Skocz do zawartości
misieek

9800GT i GTX

Rekomendowane odpowiedzi

Zauważyłem właśnie pewną ciekawą rzecz. Mam obudowę Chiefteca big tower Dragon, z przodu mam 3 wentylatory 80mm nawiewające powietrze do obudowy, z tyłu 2x80 wywiewające i nad zasilaczem 92mm wywiewający oraz jeden 80mm w bocznym panelu nawiewający. Gdy wentylatory chodzą na 5v to nawet w Windowsie występują arty. Natomiast jak wszystkie wentylatory chodzą na max to narazie jest ok w Windowsie. Ale tak czy siak wcześniej wentylatory chodziły na 5v i było ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czysciles chlodznie?

Moze kurzu zassalo... przy takiej ilosci zasysajacych wentylkow pewnie kurzy sie tez troszke, jak w budzie zbiera sie kurz to i pewnie w grafie. Ja w sumie tez mam kilka takich cyrkulacyjnych wiatraczkow w chiefie BA, tylko u mnie czysciutko jest, bo buda matami i gabka akustyczna wyklejona, do tego porobilem filtry przeciwkurzowe z tkaniny z ktorej robi sie filtry do odkurzaczy :)

 

Sproboj odessac odkurzaczem troszke, wyczyscic lopatki delikatnie, ewentualnie sprezonym powietrzem przedmuchac jak jest pod reka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu padła mi 9800GTX Asusa. Nie udało im się jej powrócić do życia więc odesłali mi 9800GTX+ z serii Dark Knight. :rolleyes: Nie umiałem wytrzymać żeby nie wsadzić jej do kompa i nie porównać do zwykłej 9800GTX. Na razie po odpaleniu smarka06 widzę że lepiej wypadła od tej starej... Dla zainteresowanych wynik:

 

Dołączona grafika

 

Biorąc pod uwagę niereferencyjne chłodzenie od Asusa karta moim zdaniem jest warta uwagi. Podczas testu temperatura osiągnęła max 61st, a hałas dużo niższy niż w przypadku boxowego chłodzenia. :rolleyes: Zaraz odpale parę gierek, żeby sprawdzić jak rzeczywista wydajność w porównaniu do starej i obecnej (gtx260)... :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Biorąc pod uwagę niereferencyjne chłodzenie od Asusa karta moim zdaniem jest warta uwagi. Podczas testu temperatura osiągnęła max 61st, a hałas dużo niższy niż w przypadku boxowego chłodzenia. :rolleyes: Zaraz odpale parę gierek, żeby sprawdzić jak rzeczywista wydajność w porównaniu do starej i obecnej (gtx260)... :D

Popa na to :

Dołączona grafika

Edytowane przez Firekage

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakie mia�e� objawy przy awarii swojego 9800GTX? Jak d�ugo mia�e� t� kart� sprawn�?

Kupi�em w kwietniu, a pad�a pod koniec sierpnia, ale na 99% mojej winy bo za mocno blok skr�ęci�em po wymianie pasty :lol2: . Nie zwr�óci�em uwagi �e jest wygi�ęta i jak odpali�łem kompa to już� się� nie obudzi�ła. Chyba cos z sekcją� zasilania się� sta�ło bo PCB od gó�ry a� parzy�ło. Ale nie jestem pewien bo nie pytał�em w sklepie jakie był�y przyczyny... Wczesniej nie mia�łem z nią� �żadnych problemó�w... :rolleyes:

Edytowane przez sPw

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja teraz też odpaliłem z ciekawości Furmarka i miałem max. 74 st.. Ale takie temperatury to przy furmarku normalne ale chyba nie grasz w to? :rolleyes: Na starej karcie i chłoidzeniu powietrznym to bez OC nie miłem nigdy takich temperatur nawet po paru godzinach Crysisowania :razz:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Firekage, mam pytanie odnośnie tego zrzutu z furmarka. Na jakich ustawieniach odpaliłeś test (to był test stabilności czy benchmark, jaka rozdzielczość)?

Jako , ze siedzialem na www , czytalem cos to jest w 640x480 , stabilnosc , nie smarki. Ati nie bylo w stanie pojechac 10 sekund na tym , od razu zwis.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak patrzę na wypowiedzi na ostatnich 14-tu stronach i dochodzę do wniosku, że kupowanie kart graficznych "markowych" zwykle kończy się samą zmianą nazwy i podniesieniem ceny produktu, bez "przyrostu satysfakcji" klienta, objawiającym się dopiero po zakupie ... karta się psuje po kilu miesiącach, nie chodzi stabilnie, nie da się jej podkręcić .. bla bla .. grzeje się itd.

