Skocz do zawartości
Lanc

Pentium Dual Core E5200 / E5x00

Rekomendowane odpowiedzi

Nie powinno tak być :wink:

wkoncu konkretna odpowiedz,dzieki,czyli pozostaje ustawic na sztywno 4,1GHz bo u mnie zmiana mnoznika nie działa poprawnie Edytowane przez naxt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na to wygląda , ale to może być też wina systemu - warto zobaczyć jak to działa pod xpekiem. Vista/Win7 umnie jak dam max wydajność to i tak proc siedzi na najniższym mnożniku , na xp przy włączeniu w zarządzaniu stacjonarny w domu/biurze leci na max mnożniku niezależne od obciążenia.

Edytowane przez sideband

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na to wygląda , ale to może być też wina systemu - warto zobaczyć jak to działa pod xpekiem. Vista/Win7 umnie jak dam max wydajność to i tak proc siedzi na najniższym mnożniku , na xp przy włączeniu w zarządzaniu stacjonarny w domu/biurze leci na max mnożniku niezależne od obciążenia.

moze rzeczywiscie przez system to tylko beta,a sporo wzrasta zuzycie energi bez eist ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może dlatego, że grasz w oknie. Spróbuj na pełnym ekranie a taktowania sprawdź everestem. Jest tam taka opcja monitoringu z zapisem do pliku.

a napiszesz gdzie dokladnie jest ta opcja

Musisz sie zaopatrzyć w odpowiednią wersję np. Everest Ultimate Edition 5.02.1750 [PL]. Gdzie? PW poszło. A tam plik\ustawienia\logging i juz powinno byc wszystko jasne. Edytowane przez q8ic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może dlatego, że grasz w oknie. Spróbuj na pełnym ekranie a taktowania sprawdź everestem. Jest tam taka opcja monitoringu z zapisem do pliku.

a napiszesz gdzie dokladnie jest ta opcja

 

Sprawdziłem wydajnosc przy mnozniku ustawionym na sztywno oraz przy ustawieniu eist i wydajnosc jest ta sama

Edytowane przez naxt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja się dzisiaj zaopatrzyłem w e5200, costa rica. Pakowany pod koniec kwietnia. Oznaczenia na procku SLB9T, 3905A693. Vid 1.285

Właśnie testuje go na 3.5GHz na standardowym napięciu (1.285 w biosie, 1.232 według cpuz w windzie), zobaczymy co z tego wyjdzie :)

 

-----edit-----

no niestety 3.5 na stocku z biosu to za dużo dla niego :P

 

-----edit-----

Na 5200 p31 ma sporo większego vdroopa niż na e1200. 1.325V w biosie, na e12 w windzie, pod orthosem spadało do 1.28V, na 52 leci do 1.264, a to już 0.6V. Temperatura 57*C, chłodzenie pentagram hp100+92mm@1,6k.

 

 

 

 

Na razie zostawię go na 3.5GHz i 1.325V (bios). Może wieczorem spróbuje 4GHz

Edytowane przez psz3mo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może bios nie obsługuje połówkowych mnożników? Imho to z cpuz jest prawdą, bo orthos zawsze pokazuje aktualne fsb*najwyższy możliwy mnożnik, nawet jak się w biosie ustawi 6*400 to pokaże 12.5*400.

Jakie fsb ustawiłeś w biosie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo możliwe, ze jest własnie tak jak mowisz. Troche szkoda, ze płyta nie obsluguje połówkowych mnozlików(ani funkcji oszczedzania energii, itp.), a Abit zdaje sie, ze padł i juz nie zanosi sie na to zeby powstał nowy bios pod moje mobo.

Najprawdopodobniej dzieje sie tak dlatego, ze to rewizja R0. Liczyłem, ze VID bedzie troche nizszy jak na nowa rewizje, a tu okazało sie ze wynosi az 1,285V. Jednak i tak całkiem przyzwoicie sie kreci. FSB wall łapie przy 350mhz. Teraz orthos liczy przy 4140MHz @1,46v spod biosu, 1,424v według cpu-z i innych programów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To Twój abit i tak lepiej się trzyma od mojego gigaszrota ;)

1.475V z biosu, a w windzie 1.408V :P Validacje na 4GHz zrobiłem na 1.45V z biosu więc jakieś 1.38V. Więcej dzisiaj nie walczę.

post-125202-1243968525_thumb.jpg

Edytowane przez psz3mo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napięć nie mierzy się programami.

A ze sie tak zapytam skad programy biora te dane? I jak Ci sie wydaje ile wynosi roznica pomiedzy pomiarem miernika, a płyty głownej - pare setnych....? Edytowane przez new332

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiam jaki wpływ miała zmiana rewizji z M0 na R0 biorąc pod uwagę OC??

Obecnie kupowane procesory to R0, kiedyś M0, te na początku robiły 4GHz i te obecnie też robią. Był przecież czas, że 3.5GHz to był szczyt marzeń. Czy to czasem nie były ostatnie sztuki M0?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Ja mam M0 kupiony w styczniu i na 1.4 V BIOS wysypuje się w LinX przy 350x11. 350x10.5 testowałem na 1.3625 V i przechodził, normalnie śmigam na 350x10 i 1.3 V. Więcej nic nie daje. Tak więc sztuka raczej marna, ale w zupełności wystarczająca, nie gram w benche już.

 

VID 1.15 V.

 

Proc się za to grzeje niestety, bo na tym samym chłodzeniu jest nie wiele chłodniejszy niż Q6600 @ 3.2 GHz 1.4 V, czyli lol.

