Skocz do zawartości
ath

Core 2 Quad - Q9300 / Q9450 / Q9550 / QX9650 / QX9770

Rekomendowane odpowiedzi

Zieger69

 

dzięki za info bo czytałem na prawdę sporo i jedyne co wyczytałem że na P5E dlx mogę mieć problemy z OC. Hmm Ty masz Asusa P5Q na których OC podobno lepiej idzie :)

Nie zauważyłem, że masz P5E, a nie P5Q. Ta, którą posiadasz to jedna z lepszych płyt na 775, więc nie obawiałbym się o OC. Fakt, ktoś tam pisał nieraz, że na P45 lepiej kręci się quady, ale ja sam osobiście tego nie sprawdzałem/porównywałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zauważyłem, że masz P5E, a nie P5Q. Ta, którą posiadasz to jedna z lepszych płyt na 775, więc nie obawiałbym się o OC. Fakt, ktoś tam pisał nieraz, że na P45 lepiej kręci się quady, ale ja sam osobiście tego nie sprawdzałem/porównywałem.

Na P5E DLX nie wyrzezbi wiele ale te 470FSB powinien ogarnac ;)

To prawda, ze P45 kreci quady lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Ta, którą posiadasz to jedna z lepszych płyt na 775"

 

:) właśnie z tego powodu nie wahałem się gdy dostałem propozycje przejęcia rocznej używki za przysłowiową "flaszkę"

 

 

Kuba TM

 

No tak właśnie czytałem że kręci się na niej słabiej niż na P45` ale spotkałem się z pojedynczymi opiniami o jakichś problemach z kręceniem na nie Q95550 który rzekomo miał na niej przy OC zachowywać się gorzej niż niższe modele, z tym że były to zdania podzielone i miałem nadzieję uzyskać tutaj dodatkowych informacji od kogoś kto może przeszedł to na własnej skórze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, procesor w kompie, mam teraz takie pytanie - jakie macie temp na Q9550 w spoczynku?

Coś mi się zdaje, że źle nałożyłem pastę, czy coś, bo w idle mam ~ 40*C na wszystkich rdzeniach, a w stresie, po paru minutach Orthosa mam od 57 do nawet 60*C :(

Moje chłodzenie to Pentagram Karakorum, wentylator Scythe SS 1600 rpm i pasta MX-2.

40*C w idle to ja miałem na E6550 po OC.

Myślę, że źle nałożyłem pastę termo (przedtem nakładałem Zalmana Stg-1, a teraz pastę ze strzykawki (po raz pierwszy). Zrobiłem wszystko wg. poradników, nałożyłem pastę, której ilość odpowiadała 1,5 ziarenka nieugotowanego ryżu, potem palcem przez torebkę foliową rozsmarowałem równiutko (miałem kartę sim, ale ciężko było nią wyrównać, bo pasta zostawała na niej i schodziła z ihsa), oczywiście odtłuściłem wszystko przed nałożeniem pasty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na oko czapka równa. Nałożyłem 2 raz pastę i lipa :(

Nałożyłem teraz starego Zalmana STG-1 (zmieniłem na MX-2, bo zalman traci właściwości po ok 2 miesiacach) i wraz nie tak jakbym chciał ( 38-40 * w idle).

W stressie zaraz sprawdzę, ale wydaje mi się, że po prostu grzałkę trafiłem :( Bez OC w stressie 60*C to imo dużo (na c2d E6550 65nm miałem 50* w stressie bez OC na Karakorum...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no niestety trafiła ci sie chyba krzywa czapka ale moim zdaniem poprawiając docisk mogł bys zyskac pare stopni - u mnie na noctua przy podkreconym procku do 4,0 mam w Idle 35C w stresie ( LinX) dochodzi do 75C

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z czystej ciekawości - jak zachowuje się temperatura czujnika procesora przy bezpośrednim nawiewie na socket? Jakbyś zdemontował boxa i samym wentylatorem ( co teraz robi fany dla Intela? Delta? Sunon? ) potraktował okolice gniazda. Szczerze u siebie nie widziałem po 8-10h BOINCa ( 1xGPU & CPU ) wyższej temperatury niż 56ºC. Co innego na rdzeniach bo tam dochodzi do 69ºC.

