Skocz do zawartości
Lanc

Pentium Dual Core E5200 / E5x00

Rekomendowane odpowiedzi

A ja mam pytanie.

Osobiście mi teraz E5200 śmiga na 3.33Ghz - 266Fsb, dzielnik ramcu tak żeby były 800Mhz. 1.4v - jest stabilny.

Jednak jakiekolwiek próby osiągnięcia wiekszych wyników spełzają na niczym.

Fsb 333, mnoznik 10-11 (3.66Ghz), 1.45v nawet 1.48v - no i [gluteus maximus], doszedłem do pulpitu windowsa.

Może nie wykorzystuje w pełni napięć na płycie? Podkręcam tylko dwie: 1. od ramu 2. ta główną od proca

Olewam to mch itd. tak samo z clock skew - omijam to, bo nie znam tego.

 

Co mam zrobić?C1E i podobne są wyłączone, zasilacz to Chieftec 500W, płyta główna to Gigabyte EP45-DS3L.

Zła rewizja? Na ninji, przy 3.33Ghz @ 1.4v po godzinach grania i katowaniu Prime95 dochodze do 70C - dałem troche za mało pasty, no i ten stabilizator na ninję by się przydał.

EDIT1: Ale pomimo godzinnych wygrzewań, Ninja co najwyżej był LECIUTKO ciepły

Edytowane przez ArreatPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamięci na 1:1, sprawdzić fsb wall na niskim mnożniku, a potem podkręcać podnosząc tylko vcore (pll, vtt raczej nie potrzeba zwiększać przy tych prockach). Potem kręcić pamięci, a nie dwie rzeczy na raz <_<

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BArt_X

Ja się przesiadłem z Socket A, dla mnie teraz O/C to teraz magia - rozumiem tylko napięcie główne CPU, napeicie pamieci, mnoznik, FSB, dzielnik fsb:pamiec

Nie mam mnoznika ustawianego liczbowo, czyli 1:1; 1:4 itd. tylko w zależności od FSB - np. 3.00A - dla 266Mhz aby pamieci miały 800Mhz

fsb wall? A co to jest w ogóle!?

Tiger5: podniosłem całe napiecia na płycie o jeden + przez num locka - t.j. ustawilem wartosc nominalna, i dałem o jedna wartość w górę.

BArtX: Pamięci są podkręcone jak producent przykazał - są tablice podkręcania do KingStone'ów: 2.1V. 4-4-4-13 800Mhz, chociaż sam nie jestem pewien czy to nie są 1000Mhz. Są stabilne, testowałem Memtestem (owszem, nie całe 4GB tylko 3,72, ale zawsze).

:x

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamięci są już stabilne i podkręcone: 2.1v, 400Mhz (praktycznie, nie efektywnie), 4-4-4-13 :)

A z procesorem, dobrze rozumiem że mam

1. dać fsb 400

2. operować dzielnikiem tak żeby pamięci miały 400Mhz (1:1)

3. dovoltowac wszystko na plycie

4. dac vcpu=1.45v

5. operowac mnoznikiem az dojde do stabilnej granicy (3,6Ghz?

Tak??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o procesor to ustawiasz najniższy możliwy mnożnik i lecisz fsb w górę - krokami co 5-10 aż uzyskasz niestabilność.

Wtedy obniżasz lekko szynę aby miećfull stable i dopiero lecisz mnożnikiem procesora szukając optymalnego MHz przy powiedzmy max 1,35-1,4V na procku.

Przy tak niskich szynach GTL nie musisz się bawić.

Proponuję mocniej dovoltować mch oraz dać z 2-3 kroki więcej na vtt.

 

Jeśli już uzyskasz max stablne taktowanie procka wtedy zjeżdżasz napięciami sprawdzając przy jakim minimalnym będzie system stabilny.

 

Do stabilności polecam OCCT i koniecznie jakąś wymagającą grę - na własnym przykładzie na starej płycie MSI p45 neo2 miałem tak, że orthos się sypał po paru minutach czasem po 2 godzinach a ja przeszedłem ze 3 gry całe bez żadnego bsoda.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm

Skręciłem pamięci do default'a, operowałem mnoznikiem zeby efektywnie były poniżej 800Mhz.

vtt? co to?? ;p

bynajmniej

1.45v , 3,5Ghz, FSB 280.... Wstał na 1.425, ale niezbyt był stabilny

do tego orthos i prime95 (to samo) wywalają mi roundingi - 0,4 oczekiwany, wychodzi ciągle tuż 0,5

Hmmm w CoD4 stabilny, i przyrost FPS widać.

