Skocz do zawartości
Gość Pussik

Płyta Głowna Pod Quad 65 Oraz 45nm

Rekomendowane odpowiedzi

Rozglądam się za płyta główną do Quada 65 i 45nm, oczywiście jak najniższym kosztem. Jednak procesor będzie mocno kręcony wiec musi mieć mocną sekcję zasilania, spore możliwości o/c (raczej nie ma się co rozglądać za FSB powyżej 500 ;D).

 

Takie rzeczy jak RAID czy dźwiękówka oraz system chłodzenia są istotne.

 

 

Narazie w oczy rzuciły mi się takie modele:

 

ASUS P5E za ileś tam...

ASUS P5K-E 290zł (?)

ASUS P5Q za 337zł

ASUS P5Q PRO za 377zł

 

MSI NEO-F P45 (chyba coś około 300zl)

 

Gigabyte Ep45-DS3L 330zł

Gigabyte Ep45-DS3R 385zł

Gigabyte Ep45-DS3 370zł

 

 

Gigabyty nie mają RAIDu :(, ASUS najładniej wygląda, ale nie to jest najwazniejsze.

 

 

Update

 

DFI LanParty DK P35-T2RS (w jednym sklepie 340zł, w innych ~410zł)

Edytowane przez Pussik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

P35 to też dobry chipset, a przecież i tak wysokie FSB Cię nie interesuje B-) Tu raczej bym opierał się sekcja zasilania / wyglądem czy innymi drobiazgami.

 

Edit:

 

tak i popatrz też tutaj i tutaj.

Edytowane przez stolara

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się pomiędzy:

 

 

ASUS P5Q PRO (P45)

ASUS P5E (X38)

ASUS P5K-E (P35)

DFI LanParty DK P35-T2RS

DFI LanParty Blood Iron P35 T2

MSI NEO3-FR P45

Gigabyte EP45-DS3

 

 

Dokładnie między tymi płytami. :) Ich odmian są dziesiątki xD ale już a każdej serii znalazłam taką, która najbardziej by mi odpowiadała.

Dołączona grafika

Edytowane przez Pussik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ASUS P5Q PRO (P45)

ASUS P5E (X38)

ASUS P5K-E (P35)

DFI LanParty DK P35-T2RS

DFI LanParty Blood Iron P35 T2

MSI NEO3-FR P45

Gigabyte EP45-DS3

Na wstępie powiem tak, że ciężko jest wskazać konkretnie bierz tą mobo bo...bo jest idealna itd. NIE. Każda płyta główna ma swoje zalety i wady...wiadomo mobo idealnego niema. Trzeba by troche zawęzić grono i w końcu się na coś zdecydować bo im dłużej będziesz drążyć temat tym większy mentlik powstaje. Trzeba jednak zaznaczyć że..do OC czy ty E5200 czy to E7200 czy to E8400 czy nawet Quada każda płyta się nada, to nie czasy socket A gdzie Asrocki nie nadawały się do kręcenia. Overclocking stał się dla wszystkich niemal firm produkujących płyty (MSI, Asus, gigabyte) chlebem powszednim ;)

 

Asus P5Q Pro- złego słowa o nim nie można powiedzieć, czytam sobie opinie tego i tamtego usera i wszystko wygląda na OK, dobre OC, stabilna, w miarę tania...taki dobry kompromis między możliwościami a ceną. Jak zapewne zauważyłaś często polecana na PurePC ze względu na to co oferuje i znajduje miejsce w wielu komputerach.

 

Asus P5E- dobre mobo pod CF+OC, robi spoko FSB 500mhz więc ograniczyć cię nie ograniczy przy normalnym OC, sekcja zasilania i ogólna przydatność pod Quada jak najbardziej, ale tak jak mówie bardziej pod CF.

 

Asus P5K-E- naprawdę fajny Asus, udany model Asusa, łączy w sobie cechy dobrego OC i stabilności, ale to raczej normalne zjawisko bo przecież każdy producent dąży do tego aby jego produkt był stabilny. Jak dla mnie ciekawa opcja i za tę cenę tworzy z P5K-E interesujący produkt.

 

DFI LP DK P35- duży konkurent dla Asusa P5K-E/P5Q Pro. Sam użytkuje i bardzo sobie chwalę, dobrze się kręci i nie sprawa problemów. Na zagranicznych forach widać że ładnie prowadzi Quada.

