Skocz do zawartości
Fredek

Msi P35 Neo2-fr/fir

Rekomendowane odpowiedzi

No wlasnie zrobilem serie testow, i zwiekszanie v na nb nic nie daje bo orthos krzaczy jak szalony. Czyli powrot do tego co udalo mi sie ustawic 80 stron temu w tym temacie i co napisalem dzisiaj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra przyjaciele ustawiłem stockowe napięcia na tym SB i NB na cepie 1,3 na pamiątkach 2,1 i startuje ładnie bez podwójnego startu nawet.

Interesuje mnie jeszcze - EIST. Są jakieś wady używania tego? Bo ja np. teraz mam włączony i wszystko mi śmiga, nie koliduje z o/c, a jeżeli mam oszczędzać na poborze mocy to czemu nie. Zastanawiam się tylko jak działa te obniżenie szybkości proca. Bo np. w windowsie poczuję że procesor zwolnił? Albo np. jak będę gry odpalał to będzie jakiś czas potrzebny na rozkręcenie się procka :P ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

EIST czasami ogranicza OC. Jak ocowales proca i wszystko smiga z EIST to nie ma zadnych przeciwskazan aby z tego korzystac. Zmiana mnoznika i napiecia na procu trwa ulamek sekudny, praktycznie milisekundy wiec tego nie odczujesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w niektórych grach (np F.E.A.R. Combat) procek cały nie jest używany cały czas ze stała wysoka mocą i przełączanie co chwile z mnoznika 6 na 9 (w moim wypadku) było widoczne - drobne zacięcia, które jednak przeszkadzały w rozgrywce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To raczej nie wina procka bo w moim wypadku, obnizenie mnoznika i napiecia dotyczy tylko idle, a z kazdym uruchomieniem aplikacji, ktora korzysta z proca dopiero wtedy powoduje jego podniesienie. FEAR, nie zawsze uzywa 100%, ale nawet jak uzywa 20% to eist mi go nie obniza. Ja zaciec w tej grze nie spotkalem zadnych, tak samo jak w innych grach czy programach. Mi mnoznik nie skacze, a widze to, bo mam ati tray tools i tam procz wyswietlania fps (podobnie do frapsa) jest opcja wyswietlania uzycia procesora, jego aktualne mhz, biezace uzycie ramu. Popatrz jak jest u Ciebie jesli z tego nie korzystales. Byc moze okaze sie, ze w grze, proc trzyma ciagle 3.0Ghz, a zaciecia pojawiaja sie mimo wszystko. Albo zobaczysz, ze taktowanie sie obnizy a zaciecie bedzie zupelnie w innym miejscu i czasie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zmienił BIOS na nowszy by był strap 400. Wówczas powinno pójść wyższe FSB przy niższym napięciu NB. Albo tak jak wyżej. Przywal na dzień dobry 1.5V na NB i leć w górę. Zobacz czy przejdzie przy takich nastawach. Jak tak to nie proc tylko mobo potrzebuje dowoltowania lub zmiany strapa.

 

SB bym akurat nie ruszał. Oczywiście samo napięcie cepa też musi być odpowiednie. Max dopuszczalny przez intela to 1.5V z tego co pamiętam. 1.45V na co dzień na pewno nie będzie dla niego problemem jeżeli masz odpowiednie chłodzenie (by temp procka nie były za wysokie).

Dzięki za radę. Strap 400, podbiłem napięcia Cpu do 1,4, VTT do 1,3 i NB na 1,4. Pamięci dałem na 2,1. Poszedł 3100 bez problemu, ale w Crysisie się wysypał po kilku minutach. Zmniejszyłem o niecałe 50Mhz na 3052 i idzie jak ta lala. W crysisie półtorej godzinki i wszystko spoko. To 100Mhz więcej niż udało mi się wycisnąć wcześniej. Pewnie dalej jadąc z napięciami jeszcze trochę by dało radę podkręcić, ale pamięci 900 przekroczą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trza by pewnie dopieścić nastawy. Ale jak ci starcza to co masz to ok. Jaki BIOS masz obecnie? Zmieniałeś do strapa 400 na 1.9 lub nowszy? Bo generalnie przy strapie 400 powinien pójść przy niższym napięciu NB. A testować stabilność to dobrze byłoby linx chociaż te 20/30 min mu puścić.