Dupna sztuka, czy kręcić dalej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo twój sposób niezbyt działał.

Mowiłeś - pierw proc, potem pamięci.

To dałem pamięci na wartośći z SPD, i trzymałem poniżej 800Mhz dzielnikiem (one sa 800Mhz) i dopiero kręciłem.

Doszedłem do 3,5Ghz na 1,45v, na 3.5Ghz wstał na 1.425 ale nie był stabilny w grach.

Na 1.45v stabilny w pulpicie i w grze - widac wzrost FPS, orthosa/prime95 nie zalicza roundowanie - 0.4 to minimum zeby przejsc, a wyskakuje prawie 0.5.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyjacielu nauka czytania ze zrozumieniem.

Powtórze:

 

Ram ustaw na mhz na którym jesteś pewny że luźno działają i olej je.

 

Mnożnik na procku na minimum!!! na procku!!!

I wtedy lecisz z fsb - skoro masz pamięci 800 to na fsb jest szansa dobić do 400.

Jak powiedzmy komp się okaże nie stabilny przy fsb 360 to dajesz powiedzmy 350 i wtedy lecisz mnożnikiem procesora aby wywalczyć max MHz.

Oczywiście można później lekko dostroić aby np leeko zjechać z fsb i uzyskać wyższe MHz na procku dzięki mnożnikowi.

 

Napięcia na sztywno na max jakie możesz sobie pozwolić

 

A co do mojego sposobu to w sygnaturce mam taką opcje klik - myślisz nadal że ten sposób się nie sprawdza??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To przecież wartości SPD i trzymanie się prędkości ramu jest gwarancją stabilności ramu - do tego nie zmieniłem vram i zostało na 2.1

Twoją metodą dochodziłem do FSB 270, powyżej BIOS odrzucał takie wartości - restart, self-check i [gluteus maximus] - kasuje wartości FSB i wracał do "bezpiecznych" nastaw.

Zresztą nawet teraz mi wywalił. Dałem 1.475v, rusza orthos, ale po paru minutach odrzuca - znów nie przeszedł roundingu.

Zgaduję że czas pobawić się twoją metodą - RAM totalnie zostawie, będę tylko dzielnikiem trzymał go poniżej 800Mhz.

z/w

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, masz zdecydowanie rację.

Doszedłem do 330, przy 340 się kasował. Właśnie katuję FSB w Prime95 ;)

I co dziwne, przeszedł round checking.

Ciekaw jestem ile z niego wyciagne.

Co ciekawe, okazuje sie, ze 1.4 nie powodowalo stabilnosci - wrecz odwrotnie. Dopiero przy 1.35v przeskoczyl 300Mhz FSB :D

Teraz jest 330 FSB x 6.0 = ~2Ghz . Ramy prawie 800Mhz, ruszyłem tylko vcore do 1.375v.

Za 15 min, jesli przejdzie Prime, bawie sie mnoznikiem.

Uff, ale to o/c od Socketu A sie zmienilo.

Zastanawiam sie tylko ile wyciagne z mojego E5200. Dobra z neigo sztuka? ;x

Jak dotąd był skałą 3,33Ghz@266FSBx12,5@1.425v

 

 

Ah, nie mam sprzętu w SiGu..no to niech sie Prime robi, a dorzuce sprzet do Siga :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, masz zdecydowanie rację.

Ta?? No ja myślę ;)

 

Możesz się jeszcze pokusić o podniesienie napięcia na fsb i spróbować wyżej - ale podejrzewam że dla e5200 350fsb to i tak ładnie dosyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie - mam Ninję, jak wysoko mogę dac vcore?

;xx

Przy 1.5v mam opory, ale temperatury były OK...

BTW Teraz mam 330x9 = 2,9Ghz @ 1.45

Aleee

Po parunastu rundach prime'a jeden rdzeń wyrzucił złe roundingi - ale dalej spokojnie poszedł.

