Skocz do zawartości
Twój Pan

Core i3/i5 - Clarkdale (lga 1156)

Rekomendowane odpowiedzi

Dostałem dzisiaj i3 530 + MSi GD65. Procek prosto z półki, robi 4020MHz @ 1.22v real w LinX (na MSi są takie fajne wyprowadzenia, że można napięcia miernikiem mierzyć). Myślę, że w miarę dobra sztuka. Trochę się pobawiłem i ogólnie jestem zadowolony po przesiadce z E8400.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BArt_X mozesz zmierzyc ile pobiera W w idlu na tej mobo ??

 

Skoro Ty jestes zadowolony po zmianie z 8400 to co mowic o mnie jak zmienie P4 2.26 :lol2:

 

Oby tylko na tym IGP dalo sie zagrac w jakies starocia :huh:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie da się tego sprawdzić - w biosie pokazuje jakieś 1-2W, a Windowsie nie znalazłem programu do tego. Jak się nie rusza napięć to jest to naprawdę zimny procek, gorzej jak zaczynamy je zmieniać. Zmiana z 1.2v na 1.3v i tempki już ładnie idą do góry. Na boxowym coolerze puszczałem wprime 4500MHz @ 1.35v to już było w granicach 70C.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie da się tego sprawdzić - w biosie pokazuje jakieś 1-2W, a Windowsie nie znalazłem programu do tego. Jak się nie rusza napięć to jest to naprawdę zimny procek, gorzej jak zaczynamy je zmieniać. Zmiana z 1.2v na 1.3v i tempki już ładnie idą do góry. Na boxowym coolerze puszczałem wprime 4500MHz @ 1.35v to już było w granicach 70C.

 

kolega mial na mysli urządzonko w stylu

WATOMIERZ MIERNIK ENERGII ELEKTRYCZNEJ FV 2lata gw (951544191) - Aukcje internetowe Allegro

do pomiaru poboru energii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak dokladnie mialem na mysli watomierz :D

 

Jesli chodzi o pamieci to poczatkowo mialy byc zwykle Kingstony 1333 CL9 (2x1GB)

ale cena spadla i czy np takie beda dobre G.Skill 4GB PC1333 Dual 2x2GB Eco CL9 ??

 

Mam nadzieje ze IGP bedzie pracowac... gorzej z plyta glowna ASUS P7H55-M Pro (pamieci nie ma na liscie kompatybilnosci - Kingstony sa)

 

Zawsze 4GB lepiej jak 2GB tym bardziej ze intergra zabierze swoje...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze 4GB lepiej jak 2GB tym bardziej ze intergra zabierze swoje...

 

i z tego też powodu zainwestowałbym w szybsze memki.

 

@ BART-X - zdziwił byś się jakie ciekawe wnioski można z watomierza wysnuć :-D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do mobo to jeszcze jest MSI H55 GD65(ATX) ~ 420 zl (wydaje sie OK - szczatkowe testy pokazuja ze jest = P55 GD65)

 

Jezeli kupie grafike to w mATX bedzie bardzo ciasno (tuner TV i dzwiek na PCI-E x1...a tak moge kupic cos na PCI (moj Live na W7 dziala marnie - trzeba bedzie wymienic)

 

O pamieciach jeszcze pomysle - IGP nie obslugue wiecej jak 1600 MHz :rolleyes: ... moj umowny budzet na komputer to 2000 zl (nie chce wydac wiecej) a te GSkil 1600 to "az" 430 zl - na newegg pisza ze sie grzeja a chyba nie powinny przy 1.35v :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testy poboru mocy (jak by kogoś interesowało)

Sprzęt:

Miernik Velleman

Gigabyte H55M-UD2H

INTEL CORE I3 530 (def),

Apacer DDR3 3x2048MB 1333MHz

SAMSUNG HD753LJ,

LG GGC-H20L BLU-RAY,

Seasonic SS250-SU 80+ brąz

Windows 7

 

idle pulpit: 48-52W

LinX: 90-95W

FurMark+LinX:108-112W

 

