Skocz do zawartości
Camis

Truecrypt 6.0a

Rekomendowane odpowiedzi

Pojawila sie na poczatku miesiaca nowa wersja TC - 6.0a, najwazniejsze zmiany:

 

 

Równoległe szyfrowanie/deszyfrowanie na procesorach wielordzeniowych (lub systemach wieloprocesorowych). Wzrost prędkości szyfrowania/deszyfrowania jest wprost proporcjonalny do ilości rdzenia i/lub procesorów.

 

Możliwość utworzenia i uruchomienia zaszyfrowanego, ukrytego systemu operacyjnego, którego istnienie jest niemożliwe do udowodnienia (o ile użytkownik postępuje zgodnie ze wskazówkami) (Windows Vista/XP/2008/2003). Ze względów bezpieczeństwa podczas działania ukrytego systemu operacyjnego TrueCrypt upewnia się, że wszystkie niezaszyfrowane systemy plików i nieukryte wolumeny TrueCrypt są w trybie tylko do odczytu (read-only). Zaleca się aby montować ukryte wolumeny tylko w przypadku gdy ukryty system operacyjny jest uruchomiony.

 

W systemach Vista i Windows 2008 możliwe jest zaszyfrowanie całego dysku systemowego, nawet jeśli zawiera on rozszerzone/logiczne partycje. Funkcja ta jest niedostępna w systemie Windows XP.

 

Nowy format wolumenu poprawia stabilność, wydajność i możliwość rozszerzenia. Każdy wolumen utworzony w tej lub pożniejszych wersjach będzie zawierał wbudowany nagłówek zapasowy (zlokalizowany na końcu wolumenu). Nie jest możliwe zamontowanie wolumenu jeżeli jego nagłówek jest uszkodzony (nagłówek zawiera zaszyfrowany klucz główny). Z tego powodu wbudowane, zapasowe nagłówki znacząco zmniejszają ryzyko. Jeżeli użytkownik dwukrotnie pod rząd poda błędne hasło (i/lub pliki) podczas próby zamontowania wolumentu, TrueCrypt automatycznie podejmie próbe zamontowania wolumenu korzystając z wbudowanego zapasowego nagłówka. Jeżeli TrueCrypt nie będzie w stanie odszyfrować podstawowego nagłówka, jednak odszyfruje zapasowy (z tym samym hasłem i/lub plikami kluczowymi), wolumen zostanie zamontowany, a użytkownik zostanie ostrzeżony o uszkodzeniu podstawowego nagłówka (i powinformowany jak go naprawić).

 

Rozmiar nagłówka wolumenu został zwiększony do 128 KB. To pozwoli na implementację nowych funkcjonalności i ulepszeń w przyszłych wersjach i zapewni, że wydajność nie będzie ograniczona, jeżeli wolument TrueCrypt jest przechowywany w systemie plików lub urządzeniu, które korzysta z rozmiaru sektora większego niż 512 bajtów.

 

Wolumeny utworzone przez poprzednie wersje TrueCrypta mogą być montowane z użyciem tej wersji programu

 

Możliwość utworzenia ukrytych wolumenów na platformach Mac OS X oraz Linux.

 

Do 20% szybsze wznawianie systemu z hibernacji jeżeli partycja systemowa jest zaszyfrowana (Windows Vista/XP/2008/2003)

 

Usunięto możliwość deszyfrowania zaszyfrowanych partycji systemowych z użyciem TrueCrypt Boot Loader (jednak wciąż jest to możliwe poprzez TrueCrypt Rescue Disk) (Windows Vista/XP/2008/2003)

 

W przypadku, gdy system Windows XP jest zainstalowany na partycji FAT16 lub FAT32 i użytkownik próbował zaszyfrować partycję systemową test szyfrowania kończył się niepowodzeniem. Ta sytuacja już nie występuje.

 

Wiele innych usprawnień i poprawek (zapobieganie m.in. atakom DoS) (Windows, Mac OS X, and Linux).

 

 

Na moim x2, wydajnosc AES wzrosla prawie 2-krotnie, na quadzie wzrasta czteroktornie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W imię ochrony prywatności moich danych chyba się w końcu skuszę na tego TruCrypt'a, do tej pory powstrzymywało mnie głownie ograniczenie wydajności ale teraz po dość znacznych poprawkach z ich strony chyba się da to już "z cierpieć" ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak z z błędami za malo pamieci przy tescie poczatkowym gdy ktos uzywa sound , raid i grafy wbudowanej na karcie?

