelny,id,29961/

http://www.komputronik.pl/Dyski_twarde/Wew...pelny,id,28468/

Pytania:

Czy dobrany przezemnie procesor jest znacznie wydajniejszy od mojego obecnego?

Czy występuje mnogość rdzeni Core2 Duo (tak było przy AMD 64)??

Czy Core2 Duo to obecnie najlepszy technologicznie procesor (do zastosowania domowych)?

Czy dobrze dobrałem pamieci (oczywiscie chodzi o firmę, DDR miało CL2.5 a DDR2 ma minimum CL4)?

Czy zobaczę różnicę w grach (W GRACH, NIE W 3D smarkach!!) między moją obecną, a dobraną grafiką?

Czy dobrany przezemnie dysk należy do bardzo nie awaryjnych?

SATA czy ATA?

 

 

 

 

 

 

 

*) tani i dobry

**) wymagania głównie w stosunku do: procesora, płyty głównej i pamięci

***) Oczywiscie mówię o tytułach znanych od lat z dużych wymagań w stosunku sprzętu

****) wyścigi nie należą do gier które wysysają 100% mocy ze sprzętu i jeszcze im mało ...

 

Intel Core2 Duo E4300 1.8GHz (S775) BOX 464,-

Socket T (LGA775), 2MB cache, taktowanie 200 MHz x 9 (wewnętrznie FSB 800 MHz), najnowocześniejszy proces technologiczny 65 nm, technologia EMT 64 bit, wersja box z wentylatorem, nowa mikroarchitektura znana pod nazwą kodową Conroe (niezwykła wydajność, oszczędność energii i niewielkie wydzielanie ciepła, podatny na podkręcanie), jądro o nazwie kodowej Allendale

Gigabyte GA-N650SLI-DS4 432,-

ATX, Socket T (LGA775),nVidia nForce 650sli , FSB 533-1333 MHz, 2x PCI Express x16, 3x PCI + 2x PCI Express x1, 4x DDR2 (533-800 MHz, tryb dual channel, do 8GB), 4x Serial ATA II z Raid + 1x ATA/100 , 8x USB 2.0, k. dźwiękowa 8-kanałowa ALC888DD, k. sieciowa z magistralą PCI Express Gigabit LAN, FireWire IEEE-1394a; Dual Bios

GeIL Dual 2x 1GB DDR2 667 MHz CL4 359,-

240-pin timingi 4-12-4-4 napięcie 1.8-1.9, radiator: aluminium, dwustronna 8x64MB, PCB: 6-warstwowe, ekranowane, złocone styki; pudełko zabezpieczające, radiatory w kolorze srebrnym

GeIL Dual 2x 1GB DDR2 800 MHz 428,-

240-pin timingi 5-15-5-5 napięcie 1.8-1.4, radiator: aluminium, dwustronna 8x64MB, PCB: 6-warstwowe, ekranowane, złocone styki; pudełko zabezpieczające, radiatory w kolorze pomarańczowym

GeForce 7600 GT Gigabyte Silent Pipe II 256MB TV & DVI (PCI-E) 409,-

PCI-Express x16, obsługa DirectX 9.0c (Vertex Shader 3.0), rdzeń taktowany 560MHz, pamięć 1400 MHz DDR3 (2ns), 2x DVI + wyjście S-Video i HDTV, 256-bitowy procesor z 128-bitową magistralą pamięci, 12 potoków PixelShader (8 potoków renderujących), chłodzenie Silent Pipe II (zajmuje dwa sloty) oprogramowanie PowerDVD i PowerDirector

GeForce 7600 GT Gigabyte New Silent Pipe II 256MB TV & DVI (PCI-E) 509,-

PCI-Express x16, obsługa DirectX 9.0c (Vertex Shader 3.0), rdzeń taktowany 560MHz, pamięć 1400 MHz DDR3 (2ns), 2x DVI + wyjście S-Video i HDTV, 256-bitowy procesor z 128-bitową magistralą pamięci, 12 potoków PixelShader (8 potoków renderujących), nowe chłodzenie Silent Pipe II (zajmuje jeden slot) oprogramowanie PowerDVD i PowerDirector