 

U mnie pod budą nigdy nie gościły te najznamienitsze perełki rynku hi-end. I tak:

 

około 2001: prolink pixelview gf4 mx440 se 64/64 (250/420@320/620MHz) maścił wszystkie Gf3 Ti

około 2004: prolink pixelview gf4 Ti-4200 128/128 (też podkręcony) przeganiał 9600GT od Ati

około 2007: powercolor x800gt 256/256 (podkręcony ileś tam) rozmiatał 7600GS na tym samym kompie

około 2007: powercolor hd2600xt gddr4 (stock@900/2480MHz) kopal z dużym rozmachem 8600gts

miech temu jak w sygnaturce: palit 9800gt sonic 512/256 (650/950@740/1100) łoi na niemłodej już viście BFG 9800GTX+, który ma dokładnie takie same takty

 

Pracując na serwisie komputerowym mogę zauważyć mniej więcej odsetek kart wracających na gwarancję i najmniej jest tych z tańszej półki, co nie znaczy że słabiej się one sprzedają. Ostatnio przerzuciliśmy kilka gainwardów i galaxy 8800-9800, gigabyte 8600-gtx260 .......

 

Jeśli już miałbym komuś doradzić, to zawsze poleciłbym kupić tańszą kartę, resztę kasy (czyt. różnicę do droższej) wydać na lepsze chłodzenie i podkręcić sobie samemu.

 

Nie licząc producentów jak BFG czy EVGA, którzy robią grafiki dla graczy a nie użytkowników domowych, mogę zauważyć, że kupując fabrycznie podkręconą kartę dostaję:

 

procesor: a)podniesione napięcie b)zluzowane opóźnienia szyny pamięci c)obniżone taktowanie shaderów - czyli gołe megaherce

pamięci: a)podniesione napięcie b)zluzowane timingi c)zluzowane opóźnienia szyny pamięci - czyli również gołe megaherce

 

Podkręcając samodzielnie "domowymi metodami"(bez wnikania w hardware, vmodów itd.), zyskuję podniesione taktowania przy zachowaniu stockowych napięć i timingów, czyli wyższą wydajność i niższą temperaturę z zachowaniem oczywiście sensownej stabilności. Stąd fabrycznie podkręcone karty nie dościgają wydajnością podkręconych na własną rękę, a przy okazji zostaje trochę drobnych na "heineken mod" w kieszeni ;)

 

Mój 9800 od palita chodzi na AC S1 v.2 z wentylatorem silentium pc @ 5v .... jest lodowaty i niesłyszalny, na swoim stockowym chłodzeniu uruchamiał się jak odkurzacz, cichł po uruchomieniu sterownika przy starcie systemu i ponownie wył jak odkurzacz po włączeniu jakiejkolwiek gry.

 

Według mnie podsumowanie tematu narzuca się samo ;) producenci "lepszych marek" podnoszą cenę, każąc płacić kupującemu za znaczek na opakowaniu, super fantastyczne kolorowe pudełka, gigantyczne aluminiowe kloce, obrywające wagą sloty pci-ex na płytach, które i tak nie spełniają skutecznie funkcji chłodzenia :] i przede wszystkim kuszą Kowalskiego cyferkami na pudełkach, które opisują puste taktowania, nie podnosząc dla produktu niczego poza ceną.

 

Tak ja to widzę ... a Wy ?

Edytowane przez BuMeL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak patrzę na wypowiedzi na ostatnich 14-tu stronach i dochodzę do wniosku, że kupowanie kart graficznych "markowych" zwykle kończy się samą zmianą nazwy i podniesieniem ceny produktu, bez "przyrostu satysfakcji" klienta, objawiającym się dopiero po zakupie ... karta się psuje po kilu miesiącach, nie chodzi stabilnie, nie da się jej podkręcić .. bla bla .. grzeje się itd.

 

U mnie pod budą nigdy nie gościły te najznamienitsze perełki rynku hi-end. I tak:

 

około 2001: prolink pixelview gf4 mx440 se 64/64 (250/420@320/620MHz) maścił wszystkie Gf3 Ti

około 2004: prolink pixelview gf4 Ti-4200 128/128 (też podkręcony) przeganiał 9600GT od Ati

około 2007: powercolor x800gt 256/256 (podkręcony ileś tam) rozmiatał 7600GS na tym samym kompie

około 2007: powercolor hd2600xt gddr4 (stock@900/2480MHz) kopal z dużym rozmachem 8600gts

miech temu jak w sygnaturce: palit 9800gt sonic 512/256 (650/950@740/1100) łoi na niemłodej już viście BFG 9800GTX+, który ma dokładnie takie same takty

 

Pracując na serwisie komputerowym mogę zauważyć mniej więcej odsetek kart wracających na gwarancję i najmniej jest tych z tańszej półki, co nie znaczy że słabiej się one sprzedają. Ostatnio przerzuciliśmy kilka gainwardów i galaxy 8800-9800, gigabyte 8600-gtx260 .......

