Skocz do zawartości
xvito

Upgrade Sprzętu Z Wykorzystaniem Posiadanych Podzespołów

Rekomendowane odpowiedzi

Na wstępie Witam.

Nie posiadam wiedzy hardware'owej pozwalającej poradzić sobie z tym problemem. Dlatego zwracam się do Was.

Posiadam:

CPU: Sempron 2600XP+

MB: Abit NF7

RAM: 256 + 512 [400]

Dysk(i): 120 Seagate Barracudda

40 Seagate Barracudda

17 Seagate

GPU: G-Force 6200 (chłodzony radiatorem)

Zasilacz: Fortron FPS350 60MDN

Chłodzenie CPU: Freezone 120 (nie pamiętam nazwy modelu)

(Z chipsetu MB zdjęty defaultowy wiatraczek i założony radiator Zalmana)

Obudowa: Czarna :) - duża (ale mniejsza od TOWER'a), sporo miejsca w środku (kupiłem jak się okozało że w poprzedniej po zamontowaniu Freezona nie mieścił mi się zasilacz)

Cel:

Unowocześnienie pudełka

Potrzeby:

Programuje/kompiluje w linuxie. Od jakiegoś czasu ekperymentuje z Wirtualizacją. Obecny zestaw pozwala odpalić max dwa systemy wirtualne (i to z problemami) a ja potrzebuje > 5

 

Moje rozterki:

Komp często chodzi 24h dlatego chyba wybiorę: ATHLON 64 X2 5600+ ze względu na pobór mocy rzędu 65W. 6000+ ma dwa razy tyle "W".

Jaką MB? - chciałbym w przyszłości dokupić drugi dysk i stworzyć sprzętowo macierz RAID

Nie gram w gry - schodząc po kosztach żeby miała grafe onboard (jeżeli to możliwe nie ATI - linux tej firmy troche nie lubi), możliwe że w przyszłości dokupię lepsze GPU

Jaka pamięć: Czy duża/odczuwalna jest różnica w pracy na pamięciach CL4xxx a CL5xxx? 800mHz a 1066mHz? Potrzebuje conajmniej 4 GB - virtualizacja jest niepochamowana

Czy zasilacz który mam pociągnie wybrany sprzęt?

Czy tego Freezone'a mógłbym założyc na nowy procek?

[o hdd nie pytam, nie wiem czy to istotne - jakiś seagate pewnie tradycyjnie wybiore]

Jak pewnie zauważyliście sprzęt jest dosyć wyciszony. Pracuje w nocy i bardzo zależy mi na cichej pracy - ten aktualny nie wydaje żadnych dzwięków

Dodam że mocno zależy mi na szybkości i wydajności.

Chciałbym wyrobić się z kasą do 800-1000 zł - [jeśli to możliwe]

 

Dzięki za wszelkie uwagi.

Edytowane przez xvito

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procesor:

AMD Athlon 64 X2 7750+ /2.7GHz, 1MB, BOX, Black Edit, AM2/

265zł

 

Płyta główna:

AsRock A780GXH/128M /AMD 780G/

299 zł

 

Pamięć RAM:

GoodRam 4GB (2x2GB) PC800 CL5

160 zł

 

Dysk twardy:

Western Digital 320GB 7200rpm 16MB cache SATAII [3200AAKS]

190zł

 

SUMA: 914zł

 

Zasilacz wystarczy, chłodzenie [freezone 120]. Procesor... 7750+ bierze 95W, ale wydajnościowo rozgramia 5600+. Dysk... obecnie lepiej WD lub Samsung, Seagate obecnie ma problemy jakościowe i jest awaryjne. Ram? Różnice CL4/CL5, 800MHz vs 1066MHz są tak naprawdę bardzo niewielkie, niewiele to zmienia. Co procesora, możesz zainwestować w 3-rdzeniowego Phenoma II, ale koszt wzrośnie wtedy do 1150zł. Jednak w Twoim zastosowaniu chyba mógłby się przydać.

Edytowane przez saleen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o zasilacz: ten AsRock ma 24 pinowy ATX power connector a ja w zasilce mam wtyk 20 pinowy (?) Nie będzie problemu z podpięciem tego?

