Skocz do zawartości
pmp

Asus Maximus Ii Formula

Rekomendowane odpowiedzi

Pierwszy raz słyszę, że komuś padł procek. Szczere kondolencje Tal-Rash.

 

Mam do Was pytanie odnośnie FSB termination. Przeczytałem parę definincji i nie mówią mi nic. Płyta przy ustawieniach na Auto ustawia wartość jak NB voltage. Na XS człowiek pisał odnośnie M2F, że różnica pomiędzy NB i FSB term. nie powinna być większa niż 0,11V. U Was widzę jednak większe wahania i komputery działają.

 

Jak dobierać FSB termination? Drogą prób i błędów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to PL7 weź zmień na auto i dorzuć trochę papu prockowi! 1.3V go nie zabije a do FSB 400 to aż nadto, ale będziesz miał pewność

U mnie np na PL 7 komp nie bootuje :D pracuje obecnie na PL 10.

PL jest uzaleznione od tego jakie masz timingi (im nizsze tym nizsze PL mozna ustawic)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy raz słyszę, że komuś padł procek. Szczere kondolencje Tal-Rash.

 

Mam do Was pytanie odnośnie FSB termination. Przeczytałem parę definincji i nie mówią mi nic. Płyta przy ustawieniach na Auto ustawia wartość jak NB voltage. Na XS człowiek pisał odnośnie M2F, że różnica pomiędzy NB i FSB term. nie powinna być większa niż 0,11V. U Was widzę jednak większe wahania i komputery działają.

 

Jak dobierać FSB termination? Drogą prób i błędów?

w manualu do E8... jest tabela prądowo/napięciowa, na stronie 18

http://download.intel.com/design/processor...shts/318732.pdf

a tu trochę o VTT i GTL:

http://www.thetechrepository.com/showthread.php?t=87

 

moja interpretacja: VTT, lub FSB Termination Voltage to napięcie zasilające szynę FSB i napięcie odpowiadające za zasilanie układów (o ile dobrze zrozumiałem) przerywających, które to są odpowiedzialne za usuwanie szumów powstających w środowisku szybko przełączających się sygnałów. im wyższa częstotliwość tym więcej szumów jest generowanych.

dla OCerów problemem są właśnie te układy, które są dobrane do szczególnej częstotliwości, w naszym przypadku 333MHz, dlatego podnosząc FSB możemy, ale nie musimy, podnieść VTT żeby lepiej współgrało z tymi układami.

 

jak coś zrozumieliście to dobrze, ja to co napisałem zrozumiałem dopiero po kilku browcach... oczywiście bezalkoholowych :D

 

na XS jest dużo na temat żeby VTT NIE było wyższe od Vcore i dla procków 45nm nie zaleca się przekraczania 1.26V przy 24/7

Edytowane przez gravimag

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra podsumujmy.

Zawiesza sie komputer.

Wymieniłem mobo. Nie pomogło

Format i nowy system. Nie pomogło

Wymieniłem CPU. Nie pomogło

Dwie mam kostki ram więc najpierw jedna w kompie nie pomogło potem druga tez nie pomogło.

Co dalej? Jadę wymienić zasilacz.........

Juz na koncie mam -1200zł Żona patrzy na mnie i sie w głowę puka... Super. Bosko. Cudownie poprostu.

Kto chce kupić sprawną asus maximus@rampage oraz sprawnego E8400? ;]

Mam nadzieje że do listy nie dojdzie sprawny zasilacz...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale ja lubię sam :P

Poza tym coś jeszcze widzę cos nietypowego.

Teraz OCCT leci juz 12 minut na ustawieniach na których wczoraj nie chciał nawet kilku sekund.

generalnie cos jest nie tak z moim pc ale w sposób sporadyczny. jednego dnia śmiga hula wszystko bez zająknięcia a drugiego mam zwiechy co 5 minut... Jak więc sprawdzić co jest nie tak jak biorę sie za sprawdzanie wtedy jest ok. ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ gravimag

 

