Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Próbuje odczytać parametry SMART z moich HD502HI Samsunga, ale w HD Tune nie mam nic - ani SMARTa, ani odczytów temperatury. Jedyne co, to mogę sobie sprawdzać klasterki na dysku. SMART jest ustawiony na ENABLED w BIOSie. Ktoś mógłby pomóc w tej sprawie? JEden z dysków dziwnie pracuje, a ostatnio miałem bluescreena przy ładowaniu systemu permanentnego BAD_SYSTEM_CONFIG_INFO - pomogło podwójne przywracanie systemu, ale chciałbym sprawdzić co tam na dyskach słychać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołączona grafika

 

Dysk funkiel nowka, laptop stoi na biurku nie ruszany, a tu wczoraj pojawilo sie to "Calibration..." - 1 i wczoraj zauwazylem G-Sense - 12, pozniej wzroslo do 14, a dzisiaj juz jest 15. Czy ten dysk jest walniety ?

 

EDIT:

 

Calibration i Load/Unload Retry Count juz sa po 2...

Edytowane przez DziubekR1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie miałeś takiej sytuacji, że po włączeniu lapka przeżył on jakiś wstrząs?W 2 temacie doczytałem, że niby leży na biurku i go nie dotykasz ;)

Zarzuć jeszcze raz zrzut jak możesz, bo chcę sprawdzić inne wartości - może jakieś powiązanie będzie.

Edytowane przez Elektronek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tym G sense nie przejmuj sie.... to jest czujnik przyspieszenia... u mnie wykazuje on 150 :P ( laps spadł podczas pracy )

 

CO do load/unload to jest ilosc parkowań głowicy w "load ramp" i to bedzie ci rosło chcesz czy nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ten Calibration ciagle rosnie, juz jest 5 (chyba jednoczesnie z nim rosnie Load/Unload retry), G-Sense teraz wynosi 15, tak wiec tez powoli rosnie. Lap ani dysk mi ani razu nie upadl, jak dysk przynioslem w sobote, to z tego co kojarze Smart byl czysciutki, bo odrazu sprawdzilem czy dysk nie byl uzywany, wiec bym odrazu zobaczyl, ze te wartosci sa nie teges, ale bylo wszystko ok.

 

Pamietam jedna sytuacje, ktora byla dziwna, wzialem lapa na kolana jak sie polozylem i dysk jakby sie na sekunde wylaczyl i odrazu znowu wlaczyl, ale to nie byl zaden wstrzas, czy cos takiego, normalnie lapa wzialem, tak jak sie zawsze bierze :) Nie wiem czy to po tym sie zaczelo, ale to jedyna akcja w stylu "podejrzanych". Pozniej juz nic takiego sie nie powtorzylo, a te parametry teraz sobie rosna, mimo ze dysk jest caly czas na biurku.

 

Teraz jest tak:

 

Dołączona grafika

 

Czyli co, te parametry to nic dziwnego ? Nie kojarze nic takiego na wczesniejszym Hitachi. Przeciez laptop to cos, co sie przenosi, a jak ten Samsung taki delikatny...

Edytowane przez DziubekR1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta jedna sytuacja, to mogło być działanie oszczędzania energii, zależy czy masz ustawione, aby dysk się wyłączał po 20 minutach.

Co do "Calibration retry count", to użytkownik Kwazor zawsze mówi, że to oznaka umierającego dysku :)

Ja podchodzę do tego nieco z dystansem. Dzisiaj na próbę, żeby sprawdzić, wyłączyłem zasilanie swojemu samsungowi, gdy ją przeprowadzał, ale wartość u mnie nie wzrosła. Według opisu na Wiki, to jeśli wartość stale rośnie, to oznacza wadę mechaniki i rychły zgon.

Sporo już było zrzutów "smartów", gdzie pytano o tę kalibrację, ale jak jest naprawdę z tym parametrem, to się tutaj nie dowiemy, bo Kwazor każe wszystkim od razu reklamować dysiory. Nie było jeszcze nikogo, kto poczekałby aż dysk w końcu zdechnie i do jakiej wartości ta kalibracja dojdzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Elektronek: zgadzam się, że nie ma co przesadzać, ale:

- jeśli przyjąć że dysk jest sprawny (i praktyka to potwierdzi) a smart pokazuje bzdury, to źle - bo świadczy o olewaniu klienta i standardów, wadach firmware, wadach czujników/elektroniki ogólnie - pytnie czy taki dysk jest "pewny"?