Seagate 250 GB Barracuda 7200.10 (16MB, ATA/100, zapis prostopadły) 246,-

opóźnienie 4.16 ms, 16MB cache, Ultra DMA/100, 7200 obr./min., transfer wew. 760 Mb/s, zewn. 65 MB/s; technologia zapisu prostopadłego (wieksza gęstośc upakowania), 2 talerze,

Seagate 250 GB Barracuda 7200.10 (16MB, Serial ATA II, zapis prostopadły) 258,-

opóźnienie 4.16 ms, 16MB cache, Serial ATA II (maks. transfer zewnętrzny 300 Mb/s), 7200 obr./min., transfer wewn. 760 Mb/s, zewn. 65 MB/s; technologia zapisu prostopadłego (wieksza gęstość upakowania), 2 talerze, technologia NCQ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ładne wypracowanko wlanołes

proc OK

mobo Weź AB9 lub moze na chipsecie P35

Ram: oki ale ludzie cos mowia ze geile sie gryza nieraz wiec moze postaw na OCZ lub GR PRO

Grawfe weź 7600GS od palita (podkracisz do tego gt) lub jak masz kase beirz 7900GS

dyski oki ale mozna tez sie zastanowic na WD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powiem ci tak:

Ja mam identyczny zestaw jak w temacie "sysaka" za 2000, tylko pamieci wzialem goodramy 667, efekt?

 

Procek @3.0 1.425v

Pamiątki @ 840mhz

 

jestem bardzo zadowolony z tego sprzetu :D przy boxowym chlodzeniu na procku, temperatura przy normalnej pracy na komputerze nie przekracza 38* (mam w obudowie 2wiatraki 140mm i 120mm)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ładne wypracowanko wlanołes

chciałem by ludzie dobrze zrozumieli czego potrzebuję, do czego kompa mam zmiar wykrozystywać i na czym mi zalezy

 

nie mam zamiaru kręcić - szkoda czasu, a efekt jest w 3D smarkach (bawiłem się) - w grach nigdy nie zauważyłem różnicy, a przy kręceniu grafiki miałem wrażenie, że jest gorzej!

 

prosiłbym o odpowiedź na moje pytania i o rozwinięcie waszych wypowiedzi (bo brzmią pomocnie i na temat), przykład:

 

(...)

mobo Weź AB9 lub moze na chipsecie P35

(...)

jakieś zalety, wady - wypowiedź brzmi konkretnie - ale prosił bym o więcej informacji

 

Grawfe weź 7600GS od palita (podkracisz do tego gt) lub jak masz kase beirz 7900GS

pasywne chłodzenie to podstawa - niechce kolejnego wiatraczka w obudowie

 

 

ogólnie - zalezy mi na:

- procku

- pamieci

- plycie

 

grafikę zawsze można zmienić!!

Edytowane przez acp___

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy dobrany przezemnie procesor jest znacznie wydajniejszy od mojego obecnego?

Dość znacznie, choć nie ma jakiejś gigantycznej różnicy, bo oba dwurdzeniowce. Po podkręceniu różnica się zwiększy.

Czy występuje mnogość rdzeni Core2 Duo (tak było przy AMD 64)??

Że co? :blink:

Czy Core2 Duo to obecnie najlepszy technologicznie procesor (do zastosowania domowych)?

Zdecydowanie.

Czy dobrze dobrałem pamieci (oczywiscie chodzi o firmę, DDR miało CL2.5 a DDR2 ma minimum CL4)?

DDR mialo CL 1.5 nawet, DDR2 ma minimum CL 3. Ale mniejsza o to. Do E4300 ze względu na mnożnik x9 nie ma sensu brać drogich pamięci. Ze względu an to że komp do CAD lepiej pojsc w ilość. Weź 4 GB Kingston czy Goodram 667 CL 5. Pojda znacznie wyzej, a cena przyjemna, choć przegapileś moment w ktorym byly najtansze.

Czy zobaczę różnicę w grach (W GRACH, NIE W 3D smarkach!!) między moją obecną, a dobraną grafiką?

Tak.

Czy dobrany przezemnie dysk należy do bardzo nie awaryjnych?