Edytowane przez Harry Lloyd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość majkel84

Panowie mam E5200, a już dawno nie wałkowałem tego topicu. Powiedzcie mi czy dobre to wyniki:

 

377 wall

4640MHz screen

 

4100@1,32 policzone

tempy przy tych taktach ~~78st C

 

obecnie sprawdzam 4200@1,304v

tempy przy tych taktach ~~74st C

 

VID = 1,25

Edytowane przez majkel84

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proc się za to grzeje niestety, bo na tym samym chłodzeniu jest nie wiele chłodniejszy niż Q6600 @ 3.2 GHz 1.4 V, czyli lol.

Te procesory mają spartaczone czujniki lub specjalne tak skalibrowane. Ten proc pobiera kilka razy mniej prądu od tego q6600. Edytowane przez sideband

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Że pobierają mało prądu to wiem, co do czujników to być może rzeczywiście specjalnie są skopane żeby ograniczyć OC, mimo to Thermal Monitora bym nie ryzykował wyłączać bo kto wie jaka prawda.

Z Allendale było kiedyś podobnie, wskazania temperatur były dużo wyższe niż dla Conroe, ale tam z tego co pamietam IHS był przyklejony jakimś badziewnym glutem. Nie wiem jak jest z E5xxx, nie spotkałem fotek tych proców bez IHS-a.

 

Swoją drogą śmieszne jest że LinX mi rozgrzewa proca do 80 stopni, a w Far Cry 2 najwięcej zanotowało 54 gdy obciążenie sięgnęło 100%. W sumie to jakby nie patrzeć na stress testy to proce sa jednak chłodne, tylko ciężko wtedy szukać stabilnego OC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołączona grafika

 

Co do tych E5200 jestem święcie przekonany iż mają w większości skopane czujniki. CoreTemp przy dobrze wentylowanej budzie (4x120mm) wskazuje w Idle 43/44 stopnie, w stresie zaś ok 59 przy męczeniu Orthosem przy OC do 3,75 GHz. Dotykając Karakorum palcem muszę stwierdzić iż nawet nie jest letni. Próbowałem na AC Freezer 7 i jest dokładnie to samo. Mój wyciąga równe 4 GHz, ale normalnie jest ustawiony na 3,75 i napięciu 1,250 (Vid:1.20). Ostatnio mnie coś pokusiło aby jeszcze zmniejszyć mu napięcie na 1,225 i trochę mnie zaskoczyło iż się nie wysypał na starcie, ponieważ przy testach sprzed 6 miesięcy przy logowaniu do Windows Xp- restart. Oczywiście na mojej płycie Gigabyte jest cholernie dużu Vdrop i najlepsze jest to że przy obciązeniu pracował na 1,168 V !! "Dotarł się" ?? :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na 100% czujniki są uGHJKL. To jest nie możliwością, żebym w idlu przy procesorze, który ciągnie tak śmieszne ilości watów wtedy (ASUS P5Q3 Dlx pokazywał zdaje się pod 6W) miałbym na jakimś dobrym Xigmateku 47*C. Zaś na badziewnym Freezerze 64 z wentylatorkiem 8cm @ 5V posadzonym na Athlonie X2 1,250V 2650MHz miał po 35*C.

 

Jedyna rada - zewnętrzny termometr pod stopke radiatora i heja!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość majkel84

Osobiście nie sądze, żeby odczyt temperatur był skopany.

Świadczyć o tym może np. stała temperatura wyłączenia - 90stopni i cyk.

 

Prędzej imho właśnie klej może być izolatorem i to może być zabieg celowy. Trzebaby sprawdzić temperaturę IHSa - bo jak na moje obecne obserwacje rzeczywiście niewiele z tych 70--80 czy 90 stopni przenosi się na odpromiennik i do radiatora.

Albo po prostu zastosowano wolniejsze tranzystory :-P

 

 

Ale z drugiej strony narazie zauwazyłem, że im cieplejszy egzemplarz tym lepsze oc :-)

w każdym razie trzeba to sprawdzić na większej próbie

Edytowane przez majkel84

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ze sie tak zapytam skad programy biora te dane? I jak Ci sie wydaje ile wynosi roznica pomiedzy pomiarem miernika, a płyty głownej - pare setnych....?

 

Co do napięć ustawianych z BIOSu a rzeczywistych napięć mierzonych miernikiem to czasem różnica może być spora, niektóre płyty zaniżają napięcie a inne zawyżają i to nawet o 0,5V

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość mako222

Wyniki nowego cepa :E 4,0Ghz przy 1,28V real ;) v drop jest olbrzymi :E Btw. w biosie pokazuje napięcie 1.06V :E

 

 

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość mako222

To jest sztuka majkela :D VID: 1,25, a w biosie pokazuje 1.06 ;) 4,0 (1,28V), 4,2(1,34V). Także nie jest źle ;) To juz mój piąty e5200 ;) Za nic go nie oddam :D

Edytowane przez mako222

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość majkel84

A ja zostałem z jakimiś ochłapami :-D

 

Tak z perspektywy to kupiłes go w naprawdę dobrej cenie, aż żałuje, że tak tanio puściłem :-P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość mako222

A ja zostałem z jakimiś ochłapami :-D

 

Tak z perspektywy to kupiłes go w naprawdę dobrej cenie, aż żałuje, że tak tanio puściłem :-P

Wiem o tym Majkel :D Dzięki za procka ;) jesteś wielki :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...