- jeśli przyjmiemy, że smart pokazuje tylko 10% problemów lub że je nadinterpretuje, to jednak znaczy że coś się z dyskiem dzieje - wówczas co sprytniejsi pomyślą chociażby o backupie co ważniejszych plików - żeby potem nie płakać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zawsze po zakupie testuję dysk. W czasie użytkowania, jak coś zaczyna się dziać w Smarcie, to testuję ponownie lub szukam, czy problem nie dotyka większej ilości dysków i czy wyszedł nowszy Firmware. Gdybym patrzył tylko na Smart, to 2x pozbyłbym się dobrych dysków w tym 1,5TB Seagate'a, który od czasu, gdy SMART zaczął sypać głupotami przeleciał już 4600h. Założę się, że 95% osób mających po zakupie mój model od razu by go zareklamowała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do "Calibration retry count", to użytkownik Kwazor zawsze mówi, że to oznaka umierającego dysku

 

Problem z podsystemem mechanicznym dysku ( silnik lub głowice się przyklejaja do talerza ( w przypadku 2.5 głowice maja parking wiec to odpada )

 

[bo Kwazor każe wszystkim od razu reklamować dysiory. Nie było jeszcze nikogo, kto poczekałby aż dysk w końcu zdechnie i do jakiej wartości ta kalibracja dojdzie/quote]

 

Nie każe tylko sugeruje.... by nie było płaczu ... jak zatrze się łozysko to juz smarta nie sprawdzisz.... ( dane smarta sa na talerzach) --dalej mało wiesz o dyskach....

 

W czasie użytkowania, jak coś zaczyna się dziać w Smarcie, to testuję ponownie

 

Testować możesz tylko że startu dysku nie da się "testować".

 

problem nie dotyka większej ilości dysków

 

Akurat zacierajacych się silników w dyskach jako "masówki" to jeszcze nie widziałem. Ale pojedyńcze egzemplarze jak najbardziej...( 7200.10 zatarty tak silnik że moza było go obrócic tylko za pomogą kombinerek ) szkoda ze smarta nie da sie odczytać...

 

Co do głupot w smarcie w seagate to norma ( chocby 01--nie wiem czy Seagate ma tak słabe tależe czy co ? -- seria 12 pokazała to doskonale ) w fujitsu realocated event count porafi pokazać kosmos a 05=0

 

Ale Spin retry count jest wartoscia krytyczną.... !

Ja podchodzę do tego nieco z dystansem. Dzisiaj na próbę, żeby sprawdzić, wyłączyłem zasilanie swojemu samsungowi, gdy ją przeprowadzał, ale wartość u mnie nie wzrosła

 

Oj oj oj oj kompromitujesz sie totalnie....

Jak on ma zapisac dane smarta jak odłaczyłeś mu zasilanie ? Kaszpirowski nawet tego nie potrafi...

 

Jesli dysk w czasie startu nie rozpedzi talerzy lub bedzie miał problemy z uzyskaniem pełnej predkosci ( to nie zalezy od zasilania np zaniku !! )to wyłaczy silnik i jeszcze raz rozpocznie ... jak mu się uda to wtedy zapisze do smart że sa jaja z spin up...

 

Dokładnie ten moment moza zobaczyc gdy dysk ma COD ( cilk of dead ) klika klika wyłaczy silnik i jeszcze raz rozpocznie...

Edytowane przez Kwazor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dalej mało wiem, a Ty oczywiście uważasz się za Boga dyskowego - troszkę samokrytycyzmu człowieczku. Standardowo w każdym poście się jak przedszkolak wywyższasz, a sam pieprzysz bzdury, jako, że parametr 01 u Seagate to błąd.

Zastanowiłeś się, że inne firmy może po prostu inaczej to traktują albo po prostu wyłączają naliczanie - pewnie nie, bo po co.