Specjalnie awaryjny nie jest, sam mam jeden, chodzi rok w niezbyt sprzyjających warunkach (tragiczny przeplyw powietrza w obudowie) i nic mu nie jest. Dużo o awaryjności nie można powiedzieć, bo dysk jest na rynku krócej niż trwa jego gwarancja :P Wedlug forumowiczów jest też dość głośny, sam tego nie ocenie bo jest zagłuszany przez reszte wiatrakow...

SATA czy ATA?

SATA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poprę kolegów, że powinieneś zainwestować w 4 GB ramu, jeśli pracujesz na Viście, lub 3 GB jeśli na XP (XP obsługuje chyba do 3 GB ale jeśli jestem w błędzie to niech ktoś mnie poprawi). Z własnego doświadczenia wiem, że głównymi czynikami wpływającymi na wygodę użytkowania Cadów to właśnie pamięci i szybkość obliczeniowa zestwawu, czyli procesor/szyna FSB. Ja też planuję zakup nowych bebechów, ale to dopiero po wakacjach, i po rozglądnięciu się trochę proponowałbym Ci zakup jakiejś płyty z chipsetem P35, żeby po jakimś roku (kiedy już stanieją móc zmienić procesor na któryś z nowej serii Intela która ma wyjść koło września/października. W ten sposób sprzętem będziesz się mógł cieszyć dłużej niż 2 lata.

Ale zanim kupisz to wszystko zastanów się, jakie duże projekty robisz, bo np. jak ja pracuje niekiedy na kilku oknach AutoCada 2006/07 i w każdym z nich po kilka dużysch rysunków to wtedy naprawde przydała by się duża ilość ramu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. płyta na P35 (poczytaj w dziale o intelu, którą wybrać)

2. procek c2d e6550

3. ram 4x1gb 667 (goodram, kingston)

4. grafa ten gigabyte 7600gt który wybrałeś jest ok. Są dwie wersje chłodzenia pasywnego na tej karcie ale szczerze mówiąc nie wiem, które lepsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakas brednia mlody czlowieku

14 lat - legalny CAD co 2 tyg pad systemu

Jesli cena nie ma znaczenia kup edycyjna stacje do projektowania

Ja mam XP nie reinstalowane 3 rok CAD LT i czasem porzadkowanie rejestru a pracuje duzo

do CAD-a 3D winna byc desygnowana karta (Quadro Matrox )a nie zabawka pod gry

4Gb owszem ale XP ma problem powyzej 3GB

Chcesz stabilonosc kup plyte intela core2duo

Jakiego masz CAD-a (tylko nowsze korzystaja z dobrodzijstw wielu rdzeni)... to chyba pytanie retoryczne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcesz stabilonosc kup plyte intela core2duo

A to co ? Niby athlony nie są stabilne ?

Do CADA też polecam C2D, ale to nie oznacza, że X2 sie nie nadają, bo nie są stabilne...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzilo o plyte produkowna przez Intela na LGA775 icon_razz3.gif

np:http://proline.pl/shop.php?prodid=INTEL+D975XBXLKR

A to te nie robione przez intela są niestabilne? :P XBX z tego co wiem znowu taka bezproblemowa nie jest...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakas brednia mlody czlowieku

14 lat - legalny CAD co 2 tyg pad systemu

Jesli cena nie ma znaczenia kup edycyjna stacje do projektowania

Ja mam XP nie reinstalowane 3 rok CAD LT i czasem porzadkowanie rejestru a pracuje duzo

do CAD-a 3D winna byc desygnowana karta (Quadro Matrox )a nie zabawka pod gry

4Gb owszem ale XP ma problem powyzej 3GB

Chcesz stabilonosc kup plyte intela core2duo

Jakiego masz CAD-a (tylko nowsze korzystaja z dobrodzijstw wielu rdzeni)... to chyba pytanie retoryczne

 

oj ktoś tutaj nie umie czytać ze zrozumieniem ...

 

stacja odpada, komp ma byc do wszystkeigo

 

pracować zamierzam na Inventorze 11PLK bo jako student (tzn. głównie mój brat - "kółko zaawansowanych systemów CAD/CAM" na uczelni :P) mogę pracować w nim legalnie (wersja ściągnięta ze strony Autodesk'a, oczywiście nie do zastosowań komercyjnych)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ktoś mi wytłumaczy dlaczego GF8600GT jest tańszy od 7600GT??