 

Jeśli już miałbym komuś doradzić, to zawsze poleciłbym kupić tańszą kartę, resztę kasy (czyt. różnicę do droższej) wydać na lepsze chłodzenie i podkręcić sobie samemu.

 

Nie licząc producentów jak BFG czy EVGA, którzy robią grafiki dla graczy a nie użytkowników domowych, mogę zauważyć, że kupując fabrycznie podkręconą kartę dostaję:

 

procesor: a)podniesione napięcie b)zluzowane opóźnienia szyny pamięci c)obniżone taktowanie shaderów - czyli gołe megaherce

pamięci: a)podniesione napięcie b)zluzowane timingi c)zluzowane opóźnienia szyny pamięci - czyli również gołe megaherce

 

Podkręcając samodzielnie "domowymi metodami"(bez wnikania w hardware, vmodów itd.), zyskuję podniesione taktowania przy zachowaniu stockowych napięć i timingów, czyli wyższą wydajność i niższą temperaturę z zachowaniem oczywiście sensownej stabilności. Stąd fabrycznie podkręcone karty nie dościgają wydajnością podkręconych na własną rękę, a przy okazji zostaje trochę drobnych na "heineken mod" w kieszeni ;)

 

Mój 9800 od palita chodzi na AC S1 v.2 z wentylatorem silentium pc @ 5v .... jest lodowaty i niesłyszalny, na swoim stockowym chłodzeniu uruchamiał się jak odkurzacz, cichł po uruchomieniu sterownika przy starcie systemu i ponownie wył jak odkurzacz po włączeniu jakiejkolwiek gry.

 

Według mnie podsumowanie tematu narzuca się samo ;) producenci "lepszych marek" podnoszą cenę, każąc płacić kupującemu za znaczek na opakowaniu, super fantastyczne kolorowe pudełka, gigantyczne aluminiowe kloce, obrywające wagą sloty pci-ex na płytach, które i tak nie spełniają skutecznie funkcji chłodzenia :] i przede wszystkim kuszą Kowalskiego cyferkami na pudełkach, które opisują puste taktowania, nie podnosząc dla produktu niczego poza ceną.

 

Tak ja to widzę ... a Wy ?

 

9600GT od ATI?!..czy 9600PRO? bylo jeszcze 9600XT

 

Moze i Twoje karty po OC byly lepsze niz stockowe te ktore podales, ale..je tez da rade podkrecic ;]

Edytowane przez misieek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilką znów pograłem z godzinkę w Far Cry 2 i było spoko. Furmark 10min tez przeszedł bez problemu. Ale jak tylko skręciłem wszystkie wentylatory w obudowie na 5v, czyli tak jak działałem do tej pory, to arty w Windowsie wyskoczyły podczas przeglądania neta i winampa. Chyba jednak nie ma innego wyjścia, jak serwis. Jak uważacie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

9600GT od ATI?!..czy 9600PRO? bylo jeszcze 9600XT

 

Moze i Twoje karty po OC byly lepsze niz stockowe te ktore podales, ale..je tez da rade podkrecic ;]

Przepraszam, 9600Pro ...... pomyśl ile jeszcze wyciągniesz z GDDR3, które już mają 2200MHz i są chłodzone tym samym blokiem co GPU i mosfety (w większości przypadków) - 50 ? 100Mhz ? zaskakujący przyrost wydajności.

 

Natomiast jeśli chodzi o porównanie kart, które przytoczyłem to owszem, można podkręcić. Podałem kilka przykładów tylko, żeby zobrazować przede wszystkim różnicę cena/jakość (o tyle, o ile ktoś może jeszcze pamiętać różnice cenowe tego sprzętu w tamtych okresach ;p nieraz to było i kilkaset złotych).