 

 

edit = skusilem sie instalnalem ale to samo - brak pamieci , wylacz sound, grafe, raid byc moze bedzie ok ale nawet po wylaczeniu wszystkiego oprocz raid-a nie przechodzi testu wiec duXX :)

Edytowane przez pavka21

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tu chodzi o to ze podczas pracy pliki z zaszyfrowanej czesci sa zrrzucane do ramu jesli sa uzywane a z kolei windows czesc ramu zapisuje na dysku w pliku stronnicowania czyli dane ktore zostaly odszyfrowane, jessli plik stronnicowania jest na szyfrowanej partycji to luz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanko odnośnie TrueCrypt?

 

Zaszyfrowałem partycje systemową tym programem a następnie zrobiłem obraz tej partycji programem Norton Ghost. Po przywróceniu zaszfrowanej partycji z obrazu nie mogę się zalogować ponieważ TrueCrypt twierdzi że złe hasło. Dlaczego? Nie pomoże mi dysk ratunkowy nawet bo złe hasło

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie korzystałem z tego. Poprostu przed zaszyfrowaniem dysku utworzyłem dysk ratunkowy a później go zaszyfrowałem. Po zaszyfrowaniu dysku systemowego utworzyłem obraz programem Norton Ghost. Następnie popracowałem chwile na komputerze, zrestartowałem i przywróciłem system z obrazu który wykonałem wcześniej. Ku mojemu zdziwieniu już się nie zalogowałem do systemu przywróconego ponieważ dostawałem komunikat złe hasło. Nie pomogła mi w tym ani płytka dysku ratunkowego. Jak mam się uchronić przed takimi sytuacjami?

 

Co do backupu początkowych sektorów zaszyfrowanego dysku/partycji w razie problemów z nadpisaniem/uszkodzeniem, to nie bardzo wiem o którą opcje Ci chodzi. Nie czasem o utworzenie dysku ratunkowego? Ktoś na innym forum poradził mi zrobić kopie zapasową nagłówka woluminu lecz dla dysku systemowego nie jest to dozwolone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robiłem format systemu i juz na nowej Windzie zmianialem literki dyskow w Narzedziach administracyjnych, przez przypadek na dysku zaszyfrowanym Truecryptem wybralem zamiast zmien litere to zainicjuj dysk, windows cos pomielil i teraz dysk jest widziany nie jako nieznany tylko jako nie sformatowany, haslo do montowania oczywiscie nie dziala. Da sie z tym cos zrobic? Chodzi o odzyskanie danych - 1TB :) Czy moge juz zapomniec o danych i zostaje format i zalozenie nowej partycji ?

Edytowane przez Mane

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

Panowie , mam pytanie. Czy da sie jakos obejsc nagrywanie rescue diska? Podac go majac to na hdd? Opdali sie loader? Nie mam czystych plyt :|

Edytowane przez Firekage

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

Dzieks. Jeszcze jedno. Probowales moze z pen drajwa zapodac ten plik ? JEsli da sie to oleje CD bo nie mam zadnych :) , a i nie pali mi sie aby leciec do sklepu w celach zabnawy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

Dzieks , ale musze byc pewny , bo jak zaszyfruje sobie dysk testowo , a robie to 1 raz , cos sie nie uda to ten plik musze miec na "gwaut" :) , wiec musze byc pewny :) Bez tego nie bawie sie tym programem chwilowo. Sprawdzilbys?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

System szyfrowalem dawno temu, plik nie jest potrzebny pozniej. Przynajmniej ja z niego nie korzystalem, tylko z hasla. Co ma sie nie udac :) wpisujesz haslo i system bootuje, poza tym to tylko system, zrob przed szyfrowaniem kopie np. Ghostem i po klopocie :) hhmmm nie wiem nawet czy nie da sie tego w jakis sposob ominac, niestety nie mam jak sprawdzic musial bym zdeszyfrowac system a pozniej zaszyfrowac, niestety nie mam na to czasu, nawet teraz siedze w pracy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ghostem partycje to 35GB...ale dzieki za porady :)

Co ty robisz z systemem ze tyle miejsca zajmuje :), ale nawet gdyby zajmowal 100GB to przeciez nie problem, chyba ze masz jedna partycje lub nie masz miejsca na 35GB :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedz ze zartujesz?. Zadnego algorytmu bedacego w TC nikt jeszcze nie zlamal, a tym bardziej 256 bitowego AES...