 

procek sam wymyśliłem bo 4MB L2, pamięci chciałbym mieć 4GB ale mnie niestać więc musi być tylko 2GB (Duży odsetek pamieci Geil'a pada?? bo piszecie o Goodram i Kingston??), plytę na intelu jak radzono - nie wiem czy dobra, bo nie mam doświadczenia z intelami - grafika bo musze mieć pod PCI-E, a starą mam pod AGP

 

Intel Core2Duo E6320 albo E6420 - jeszcze nie jestem pewny

2GB Geil Ultra

Asus P5B Deluxe Intel P965

Gigabyte GeForce 7600GT New Silent Pipe II

 

oceńcie!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do pamięci Geil to znajomy ze sklepu komputerowego sprzedaje raczej tylko je w sklepie i nie padła ani jedna sztuka jeszcze. Właśnie odwrotnie, miał problem z kingstonami (ale to pewnie jakaś wadliwa seria była). W tej chwili firma Goodram wypuściła na prawdę dobre i udane pamięci i dlatego większość je poleca. Płyta jest bardzo dobra, ale nie wiem, czy w tej chwili w podobnej cenie nie znalazłoby się czegoś troszkę lepszego, ale na pewno z P5B Deluxe będziesz zadowolony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do pamięci Geil to znajomy ze sklepu komputerowego sprzedaje raczej tylko je w sklepie i nie padła ani jedna sztuka jeszcze. Właśnie odwrotnie, miał problem z kingstonami (ale to pewnie jakaś wadliwa seria była). W tej chwili firma Goodram wypuściła na prawdę dobre i udane pamięci i dlatego większość je poleca. Płyta jest bardzo dobra, ale nie wiem, czy w tej chwili w podobnej cenie nie znalazłoby się czegoś troszkę lepszego, ale na pewno z P5B Deluxe będziesz zadowolony.

takie odpowiedzi lubie ;)

 

małe OT:

masz trzy dyski, dość wymagając grafikę i procesor intela - zasilacz daje radę?? niegdy nei zdażył Ci się np. mały restarcik bez powodu?? nie wiem czy po zakupie dysku nie wyciągnąć jeden z tych co teraz mam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

takie odpowiedzi lubie ;)

 

małe OT:

masz trzy dyski, dość wymagając grafikę i procesor intela - zasilacz daje radę?? niegdy nei zdażył Ci się np. mały restarcik bez powodu?? nie wiem czy po zakupie dysku nie wyciągnąć jeden z tych co teraz mam

Zasilacz daje radę bardzo dobrze, mimo że ten procek to wielka grzałka, a mam podłączone 2 dyski w jednym czasie. Jeszcze nigdy podczas gry komputer mi się nie zrestartował. W sumie sam się dziwie, że jest tak dobrze (bo akurat złożyłem sobie bardzo prądożernego kompa), ale ten mój Chieftec to jeszcze ten z troszeczkę starszej, udanej serii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

klasyfikacja wygląda tak??:

1. P35

2. 965

3. 975

??

 

a klasyfikacja producentów?? czy nie ma tu zasady - liczą się konkretne modele??

 

szukam róznych informacji - ale jak wiadomo w takim przypadku najczęscie google rzuca na fora :P

 

ach i jeszcze jedno - nagrywarki (dwie DVD) mam pod ATA, dysk kupuje pod SATA - ale nagrywarki musza byc pod ATA więc na plycie musi być

 

mam pytanko do użytkowników ASUSa P5B oraz P5B Deluxe - jakie maksymalne napięcie na pamięci można dać??

 

czym więcej czytam tym mniej wiem (tzn. uświadamiam się, że strasznie zamieszane jest z intelem)

AMD wiedziałem pamieci tyle MHz taka FSB, tu nic nie wiem

 

kurde poprosze kurs o co chodzi w ustawieniach FSB, mnożników, dzielników, itp. w intelu lub jakis artykuł - bo szukałem, poczytałem o cudach C2D - ale tego nie znalazłem ... co wydaje sie podstawowymi informacjami

Edytowane przez acp___

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeszcze takie pytanie czy XP home edition wystarczy??