 

PS. Czemu polecasz Asroka? Abity, Asusy i inne aż tak "zeszły"?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1) Nie ma problemu, sam w tej chwili mam 20pin wpięte w płytę z 24pin... nie ma żadnego problemu z tym (a już na pewno nie z dostarczeniem odpowiedniej mocy)

2) ASRock, bo znacznie poprawili jakość i funkcjonalność płyt w stosunku do np 2002-2004 roku. Płyta jest stabilna, dobrze wyposażona, dobrze się na niej kręci procesor, porządnie wykonana - a przy tym cena jest niska bo nie płacisz za markę :) Podobnie wyposażony Asus itp będzie kosztować sporo więcej, po co przepłacać. Choć to już Twój wybór oczywiście

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez OC pobiera 95W, cóż, wersja 6000+ ma 89W... o całe 6W mniej. Natomiast słabsze odmiany które mają 65W, są niewiele tańsze a sporo mniej wydajne. Poza tym 6400+ pobierał chyba 125W, czyli jeszcze sporo więcej niż Kuma 7750+

 

Generalnie można by złożyć coś na Intelu którego jestem cichym zwolennikiem, ale nie wiem czy jest sensowna tania płyta 775 ze zintegrowaną grafiką... średnio mogę takową znaleźć. Ale gdyby się udało to można złożyć na E5200, 65W, fajnie się kreci a wydajność wyższa od 7750+

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie saleen i jakubek1994 - podajecie TDP, czyli wydzielane ciepło przez procesor i teoretyczny pobór prądu (w takiej kolejności). A teoretyczny nie oznacza tego samego, co praktyczny, prawda?

Nauki ścisłe to nie moja domena, ale czy w przypadku procesorów ilość pobieraniej energii nie jest równoznaczna (bądź praktycznie równoznaczna) ilości wydzielanego ciepła? Sugerujesz że 7750+ w stressie weźmie więcej niż 100W energii?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomieszało mi się z Intelem.

 

TDP u AMD oznacza maksymalny pobór prądu jaki dany procesor może ciągnąć na maksymalnym napięciu, a taki stan może trwać zaledwie mikrosekundę, co oczywiście nie pokazuje średniego poboru prądu, który nas bardziej interesuje.

 

Wszystko zależy od danego CPU i jego napięcia standardowego. Ogólnie jednak różnice w pobieranym prądzie są większe niż te 6W, co pokazują różne testy dostępne w serwisach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMHO o intelu do tego zestawu można zapomnieć (PDC nie ma wirtualizacji, E4xxx chyba też nie, nie wiem jak z innymi), bo procki które mają wirtualizacje są zbyt drogie (ooo tak wpakujemy E84 na płytę z grafiką nV). Co do samej grafiki ATI - nie było przypadkiem paki CCC napisanej pod OpenGL i goły hardware? Wiem że mac'i tak mają, a pakę dmg dość łatwo przekompilować pod np. Gentoo.

 

Jeśli ATI aż tak bardzo się gryzie, to będziesz zmuszony wziąć ASUSa M3N78 (w sumie jedyna tania i dobra mobo asusa z nv).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@D3NV3R

Chyba aż tak to nie jest w temacie - to mój leciwy Sempron ma wspomnianą przez Ciebie "wirtualizację"? Korzystam z VirtualBoxa - to od procka zależy czy go odpale czy nie?

 

Co do MB - jak ma się jakościowo/osiągowościowo ASUS M3N78 do wymienionego na początku AsRock'a A780GXH (domyślam się że tak jak już padło za Asusa troche trzeba dopłacić za samą nazwę)?

Edytowane przez xvito

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten 7750 BE pobiera baaaaardzo dużo prądu :-D, poczytaj o nim, już lepiej wsiąść 6000+ 89W

Akurat tego na pewno nie lepiej, jest słabszy od 7750 a prądu pobiera prawie tyle samo.

Jeżeli nacisk na energooszczędność, to 4850e i ewentualnie trochę podkręcić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6000+ wzgledem 7750+ w idle pobiera sporo mniej pradu,ok 10W,a to juz jest sporo,jak patrzymy na energooszczednosc.Wydajnosc prockow bez oc,jest zblizona,przy czym prawie kazda Kuma poleci na 3Ghz i wiecej,a 6000+ na 3,4Ghz nie,a takie takty sa potrzebne,zeby dorownac 7750+.Ps.Jako przyklad wzialem 6000+ 2MB 125TDP,ktorego posiadalem.

Edytowane przez grzeg255

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...