 

Odtwarzanie filmu z płyty blu-ray (fulhd) 68W

Odtwarzanie filmu DVD (z płyty) 63W

 

 

Max peak 110W

 

z dodatkową grafiką:

idle: 76w w z 9600gt zotac fabrycznie po oc

FurMark+LinX: 170-180w

max peak 185w

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój proc lata sobie tak:

 

Dołączona grafika

 

Napięcie takie jak widać, nie ma więcej jak 60C na Silentium PC Fortis. W sumie fajne to, ale jak się nie gra... teraz mam Sempa 140 @ 2 rdzenie i do Windowsa jest ok ;) Proc i płytka są na sell jakby ktoś chciał 8)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Asynchronicznie czyli jak? Jeśli chodzi o możliwość ustawienia dowolnej częstotliwości niezależnie od częstotliwości BCLK (jak na chipsetach Nvidii pod LGA775) to niestety tak się nie da. W przypadku Core i3 masz 3 mnożniki pamięci: 3x, 4x, 5x. Przy domyślnej szynie 133MHz daje to możliwość ustawienie efektywnie 800, 1066 lub 1333 MHz na pamięciach.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie o taką informację mi chodziło. 

 

Jeśli dobrze rozumiem to i3 530 = 11 x 266 = 2933 Mhz

 

Jeśli zechcę go puścić na 4GHz to daję szynę na 364 MHz i zmniejszam mnożnik dla pamięci do 3x lub 4x w zależności na ile pamięci pozwolą, prawda?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

juz wstawiam screena.

Dołączona grafika

 

Płyta to asrock P55 Pro/USB3.0 Bios.1.00

 

Pełna stabilnosc.

 

Tempy troszke wysokie jak na to napiecie, poniewaz moje chlodzenie to Katana3 gdzie wystepuje bardzo slaby docisk na 1156. pasta odciska sie dobrze na powierzchni 1cm2. reszta ledwo co odznacza sie na radiatorze. :/

 

Wczesniej mialem inna sztuke i3 530 i do takich 4.2Ghz chciala juz 1,32V. Jakos tak.

 

EDIT: tą temperaturą AUXTIN 78C nie sugerujcie się :) raz jest -30C a raz 120C. Teraz 78C.

W ogole co to jest?

 

EDIT: To napięcie PLL musze zwiekszac by miec wyzsze zegary czy leciec na domyslnym?

 

EDIT2: Dałem w locie podczas pracy Prime, 4,4Ghz 1,25V. Prime chodził. pochodził trochę i wrocilem na 4,2Ghz.

Pozniej poszukam najmniejszego napiecia do stabilnej pracy na 4,4Ghz

Edytowane przez userus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

EDIT: To napięcie PLL musze zwiekszac by miec wyzsze zegary czy leciec na domyslnym?

...

 

Przeważnie nie ma potrzeby. Choć może podnieść czasem max bclk dla procka ale to trzeba eksperymentować samemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Dołączona grafika

 

Napięcie po prostu dałem +0.1 V, nie chciało mi sie na razie sprawdzać niższego. Tempy wysokie bo buda bez żadnej wentylacji, a na procu siedzi Ultima-90 z S-Fleksem 500 RPM.

 

Na i5-750 @ 3.6 GHz miałem ok. 52 gigaflopy, więc widać jak cache i zewnętrzny kontroler pamięci hamują te proce.

 

 

Porównanie wydajności pamięci przy różnych mnożnikach QPI. QPI 3.6 GHz nie chciało wstać na 1.24 V dla IMC, podbiłem do 1.3 V i poszło, stabilności nie testowałem bo na codzień będę używał QPI 2.8 GHz. Wyższa wydajność pamięci nie przekłada się na użytkową wydajność.

