Skocz do zawartości
ath

Core 2 Duo E8000 - E8190 / E8200 / E8300 / E8400 / E8500 / E8600

Rekomendowane odpowiedzi

http://moach.hearselands.com/gfx/e8200-1m.png

 

Wynik w normie?

 

12-4-4-4 sie wykrzaczało na 2.2 V, spróbuje na 2.3 V, ale nie wiem czy to zdrowe na codzień?

Pytasz się o normę dla Pamięci, czy procka?

 

jeżeli pamięci to micron d9gmh i maż dobrze chłodzoną budę to spokojnie możesz dać więcej (nawet 2,5V) inne pamięci zdaje się tego nie lubią. Poza tym czemu katujesz je na cL4?

 

Z procka można wyciągnąć 4g (chyba, że faktycznie nowe serie są do bani) jeżeli tylko pozna się lepiej bios płyty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość 71proste

Ello, Jakie jest prawdopodobieńństwo ze Q805 nie doleci do 3700Mhz? Czy jest sens przechodzić z E6600 na E8400 którego OC stoi pod znakiem zapytania :sad:

przyznam,ze o takim przypadku nie slyszalem ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam temp 101 C według speed fan na obu rdzeniach, czy czujnik jest popsuty? e8200 3,5GHZ Zalman 9700 NT 1.3Vcore

Dotknij radiatora to zobaczysz :D Ale raczej napewno czujnik jest walniety, bo proc przy takiej temp dlugo by nie pozyl :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moj najlepszy Q743 jest teraz w usa, drugi nieco szlabszy w szwecji. Sapera i pasjansa mam odinstalowanego ;)

 

Generalnie mialem juz z 10 sztuk 45nm, wiekszosc Q743 :P

Powiem tak... Mialem juz z 25 sztuk z 52 tygodnia 2007 i... kilka jeszcze nowszych i powiem tak

 

ZUPELNA PORAZKA....

 

Z wczesniejszych tygodni byly selekty 3,7/3,8/3,9GHz(ryby) @ 1,2v, a z tych 25 sztuk DOSLOWNIE JEDEN robi 3,7GHz @ 1,2v i JEDEN robil 3,7GHz @ 1,2125v...

 

Wiekszosz konczy sie w okolicach 3,5GHz @ 1,2v +/- 50Mhz PORAZKAaaa, niestety juz trudo dostac cokolwiek wyprodukowanego przed 52 tygodniem wiec... sprawdza sie teza ze najlepiej kreca sie proce z poczatku produkcji...

Edytowane przez Sector19

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisalem kilka postow wczesniej, sztuka z oznaczeniem Q0806 popisala sie zaledwie:

 

4,00GH z biosu 1,4500V (real 1,4462). Temp w stresie okolo 80*C powietrze przy wylocie z budy bardzo cieple, temp calkowicie realne.

 

 

A teraz mam ciekawsza sztuke, Q750 ktora co nastepuje, do pracy na 4GHz potrzebuje zaledwie 1,2750 (real jakies 1,2693).

 

Przy takim napieciu zaden z moich wczesniejszych Q8XX nie chcial nawet do biosu wejsc, a tu taka niespodzianka

 

Tempy niby tez kolo 80*C ( na jajkach) ale tu powietrze na wylocie budy jest zdecydowanie chlodniejsze. Na takich ustawieniach proc wczoraj smignol 3h Orthosa, 3DMarka, SuperPI, etc

 

 

Dołączona grafika

Edytowane przez lukasp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

http://moach.hearselands.com/gfx/e8200-orthos.png

 

BIOS 1.3625 V, na 1.3425 sie wykrzacza po jakimś czasie. VTT w BIOS-ie niby 1.2 V, ale EVEREST pokazuje 1.10 V (pokazuje o 0.1 V mniej niż sie ustawi). GTLREF 61.5%, mniej sie nie da.

 

Patrząc na wasze posty to chyba albo trafiła mi się tragiczna sztuka, albo ta płyta jest beznadziejna i trzeba aż tak duże napięcie ustawić.