 

http://www.centrumxp.pl/WindowsXP/517,1,R%...em_Windows.aspx

 

obsługa dwóch procesorów, a obsluga procesora dwurdzeniowego - to dwie różne rzeczy i HOME sobie poradzi??

 

HOME ma być tylko do gier, filmów, itp. (kupie w wersji OEM)

drugi system XP Profesional będę miał pod programy CAD (Academic Aliance)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość geks

Potrzebuje tzw. budżetowy* komputer, który ma spełniać następujące wymagania:

- ma być różnica zauważalna w stosunku do:

AMD Athlon 64 X2 3800+

Gigabyte GeForce 6600GT 128MB (Silent) AGP 8x

- ma być to optymalny zakup pod względem cena / jakość

- ma to być stabilna platforma**

Teraz zamianiam Iiyama ProLite E435S 17" (1280x1024) na jakiś dobry (pod grafikę, CAD'a, itp.) monitor 19" ale z taką samą roździelczością więc nie potrzebuje dwóch grafik GF8800 itp. propozycji, komputer ma owszem nadawać się do gier ale nie liczę, że w nowości*** pogram na maks detalach (nawet w tej roździeloczości)

Dwa lata temu wydałem 1200zł na AMD Athlona 64 X2 3800+, kupiłem dobrą płytę Abit'a i 1GB (2x512MB) DDR PC3200 Twinmos. Na wydajność nie narzekam, problem jest taki, że system mi pada bardzo szybko i po ok. 2 tygodniach za każdym razem przy starcie systemu uruchamia się scandisc i chce mi dysk indeksować ... mam tego dość i tylko dlatego zmianiam sprzęt!

 

Odrazu piszę nie mam 14 lat i rodzice nie dali mi kupe kasy i powiedzieli, żeby sobie komputer kupił ...

Nie zależy mi by: "grać w nowe tytuły w roździelczości 1600x1200 na moim nowym 22calowym panoramicznym monitorze" (cytat :P)

 

Ja poprostu potrzebuje dobry, stabilny sprzęt który wystarczy mi spokojnie na dwa lata tak jak obecny, nie narzekam obecnie na wydajność - i gdyby się coś nie spiepszyło to bym jeszcze przez rok nie myślał o zmianie.

 

ZASTOSOWANIE:

- przedewszystkim wymagające programy: CAD 3D,

- gry w wolnym czasie (nie gram w strzelanki, głównie wyścigi****)

 

Do tej pory miałem już 3 procesory AMD (Athlon 1700+, Athlon XP 3200+, Athlon 64 X2 3800+) i nigdy nie narzekałem na wydajność, jednak teraz chce postawić na Intela (porada ludzi mających więcej doświadczenia w profesionalnych programach), dlatego tym bardziej prosze o pomoc bo nie mam doświadczenia z tą firmą.

 

Nie ma górnego ograniczenia cenowego, bo zależy mi na optymalnym sprzęcie - co odrazu odrzuca np. rozwiązanie 2xGF8800GT

 

Mam zasilacz NeoTEC 420W (mam nadzieje, że obejdzie się bez wymiany) ...

opróćz sprzętu wymienionego poniżej musi dostarczać prądu:

- 2 x nagrywarka DVD

- 2 x dysk twardy

 

Potrzebuję kupić (moja propozycja):

Procesor: Intel Core2 Duo E4300 1.8GHz (S775)

http://www.komputronik.pl/Procesory/Intel/...Core2_Duo_E4300

Płyta (nVidia? czy VIA?): Gigabyte GA-N650SLI-DS4

http://www.komputronik.pl/Plyty_glowne/Gig...pelny,id,39254/

Pamięci: GeIL Dual 2x 1GB DDR2 667 MHz CL4 czy GeIL Dual 2x 1GB DDR2 800 MHz CL5

http://www.komputronik.pl/Pamiec_DRAM/DDR2...pelny,id,15011/

http://www.komputronik.pl/Pamiec_DRAM/DDR2...pelny,id,27986/

Grafika: GeForce 7600 GT Gigabyte Silent Pipe II 256MB TV & DVI (PCI-E) czy GeForce 7600 GT Gigabyte New Silent Pipe II 256MB TV & DVI (PCI-E)