 

Memki osobno możesz popróbować goldmemory. Ale to już z godz. ci zleci na taki jeden cykl.

 

 

A tak poza tym to muszę powiedzieć że ogromnie żałuję że nie mam takiej zabaweczki jak e6320 65nm lub e6550. Chętnie bym powalczył z takim draniem, gdyż kręcenie e2200 czy e5200 to strasznie nudna sprawa (za łatwe :P ).

Edytowane przez foh_23

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To raczej nie wina procka bo w moim wypadku, obnizenie mnoznika i napiecia dotyczy tylko idle, a z kazdym uruchomieniem aplikacji, ktora korzysta z proca dopiero wtedy powoduje jego podniesienie. FEAR, nie zawsze uzywa 100%, ale nawet jak uzywa 20% to eist mi go nie obniza. Ja zaciec w tej grze nie spotkalem zadnych, tak samo jak w innych grach czy programach. Mi mnoznik nie skacze, a widze to, bo mam ati tray tools i tam procz wyswietlania fps (podobnie do frapsa) jest opcja wyswietlania uzycia procesora, jego aktualne mhz, biezace uzycie ramu. Popatrz jak jest u Ciebie jesli z tego nie korzystales. Byc moze okaze sie, ze w grze, proc trzyma ciagle 3.0Ghz, a zaciecia pojawiaja sie mimo wszystko. Albo zobaczysz, ze taktowanie sie obnizy a zaciecie bedzie zupelnie w innym miejscu i czasie.

Ja widziałem coś innego, w speed fanie na wykresie widziałem skoki napięcia na rdzeniu, a po ustawieniu na stałe 3 GHz wykres bez skoków i gra również.

 

Edit: Chodziło mi o to że zaobserwowałem zmianę taktowania podczas gry poprzez zmianę napięcia na rdzeniu (wiadomo razem z taktowaniem)

Edytowane przez Verter

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No skoki napiecia oczywiscie, ze beda, bo na tym polega EIST aby je obnizac i podwyzszac wspolnie z taktowaniem. Co do gry, no coz, ja takich skokow nie odczulem, a mam EIST wlaczony od samego poczatku. Oczywiscie tych skokow nie wykluczam - ja sie z nimi poprostu nie spotkalem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trza by pewnie dopieścić nastawy. Ale jak ci starcza to co masz to ok. Jaki BIOS masz obecnie? Zmieniałeś do strapa 400 na 1.9 lub nowszy? Bo generalnie przy strapie 400 powinien pójść przy niższym napięciu NB. A testować stabilność to dobrze byłoby linx chociaż te 20/30 min mu puścić.

 

Memki osobno możesz popróbować goldmemory. Ale to już z godz. ci zleci na taki jeden cykl.

 

 

A tak poza tym to muszę powiedzieć że ogromnie żałuję że nie mam takiej zabaweczki jak e6320 65nm lub e6550. Chętnie bym powalczył z takim draniem, gdyż kręcenie e2200 czy e5200 to strasznie nudna sprawa (za łatwe :P ).

e tam nic fajnego.... 3,2ghz def V, 3,3Ghz 1.4V 3,4Ghz 1.45V, 3,5Ghz 1.55V..... to dopiero zgred ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi odnośnie EIST.