 

Czemu ORTHOS tylko 8K robi? Kiedyś miałem dużo różnych, a na tym procu w kółko 8K.

Edytowane przez Harry Lloyd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żebyś miał vtt na 1.2v musisz ustawić w biosie 1.3v - ja miałem to samo na tej Mobo.GTL ustaw na 67% u mnie najlepiej działao na takich ustawieniach.Musisz pamietać,że ten Abit ma duży voffset i vdrop dlatego w Bisie trzeba ustawić większe napięcia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli cena bedzie normalna, a proc bedzie przekraczal powiedzmy te 4,3GHZ z zadowalajacymi tempami i napieciem na AC (mugen) to wstepnie rezerwuje

Hehe

To ja tez rezerwuje :P

Jak bedzie robil 4,3 na niskich napieciach to bedzie juz selekt i cena adekwatna ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

heh radiator chłodny, temp teraz pokazuje -48 C oO, przy chłodzeniu Zalmana 9700 NT na max chodzi wentyl, proc na 3.5, 1.3V wiec temp powinien byc bardzo niski, oprócz tego 2 wiatraki wieja na proca. Mogę sie nie bać o temp? czy dać na gwarę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

-48C :huh: i to na Zalmanie

 

Lanc

była juz o tym mowa, jakieś 1,35 vcor-ka dopuszczalne choć zależy jaki VID itp itd i skil też się liczy;D

Edytowane przez Racuch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem, że była mowa o max vcore jakie zaleca Intela. Nawet sam wklejałem skriny z datasheetu Intela, który to mówi, że max vCore to 1.45v (dla 65nm jest 1.55v), czyli można przyjąć, że max dopuszczalne to 1.45v 24/7.

 

Co nie zmienia faktu, że kolega wyżej mówił, że Intel zaleca 1.35v, co jest bzdurą. Widzieliście gdzieś E8x00 z VID 1.35 ? Albo jakiegoś procka z tej, który nie robi 3Ghz na 1.1-1.2v ?

Edytowane przez Lanc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może i tak ale są mi znane przynajmnniej 2 przypadki gdzie padły po paru dniach przy 1,4 i mniej

więc.................................

o degradacji tych hafnowych bramek nie wspomne (pare osób pisało o "wstecznym" OC) :wink:

Edytowane przez Racuch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, przyjmijmy te 1.45 IDLE i ~1.42 LOAD real - przy vdroop`ie - jako bezpieczne na 24/7

A jak ostatecznie wygląda kwesta temepratury?

Gdzieś czytałem, że na 45nm winno się oscylować w >60st.

Prawda to?

 

Jakie macie tempy?

Pytam bo nie wiem czy zmieniać chłodzenie...

U mnie jest po paru godzinnym graniu, czy grzebaniu w progsach.

Max ~65st.

Edytowane przez PoulN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem, że była mowa o max vcore jakie zaleca Intela. Nawet sam wklejałem skriny z datasheetu Intela, który to mówi, że max vCore to 1.45v (dla 65nm jest 1.55v), czyli można przyjąć, że max dopuszczalne to 1.45v 24/7.

Tyle ze wlasnie nie mozna tak przyjac (przynajmniej biorac pod uwage co pisze Intel).

 

"Table 3 specifies absolute maximum and minimum ratings only and lie outside the

functional limits of the processor. Within functional operation limits, functionality and

long-term reliability can be expected.

At conditions outside functional operation condition limits, but within absolute

maximum and minimum ratings, neither functionality nor long-term reliability can be

expected. If a device is returned to conditions within functional operation limits after

having been subjected to conditions outside these limits, but within the absolute

maximum and minimum ratings, the device may be functional, but with its lifetime

degraded depending on exposure to conditions exceeding the functional operation

condition limits."

 

Table 3 mowi:

Vcc max = 1,45

VID Range = 1,3625 max

 

Czyli caly obszar pomiedzy 1,3635 a 1,45 to jest wlasnie to o czym mowi pogrubiony fragment.