Startu może nie sprawdzę, ale to, że łożyska zacierają się od razu - LOL. Nieźle coś by musiało pierdyknąć w mechanice, żeby miało miejsce coś takiego... a "7200.10 zatarty tak silnik że moża było go obrócic tylko za pomogą kombinerek" to niezła bajeczka na dobranoc. Może jakbym spuścił dysk z 2m na asfalt, to coś by strzeliło albo przesunęłoby się i unieruchomiło silnik. Normanie, to powodzenia w dokonaniu tego przy zwykłym użytkowaniu.

 

Z czekaniem aż zdechnie może źle się wyraziłem, ale to, że nikt nie czeka w ogóle nawet tygodnia, to właśnie po twoich radach. Calibration narosło aż do 3 i spokój - no ale jedyna rada to reklamować.

To, że SMART zapisuje się na dysku, to wiem, bo w końcu dysk podczas jego odczytu pierdnie sobie... po prostu akurat nie przemyślałem tego, co piszę, każdemu się zdarza... no oczywiście tylko oprócz Tobie. Ty jesteś Kwazorek nieomylny.

Edytowane przez Elektronek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jutro pojde do sklepu i sprobuje to wymienic. Ale jesli nie przyjma, to czy serwis Samsunga w Warszawie to wezmie ? Bo F1 wyslalem z tymi "badami", to przyjeli i czekam na decyzje, a tu kurde drugi bym im mial wyslac, to glupio to wyglada :) No i czy w ogole sie to kwalifikuje do wymiany ? Problem z mechanika dysku to nie brzmi raczej za dobrze...

 

A przy okazji, to mam pytanko, czy komenda Erase w programe MHDD bezpowrotnie kasuje wszystkie dane, tak ze nie da sie ich programami odzyskac ? Wole wiedziec na przyszlosc, czy to juz bezpowrotnie kasuje wszystko, bo wtedy czy to przed sprzedaza, czy oddaniem na gware bede cos takiego robil na wszelki wypadek.

 

EDIT:

 

Elektronek. Jesli chodzi o Calibration, to u mnie rosnie caly czas, dzisiaj juz jest 6, to samo z G-Sense - 16, mimo ze lap caly czas lezy na biurku i w ogole go nie ruszam.

Edytowane przez DziubekR1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możliwe, że podczas kalibracji szwankuje coś sensor przeciążeń i przerywa on ten proces. Nie masz softu do czujnika od producenta lapka? Ja przy HP mam i mogę tam wyłączyć sensor. Można by sprawdzić, czy to powstrzyma powtórki kalibracji. Tylko, że jak okazałoby się, że powstrzyma, to oznaczałoby, że sensor jest walnięty ;) Patrzyłeś czy nie ma żadnych update'ów do Firmware dysku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety o tym HM321HI to narazie nie ma praktycznie nic na necie, jakis nowy dysk chyba. Nawet na stronie producenta go nie widze - http://www.samsung.com/global/business/hdd/productType.do?group=72&type=94#

 

A co do tego softu, to jak to sie nazywa ? Bo na stronie producenta lapa (Samsung R510 XA01PL) nic takiego nie widze, a fabrycznie to tam byl zamontowany Hitachi, ktory w ogole SMARTa nie ma :)

Edytowane przez DziubekR1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, prosilbym o analize ponizszych wynikow. Samsung F3 jest nowy, z tym ze data produkcji to 12.2009. Error scany nic nie wykazuja. Chcialbym na nim zainstalowac system, ale troche martwi mnie pare paramatrow(C8, DF, E1) i nie wiem czy od razu nie wyslac na gwarancje. Maxtor robi teraz za system, potem bedzie tylko jako magazyn.

 

Maxtor

Samsung 1/2

Samsung 2/2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, zastanawiam se nad zakupem Samsunga f3 500GB i troszke zaniepokoiły mnie te "duze" wartosci w smarcie w moich obecnych HDD. Prosilbym o pomoc w rozszyfrowaniu i okresleniu czy dyski pozyja jeszcze ? Dodam, ze Seek Error rate co pare sekund sie powieksza w obu...

