Skocz do zawartości
::snoopy::

Film - Obróbka Dźwięku

Rekomendowane odpowiedzi

Na wstępie nadmienię że jestem laikiem w tych sprawach, ale do rzeczy... Ścieżka dźwiękowa w filmie wygląda tak, że mowa aktorów jest za cicho a muzyka i reszta za głośno. Mianowicie chodzi mi o normalizację.

 

No to wziąłem sobie VirtualDubem wyeksportowałem dżwięk do typu .raw, poprawiłem i zapisałem w .wav. I tutaj pojawia się problem po wczytaniu "mojej ścieżki dźwiękowej" jest totalna desynchronizacja, najprawdopodobniej spowodowana brakiem odpowiedniej kompresji dźwięku do obrazu. Więc jak to najlepiej zrobić? Czy "moja ścieżka" ma mieć takie same parametry jak w filmie? Czym to zrobić?

 

Oryginalne parametry audio:

Codec: DVM (Dolby AC3) 448kbit

Sample rate: 48 000 Hz

Channels: 6

 

Video:

XviD MPEG4

512x288

25.00 fps

Edytowane przez ::snoopy::

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem co masz na myśli mówiąc namieszane w AC3 (wiem co to jest:)) Nie mam takiej zakładki. Nigdy nic nie zmieniałem w kodekach. Używam k-lite codek packa. Zresztą co by to dało? Film i tak miałby swoje parametry.

 

Może niezrozumiale to opisałem. Tu nie chodzi o podbicie całej ścieżki dźwiękowej, a podbicie najcichszych dźwięków (tutaj głosy aktorów) aby ich głośność była podobna jak muzyka w filmie i reszta.

Ale powiedzmy że mam przygotowaną ścieżkę audio *.WAV (no bo mam) i chcę ją teraz wrzucić do filmu i wyrzucić oryginalną.

W VirtualDub nie wiem jak to zrobić, nie można przesuwać ścieżki względem obrazu (albo nie wiem jak to zrobić) Albo może jakiś inny soft ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim użyj virtualdubmod. Dźwięk można "przesuwać" klikając prawym przyciskiem na wybrany strumień audio -> Interleaving -> Delay audio track by.

Przesunięcie między obrazem a dźwiękiem jest zmienne czy stałe na całej długości filmu?

BTW: trochę bez sensu dobierasz kompresję: zostawiasz dźwięk w AC3 z wysokim bitrate, a obraz dajesz w niskiej rozdziałce (z pewnie niskim/średnim bitrate). Lepiej już przekodować dźwięk do MP3 ~192kbps z DS za pomocą np.: BeSweet...

Edytowane przez luk1999

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No więc PRAWIE jestem w celu, ale właśnie jest problem z synchronizacją do obrazu. Znalazłem tutaj wskazówkę -> http://www.divx.pl/articles.php?id=20

 

Dźwięk z WAV zapisałem do MP3 320kbit CBR 44kHhz no i postępuje desynchronizacja (im dalej jest postęp filmu tym bardziej dźwięk się opóźnia). Może tą ścieżkę co mam w mp3 trzeba w VDubie zamienić na AC3? (tak samo jak było pierwotnie)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na wstępie nadmienię że jestem laikiem w tych sprawach, ale do rzeczy... Ścieżka dźwiękowa w filmie wygląda tak, że mowa aktorów jest za cicho a muzyka i reszta za głośno.

Możesz mi wyjaśnić po kie licho się za to zabierasz niszcząc ścieżkę audio ? ;) Nie prościej podgłośnić kanał centralny ze ścieżki w filtrach (na stałe) podczas odtwarzania. Nawet jeśli masz stereo to i tak po podgłośnieniu centralnego (właściwie ścieżki kanału centralnego w ścieżce audio :P ) głosy aktorów powinny bardziej dominować bo są najczęściej w kanale centralnym.

 

Dźwięk z WAV zapisałem do MP3 320kbit CBR 44kHhz no i postępuje desynchronizacja (im dalej jest postęp filmu tym bardziej dźwięk się opóźnia).

Kolejne błędy (już nawet pomijam fakt że nie powinieneś robić tego co robisz ;P ) :

 

1 - ac3 jest zapisywane przy próbkowaniu 48 khz ... więc czemu kaszanisz dźwięk przez downsampling do 44,1 K ?

2 - jeśli w dalszej części filmu głos jest za późno to przez sposób downsamplingu który wybrałeś (stała ilość sampli w innym , większym przedziale czasu więc dźwięk trwa dłużej niż powinien co powoduje progresywne zwiększanie desynchronizacji wraz z biegiem filmu)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kyle

 

OK, dzięki za wskazówki, posiedzę trochę nad tym. Jak coś nie wyjdzie to będę pytał.

 

I pytanko jeszcze: Czyli jak z tej ścieżki zrobię np. te mp3 192kbit 48kHz w stereo to powinno hulać czy to poddać kompresji do AC3?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ścieżka dźwiękowa w filmie wygląda tak, że mowa aktorów jest za cicho a muzyka i reszta za głośno.

Tu nie chodzi o podbicie całej ścieżki dźwiękowej, a podbicie najcichszych dźwięków (tutaj głosy aktorów) aby ich głośność była podobna jak muzyka w filmie i reszta.

