Skocz do zawartości
ath

Amd Phenom X4 9150 / 9350 / 9500 / 9550 / 9600 / 9650 / 9700 / 9750 / 9800 /9900 / 9950

Rekomendowane odpowiedzi

I wierzysz że samo zwiększenie L3 przy identycznej architekturze da kopa na tyle by dogonić (nie mówiąc już o przegonieniu) architektury C2D? Swoją drogą dzięki za przypomnienie, miło czytać że wraz z mniejszym wymiarem technologicznym AMD chce coś tam ulepszyć w samych prockach, zawsze to coś. Jako fan AMD liczę na nich, ale już bez emocji podchodzę do kolejnych rewelacji o "nowych, rewolucyjnych, super zwiększających wydajność ulepszeniach" - za dużo było tych szumnych zapowiedzi. Pożyjemy - zabaczymy, może akurat przrez te pól roku zrobią jakieś dobre tanie MOBO na miare KN9 Abitowskiego.

 

Ale swoją drogą to AMD minimalnie do intela brakuje, więc kto wie....

A Ja powiem ze wierze... bo procesory wcale nie są tak wolne tylko trzeba pamiętać ze one maja tylko 2Mb Cache... wiec moznaby go porownywac z e4xxx ktory ma tyle samo cache... wiec z 6MB cache to procesor moze dostac sporego kopa (moze chociaz nie musi)...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sector, pamiętaj że każdy rdzeń ma jeszcze swoje 512kB L2, czyli w sumie te procki maja 4MB cache L2+L3 ;) Będą miały 8MB (choć mogli by jeszcze na rdzeniach zwiększyć i dac po 1MB L2, ale pewnie tego nie zrobią przynajmniej na razie).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no wlasnie nie do konca. Jesli zwieksza tylko L3 do 6MB to moze to nie dac zbyt wiele, gdyby zwiekszyli takze L2 powiedzmy do 2MB to wtedy wydaje mi sie, ze roznicy bylaby znaczna... Ale to tylko domysle i takie gdybanie. Jak to bedzie nikt jeszcze nie wie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no wlasnie nie do konca. Jesli zwieksza tylko L3 do 6MB to moze to nie dac zbyt wiele, gdyby zwiekszyli takze L2 powiedzmy do 2MB to wtedy wydaje mi sie, ze roznicy bylaby znaczna... Ale to tylko domysle i takie gdybanie. Jak to bedzie nikt jeszcze nie wie ;)

Właśnie gdybanie ;) bo gdyby to było takie proste to daliby od razu więcej cache by dokopać Intelowi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...bo gdyby to było takie proste...

...to byśmy mieli na rynku procki z 20mb cache... dodanie więcej cache to nie sam cache ale także kontrola nad nim. To nie jest takie proste po prostu dodać cache.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie gdybanie ;) bo gdyby to było takie proste to daliby od razu więcej cache by dokopać Intelowi.

AMD ma wbudowany kontroler pamięci co daje między innymi to, że przyrost cache już nie daje wiele wydajności co było bardzo dobrze widać w x2 5200 gdzie wzrost wydajności względem x2 5000 jest śladowy.

AMD potwierdziło że w drugiej połowie 2008 przechodzi na technologie 45nm :) może wtedy phenom nabierze skrzydeł i OC?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość eciepecie

AMD ma wbudowany kontroler pamięci co daje między innymi to, że przyrost cache już nie daje wiele wydajności co było bardzo dobrze widać w x2 5200 gdzie wzrost wydajności względem x2 5000 jest śladowy.

AMD potwierdziło że w drugiej połowie 2008 przechodzi na technologie 45nm :) może wtedy phenom nabierze skrzydeł i OC?

wątpię, aczkolwiek całkiem możliwe :blink: :lol: kiepsko widzę AMD... <_<

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2,9GHz (14,5x200) 1,4V na Phenomie prime 1h stable

2,8GHz (14x200) 1,325V prime 1h stable

Już widzę, że do 3GHz trzeba go mocno dokarmić, chłodzenie Andy Samuraj&Zaward 1400obr. mobacz DFI DK 790FX

Edytowane przez svende

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2,9GHz (14,5x200) 1,4V na Phenomie prime 1h stable

2,8GHz (14x200) 1,325V prime 1h stable

Już widzę, że do 3GHz trzeba go mocno dokarmić, chłodzenie Andy Samuraj&Zaward 1400obr. mobacz DFI DK 790FX

O/C na poziomie brisbane, więc nie jest źle. Widać duzo zalezy od mobo...zmieniałes mnożnik NB?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm, i to nie jest jakiś selekt? Zapodasz jakieś porównanie do C2D? Bo nigdzie nie widziałem Phenoma ~3 GHz. Choćby do tego Intel E2140@3GHz z Twojej sygnaturki.