Powiem tak. Jeżeli o temperatury chodzi, to nie mam z nimi problemów, bo AC Freezer 7 PRO mało kiedy wykręca się na więcej niż 30% (temp procka poniżej 60*C). Jedynym więc profitem, jaki może dać mi funkcja EIST to oszczędność energii. Ale tak naprawdę czy ten E2160 ciągnie aż tak dużo? Czy jest sens włączania EIST jeżeli chodzi o oszczędzanie (w praktycznym tego słowa znaczeniu)? I jeszcze zastanawia mnie, czy jeżeli pracując np. w Windowsie na jakimś programie cięższym do obróbki grafiki, czy virtual DJ, czy procesor pracujący na obniżonych parametrach nie będzie dawał mi się we znaki? Tzn podczas takich prac parametry także będą niższe? No i jeszcze sprawa zdrowotna procesora, czyli zdrowiej jest żeby było ciągle te same napięcie i parametry, czy włączyć EIST i dawać ciągłe zmiany wartości, mnożnika, napięć - te drugie wydaje mi się męczące procesor z pewnego punktu widzenia :P ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

EIST nie jest meczacy, to jakis mit. Ta technologia w opisie nie posiada zadnej gwiazdki ani drobnego druczku z ktorego wynika, ze eist szkodzi jesli uzywa sie komputera dluzej niz 5 godzin albo nie wlacza komputera w ogole. Jesli wlaczysz EIST, wlaczysz program graficzny, to przy uruchamianiu tego programu procesor sam sie podkreci, jak skonczy go ladowac to sie obnizy. Jesli nastepnie otworzysz dokument i zaczniesz cos renderowac lub nakladac filtr to procek momentalnie zwiekszy taktowanie a po zakonczonym procesie je obnizy. Jest to niezauwazalne. Dziala sobie samo w tle.

Edytowane przez CLAU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmh, rozumiem. Ale to tylko chodzi o grafikę... Tak więc jak będę coś kopiował, przenosił, otwierał, instalował to wydajność całego peceta będzie obniżona, a co za tym idzie wszystko będzie śmigało wolniej jak się domyślam :) ?

 

Pobrałem ATI Tray Tools ale nie mogę znaleźć podglądu napięcia i taktów procka, gdzie to wychaczyłeś? BTW zna ktoś może program o takich samych możliwościach, bo za 3 dni przesiadam się z HD4850 na GTS250 i używanie ATI Tray Tools nie będzie dla mnie miało już sensu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmh, rozumiem. Ale to tylko chodzi o grafikę... Tak więc jak będę coś kopiował, przenosił, otwierał, instalował to wydajność całego peceta będzie obniżona, a co za tym idzie wszystko będzie śmigało wolniej jak się domyślam :) ?

 

Pobrałem ATI Tray Tools ale nie mogę znaleźć podglądu napięcia i taktów procka, gdzie to wychaczyłeś? BTW zna ktoś może program o takich samych możliwościach, bo za 3 dni przesiadam się z HD4850 na GTS250 i używanie ATI Tray Tools nie będzie dla mnie miało już sensu :)

 

No nie chodzi tylko o grafike ale o wszystko. otwieranie notatnika, painta, pasjansa, winampa, start uslug, procesy w tle. Wszystko co korzysta z mocy procesora - czyli wszystko.

 

 

PPM na ikonce ATT w trayu i dalej: tools&options -> onscreen display -> zakladka flash osd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

e tam nic fajnego.... 3,2ghz def V, 3,3Ghz 1.4V 3,4Ghz 1.45V, 3,5Ghz 1.55V..... to dopiero zgred ;)

No do 3.5GHz 65 nm widać potrzebuje już niezłego papu :P

 

Co do EIST fajna kiedyś dyskusja była na egiełdzie. Generalnie są tacy co zauważyli problemy w grach czy np. filmach gdzie skaczący mnożnik ponoć dawał o sobie znać. Niektórzy twierdzą że zauważyli że z EIST mimo wszystko system jest bardziej wałowaty. Ja jeszcze za e2200 gdy działałem z EIST na neo2 żadnych problemów nie zauważyłem. Ani tego by system był mniej responsywny czy też jakieś dodatkowe atrakcje w grach czy filmach. Także zdania są podzielone na ten temat. Przy czym to że np. u mnie nie było problemu nie oznacza że rzeczywiście ktoś inny nie miał.