Temp w ok. 68C.

 

Hmm

Wcześniej śmigał 266x12.5 = 3,33Ghz... @ 1.4, oby teraz dobił do podobnej wartości na podobnym Vcore

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie - mam Ninję, jak wysoko mogę dac vcore?

;xx

Przy 1.5v mam opory, ale temperatury były OK...

BTW Teraz mam 330x9 = 2,9Ghz @ 1.45

Aleee

Po parunastu rundach prime'a jeden rdzeń wyrzucił złe roundingi - ale dalej spokojnie poszedł.

Temp w ok. 68C.

 

Hmm

Wcześniej śmigał 266x12.5 = 3,33Ghz... @ 1.4, oby teraz dobił do podobnej wartości na podobnym Vcore

 

2.9ghz i 1.45v ? to tak troszkę za dużo jak na mój gust. Co do coolera, to ja bym nie przekraczał na nim 1.45v do użytku codziennego, ale to i tak wydaje mi się za dużo. Te proce lubią papu ale bez przesady 1.45-1.5v to moja padaka potrzebuje do 4ghz. Poza tym ważne jeszcze jest czy ta ninja ma odpowiednie warunki pracy ile wentyli w sąsiedztwie ? czy coś wyciąga ciepłe powietrze tuż za nią ?

Jeszcze tak z ciekawości masz backplate'a czy ninja trzyma się na tych plastikach ? :>

Edytowane przez cahir-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety Ninja na plastikach, i bez fajowej pasty - tylko g... dołączana.

Wentylacja b. dobra - z przodu 12, z tyłu 12, zasilacz 12, i z boku 14

Sam nie wiem... 1.6v i nie chciał 3,6Ghz stabilnie Prime95/Orthosa na LargeTFU przejść! A na 1.8 nie wstawał.

Własnie zacząłem się zastanawiać, może ostro przesadzam z napięciem, i mam akurat dobrą sztukę - 1.3 do 3,5Ghz...

Ale to już jutro się pomęczę. Dziś doszedłem do 3.301 Ghz @ 1.475, ale 3,6Ghz za ni cholere nie chcial odpalic - na wyzszym vcore.

Nie wiem co myslec o tym procu. Moze mam zary... zryp... sztukę...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też miałem plastiki przez pewien czas, tylko że moją ninje kupiłem od znajomego używaną i nie trzymały już tak dobrze więc kupiłem stabilizera. Co do pasty to ta z zestawu jest dobra tak jak każda inna ...

Natomiast twoje napięcia to już inna bajka, zdecydowanie za dużo dajesz na proca, ja bym na twoim miejscu dał więcej papu na MCH, VTT FSB i ICH.

Spróbuj ustawić MCH - 1.35-1.45v w zależności od reakcji, VTT FSB +0.1v od tego co masz automatycznie. a najlepiej jak byś zrobił zdjęcia zakładek w biosie za to odpowiedzialnych i podesłał to pomyślimy później :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, zaraz dam zdjęcia z biosu :)

A może dam te napięcia jak mówi Cahir, i zobacze z jakiego vcore mi wystartuje@3,33Ghz?

EDIT:

1,25v to default. Wstał do biosu dopiero przy 1,3v, ale nadal przy 1,35v wywalał z windowsa. Teraz jest 1,375 i odmawia prime'a i orthosa - nie przechodzi roundingu. Chociaż w orthosie po Gromacs'ie śmigał aż miło. 266x12,5=3,33Ghz.

Zdjęcia dołączone.

post-157123-1247729679_thumb.jpg

post-157123-1247729704_thumb.jpg

post-157123-1247729828_thumb.jpg

post-157123-1247730074_thumb.jpg

post-157123-1247730100_thumb.jpg

Edytowane przez ArreatPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CPU Clock Drive - 900

PCI-e Clock Drive - 800

 

CPU:

V-core - ustaw jeden stopień wyżej niż jest automatycznie, chyba że możesz ustawić na sztywno standardowe

CPU termination - 1.25-1.3v - nie przekraczaj 1.3 na tym ustawieniu, nie będzie to na dłuższą metę zdrowe dla proca.