Edytowane przez Nicolass

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehe... słabego brisbane... a to jest zajebista sztuka phenoma :P

Może i bardzo dobra sztuka, albo magiczna moc płyt ze znaczkiem DFI ;) O/C Pheonomów bardzo blokował brak ustawienia mnożnika chipsetu, a DFI taką opcje posiada...(jakiś low-endowy asus wraz z nowym biosem również, ale płyta nie jest zbyt o/c friendly). Jakby nie było, trzeba czekać na rev. B3 [; A porównania do E2160 @ 3GHz jestem bardzo ciekawy, bo pamiętam, że czytałem jakąś tam wypowiedź pracownika AMD który twierdził, że Phenomy dostają porządnego kopa przy taktowaniu ~3GHz. Więc jeżeli owner proca ma czas i chęć...to byloby bardzo miło z jego strony gdyby taki test przeprowadził ^^

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może i bardzo dobra sztuka, albo magiczna moc płyt ze znaczkiem DFI ;) O/C Pheonomów bardzo blokował brak ustawienia mnożnika chipsetu, a DFI taką opcje posiada...(jakiś low-endowy asus wraz z nowym biosem również, ale płyta nie jest zbyt o/c friendly). Jakby nie było, trzeba czekać na rev. B3 [; A porównania do E2160 @ 3GHz jestem bardzo ciekawy, bo pamiętam, że czytałem jakąś tam wypowiedź pracownika AMD który twierdził, że Phenomy dostają porządnego kopa przy taktowaniu ~3GHz. Więc jeżeli owner proca ma czas i chęć...to byloby bardzo miło z jego strony gdyby taki test przeprowadził ^^

Bruno tak pisał? :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"My Phenom 9600 Black Edition limit: 2.5 GHz with a 1.35v Vcore that was stable ALMOST 100%".. to znalazłem w jakiejś recenzji w internecie...<klyk> Więc naszego kolegi procesor to biały kruk.

Edytowane przez krzysiek9920

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parę słów, screeny wrzucę wieczorem.

Mój proc to Black z odblokownym mnożnikiem, co jest dużym ułatwieniem w kręceniu i daje 3 możliwosci, kręcenie mnożnikiem, HTT lub sposobem mieszanym. Drugą sprawa jest pobór papu, do Blacka trzeba niezłej sekcji zasilania. Phenom 9900 ma TDP 140W, co w poborze mieerzonym miernikiem przekłada sie na 25W wiecej (od Q6600) z gniazdka, a Black bierze dodatkowe 25W w stosunku do 9900. Na egiełdzie był news, że black to troche inny proc niż zwykłe Phenomy, o czym świadczy m.in. dłuższy o 6 tygodni czas produkcji.

Mnozniekiem na NB sie jeszcze nei bawiłaem, bo wybrałem póki co łatwiejszy OC z mnożnikiem proca.

Proc to żaden selekt, pierwszy z brzegu kupiłem w Agito za 735zł

Test porównawczy z E2140@3GHz będzie, ale trzeba poczeka parę dni, aż ogarnę Phenoma (gangedy, HT, NB, timingi), planuję DivX, WinRAR, SPi, gier nie będzie, pewnie chcielibyście jakiegoś Cinebencza? nie?

Z tego co czytałem to 2,8GHz na Blacku się zrobi na prawie każdym i to na ludzkim napieciu.

Wynik 3GHz jest już baardzo dobry (jeżeli stable), ale 2,5GHz to raczej łamaga proc/ocer

B3 ma by w maju, będzie jak znam życie 30 czerwca, a w PL, żeby to dostac poczekamy do sierpnia, ten kop przy 3GHz to raczej kop marketingowy.