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, prosilbym o analize ponizszych wynikow. Samsung F3 jest nowy, z tym ze data produkcji to 12.2009. Error scany nic nie wykazuja. Chcialbym na nim zainstalowac system, ale troche martwi mnie pare paramatrow(C8, DF, E1) i nie wiem czy od razu nie wyslac na gwarancje. Maxtor robi teraz za system, potem bedzie tylko jako magazyn.

 

Twoje przypuszczenia są dobre. Samsung ma problem - C8, coś nie ten teges z głowicą/powierzchnią talerzy. Maxtor OK.

 

Panowie czy dysk się już kończy

 

Dołączona grafika

 

Dysk ma sporo przepracowane, a skoro nie wiadomo od kiedy wartość badów rośnie (nie powiedziałeś, albo dopiero 1 raz sprawdzałeś) to dla pewności, że to prawdziwe bady zrób skanik w MHDD. Potem będzie wiadomo, co dalej.

(miałeś jakieś zwiechy systemu, czy kilkusekundowe przymulenia?)

 

Witam, zastanawiam se nad zakupem Samsunga f3 500GB i troszke zaniepokoiły mnie te "duze" wartosci w smarcie w moich obecnych HDD. Prosilbym o pomoc w rozszyfrowaniu i okresleniu czy dyski pozyja jeszcze ? Dodam, ze Seek Error rate co pare sekund sie powieksza w obu...

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Pozdrawiam

 

Ogólnie OK. Edytowane przez Elektronek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki bardzo za odpowiedz:) jednoczesnie nie do konca mnie ona ucieszyla... Co teraz w takim razie zrobic z tym Samsungiem? Narazie stoi pusty, nawet nie zalozylem partycji. Probowac bawic sie z gwarancja(na jakiej podstawie ewentualnie?), czy stawiac system i zapomniec o sprawie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pawel500 :

Dysk ma sporo godzin i na pewne 2 reloki ( 05=16 ale podejrzewam zgłupienie smarta bo C4=2 )

ale masz w kolejce 16 sztuk "badów miękkich"

 

Jak masz dane na dysku zgrać , wtedy w MHDD wykonac ERASE ( nie erase waits ) i wtedy podac wynik scanu ( 2xF4) na forum..

 

Ogolnie on lepiej sie czuje niz niektóre roczne Seagate serii 12-tej...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki bardzo za odpowiedz:) jednoczesnie nie do konca mnie ona ucieszyla... Co teraz w takim razie zrobic z tym Samsungiem? Narazie stoi pusty, nawet nie zalozylem partycji. Probowac bawic sie z gwarancja(na jakiej podstawie ewentualnie?), czy stawiac system i zapomniec o sprawie?

 

Zapuść mu pełen format, albo zarzuć na niego sporo śmieci. Może wartość szybko wzrośnie powyżej progu, wykrzaczy błąd SMART i wtedy bez problemu można takie coś reklamować. W takim wypadku Samsung chyba "zleca" klientowi przeskanować dysk ich softem ze strony SAMSUNG Hard Disk Drive - support - utilities , jak nic nie wykaże to raczej nie przyjmą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

File Shredder zrobiony, caly dysk zjechany DoD i wydaje sie, ze jest ok, tzn. nic nie wyskoczylo itp.

Dziwia mnie tylko transfery pomiedzy partycjami- jakies 30mb/s, myslalem, ze bedzie szybciej. Pomiedzy dyskami(maxtor->samsung) ok 60mb/s, ale tu pewnie ogranicza maxtor.

 

Potem moze odpale ten programik ze strony producenta, zobaczymy co sie stanie.

 

A, w smarcie jest tak samo, wzroslo tylko E1, ale to chyba normalne podczas uzytkowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm u mnie to samo dysk mam prawie miesiąc na razie z tymi C8 nic nie robiłem nie wiem czy wysyłać na gwarancje czy nie niewiadomo nawet czy to uznają oporucz tych błędów C8 (13) z dyskiem się nic nie dzieje wydajność ok i nie hałasuje jeśli byś wysyłał na gwarancje lub reklamował to daj znać jak poszło.

 

Witam.

Mam podobnie

dysk HD103SJ kupiony 1-go czerwca.