 

Co do oszczędności to z dyskusji wychodziło że nie warte świeczki. Zresztą jeżeli często obciążasz proca to i tak co chwilka będzie podbijał takty i napięcie. Więc wbrew pozorom czas pracy w trybie oszczędzania nie będzie aż tak długi. Jakbyś policzył ile mniej prądu bierze z tytułu EIST + czas pracy w tym trybie w ciągu roku to wyszłoby że więcej byś zaoszczędził sikając po ciemku :P

 

Przynajmniej tak wychodziło z dyskusji w której sam się zresztą wykłócałem w obronie EIST (czytać zlinkowany post Focusa ;) ):

http://www.egielda.com.pl/forum/index.php?...st&p=193702

 

A obecnie sam jadę bez. Ale nie oznacza to że jeżeli komuś to dobrze działa by miał na siłę wyłączać bo po co ;)

Edytowane przez foh_23

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trza by pewnie dopieścić nastawy. Ale jak ci starcza to co masz to ok. Jaki BIOS masz obecnie? Zmieniałeś do strapa 400 na 1.9 lub nowszy? Bo generalnie przy strapie 400 powinien pójść przy niższym napięciu NB. A testować stabilność to dobrze byłoby linx chociaż te 20/30 min mu puścić.

 

Memki osobno możesz popróbować goldmemory. Ale to już z godz. ci zleci na taki jeden cykl.

 

 

A tak poza tym to muszę powiedzieć że ogromnie żałuję że nie mam takiej zabaweczki jak e6320 65nm lub e6550. Chętnie bym powalczył z takim draniem, gdyż kręcenie e2200 czy e5200 to strasznie nudna sprawa (za łatwe :P ).

Wgrałem BIOS 1.C (http://forum.purepc.pl/redirect.php?url=http%3A%2F%2Fdownload1.msi.com%2Ffiles%2Fdownloads%2Fbos_exe%2F7345v1C.zip). Chętnie bym się jeszcze bawił, ale z 5-miesięcznym dzieckiem, to każda wolna chwila jest złotem :P Szkoda czasu na testy, żeby wyciągnąc jeszcze te 50-100MHz.

 

Generalnie byłem przekonany, że 3GHz nie przekroczę, a jednak poszło i myślę, że jest potencjał na jeszcze trochę. Ale to już kiedy indziej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moze z innej beczki nie o biosie i o OC może ktoś ma na tej płycie WinFast TV2000 XP EXPERT Leadtek bo mam mały problem raczej to mi nie przeszkadza ale bym chciał to rozwiązać jak coś bo lubię jak wszystko jest na 100 % :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hey

 

Po dłuższym podkręcaniu proca udało mi się uzyskać niezły wynik. Otóż mojego C2D (2,4 Ghz) wykręciłem na 3550 Mhz ( Pamięci 1:1 ), ale szybko zrezygnowałem z tego. Powodem była niestabilność, dlatego zszedłem kawałek niżej i ustawiłem zegar na 3,4 Ghz. Komputer testowałem na Winowsie Vista 64x Ultimate gdzie np. SuperPI się wyłączał, Orthos pokazywał co chwile błędy, a gry mi się wieszały i wyłączały :blink: Następnego dnia zainstalowałem Win XP 32x Sp2 na który wszystko dobrze chodzi Super PI się nie wiesza jak dotąd gry też. Komputer testowałem przez ponad 30 min na Super PI , Orthos i Everest Stability test jednoczesnie. Max temp. to 66oC.

 

Chciałbym wiedzieć czy ktoś na tej płycie przy podkręcaniu miał taki sam problem lub podobny i czy może to tylko wina Visty ?!