 

Przy okazji widziałem powyżej działanie aplikacji Furmark, więc wrzucę też swojego screena ;)

 

Dłużej nie chciało mi się oglądać włochatego pączka z dziurkiem ;p a i tak temperatura od dłuższego czasu stała na ty samym poziomie. Test to oczywiście stress w 800x600.

post-163815-1225407646_thumb.jpg

Edytowane przez BuMeL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak patrzę na wypowiedzi na ostatnich 14-tu stronach i dochodzę do wniosku, że kupowanie kart graficznych "markowych" zwykle kończy się samą zmianą nazwy i podniesieniem ceny produktu, bez "przyrostu satysfakcji" klienta, objawiającym się dopiero po zakupie ... karta się psuje po kilu miesiącach, nie chodzi stabilnie, nie da się jej podkręcić .. bla bla .. grzeje się itd.

 

U mnie pod budą nigdy nie gościły te najznamienitsze perełki rynku hi-end. I tak:

 

około 2001: prolink pixelview gf4 mx440 se 64/64 (250/420@320/620MHz) maścił wszystkie Gf3 Ti

około 2004: prolink pixelview gf4 Ti-4200 128/128 (też podkręcony) przeganiał 9600GT od Ati

około 2007: powercolor x800gt 256/256 (podkręcony ileś tam) rozmiatał 7600GS na tym samym kompie

około 2007: powercolor hd2600xt gddr4 (stock@900/2480MHz) kopal z dużym rozmachem 8600gts

miech temu jak w sygnaturce: palit 9800gt sonic 512/256 (650/950@740/1100) łoi na niemłodej już viście BFG 9800GTX+, który ma dokładnie takie same takty

 

Pracując na serwisie komputerowym mogę zauważyć mniej więcej odsetek kart wracających na gwarancję i najmniej jest tych z tańszej półki, co nie znaczy że słabiej się one sprzedają. Ostatnio przerzuciliśmy kilka gainwardów i galaxy 8800-9800, gigabyte 8600-gtx260 .......

 

Jeśli już miałbym komuś doradzić, to zawsze poleciłbym kupić tańszą kartę, resztę kasy (czyt. różnicę do droższej) wydać na lepsze chłodzenie i podkręcić sobie samemu.

 

Nie licząc producentów jak BFG czy EVGA, którzy robią grafiki dla graczy a nie użytkowników domowych, mogę zauważyć, że kupując fabrycznie podkręconą kartę dostaję:

 

procesor: a)podniesione napięcie b)zluzowane opóźnienia szyny pamięci c)obniżone taktowanie shaderów - czyli gołe megaherce

pamięci: a)podniesione napięcie b)zluzowane timingi c)zluzowane opóźnienia szyny pamięci - czyli również gołe megaherce

 

Podkręcając samodzielnie "domowymi metodami"(bez wnikania w hardware, vmodów itd.), zyskuję podniesione taktowania przy zachowaniu stockowych napięć i timingów, czyli wyższą wydajność i niższą temperaturę z zachowaniem oczywiście sensownej stabilności. Stąd fabrycznie podkręcone karty nie dościgają wydajnością podkręconych na własną rękę, a przy okazji zostaje trochę drobnych na "heineken mod" w kieszeni ;)

 

Mój 9800 od palita chodzi na AC S1 v.2 z wentylatorem silentium pc @ 5v .... jest lodowaty i niesłyszalny, na swoim stockowym chłodzeniu uruchamiał się jak odkurzacz, cichł po uruchomieniu sterownika przy starcie systemu i ponownie wył jak odkurzacz po włączeniu jakiejkolwiek gry.

 

Według mnie podsumowanie tematu narzuca się samo ;) producenci "lepszych marek" podnoszą cenę, każąc płacić kupującemu za znaczek na opakowaniu, super fantastyczne kolorowe pudełka, gigantyczne aluminiowe kloce, obrywające wagą sloty pci-ex na płytach, które i tak nie spełniają skutecznie funkcji chłodzenia :] i przede wszystkim kuszą Kowalskiego cyferkami na pudełkach, które opisują puste taktowania, nie podnosząc dla produktu niczego poza ceną.

 

Tak ja to widzę ... a Wy ?

Wychodzę z podobnego założenia. Kupowanie kart z fabrycznym OC jest dla mnie bez sensu bo można zaoszczędzić nieraz sporo kasy, a rivatuner albo przerobiony po swojemu bios karty da takie same wartości MHz. Co innego jest w przypadku fabrycznie zmienionego chłodzenia, które jest lepsze od referencyjnego, jak mam okazję się przekonać w przypadku Dark Knight od Asusa...