 

Dołączona grafika

 

 

Z mnożnikiem x4 są ogólnie jaja w Clarkdale, coś Intel skopał. U mnie np. 800 MHz na memkach na tym dzielniku jest dziwnie niestabilne, albo się programy wykrzaczają, albo sterownik od grafy się nie załaduje itp. Czasem też ten mnożnik jest dużo wolniejszy (raz miałem 2 GiB/s mniej i 9 ns wolniej) od x3, ale nie zawsze. Gdy nie jest wolniejszy, to jest tylko minimalnie szybszy (jakieś 200-300 MiB/s). "FSB" robi swoje.

 

 

Można też zauważyć, że przy mnożniku x3 EVEREST pokazuje CL6, a przy mnożniku x4 pokazuje CL9. Nie wiem o co z tym chodzi, CPU-Z i BIOS pokazują normalnie CL7.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Wczoraj padl mi jeden kanał pamięci, konkretnie B. Zmieniałem wczoraj obudowę, po czym wszystko działało ok przez jakieś 6 godzin. Przełączyłem się na konsolę żeby pograć, po jakiejś godzince przełączam na kompa a tu czarny ekran i nic sie nie da zrobić.

 

Wyłączyłem, włączam ponownie i dalej nic, a komp się dwa razy wyłączał szybko na starcie.

 

Otwarłem budę i świeci się czerwona dioda DRAM_LED. Myślałem może że coś z kostką. Wyciągnąłem ta z kanału B i komp już startował. Tą wyciągniętą zamieniłem z tą z kanału A, i komp też działa. Następnie wsadziłem obie do kanału A, komp również wystartował. Tak więc kostki są ok.

 

Żadna kombinacja w kanale B nie działa.

 

 

Czy jest wogole możliwość by było to z winy proca (kontroler), czy raczej na pewno mobo? Wiadomo że łatwo to sprawdzić testując innego proca, ale na razie mi sie tego nie chce robić.

 

Różnicy w wydajności między singlem a dualem na tej platformie nie ma żadnej, więc na razie bym to tak zostawił, bo oddawać na gware mi sie nie chce, gdyż musiałbym kupić inne mobo.

 

 

Chciałbym tylko wiedzieć który komponent jest winny, więc pytanie czy jest inny sposób na sprawdzenie niż test innego proca.

Edytowane przez Harry Lloyd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

A u mnie jednak nie padl kanał pamięci. Przedwczoraj komp przestał działac, myślałem że może drugi padł. Wczoraj rozmontowałem wszystko, złożyłem jeszcze raz i okazuje sie że jest ok, do tego wszystkie sloty działają, także w dualu. Tak więc nie wiem o co chodziło. Mam nadzieje że to już koniec, jak jeszcze raz sie coś zwali to chyba wyrzuce tą obudowe, bo problemy sie od niej zaczeły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

udało się komuś uruchomić win7 z i3-530 @ 4,5Ghz?

 

dziwna sprawa bo jeżeli zmieniam fsb pod win7, ustawię na 4,5gzh testy przechodzą, cpuz i programik od msi pokazuja 4,5ghz, ogólnie OK, nawet 4,6 by sie udało poniżej 1,4V (jeszcze potestuje bo było unstable)

ale.... jak ustawie w biosie 4,5ghz to win7 się nie uruchamia wali bsod'ami. czyżby win7 obsługiwał procki tylko do 4,4ghz? hehehe ;)

 

płytka: MSI H57M-ED65

Edytowane przez pr1est

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Małe wykopalisko, ale mam takie pytanie.

Mobo MSI H57M-ED65, czasami zdarza się, że po wciśnięciu power na budzie, sprzęt włącza się dopiero po 2/3 sekundach. Szczerze, to nie spotkałem się z takim wolnym rozruchem. Testowane na 2 całkowicie różnych zasiłkach.

 

Reszta sprzętu:

i3-530 stock;

Kingston DDR3 4GB(2x2GB) 1333MHz CL9;

SeaSonic S12II-380 380W;

oraz sprawdzane na SeaSonic x650w;

Western Digital Caviar 500GB SATA2 (WD5000AADS).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...