 

Dorzucam dwie foty z Everesta. Może coś żle ustawiłem ( w razie potrzeby dam foty z Biosa )

 

z góry thx

post-164565-1264180464_thumb.jpg

post-164565-1264180484_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podaj wszystkie ustawienia z zakładki Cell menu i zobaczymy..... a system ma się ni jak do podkręcania.. chodz np win7 jest bardziej czuły na niestabilnosc..no np: na XP usatwilem sobie 3,3ghz to sie pulpit zaladował, na seven odrazu bsod po boocie ;)

Edytowane przez sly44

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zapomniałem dodać , ze dzisiaj też testowałem kompa przez ponad godzine, ale wiem, ze to za mało. Mimo tego test był pozytywny. Teraz wszystko chodzi szybko i stabilnie, ale problem polega na tym, ze Vista szaleje <_<

post-164565-1264182408_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mnożnik ustaw najwyższy

FSB jak chcesz 3,4Ghz to podbijaj tak aby sie ukazało na szaro te 3400

mnożnik 1:1

ustawienia timingów: 5-5-5-15-50-12-12-12-12

PCIEx4 x4

memory voltage 2.2V

VTT 1.35 V

VCPU 1.45V (potem zjeżdzaj w dół jak uzyskasz stabilność)

NB 1.45V

Edytowane przez sly44

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mnożnik ustaw najwyższy

FSB jak chcesz 3,4Ghz to podbijaj tak aby sie ukazało na szaro te 3400

mnożnik 1:1

ustawienia timingów: 5-5-5-15-50-12-12-12-12

PCIEx4 x4

memory voltage 2.2V

VTT 1.35 V

VCPU 1.45V (potem zjeżdzaj w dół jak uzyskasz stabilność)

NB 1.45V

 

Komp chodzi mi teraz stabilnie,

 

-Ram ustawilem na 5-5-5-15-52-12-12-12-12, a jaka jest róznica między ustawieniami timingów na 5-5-5-15-50-12-12-12-12 ?

 

-Standard napiecia dla moich ramów przy 1066 to 2.1, nie za duzo bedzie jak przy 943 Mhz dam 2.2 v ? jak odpalałem ram na 1066 to miałem takie napiecie.

 

-Jeżeli mam system 32x to może mieć to wpływ na wydajność ? wiadomo, że pełnych 4 Gb nie wykrywa ? ( może dlatego Vista bykami strzelała ? )

 

Co do reszty to ciężko powiedzieć bo komp nie wstaje, za małe napięci na proca. Ale sprawdze dwa razy zanim zrezygnuje, może są tego inne powody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a no pewnie,że tak.. czemu nie zainstalowales visty64 ?? ..... przez to może się sporo kaszanić właśnie

 

Timingi zostaw tak jak ustawiles... a co do napięcia spokojnie możesz dać 2.2V nic sie nie stanie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zainstalowałem, Xp 32 bit bo nawet bez OC miałem błędy na Viście. Instalowałem ją przed OC by wykluczyć błędy przy nagrywaniu, a na XP testy wypadały dobrze na standardzie i przy OC. Możliwe, że to przez system, bo pamięci też testowałem i nie ma z nimi problemów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Ubser ostro szalejesz z napięciami. IMO możesz uwalić cepa. e4xxx to nie e5xxx. Kręcą się niżej. Pogódź się z tym. Normalnie średnio kończą się koło 3.2/3.3GHz przy jeszcze rozsądnym napięciu. Potem to już zaczyna być rzeźnia. Masz dobre chłodzenie ale 1.55V na cepa i ponad 1.5 na VTT?

 

Ja bym tak nie ryzykował.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

max temperatura to 66oC chodzi stabilnie, a widziałem na necie, że " identyczne modele " kręcili do 3,6 Ghz, napięcie do 1,57v czasami nawet 1,6v. Wiem, że to ryzykowne, ale niżej nie chodzi stabilnie, a poza tym będe miał jakiś pretekst by kupić Q9XXX :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...