 

Czyli wg. specyfikacji intela- wszystko powyzej 1,3625 przez dluzszy czas = "neither functionality nor long-term reliability can be

expected"

 

Oczywiscie zycie zweryfikuje jak to na prawde jest, ale starczy XS poczytac- juz teraz niektorym ludziom proce nagle stabilnosc traca...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie tylko orthos wyciaga z proca 62*C podczas grania itp jest troche ponad 50*C

Ja kiedyś znalazłem na necie taki artykuł co mówił że przekroczenie zalecanej temperatury skraca życie proca nawet o 100 % dla 10 stopni C powyżej normy . Czyli jak proc przy pracy w temperaturze 60 stopni ma żyć 6 lat to przy 70 będzie żył 3 lata .

 

Teraz jednak trochę z innej beczki . Chce nawiązać do spadku oc i zdychających proców .

 

Jestem posiadaczem 4300 na ab9 . Jak każdy wiązałem wielkie nadzieje na duże oc planowałem 9x400=3600 a było to rok temu . Po pierwszych próbach udało mi się odpalić proca na owych 3600 niestabilne ale czego oczekiwać na boxie . Wtedy zapadła decyzja o zaaplikowaniu wceta . Po zwodowaniu kompa podjąłem kolejne próby osiągnięcia magicznych 100 % OC , niestety bez efektu . Nie pomogło nawet napięcie 1.725 ( max jakie płyta dawała ) . Po krótkich przemyśleniach postanowiłem zastosować technikę overburn ( praca procesora przy bardzo wysokim napięciu przy bardzo niskim taktowaniu ) i tak walnąłem 1.725 dla default czyli 1.8 ghz . Zostawiłem tak proca na 12 godzin . Po overburning-u nic się w zasadzie nie zmieniło 3600 nadal w pełni nie osiągalne , proc sie wywalał po 4-rech godzinach orthosa . W pełni stabilne okazało się dopiero 3240 przy napięciu 1.45 . W związku z powyższym postanowiłem to tak zostawić . Ostatnio jednak musiałem pokompresować parę filmów i okazało się że co program to gdzieś sie sypie , wcześniej tak nie było . Zacząłem dochodzić co i dlaczego . Gry śmigają 3dmark również ale tknęło mnie aby odpalić orthosa i co ? zonk wywala się po 2h . Z początku nie wierzyłem że to procesor więc postanowiłem wytestować memtestem pamięci , tak dla pewności . Po zapętlonym memciu na 3 h oczywistym stało się że wina leży po stronie proca , pamięci nie wzruszone . Podnosiłem napięcie do góry 1.475 , 1.50 , 1.525 , 1.55 myśle sobie no nie ! jade dalej 1.575 , 1.60 ! i dopiero przy 1.60 proc jest stabilny 12 h orthos . Nie wiem czego to wina , czy proca czy też zużycie kondesatorów daje o sobie znać . Jeżeli to procesor to wynika z tego że przy prcesie 0.65 też nie warto szaleć znapięciem :) . Jeszcze kiedy istniał tweak.pl a technologia 0.45 była co najwyżej w sferze marzeń konstruktorów pojawiały się informacje na forum że poniżej procesu 0.45 będą występowały elektro-przebicia w warstwach tranzystorów procesora ( do poczytania gdzieś w archiwum ) . Czyżby ten dzień nadszeł ? Jako ciekawostkę mogę podać że jeszcze rok temu pracowałem na już leciwym wtedy barton mobile 2500( 1.8ghz)@~2500 ghz vel ac a później 2700 na wc przy napięciu 2.20 ( max jakie dawał epox 8rda3i ) ponad dwa i pół roku , procesor pomimo tak extramalnego napięcia pozostał nie wzruszony . Żadnych spadków OC . Faktem Jest że proces technologiczny owego CPU to 0.13 .

 

Pozdrawiam .

Edytowane przez Suanis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozostaje pytanie czemu quady 45nm dostajace 1.8-2.1v dzialaja ciagle tak samo

Cud ? :D

 

Makumba sie modlić do Boga ! Bozie jedyny quada mi zachowaj !

Edytowane przez Suanis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...