 

Nie do zlamania przez najblisze dlugggie lata.

 

Ps, jest juz TC 6.2

Edytowane przez Cmx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

Odswiezam , mam pytanie do userow tego programu.

 

Od kilku dni bawie sie tym i mam kilka watpiliwosci :

-mam zaszyfrowany caly dysk (w nim dwie partycje) , co sie dzieje jesli sfotmatuje C i bede chcial od nowa stawiac system.

-mam niezaszyfrowane 4 dyski , chce zaszyfrowac wszystkie , ale tylko na jednym jest fizycznie system - da sie?

-mam niezaszyfrowane 4 dyski , na kazdym fizycznie system , chce zaszyfrowac wszystkie dyski spod jednego systemu - da sie?

 

Panowie , pomozecie? Szukalem faqow , na stronie programu , ale nie widzialem tego.

 

Jak narazie bawie sie testowo na starym szrocie i wszystko dziala bez problemow na AESie , gram bez problemow ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

-mam zaszyfrowany cały dysk (w nim dwie partycje) , co sie dzieje jeśli sformatuje C i będę chciał od nowa stawiać system.

 

wydaje mi sie ze stracisz wtedy dostęp do danych również na dysku D. gdyby D był tylko zaszyfrowanym kontenerem nie bylo by problemu. zaszyfruj osobno partycje systemowa i osobno druga partycje.

 

-mam niezaszyfrowane 4 dyski , chce zaszyfrować wszystkie , ale tylko na jednym jest fizycznie system - da sie?

 

tak, nie widzę problemu bys zaszyfrował każdy dysk z osobna i montował je wszystkie pod jedna instalacja systemu. możesz szyfrować osobno partycje, cale dyski z jedna lub wieloma partycjami, z jednym systemem lub wieloma. wtedy hasło pojawia się przed bootloaderem.

 

-mam niezaszyfrowane 4 dyski , na każdym fizycznie system , chce zaszyfrować wszystkie dyski spod jednego systemu - da sie?

 

da sie to zrobić, niestety systemów z dysków szyfrowanych z innego systemu nie uda Ci się uruchomić normalnie. aby system się uruchamiał musi zostać zaszyfrowany podczas uruchamiania sie. taka sytuacje można rozwiązać na kilka sposobów ale chyba najlepiej i najbezpieczniej jest przełączać sie pomiędzy dyskami jeszcze z w Biosie (F8) i osobno podawać hasła do dysków.

Edytowane przez hal9kx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

-mam zaszyfrowany cały dysk (w nim dwie partycje) , co sie dzieje jeśli sformatuje C i będę chciał od nowa stawiać system.

 

wydaje mi sie ze stracisz wtedy dostęp do danych również na dysku D. gdyby D był tylko zaszyfrowanym kontenerem nie bylo by problemu. zaszyfruj osobno partycje systemowa i osobno druga partycje.

 

-mam niezaszyfrowane 4 dyski , chce zaszyfrować wszystkie , ale tylko na jednym jest fizycznie system - da sie?

 

tak, nie widzę problemu bys zaszyfrował każdy dysk z osobna i montował je wszystkie pod jedna instalacja systemu. możesz szyfrować osobno partycje, cale dyski z jedna lub wieloma partycjami, z jednym systemem lub wieloma. wtedy hasło pojawia się przed bootloaderem.

 

-mam niezaszyfrowane 4 dyski , na każdym fizycznie system , chce zaszyfrować wszystkie dyski spod jednego systemu - da sie?

 

da sie to zrobić, niestety systemów z dysków szyfrowanych z innego systemu nie uda Ci się uruchomić normalnie. aby system się uruchamiał musi zostać zaszyfrowany podczas uruchamiania sie. taka sytuacje można rozwiązać na kilka sposobów ale chyba najlepiej i najbezpieczniej jest przełączać sie pomiędzy dyskami jeszcze z w Biosie (F8) i osobno podawać hasła do dysków.

Dzieki za odpowiedz, choc na czesc problemow nacialem sie sam, pech chcial, ze winda padla i musialem bawic sie w odzysk danych.

 

1. Jak mozna zrobic tylko dla niesystemowki? Co masz na mysli mowiac o "kontenerze".

2. Jak takie cos zrobic bym mogl uzywac takich dyskow np. pod innym oesem? Jak zaszyfrowalem to pod 7 zaszyfrowane nie byly widoczne, a pod XP, pod ktorym szyfrowalem - tak.

3. Ok, dzieks.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...