http://www.komputronik.pl/Karty_graficzne/...pelny,id,27373/

http://www.komputronik.pl/Karty_graficzne/...pelny,id,36885/

Dysk twardy: Seagate 250 GB Barracuda 7200.10 (16MB, ATA/100, zapis prostopadły) czy Seagate 250 GB Barracuda 7200.10 (16MB, Serial ATA II, zapis prostopadły)

http://www.komputronik.pl/Dyski_twarde/Wew...pelny,id,29961/

http://www.komputronik.pl/Dyski_twarde/Wew...pelny,id,28468/

Pytania:

Czy dobrany przezemnie procesor jest znacznie wydajniejszy od mojego obecnego?

Czy występuje mnogość rdzeni Core2 Duo (tak było przy AMD 64)??

Czy Core2 Duo to obecnie najlepszy technologicznie procesor (do zastosowania domowych)?

Czy dobrze dobrałem pamieci (oczywiscie chodzi o firmę, DDR miało CL2.5 a DDR2 ma minimum CL4)?

Czy zobaczę różnicę w grach (W GRACH, NIE W 3D smarkach!!) między moją obecną, a dobraną grafiką?

Czy dobrany przezemnie dysk należy do bardzo nie awaryjnych?

SATA czy ATA?

*) tani i dobry

**) wymagania głównie w stosunku do: procesora, płyty głównej i pamięci

***) Oczywiscie mówię o tytułach znanych od lat z dużych wymagań w stosunku sprzętu

****) wyścigi nie należą do gier które wysysają 100% mocy ze sprzętu i jeszcze im mało ...

 

Intel Core2 Duo E4300 1.8GHz (S775) BOX 464,-

Socket T (LGA775), 2MB cache, taktowanie 200 MHz x 9 (wewnętrznie FSB 800 MHz), najnowocześniejszy proces technologiczny 65 nm, technologia EMT 64 bit, wersja box z wentylatorem, nowa mikroarchitektura znana pod nazwą kodową Conroe (niezwykła wydajność, oszczędność energii i niewielkie wydzielanie ciepła, podatny na podkręcanie), jądro o nazwie kodowej Allendale

Gigabyte GA-N650SLI-DS4 432,-

ATX, Socket T (LGA775),nVidia nForce 650sli , FSB 533-1333 MHz, 2x PCI Express x16, 3x PCI + 2x PCI Express x1, 4x DDR2 (533-800 MHz, tryb dual channel, do 8GB), 4x Serial ATA II z Raid + 1x ATA/100 , 8x USB 2.0, k. dźwiękowa 8-kanałowa ALC888DD, k. sieciowa z magistralą PCI Express Gigabit LAN, FireWire IEEE-1394a; Dual Bios

GeIL Dual 2x 1GB DDR2 667 MHz CL4 359,-

240-pin timingi 4-12-4-4 napięcie 1.8-1.9, radiator: aluminium, dwustronna 8x64MB, PCB: 6-warstwowe, ekranowane, złocone styki; pudełko zabezpieczające, radiatory w kolorze srebrnym

GeIL Dual 2x 1GB DDR2 800 MHz 428,-

240-pin timingi 5-15-5-5 napięcie 1.8-1.4, radiator: aluminium, dwustronna 8x64MB, PCB: 6-warstwowe, ekranowane, złocone styki; pudełko zabezpieczające, radiatory w kolorze pomarańczowym

GeForce 7600 GT Gigabyte Silent Pipe II 256MB TV & DVI (PCI-E) 409,-

PCI-Express x16, obsługa DirectX 9.0c (Vertex Shader 3.0), rdzeń taktowany 560MHz, pamięć 1400 MHz DDR3 (2ns), 2x DVI + wyjście S-Video i HDTV, 256-bitowy procesor z 128-bitową magistralą pamięci, 12 potoków PixelShader (8 potoków renderujących), chłodzenie Silent Pipe II (zajmuje dwa sloty) oprogramowanie PowerDVD i PowerDirector