Dzięki za odpowiedź. Kiedy spojrzałem na wykresy w drugim linku przypomniało mi się, że już kiedyś go czytałem. Niestety zagadnienia prądowe są mi dość obce (brak mi podstaw). W specyfikacji do procesora wyczytałem, iż max VTT u mnie to 1.26V a obecnie ustawione 1.35V. Jednak kiedy miałem ustawione VTT poniżej NB voltage (1.35V) miałem zwis w Fallout 3. Obecnie przy równych wartościach gram bez problemu. No cóż muszę chyba jeszcze poczytać o VTT.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szukałem... Xeon X3320 (aka q9300 z trochę lepszego wafla) nie jest szczególnie krętliwy. Generalnie potrzebowałem dać na na NB 1.35V (już przy 1.34 zwiechy w Fallout 3) i kiedy miałem VTT 1.30V a NB 1.35V zdarzało mi się mieć freezy we wspomnianym Fallout 3. OCCT itp. przechodził ale gra się zatrzymywała sporadycznie. Tym niemniej skoro parę osób mówi Ci, że jesteś pijany to musi być to prawda. Spróbuję zejść z napięciem CPU, NB i VTT. Oby mi się jakiś urlop trafił albo dłuższy weekend.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem taką konfigurację VTT/NB i niestety się nie sprawdziła ale popatrzę jeszcze z PLL 1.55V bo miałem wówczas AUTO. Dzięki za konfig.

 

Swoją drogą podejrzewam już mistrzów z Bethesda Softworks bo przed patchem 1.1.035 i dodatkiem Anchorage nie miałem takich numerów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale ja lubię sam :P

Poza tym coś jeszcze widzę cos nietypowego.

Teraz OCCT leci juz 12 minut na ustawieniach na których wczoraj nie chciał nawet kilku sekund.

generalnie cos jest nie tak z moim pc ale w sposób sporadyczny. jednego dnia śmiga hula wszystko bez zająknięcia a drugiego mam zwiechy co 5 minut... Jak więc sprawdzić co jest nie tak jak biorę sie za sprawdzanie wtedy jest ok. ;]

 

Hmm może nie miałem identycznego przypadku ale problem był podobny. Miałem tak jak Ty restarty niezleznie od tego co robiłem. Czasami chodziło wszytsko dobrze czasami były cyrki. Do tego wysypujący sie raid... Problem zaczal występować jakoś pewien czas po wymianie dysków... wczesniej miałem 4x250 w raid 0 i było ok. Pozniej skusiłem sie na 2x seagate 500 gb w raid 0. Początkowo było ok az do pewnego momentu. Blue Screen - i problem występował raz na ruski rok (czyt. restart raz na 2 lub trzy dni) Pozniej dokupilem trzeci dysk 500gb i dorzuciłem go do raida. Od tego momentu restarty były bardzo częste.... oczywiscie myslalem ze to wina OC.. ale zmniejszałem zmniejszałem az dojechalem do orginalnych wartosci a bylo nadal to samo! a więc mówie sobie cos jest nie tak. Pozniej z kolei przez przypadek natrafiłem na artykuł mowiący o problemach z dyskami ktore zakupilem... chodzilo o wersje firmware xxx ... Nie chce mi sie dalej pisać co i jak ale po zmianie firmawe na wszytskich dyskach problem zniknał... az jestem w szoku do tej pory że udało mi sie to rozwiązać... Poczytaj o Twoich dyskach bo mozliwe ze one beda przyczyna :) Moze moj przypadek Ci pomoze rozwiązać problem a moze Twoj komputer gnębi jeszcze coś innego... Ogolnie sytuacja jest niezbyt ciekawa jesli nie wiesz co moze być przyczyną restartów - wtedy człowiek czasami ma ochotę wymienić cały komputer z myszą klawiaturą oraz głosnikami :P

 

elo elo 620 :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udało sie rozwiazać problem.

Jednak aby to zrobić musiałem wydac wszystkie oszczędności.

Kupiłem nowe mobo, nowego procka, nowy zasilacz i nowe ramki.

Problem znikł jednak jeszcze po zakupie zasilacza był. Więc wszystko wskazuje na ramki nie ?

Wsadziłem stare spowrotem i tez sie nie zawiesza... Ot takie kaprysy rzeczy martwych?

Mam dosyć...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj zabootowałem system z drugiego RAIDa i chciałem sprawdzic Fallot w wersji przed 1.0.0.0 patchem (sprawdzone stery grafiki) i okazuje się, że też zwis. Oba RAIDy na innych rodzajach dysków. Kombinowałem z napięciami (CPU/RAM/VTT/NB) i wygląda to tak, że kiedy wydaje mi się, iż już wszystko jest OK (gram parę godzin bez problemów) następnego dnia na tych samych ustawieniach mam freezy. Co ciekawe dopiero od ok. tygodnia zacząłem się tym zajmować bo do tej pory miałem święty spokój. Grałem i grałem bez pierdnięcia. O co chodzi?