 

DFI BloodIron- uboższa wersja DK P35, oferująca nie gorsze możliwości OC, bardziej skąpy wygląd to główna różnica bo bios pozostał chyba niema ten sam. Również polecam. Nie tylko ze względu na mocną sekcje zasilania, podobnie jak w DK P35.

 

MSI P45 Neo3-FR- o tym modelu za bardzo sie nie wypowiem natomiast wtrącę swoje trzy grosze co do wersji Neo2, mianowicie początkowo ten model zbyt udany nie był w kwestii OC i problemowości ale z tego co widze to nowe biosy poprawiły tę płyte i to bardzo. Fajne OC i jest stabilna, ciekawa propozycja jak dla mnie w tym momencie.

 

Gigabyte Ep45 DS3- często pojawia się tez w proponowanych zestawach, mobo ogólnie nie jest złe, wiadomo wyciąga odpowiednie FSB i przy Quadzie nie powinna sprawiać problemów, lecz jest troszkę mniej znana i mniej pewna.

 

Mam nadzieje że to wszystko nieco rozjaśni Ci sprawę ;)

Edytowane przez Fredek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Y... no max ile mogę stabilnie i na codzień. :| Licze, że na codzień będzie śmigał 3,5Ghz lub wyżej.

 

 

Fredek, tak właściwie, to ześ nic nie napisał. :D

 

Mogłeś to podsumować w kilku słowach "wszystkie są dobre".

 

Chyba będę się kierowała wyglądem + ceną.

 

 

 

W sumei najmniej chce MSI i Gigabyte`a.

 

 

Faworyci to ASUS P5E, ASUS P5K-E, ASUS P5Q PRO lub -E oraz DFI LanParty DK P35-T2RS.

 

4 płyty, 3 różne chipsety. ;D Cena zdecyduje.

Edytowane przez Pussik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z podanych przez ciebie płyt miałem doczynienia z Gigabytem i w nim sekcja zasilania nie poroza stabilnością napięcia przy Q6600 przy mocnym OC.

Pod Q6600 jeżeli chcesz kręcić powyżej 3.4 Ghz to moge polecić Asus Rampage Formula Intel X48, Gigabyte GA-EP45-DS5 albo Gigabyte GA-EX38-DS5 bo na nich bez problemu Q6600 chodził powyżej 3.5 GHz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Milion odmian P5K... model -E jest lepszy od PRO i C? :>

 

 

 

"Asus Rampage Formula Intel X48, Gigabyte GA-EP45-DS5 albo Gigabyte GA-EX38-DS5" tja, albo ja sobie zamówie porsche z salonu...

 

 

Czytałam właśnie o MSi NEO2-FR na egiełdzie i dość krytycznie się wypowiadali o podkręcaniu. Domyslne ustawienia są skopane i jest dużo zabawy, żeby osiagnąć przyzwoite wyniki. ;/

 

A płyta jest ładna i tanio idzie na allegro:

http://www.allegro.pl/item453986996_msi_p3..._gwarancji.html

 

 

ASUS P5K-E to, to samo co ASUS P5K EPU?

Edytowane przez Pussik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytałam właśnie o MSi NEO2-FR na egiełdzie i dość krytycznie się wypowiadali o podkręcaniu. Domyslne ustawienia są skopane i jest dużo zabawy, żeby osiagnąć przyzwoite wyniki. ;/

 

A płyta jest ładna i tanio idzie na allegro:

http://www.allegro.pl/item453986996_msi_p3..._gwarancji.html

Widzę że ty troszkę nie w temacie :wink:

 

Na e-giełdzie przyczepili sie tylko do zworek i słabej wydajności pamięci powyżej 513mhz FSB. Ale jako autor FAQ obaliłem pierwszy mit, drugi pozostaje niezmienny czyli po przekroczeniu FSB 513mhz wydajność pamięci spada, jeśli wystarczy Ci FSB rzędu 500mhz to płyta spisuje sie naprawde fajnie a w gruncie rzeczy bez problemu robi FSB ~530mhz. Poczytaj zresztą moje FAQ :wink:

 

Tak jak Ci już pisałem Asus p5K-E lub DFI LP DK P35 a jak możesz troszke dołożyć to Asus P5Q-E będzie świetną propozycją ;]

 

Do quada w 65nm coś z serii P5K, do quada w 45nm coś z serii P5Q.