GeForce 7600 GT Gigabyte New Silent Pipe II 256MB TV & DVI (PCI-E) 509,-

PCI-Express x16, obsługa DirectX 9.0c (Vertex Shader 3.0), rdzeń taktowany 560MHz, pamięć 1400 MHz DDR3 (2ns), 2x DVI + wyjście S-Video i HDTV, 256-bitowy procesor z 128-bitową magistralą pamięci, 12 potoków PixelShader (8 potoków renderujących), nowe chłodzenie Silent Pipe II (zajmuje jeden slot) oprogramowanie PowerDVD i PowerDirector

Seagate 250 GB Barracuda 7200.10 (16MB, ATA/100, zapis prostopadły) 246,-

opóźnienie 4.16 ms, 16MB cache, Ultra DMA/100, 7200 obr./min., transfer wew. 760 Mb/s, zewn. 65 MB/s; technologia zapisu prostopadłego (wieksza gęstośc upakowania), 2 talerze,

Seagate 250 GB Barracuda 7200.10 (16MB, Serial ATA II, zapis prostopadły) 258,-

opóźnienie 4.16 ms, 16MB cache, Serial ATA II (maks. transfer zewnętrzny 300 Mb/s), 7200 obr./min., transfer wewn. 760 Mb/s, zewn. 65 MB/s; technologia zapisu prostopadłego (wieksza gęstość upakowania), 2 talerze, technologia NCQ

 

ja po przeczytaniu

 

http://www.in4.pl/komentarze_Core_2_Duo_r%...i_...,13583.htm

 

szybko lece do sklepu po intela

 

a co do twoich potrzeb jak cad

 

czy tego 3800 nie da sie podkrecic

 

ja zmiany dla dla 10% roznicy wydajnosci nie widze

 

 

i zmien twardziela albo wymien na gware twojego

Edytowane przez geks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja po przeczytaniu

 

http://www.in4.pl/komentarze_Core_2_Duo_r%...i_...,13583.htm

 

szybko lece do sklepu po intela

 

a co do twoich potrzeb jak cad

 

czy tego 3800 nie da sie podkrecic

 

ja zmiany dla dla 10% roznicy wydajnosci nie widze

i zmien twardziela albo wymien na gware twojego

3800+ nie da się krecić, zresztą kręcenie przedewszystkim zwiększa pobór prądu który przekłada się na zwiekszone wydzielanie ciepła ...

 

10% różnicy, tzn. przetestowałeś to na sobie?? miałeś X2 3800+ a potem takiego intela?? czy tak szczeliłeś??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MINI RECENZJA

1. Konfiguracja:

Procesor: Intel Core2Duo E6420 (2,13GHz 1066 MHz FSB 4MB L2 Cache)

Chłodzenie: Zalman 120mm Cu

Płyta główna: Asus P5B

Pamięci: 2 x 1GB GodRam PC2-6400 (GR800D2 64L5/1G)

Karta graficzna: Gigabyte GeForce 8600GT 256MB Silent Pipe II

Dysk twardy: 250GB Seagate Baracuda 7200.10 (zapis prostopadły) SATAII

Zasilacz: NeoTEC 420W (z poprzedniej konfiguracji kompa)

Obudowa: dodatkowe dwa wiatraki zasysające powietrze na wysokości chłodzenia pasywnego grafiki (z poprzedniej konfiguracji kompa)

System: Windows XP Home Edition SP2b

Monitor: EIZO FlexScan S1931 SlimeEdge (więcej - mój topic: http://forum.purepc.pl/index.php?showtopic=236605 )

 

Przy obecnych upałach (32st.C w cieniu):

Temp. w obudowie: 31 / 36 st.C

Temp. grafiki: 55 / 65st.C

Temp. procesora: 46 / 60 st.C

 

2. Pierwsze wrażenie:

Pozytywną rzeczą jest to, że w zależności od obciążenia procesora pracuje on od 1,6GHz do maksimum, zmniejsza to pobór prądu i wydzielanie ciepła.