Oczywiście mówię o 1.3vcore.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@STICHUS

 

a podaj wartosci tempearatur odowiednio dla boxa ?? bo moze faktycznie docisk tego karakowrum to tragedia - moze pomogło by coś CPU stabilizer od Scythe

Edytowane przez yacub10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm nie montowałem boxa, ale myślę, że docisk Karakorum jest dobry - bardzo mocno trzeba go wciskać w zaczepy, żeby w końcu wszedł (kto montował Karaka to wie).

A Scythe CPU Stabilizer ta się w ogóle zamontować do Karaka ?

Wentyle do boxów intela robi Delta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z resztą na oko nigdy nie zobaczysz, czy jest krzywy czy nie, a u Intela na bank jest wklęsły. Napisz jaki masz VID (coretemp pokazuje, jak nie wiesz). Ja mam VID'a 1.25 i przy 3.6ghz nie mam tyle stopni, ile Ty w default.

Oj zobaczysz, zobaczysz ;) jak trzeba to nawet zdjęcia mam ;]

 

stichus najprościej zdejmij chłodzenie i będziesz widział jak sie pasta "rozkłada" może trzeba zrobić lekki szlif chłodzenia? ja moje z podpisu szlifowałem 2x bo tez na początku temp większe niż na boxowym były...

 

ps. moze być i tak że jednak masz nie do końca przykręcone chłodzenie... czasami wydaje sie że już sie więcej nie da, bo sie "urwie" kilka mm potrafi zrobić różnice ;)

 

ps2. płyta wyciągnięta z budy na czas montażu??

Edytowane przez m1xer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na czas montażu płyta nie była wyciągana z budy, udało się włożyć procka bez tego. Widzę, że masz chyba tą nową wersję Karakorum, ja mam tą starszą i u mnie ramki do przyczepiania chłodzenia nie przykręca się, tylko na takie kołeczki mocuje do mobo, a dopiero do niej chłodzenie więc nie da się już bardziej docisnąć chłodzenia...

Szlif chłodzenia zrobię, jak będę miał tylko czas.

 

edit: Pomimo tych dość wysokich temperatur bawię się trochę w OC - jakie temperatury w stressie będą niebezpieczne?

I jak ustawiać GTLe? Czytałem, że trzeba ustawić na ileś % VTT - na ile?

Napięcia aktualnie to vcore- 1,24V i vtt-1,21v

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście jestem mile zaskoczony temperaturą mojego Q9400 , poprzednio mój E8400 na 4ghz przy boincu miał nawet ok 65 stopni+ , teraz przy 4 rdzeniach i boincu mimo większego napięcia ( 1,28V bios ) na procku jest nawet nie 50 stopni - choć buda jest otwarta cały czas - bo ciągle coś jeszcze kombinuje ;)

Dołączona grafika

 

co sie grzeje to pamięci - dokupiłem ostatnio do goodramów, cruciale ballistix i po paru godzinach są nie do dotknięcia :sad:

POZDRO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam.

mam zamiar fundnąć sobie Q9550. Wgrałem do swojego Asusa P5N32E-SLI najnowszy BIOS i mam pewność że obsłuży Quada 45nm

Teraz pytanie: czyta płyta nie gryzie się z Quadem (z wątku tej płyty nie mam dużo wpisów, zwłaszcza Quadowców). Ryzykować że uda się osiągnąć na tej płycie jakieś 3,5Ghz (mi styka tyle bo chce użyć posiadanego Thermalrighta 120 Extreme i puścić lekki nawiew - cisze przede wszystkim) ?

 

Czy mogę założyć, że jeśli obecnie udało mi się pogonić 6850 na 3,6Ghz @1,51V (w porywach nawet 3,87 ale tylko do testów i większymi przeciągami) to płyta nie będzie robić problemów przy FSB max 440Mhz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy mogę założyć, że jeśli obecnie udało mi się pogonić 6850 na 3,6Ghz @1,51V (w porywach nawet 3,87 ale tylko do testów i większymi przeciągami) to płyta nie będzie robić problemów przy FSB max 440Mhz?