 

moje 2,8GHz jest w pełni stabilne 9h prime, na 3GHz też jakiegoś screena CPU-Z da rade zrobic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procesory AMD w wersji BE nigdy nie stanieją, więc jedyna nadzieja w B3, że się kupi tego najsłabszego na 2,2 GHz i wiola, kręcic - jeżeli każdy będzie robić na znośnym napięciu te 2,8 to ja zacznę się za jakąś płytą AM2+ rozglądać chyba :P A i się zapytam tak troche OT - do O/C to AM2+ są na razie tylko te drogie mobo z obsługą CF, ta? Z pojedyńczym PCI-E 2.0 16x i znośną ceną chyba nic nie ma jeszcze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...że się kupi tego najsłabszego na 2,2 GHz i wiola, kręcic - jeżeli każdy będzie robić na znośnym napięciu te 2,8 to ja zacznę się za jakąś płytą AM2+ rozglądać chyba :P

Z dzisiejszymi K10 to są marne szanse... przy def 2200MHz do 2800MHz potrzebujesz 254MHz HTref, niewielu prockom to się udaje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procesory AMD w wersji BE nigdy nie stanieją,

? Black 9600 jest w cenie zwykłego (Białego? :D ) 9600

 

edyta:

Wyłączenie łaty TLB, daje wzrost szybkości odczytu/zapisu/kopiowania i czasu dostępu RAMu o ok 40-50%

teraz próbuję rozgryźć Gangedy i stabilność bez łaty TLB

Edytowane przez svende

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to się ciekawie zaczyna robić.... firma wypuszcza cepa, który w badaniach laboratoryjnych (jak i C2D zresztą) wykazuje błędy. Potem zostaje wypuszczona łata programowa, która błędy niweluje, ale kopie po wydajności proca (imo w domowym uzyciu błędów nikt nie zauważy, spadek wydajności jak najbardziej ). Normalny user zatem na początek powinien olać łatę TLB i podkręcić maszynkę do tych 2,5 GHz co da znaczny przyrost względem normalnego BB 0,65 @ tych samych taktach tak?

 

Czyli jednak jest sens zastanawiania się 2 razy jeśli ktoś chce złożyć wydajny zestaw... zastanawiania się między AMD i Intelem. Powrót do gry zielonych?

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

edyta:

Wyłączenie łaty TLB, daje wzrost szybkości odczytu/zapisu/kopiowania i czasu dostępu RAMu o ok 40-50%

Też odkrycie, pewnie sam w tym temacie dawno temu o tym pisałem.

 

Jeśli nie używasz kilku maszyn wirtualnych jednocześnie włączonych przy maksymalnym obciążeniu przez nie proca to nie masz możliwości niestabilności z wyłączoną łatą zauważyć.

 

no to się ciekawie zaczyna robić.... firma wypuszcza cepa, który w badaniach laboratoryjnych (jak i C2D zresztą) wykazuje błędy.

Znajdź mi jednego proca który nie wykazuje błędów, każdy podkreślam każdy proc wykazuje błędy, czy to jest jego pierwsza czy dwudziesta rev.

 

Potem zostaje wypuszczona łata programowa, która błędy niweluje, ale kopie po wydajności proca (imo w domowym uzyciu błędów nikt nie zauważy, spadek wydajności jak najbardziej ).

Żadna łata programowa nie została wypuszczona dla windowsa. Tylko i wyłącznie całkowite wyłączenie TLB poprzez BIOS. Programowa łata została tylko zaimplementowana do jądra linuxów. Nie wiem dlaczego MS dla inteli łąte wypuścił a dla AMD nie... imo trochę dziwne.

 

... co da znaczny przyrost względem normalnego BB 0,65 @ tych samych taktach tak?

Nie inaczej. Edytowane przez hary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Biorąc powyższe pod uwagę, Phenom nie jest p[adaką, jeno benczmarkujący uczepili się tego TLB i działają z czymś co ewidentnie przeszkadza i jest be. Tak czy inaczej, czekam na dobry test i wykresiki porównawcze.

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już jest jutro :twisted:

 

a tak przy okazji, wrzuciłbys np cinebencza i jakiś duży plik .rar'em? interesują mnie zalety tegoż cepa przy takich zadaniach.

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Test porównawczy z E2140@3GHz będzie, ale trzeba poczeka parę dni, aż ogarnę Phenoma (gangedy, HT, NB, timingi), planuję DivX, WinRAR, SPi, gier nie będzie, pewnie chcielibyście jakiegoś Cinebencza? nie?

Możesz dodatkowo zrobić testy przy podniesionym (do 24-26x) mnożniku NB?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...