 

P.S. Wszystko inne działa jak powinno ale szlag mnie trafia, że płyta nagle dostała humorów i zachowuje się w ten sposób.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie na 1901 jest wszytsko ok. WLasnie wpadly mi w lapki reapery :D jedne 1066 poki co probuje ustabilizować 1233mhz, 1220 juz stabilne przy 2.47V. Drugie są fabryczne 1200mhz ale tylko na szybkeigo je uruchomilem na 1250 przy 2.55V i puscilem orthosa na 5 min i smigaly. Pozniej napisze co i jak z nimi wyszlo ;) i powstawiam screeny :) Pozdro :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja już od dawna wiem, że bios 1901 ma problemy z raidem, np. jak na tym biosie wgrywam winde vista sp1 64-bit to muszę zapodać stery do raida z dyskietki, bo jak tego nie zrobię to po zainstalowaniu po pierwszym restarcie jest taka śmierć:

post-8799-1235505493_thumb.jpg

Edytowane przez .:Max:.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

max --> Jesli zainstalujesz windę, masz pierwsze uruchomienie i wyskakuje komunikat ze potrzebuje stery do radia. Masz trzy opcje do wyboru. Oduszkaj, zapytaj pozniej i chyba na dole jest anuluj. Jesli dasz to na górze czyli odszukaj sterowniki i system ich nie znajdzie to przy nastepnym wlaczeniu kompa masz blue screena. Jesli dasz anuluj i robisz restart to to samo blue screen. Jesli dasz zapytaj pozniej to komputer bez problemu Ci sie wlaczy ponownie i tak do bolu. Nalezy dać zapytaj pozniej i manualnie wgrać stery ze stronki intela. To nie wina biosu. Pozdro ;)

 

A jednak polecialy... OCZ Reaper 2x1 1066 cl 5 @..... ? Zobacz sam :P

 

Dołączona grafika

 

 

:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ze smutkiem potwierdzam. Na drugiej kostce miałem 1802 i to samo, po godzinie Fallout przestał odpowiadać. Poddaje się. Płyta żyje własnym życiem :(

 

EDIT: Przez noc miałem uruchomione 2 instancje SP2004 w teście blend (CPU i RAM) na priorytecie 9 i wszystko OK. To co jest nie OK?

Edytowane przez zzachm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurczę Peczuss on na bank jest skopany ale dziwi mnie to, że grałem bez najmniejszych problemów i nagle takie wywrotki. Na obu RAIDach inne dyski, inne Visty inne Fallouty, inne stery i na obu problemy, których jeszcze tydzień, dwa temu nie było. Stało się tak, że pewnego razu dostałem BSOD zaraz po włączeniu systemu, potem problemy z grą. Myślałem, że może pamięć siada (nowa) albo nawet, że procek już nie chce ciągnąć dotychczasowych ustawień. Najgorsze jest to, że raz na kilka odpaleń kompa gram i wszystko działa. Najczęściej obecnie wysypuje mi się kiedy włączę kompa, zaczynam grać a Vista mieli jeszcze dyskiem (używam też ReadyBoost więc coś tam sobie zrzuca) ale wywala się też i w innych sytuacjach. Dziś po pracy zejdę z ciekawości do defaulta i popatrzę co będzie.

 

Co do innych gier to chodzą jak powinny ale to silnik Oblivion jest bardzo podatny na najmniejsze niestabilności i był dla mnie znakiem, coś dzieje się z kompem.

Zastanawiam się też czy czasami nie jest tak, że ustawienia Auto z BIOSu mogą się inaczej ustawiać przy kolejnych restartach (np. DRAM CLK SKEW itp.) ale chyba nie. U mnie komp chodzi prawie 24/7 i miałem taką sytuację. Grałem cały wieczór i OK, skończyłem grać. Komp chodził przez noc, w dzień pracowałem na nim via rdesktop. Po południu wracam do domu odpalam grę i po godzinie proces przestaje odpowiadać. Gdzie tu sens? :(

 

EDIT:

Co do skopanej gry, to nawet na PS3 się wywraca a na PC są setki stron z opisami wywrotek :)

Edytowane przez zzachm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zzachm --> Faktycznie powiem Ci ze sprawa wydaje sie być dzwina... Nie wiem czy posiadasz GTA IV - jesli masz zainstaluj sobie ona jest rownież wrażliwa na OC - potestuj. Co do Twojego problemu to powiem Ci ze mialem kiedyś e8200 @ 4.0 który był stablilny jak skała ale tylko wtedy gdy nie ogladalem filmow :D Moglem grać itp itd i sie nie zwiesił. Odpalilem film i pach restart :) Dziwne nie ;)? Pozdroo :)

Edytowane przez Peczuss

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...