Tia napewno ;]

Edytowane przez Fredek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na e-giełdzie przyczepili sie tylko do zworek i słabej wydajności pamięci powyżej 513mhz FSB. Ale jako autor FAQ obaliłem pierwszy mit, drugi pozostaje niezmienny czyli po przekroczeniu FSB 513mhz wydajność pamięci spada, jeśli wystarczy Ci FSB rzędu 500mhz to płyta spisuje sie naprawde fajnie a w gruncie rzeczy bez problemu robi FSB ~530mhz. Poczytaj zresztą moje FAQ

 

 

Jaki to był ten pierwszy mit? Istnienie zworki? Obaliłeś istnienie zworki na mobo? o,O

 

 

Ja kupie raczje coś używanego i chyba "co sie trafi okazyjnie" :) Bo z teog co widze, to niemal co bym nie kupiła z przedziału tych kilku płyt, to będzie ok.

 

 

Jeszcze takie coś.. na allegro niedlugo wylitcytuja Q9300. Narazie jest tanio, wiec sie pokwapię. Proc ma niestety 7,5x mnoznik, a ponoc 4Ghz wyciag,a wiec ponad 500MHz FSB potrzeba. ;o Jakbym miała Q9300 to już stawiałoby pewne wymagania przed mobo, nieprawdaż?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki to był ten pierwszy mit? Istnienie zworki? Obaliłeś istnienie zworki na mobo? o,O

Heh nie :) Poprostu na egiełdzie pisali że bez zacieśniania alpha timingów wydajność jest kiepska...kiedy wcale tak nie jest..wystarczy ustawić na sztywno na 12-12-12-12 i wszystko jest OK, ba..nawet jest czasem wyższa niż na innych płytach, po zacieśnieniu timingów np na 4-3-3-3 jest jeszcze lepiej ;] To co do MSI.

 

A jeśli chodzi o Quada to różnie to bywa...Q9300 zdarzają się dobre sztuki ale generalnie lepsze rodzynki są już w Q9550. Noi masz wyższy mnożnik a więc nie będziesz działać tak na niemal skrajności proca (FSB wall i te sprawy) chcąc mieć 4ghz...

Edytowane przez Fredek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A gdzie ja Biostara dostane.

 

Na Allegro jest pełno Asusów, nieco mniej Gigabyty`ów, dwa DFI i dwa MSI. :D

 

 

Lepiej brac dobrze wyposazony model płyty na P35 (np. P5K-E lub P5K Deluxe) niż wersje podstawową płyty na P45? (np. P5Q)

Edytowane przez Pussik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Karolinko tutaj masz tego biostara. Wspominalem Ci dzisiaj o nim na gg. ;) Jestem z niego zadowolony, a przy obencych cenach DFI DK P35/45 i Asusa P5Q-Pro/E (ostro poszły w górę) myślę że jest naprawdę dobrym wyborem. V-drop jest minimalny (nie wiem jak będzie z quadem), płyta ładnie prowadzi proca, masa opcji w biosie.

 

Jeszcze można by kupić jego tańszą wersję, (Svende chyba sprzedawał) Z tego co wspomiał w temacie o tej mobo to lepiej mu prowadziała E7200 od flagowego I45, mowa o Tp45 Hp. Kosztuje w okolicach 320/340zł. Tylko nie posiada Raidu i ma niebieski laminat, względem czarnego w I45, co może być dla Ciebie wadą. A i jeszce brak portów E-Sata na tylnim panelu, ale czy będą Ci potrzebne...?

 

PS. Jarek zdecydowałeś się jednak na biostarka?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dorzuce od siebie Abita QuadGT na x38. Plyta poprostu uwielbia quady. Mialem ds4 gigusia i wymienilem na te wlasnie plyte. Bios baaardzo przyjemny mozliwosci tez duże. Do tego masa udogodnień jak wlacznik, reset i c cmos na plycie w postaci przycisków. Do tego "poster" cyfrowy dobre rozmieszczenie ukladów na pcb, cyfrowe zasilanie (trzeba je dobrze chlodzić). Fsb jakie wykrecilem w 5 min to 530 na q6600. To mówi samo za siebie. Więc wziął bym pod uwage jeszcze tego Abita. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...