Nie, nie możesz zrobić takiego założenia bo kręcenie C2D a Quada to 2 różne rzeczy - przykład, na moim mobo E6750 mógł pracować na FSB 520 a Quad ma kłopoty z przebiciem się stabilnie przez 430.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zły przykład bo Quady 45nm mają niski fsb wall w okolicach średnio 450-470. Oczywiście każda sztuka troche różni się od siebie pod tym względem.

Wile zależy od podania napięć PLL, GTL i VTT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy w tam razie, Waszym zdaniem jest sens zmieniać na tylko samego proca na Q9550? W sumie będę go kupował w ciemn w "sklepie za rogiem - czyli pod GUS" i nie wiem czy dostanę (polecaną chyba, nie miałem czasu na lekturę całego wątku) serię E0. Znając moje szczęście, pewnie kupie jakiegoś scrapa i niewiele osiągną w OC na tej płycie. Czy w takim razie nie lepiej skoczyć jutro do Castoramy (mam taki chytry plany żeby nić w domu nie robić pod pretekstem modernizacji kompa - wolni przekonacie się o tym po ślubie...) i kupić wodny papier ścierny i "do lapping" swojego 6850? :) ??

Śmigał już stabilnie na 3,6 24/7 a 3,87 przez 2 miesiące dopóki płyta nie padła. Diabeł wie co konkretnie padło, Asus był oszczędny w słowach. Ale jeśli nie kupie q9550 to poleruje 2x HR-05 i montuje na Sb/Nb i Thermalrighta 120 Extreme na CPU + lapping CPU..

 

Szybka decyzja. 20 zł na papier czy 900 na Q9550 ??

Edytowane przez petrumi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nforce'y serii 6xx nie mają oficjalnie supportu dla 45nm C2Q. Sam miałem nadzieję na współpracę P5N-E z Q9550 ( 4 przypadki potwierdzone jeśli chodzi o działanie na def/min OC ) ale moja płyta wypięła wrotki i za ChRL nie chciała łyknąć quada.

Na Twoim miejscu petrumi ograniczyłbym się do minimalnej polerki obecnego cepa ( tak żeby wyszło czy jest równy IHS ) i zostawił sprawę tak jak jest. Osobiście uważam wywalenie 900PLN na proca pod LGA775 za totalny bezsens. Bawienie się w i5 albo Phenoma albo na razie nic.

Co w końcu jest z i3? Jeśli miałoby to natywne dual core + HT z dużą ilością pamięci podręcznej na s1156 byłby to IMHO strzał w dziesiątkę dla szybkiego przejścia ze starego socketu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://asus.com/product.aspx?P_ID=vBZLIBtP...&templete=2

P5N32-E SLI

intel centrino2

The gamer's dream platform-P5N32-E SLI

 

- Intel® Quad-core CPU Ready

- Intel® Core™2 Extreme/Core™2 Duo Ready

- NVIDIA nForce® 680i SLI™

- NVIDIA Quad-SLI™ Ready

- Dual-channel DDR2 800/667/533

- 1333**/1066/800/533MHz

(** available when CPUs are ready for 1333MHz FSB)

- SupremeFX/DTS connect

- Stack Cool2 and Heat-pipe Thermal Solution

- 8 Phase Power Design

 

ale spoko , praktyka jest ważniejsza niż jakiś bełkot markietingowy, dzięki - wyleczyłeś mnie. Kupie dla sportu jakiegoś małego netbooka, może Samsung NC10. Przynajmniej ogranoleptycznie poczuję premię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tyle:

- dla Q9400 jest to jedyna rewizja z jaką wychodziły i nie ma innych

- dla Q9450 taka rewizja nie istnieje, ten procek wychodził tylko w rewizji C1

 

Quad ładniej by się prezentował z kompem w 1 sygu :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...