Podzielony, sformatowany , wgrane ze 300GB - do tego czasu wsyztko ok.

8-go czerwca podczas normalnej pracy(dysk sie tylko 'kręcił' - używane były dwa inne) wyskoczyło w C8 - wartość 8.

9-go podczas kopiowania na ten dysk wzrosło do 9-ciu

a wczoraj do 15.

reszta parametrów taka jak na początku czyli w normie (zera gdzie trzeba).

MHDD też w porządku:

- koło 12 tysięcy <10ms,

- 70 szt < 50 ms

reszta <3ms.

działa dysk w sumie ok.

choć zdarza się, ze po włączeniu komputera jest zwis na okienku logowania - trzeba zresetować i potem jest OK.

 

Jak pierwszy raz podłączyłem ten dysk - a podłaczyłem go przez przejściówke molex-sata to zachowanie windowsa było dziwne - podzas szybkich ruchow myszką kursor 'zamarzał' na chwilę, i inne rzeczy też.

 

No to go wpiąłem na kabel SATA bezpośrednio z zasilacza a przez przjściówkę puściłem seagate'a - zwisy sie skończyły.

 

TEn dysk miał zastąpic 250G Seagate'a (st3250620AS) jako dysk systemowy, ale boję sie wrzucac tam system właśnie z uwagi na to C8.

 

Reklamował ktoś TYLKO z uwagi na C8 ?

Uznali ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja chyba jednak oleje tego smarta, poki co. Zainstaluje system, zobaczymy co sie bedzie dzialo, jak C8 bedzie jakos tragicznie rosnac, albo mi przeszkadzac, to cos sie z nim zrobi. :wink: Ciekawe jak to jest, moj stary samsung 120gb, ktory ma juz przepracowane 2696121 minut(co ciekawe, tak wynika ze smarta, co minutke wartosc rosnie), czyli ponad 5 lat, C8 ma rowne 0 :lol2: Pare badow sie znajdzie, ale co tam B-)

Edytowane przez mrt57

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swiezo zainstalowany system W7 hp 64bit + podstawowe oprogramowanie.

1. System uruchamia sie dluzej.

2. Zdarzaja sie zacinki, nawet przy przelaczaniu okienek, otwieraniu Komputera.

3. Ogolnie duzo gorsze wrazenia, moze poza mniejsza glosnoscia.

4. W HD Tune wykresy za kazdym razem kosmiczne, odczyt spada nawet do 2 mb/s, ciagle gora-dol, tragedia po prostu.

 

2 partycje, 30gb na system, reszta pusta.

Error scan w porzadku, programu od Samsunga jeszcze nie uzywalem.

Smart nic nowego nie pokazuje, dane sie nie zmieniaja.

 

Panowie, o co w tym chodzi? Co z tym fantem zrobic? Cos z pewnoscia jest nie tak, ale jak to wykazac, po prostu rece opadaja...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam! Oto wyniki SMART przeprowadzone na wysłużonym dysku, który miał problemy z odpaleniem systemu:

 

Att # 1 : Read error rate : 46 45 234951594

Att # 3 : Spin up time : 99 98 0

Att # 4 : Number of spin-up times : 97 97 3269

Att # 5 : Reallocated sectors count : 100 100 19

Att # 7 : Seek error rate : 73 60 22125265

Att # 9 : Power-on time : 96 96 3892

Att # 10 : Spin-up retries : 100 100 0

Att # 12 : Start/stop count : 100 100 717

Att # 192 : Power-off retract count : 100 100 192

Att # 193 : Load/unload cycle count : 66 66 69430

Att # 194 : HDA Temperature : 40 63 40

Att # 195 : Hardware ECC recovered : 46 45 234951594

Att # 197 : Current pending sectors : 100 100 36

Att # 198 : Offline scan UNC sectors : 100 100 36

Att # 199 : Ultra ATA CRC Error Rate : 200 200 0

Att # 200 : Write error rate : 100 253 0

Att # 202 : Unknown : 100 253 0

 

 

Czy widzicie jakąś szansę, by jeszcze trochę pochodził? Mnie te wyniki niestety nic nie mówią...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...