Nie widzę jakiegoś specjalnego wzrostu wydajności, Athlon 64 X2 3800+ nie należał do słabeuszy. Jak zarazie nie miałem okazji popracować w programie który by wykorzystał 2GB. Grafika nie grzeje się bardziej niż 6600GT czego bardzo się obawiałem.

Zworka kasowania BIOSu w dość wygodnym miejscu (wiem bo musiałem raz kasować :P), wszystkie gniazda zasilania na płycie można wygodnie podłączyć (nie ma np. takich ukrytych za radiatorem procka).

Fajna rzecz to patent asus'a do podłączania głośniczka, diod, usb - przelotka do której najpierw wpina się wszystkie kabelki i dopiero to podłącza się do płyty

Dysk twardy hałasuje dość mocno, tzn. więcej niż poprzedni dysk seagate jaki miałem

Płyta OK, da się na niej nawet kręcić procka - ale jak ktoś chce wykręcać siódme poty to raczej trzeba dopłacić i wsiąść coś lepszego.

 

PROBLEMY:

Asus vs. Geil

Pierwszymi kośćmi jakie kupiłem były Geile Ultra - GoldMemory w pierwszym przejściu wykrywał błędy (ustawienia auto, 3 różne pary pamięci), zmiana ustawień w manualu powodowała tylko powiększanie liczby błędów - na serwisie w pakowali GodRamy i przez 20h nie wyskoczył ani jeden error

3 różne pary kości Geil'a i na każdej wyskakiwały błędy - miałem okazję przeprowadzić testy w 3D smarkach na Geilach i na GodRamach - zero różnicy

Asus vs. urządzenia USB

Po zainstalowani sterowników płyty głównej musiałem przywrócić sterownik USB ręcznie

Płyta ma tylko 3 x PCI i to jedno z tych trzech bardzo blisko gniazda PCIE 16x, w moim przypadku potrzebuję wszystkich trzech (WiFi, k. dźwiękowa, k. sieciowa) - chłodzenie pasywne kart graficznej nie ułatwia sprawy ... na szczęście udało mi się wsadzić kartę sieciowa w gniazdo pod kartą graficzną

 

3. Drugie wrażenie:

dopisze jak popracuje trochę, a zwłaszcza w programach typu CAD/CAM

 

4. Opinia:

Jak na razie mogę powiedzieć tyle:

GF6600GT --> GF8600GT - różnica bardzo duża w 3D smarkach (prawie 100%), w grach zauważalna lecz dużo mniejsza niż w testach (rzędu 10-20%).

X2 3800+ --> E6420 - nie widzę jakiejś różnicy na razie

2x512 MB PC-3200 --> 2x1GB PC2-6400 - na razie nie udało mi się wykorzystać potencjału 2GB i nie mogę powiedzieć czy jest różnica

 

Poniżej dodałem plik Excela z wynikami testów (3D Mark 2001SE; 3D Mark 2003; 3D Mark 2005; 3D Mark 2006; PC Mark 2005; Aqua Mark 3)

 

Pytania:

Czy mam się stresować tą temperaturą procesora?? W stresie dochodzi do 60st.C, a mam chłodzenie w postaci miedzianego dużego radiatora (Zalman 120mm) i dobrze wentylowaną obudowę. Poprzedni procek - AMD miał w stresie maks 40st.C. Dałem pastę srebrną Silver 5.

Wszyscy polecali kości GoodRam'a bo wyszła dobra seria, mogę jakoś sprawdzić czy trafiłem na te dobre kości??

 

Edit:

Dla przykładu, jak by ktoś myślał nad identycznym konfigiem:

NFS MW - parametry:

- sprint 27,4km (nie pamiętam nazwy toru, najdłuższy wyścig w NFS MW)

- 4 samochody

- ruch na minimum

- AstonMartin DB9 stuningowany na maksa

- detale na full (AA i AIZO rónież na maksa)

- rozdzielczość 1280x1024)

Benchmark frapsem: Frames: 11110 - Time: 433218ms - Avg: 25.645 - Min: 19 - Max: 33

 

Supreme Commander który dodają do grafiki chodzi w maks detalach, a właśnie grę też polecam ;)

3d_marki___porownanie_kart.zip

Edytowane przez acp___

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...