 

 

Przed chwilką znów pograłem z godzinkę w Far Cry 2 i było spoko. Furmark 10min tez przeszedł bez problemu. Ale jak tylko skręciłem wszystkie wentylatory w obudowie na 5v, czyli tak jak działałem do tej pory, to arty w Windowsie wyskoczyły podczas przeglądania neta i winampa. Chyba jednak nie ma innego wyjścia, jak serwis. Jak uważacie?

Serwis! Ewidentnie coś nie tak z tą grafiką według mnie... :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Firekage napisz cos o tym Dark Knight. Jakie wrazenia ? Spore roznice miedzy referentem? Referencyjny 9800GTX to praktycznie to samo co 9800GTX+, Dark bodajrze ma nieco inne PCB. Ile to ma SP? jak sie kreci? duzo da sie wydusic z niego? Pewnie jak by mi padl moj referent asusa pewnie dostal bym to samo, tylko ja wole referencyjne 9800GTX+, jako ze mam blok pod nie...

 

@HanSolo slij na serwis i tyle... daj znac jak sprawa poszla, i czy naprawili Ci ta, wymienili na taka sama, czy moze cos innego dali...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Bumel, nie wiem czy się myle czy nie... ale wydaje mi się że testowanie stabilności przy 800x600 nie ma raczej sensu ponieważ nie testujemy pamięci karty graficznej...

Stresowałem GPU pod względem temperatury na Accelero S1 rev.2 (zaznaczyłem w wypowiedzi, że nawiązuję do wcześniejszych testów innych użytkowników). ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Firekage napisz cos o tym Dark Knight.

Juz to robie.

 

Jakie wrazenia ?

Pozytywne , widziales stability Furmarka , 75 stopni. Wentylator niezwykle cichutki , to samo mozesz poczytac na PCL od userow , ktorzy to maja. Wentyl mozesz tez sam nastawiac Riva , dziala.

 

Spore roznice miedzy referentem?

Nie mialem referenta. 5 fazowe zasilanie GPU , radiator na nim , ramy bez radiatora. Wieje na nie wentyl , ktory znajduje sie na srodku GPU. PCB ze wzgledu na dlugosc jest wzmocnione szyna na jedym boku , czarny metal z logiem Asusa , 2 slotowe chlodzenie , 2 sledzie. Zasilanie pcie jest z tylu , nie z boku.

 

Ile to ma SP?

128

 

jak sie kreci?

Nie wiem , nie robilem. Def takty to 740GPU , 2200MEM , 1836Shadery.

 

duzo da sie wydusic z niego?

Nie krecilem. Edytowane przez Firekage

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obyś nie trafił na takich serwisantów jak kiedyś wysyłaliśmy płytę ..... napisaliśmy w zgłoszeniu, że "nie obsługuje C2Q chociaż powinna ..." a ci sprawdzili na E8200, napisali ze działa i odesłali xD. Będzie wojna o to :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obyś nie trafił na takich serwisantów jak kiedyś wysyłaliśmy płytę ..... napisaliśmy w zgłoszeniu, że "nie obsługuje C2Q chociaż powinna ..." a ci sprawdzili na E8200, napisali ze działa i odesłali xD. Będzie wojna o to :]

Mam nadzieję że będzie ok, bo grafika została oddana bezpośrednio do hurtowni, a z hurtowni pojedzie do Asusa, także nie będzie jakiegoś testowania przez samego sprzedawcę zanim trafi do serwisu Asusa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja powiem inaczej:

 

- gainward vs. evga -> evga

- 9800GT vs. 9800GTX -> zdecydowanie GTX

- 1GB vs. 512MB -> jak nie masz monitorka Full HD spokojnie starczy 512, zreszta 9800GT tak srednio jest w stanie to 1GB wykorzystac...

 

Ja bym bral GTXa od EVGA bez zastanowienia, jesli cena jeszcze podobna tym bardziej...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam podobny problem do HanSolo :/ Tyle, ze u mnie nie ma artow jak gram ( czasami wyskoczy dziwny cien w cryzysie, ale nie wiem czy to mozna nazwac artami ), nie ma tez artow jak siedze przy komputerze i cos robie, ale jak tylko zostawie wlaczonego kompa na noc i rano wlaczam monitor to caly pulpit w artach. Po resecie tez arty w biosie, ale nie zawsze. Wylaczam na chwile kompa odpalam i jest dobrze, czyli podobnie jak u kolegi HanSolo. Tez juz ja odsylac czy moze cos da sie jeszcze zrobic, sprawdzic ? Marki przechodzi, w furmarku temp po 10 min to 70 st., ale sie nie zawiesza ani nic takiego :/ Ma ktos jakis pomysl ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...