Skocz do zawartości
Ankor

Monitor A Zdrowe Oczy ?

Rekomendowane odpowiedzi

Ogólnie LCD jest zdrowsze od CRT. LED wpływają podobnie na oczy jak LCD, jednak istniej grupa monitorów które mniej męczą wzrok. Takie monitory posiadają automatyczne dopasowanie poziomu jasności - tzw auto Bright. Ostatni LG wprowadziło monitory które mają te (oraz kilka innych ) funkcji nie męczących wzrok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie LCD jest zdrowsze od CRT. LED wpływają podobnie na oczy jak LCD, jednak istniej grupa monitorów które mniej męczą wzrok. Takie monitory posiadają automatyczne dopasowanie poziomu jasności - tzw auto Bright. Ostatni LG wprowadziło monitory które mają te (oraz kilka innych ) funkcji nie męczących wzrok.

Automatyczne dopasowanie jasności nie ma tu nic do rzeczy.

 

Liczy się prawidłowe ustawienie + szeroki zakres regulacyjny monitora + po prostu dobry model z małym pikselem, stabilnym podświetleniem i matrycą z szerokimi kątami by się nie wk.. ... .. rzać ;)

 

LED nad CCFL ma tę przewagę że przy znacznym ściemnieniu jest stabilniejszy -łatwiej nim sterować ... ale dobry CCFL jak najbardziej obleci (LED jeszcze nic nie przesądza jak reszta el. monitora do d... ).

 

OLED > LCD

ogólnie tak .. ale co z tego skoro dziś raczej nie kupisz

 

LCD z LED'ami > LCD bez ledów

nie jest to takie jednoznaczne (vide tandetny LED vs. super CCFL) ... ale dobre LCD LED jest lepsze od tej samej klasy dobrego LCD CCFL Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Automatyczne dopasowanie jasności nie ma tu nic do rzeczy.

chyba jednak ma - bo jak siedzisz w nocy i masz jednostajną jasność to kilki minutach masz już zmęczony wzrok. Światło które bije od monitora drażni oczy a praca przed komputerem staje się mniej komfortowa. Zmęczone oczy a zdrowe oczy to może nie to samo ale można to podciągnąć pod jeden temat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba sobie odpowiednio zorganizować stanowisko pracy + odpowiednie nastawy monitora i żadne auto bzdury nie są potrzebne. Mam jedno ustawienie i mogę na nim siedzieć przy oświetleniu jak i w zupełnej ciemności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba jednak ma - bo jak siedzisz w nocy i masz jednostajną jasność to kilki minutach masz już zmęczony wzrok. Światło które bije od monitora drażni oczy a praca przed komputerem staje się mniej komfortowa. Zmęczone oczy a zdrowe oczy to może nie to samo ale można to podciągnąć pod jeden temat.

Mam tę funkcję i nie korzystam. Stanowisko organizuję tak że w nocy jest zapalona lampka a w słoneczny dzień zasłonięte okna - to lepsze niż zabawa świetlówkami. Oczywiście bywa że w pełnym słońcu chcę zobaczyć rozkład jazdy ... ale jak chcę dłużej posiedzieć to doprowadzam stanowisko pracy do normalności (moim zdaniem siedzienie przed ekranem w pełnej ciemności jest nie zdrowe ... a w pełnym słońcu też niekomfortowe - niezależnie jak ustawisz lampy podświetlające matrycę)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja napiszę tak :

Mam 20lat mam kontakt z komputerami ok 10lat, siedzę przed kompem dużo czasu/pracuje także przy komputerze(na chacie LCD 23' LG , w pracy jakiś CRT 17'philipsa), uwielbiam siedzieć przed kompem w ,,pełnej ciemności w pokoju". Wszyscy mi mówią, że od kompa się psują oczy, a tu moje oczka w pełni sprawnę, u lekarza bezproblemu czytam najmniejsze literki, od siedzenia na kompie nie odczuwam żadnego dyskomfortu...(bóle/zmęczenie oczu). Powiem więcej potrafię odczytać spokojnie napisy z jakiś tablic co moi koledzy np mają problem albo mówią, że tego nie da się odczytać. Pozatym czytałem kiedyś jakiś artykuł , że od gier fps poprawia się reflex/odroznianie kolorów czy coś w tym stylu:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wieczorkiem lampeczka na biurku + lampka w pokoju i jest luzik. W "pełnej ciemności" też mogę siedzieć bez problemów, ale wygodniej jest mieć oświetlenie. Przy używaniu komputera w ilościach większych niż zwykli śmiertelnicy trzeba pamiętać o mięśniach odpowiedzialnych za akomodację oka. Raz na jakiś czas trzeba sobie popatrzeć na jakieś oddalone przedmioty ( najlepiej za okno ) no i co godzinkę przerwa kilku minutowa jest wskazana. Też korzystam z kompa dobre 8 latek i nie mam jeszcze nawet najmniejszej wady. Wiem, wiem, fuks :lol2: no ale trzeba się cieszyć. :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście pracuje teraz na LCDku (samsung). Długo zwlekałem z przejściem na LCD bo ceniłem sobie "banieczkę" za odwzorowanie kolorów, reakcję itp.

Teraz LCD mi też pasuje. Kwestia przyzwyczajenia, nawyku i odpowiedniego monitora.

 

Ze wzrokiem jest tak, że jak ma sie popsuć to i tak sie popsuje. Lekarze do dziś nie wiedzą dlaczego u jednych wzrok jest OK a u innych nie (nie wiadomo do dziś co wymusza takie zmiany). Pisze to z własnego doświadczenia. Mogę przed kompem spędzic całkiem dużo czasu i wzrok mi się nie męczy, mimo że mam całkiem sporą wadę wzroku.

Wystarczy tak ustawić monitor żeby był dobrze widoczny, nie świecił za mocno (w stosunku do oświetlenia reszty pomieszczenia) i powinno być OK.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...