MCH - 1.4v

 

Ustaw fsb 300

Mnożnik x9

Jeżeli wstanie ustaw mnożnik x9.5, na koniec ustaw mnożnik x10.

Pamiętaj o pamięciach dzielniku pamięci :)

Edytowane przez cahir-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stoi 300Fsbx10=3Ghz @ 1,25v (default)

Reszta nastaw jak cahir przykazał.

Jednak Prime95/Orthos odmawia testów- nie przechodzi roundingu.

Chciałbym mieć tak 3,6Ghz, bo mi CPU ogranicza 4870 - widzę to szczególnie w CoD4, po podkręceniu na 3,33Ghz od razu więcej FPS i czasem spadało poniżej 20.

EDIT: na x11 nie chciał wstanąć - nawet na 1,3875v

EDIT2: padł po paru minutach OCCT

EDIT3: 3,6Ghz @ 300x12 @ 1,475

w odczytach podaje mi tylko 1.41 vcore

OCCT po 3 min przestaje liczyc, bo blad, prime i orthos odmawiaja

stabilny do pulpitu, potestuje gry.

Chip na plycie glownej jest b. goracy - a wlasciwie jego radiator, Bede musial cos na niego dac. Polozylem obudowe na bok, i Ninja lepiej siedzi.

post-157123-1247736614_thumb.jpg

Edytowane przez ArreatPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

68C po paru minutach Orthosa, przy Linpacku na OCCT do 76C dochodzi -a Ninja lekko ciepły.

Wcześniej sprawdzałem ninję - siedzi dobrze, chociaż jak obudowa stoi normalnie to lekko odchyla się od gornej części procesora.

Nawet teraz, przy obudowe położonej żeby płyta była horyzontalnie wywala mi jedno jajko ;x

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

? Ninja i 68C przy 3GHz ze zmianą napięcia fsb i standardowym v-core? coś jest bardzo nie tak, takie temperatury to mój osiąga ale przy 1.45v i 3.8ghz. I ty jeszcze na tym masz wentylator, on nie powinien się tak grzać nawet jeżeli chodził by pasywnie.

Albo ta ninja źle siedzi, albo masz walnięty czujnik. Ale jeżeli twierdzisz że ci się cooler lekko odchyla to ja bym go na twoim miejscu zdjął, przesmarował procesor innym mazidłem i założył jeszcze raz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i masz rację.

Wcześniej (pare miesiecy temu) jak go przeczyszczałem, miał "wyskoczoną" jedną nóżkę - tą po górnej stronie, lewą.

Teraz w tym samym miejscu nóżka wyskoczyła. Chyba za bardzo "ciąży" - backplate musze dokupić.

Ale. Poprawiłem tą nóżkę, i robię test. 1.25875v @ 300x10

temp. w ok 58C @ Gromacs na orthosie, Prime i Orthos odmawiaja FTPU - znów roundingu CPU nie przeskakuje.

EDIT: A nie, miałem 1,25 i nie przeskakiwal roundingu. Teraz 300x10 @ 1.275 i właśnie lecę Orthosa. Za 10 min dam temperature.

EDIT2: Ok 1 min orthosa large FFTs i znów rounding.

Na gromacsie osiagam ok. 58C, powyzej dzialaja juz heatpipepy

 

Orthos źle wykrywa mi prędkość procesora. Mimo iż mam 3Ghz to ten twierdzi że 3,75ghz...

Edytowane przez ArreatPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tego co widze to koledzy chcą kręcić procka na płytach od gigashita, ja się ostatnio zraziłem do płyt tego producenta, totalnie beznadziejne oc. płyta taka spaliła mi się gdy chciałem zakręcić e5200 z 200mhz na szynie na marne 266 - także całe te ich durashity 3 i inne bzdety to jeden wielki pic na wode, chcesz kręcić to kup sobie cokolwiek innego.

 

tak na marginesie to czekam już przeszło 3 tygodnie na płytę z proline na gwarancji... podobno dlatego że po dwóch tygodniach jak ją serwis odesłał wróciła zepsuta odesłali ją niby spowrotem i dalej czekam kolejny jeszcze tydzień i może będzie dziady..... #@**%$*@#$

Edytowane przez zaodrze244

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...