Dokładnie taki efekt słyszałem u kolegi (w filmie z dźwiękiem przestrzennym), który kupił jakiś tani zestaw głośników 5.1, a później instalował na "ślepo" kodeki. Wystarczyło coś przełączyć w ustawieniach kodeka i/lub w ust. dźwięku, aby było słychać prawidłowo.

 

Pisze to jako ciekawostka, nie sugeruje że u Ciebie jest tak samo :)

Edytowane przez deserted

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I pytanko jeszcze: Czyli jak z tej ścieżki zrobię np. te mp3 192kbit 48kHz w stereo to powinno hulać czy to poddać kompresji do AC3?

Rekompresja ze stratnego AC3 do stratnego mp3 wprowadzi obniżenie jakości/zwiększy zniekształcenia ... kolejna rekompresja z mp3 do AC3 ponownie zwiększy zniekształcenia ... tutaj już dźwięk może już wręcz "pływać".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra, mam te ścieżkę w WAV 48kHz (1253 MB) no i trzyma tempo z obrazem. I co dalej? VirtualDub usunąć oryginalną, wkleić "nową" i zapisać na nowo film?

W VirtualDubMod można dodać drugą ścieżkę do kontenera AVI

 

ps. a tego WAV to skompresuj do mp3 (48khz) - trudno ... ze stratą jakości musisz się pogodzić jeśli nie możesz wyregulować wszystkiego podczas odtwarzania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W VirtualDubMod można dodać drugą ścieżkę do kontenera AVI

 

ps. a tego WAV to skompresuj do mp3 (48khz) - trudno ... ze stratą jakości musisz się pogodzić jeśli nie możesz wyregulować wszystkiego podczas odtwarzania

Czy ten kontener to okienko "lista strumieni"?

 

Zapisując film ze ścieżką w mp3 zajmuje ok1GB ale brzmi jak oryginał, coś źle robie a odznaczyłem oryginalną.

Chciałem zapisać film przekodowując obraz z dźwiękiem na 700MB ale przy zapisie wyskakuje komunikat o błędzie. Myślę że najpierw trzeba utworzyć skrypt avs w GordianKnot i skonfugurować kodek XviD.

 

 

Jak to zrobić żeby upchnąć wszystko na 700MB? Normalnie film zajmuje 896MB. Da radę bez znacznej utraty jakości? Jeśli nie to trzeba podzielić na 2x700MB. No i prosiłbym o wskazówki co po kolei mam zrobić.

 

 

EDIT: OK, zrobiłem. Trzeba było najpierw zapisać film bez oryginalnego dźwięku, samo odznaczenie audio na liście strumieni nic nie dawało dlatego taki duży rozmiar. Ten dźwięk w AC3 strasznie zżerał miejsce, nie wiem po co do przeciętnej jakości obrazu taki dźwięki, W mp3 160 brzmi podobnie i teraz waży 663MB.

Edytowane przez ::snoopy::

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem po co do przeciętnej jakości obrazu taki dźwięki, W mp3 160 brzmi podobnie i teraz waży 663MB.

Taak, podobnie. Pomijajac to, ze oryginal mial 5 kanalow (bo kanal subwoofera nie jest oddzielnie kodowany), a efekt koncowy ma dwa, to moze i podobnie.

A wystarczylo podglosnic kanal centralny w ffdshow czy AC3Filter i osiagnalbys zamierzony efekt bez tej calej zabawy. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taak, podobnie. Pomijajac to, ze oryginal mial 5 kanalow (bo kanal subwoofera nie jest oddzielnie kodowany), a efekt koncowy ma dwa, to moze i podobnie.

A wystarczylo podglosnic kanal centralny w ffdshow czy AC3Filter i osiagnalbys zamierzony efekt bez tej calej zabawy. ;)

HEHE, ale nie weszłoby mi na płytę :wink: Zresztą nie mam super dźwiękówki (integra) i nie mam dobrze rozstawionych głośników i nigdy nie siedzę w centrum. Mnie stereo wystarczy.

 

Manipulując tylko w kodekach zmieniłbym to w locie a tak jest już na stałe. Dzięki wszystkim za rady!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak na przyszlosc: opcje ffdshow nie znikaja automagicznie po ustawieniu ich,wiec to tez jest "na stale" ;)

 

Swoja droga, nie wiedzialem, ze ktos sie jeszcze meczy z upychaniem na CD :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pytanie zahaczające o ten temat - tzn. film i dźwięk. Chciałem znajomemu zrobić kompilację najbardziej brutalnych scen z Rambo - zresztą nieważne z czego, chcę wyciąć scenę tylko problem jest w dźwięku. Ostatnio wszystkie filmy robią z VBR - VDub ostrzega, że film się rozjedzie chyba, że całość zrzucę do WAVE a potem przekonwertuję - brzmi cholernie na okrągło. Nie ma prostego sposobu by wyciąć kawałek z filmu i żeby dźwięk się nie rozjechał??

 

Nieważne już. Pierwszy lepszy Splitter sobie poradził. Dziwne, myślałem, że one też będą mieć z tym problemy. :)

Edytowane przez John M. Kane

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...