Skocz do zawartości
DRDRE

Monitor 22"

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich ,

 

Krótko i zwięźle. Chciałbym kupić monitor 22calowy ,16:10 , rozdzielczość 1680-1050.

 

Przeznaczenie: amatorska obróbka zdjęć, praca biurowa i filmy. Budżet powiedzmy 800- 1800zł.

 

Czego oczekuje: przyzwoitych pionowych kątów widzenia, przyzwoitego równomiernego podświetlenia i przyzwoitej jakości obrazka tzn żadnych cukierkowych nienaturalnych kolorków :)

 

Pracuję często w nocy i dobrze byłoby jakby monitor nie męczył wzroku np. nie świecił jak żarówka :)

 

Wiem, że monitory na PVA są naj, ale budżet jest jaki jest. Zastanawiam się czy coś na TN da się znaleść, co spełniłoby moje wymagania. Jest tego tyle w sieci, że trudno się zdecydować. Czytałem też o Dell 2209 na IPS, ale podobno trochę po oczach daje.... Gdyby ktoś tak miły znający się na rzeczy mógł coś zasugerować, byłoby fajnie.

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nec P221W, ewentualnie ten Dell. Nec to taki rodzynek, z możliwością kalibracji LUT monitora. Stety lub nie, jest to panel o szerokim gamucie, trzeba więcej zabawy żeby to ujarzmić.

dzięki za odpowiedź. tak czytałem o tym Necu. Właśnie ta zabawa z kalibracją i szerokim gamutem...gdyby ktoś koleżeńsko ujarzmił tego Neca i wykalibrował to fajnie, ale wiesz wydawanie kolejnych 1000zl na te wszystkie operacje nie kalkuluje się .

 

A co myślicie o HP 22'' L2275w na matrycy PVA za 1600zł ? Czy coś tego typu..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skalibrowany sprzętowo NEC P221W spektrofotometrem jest najlepszym wyborem. I poczytaj trochę o profilach barw ;)

Taaa...kupić spektrofotometr za 2k plus coś tam jeszcze do kalibracji i w 5k się zamknę. Biznes jak się patrzy:) Genialny pomysł:)

 

A tak a propo. Poszedłem dzisiaj do Saturna popatrzeć na monitory i stał sobie Eizo 2232 PVA za 2.7k . Obok niego jakiś Samsung i HP na TN za jakieś 700zł. Nie chcę tutaj herezji głosić ,ale nie widziałem wielkiej różnicy w odwzorowaniu kolorów, ba, ja jej prawie w ogóle nie widziałem :) Jedynie co było widoczne to jak sobie robiłem przysiady to kąty widzenia w pionie na plus EIZO i czerń wydawała się nieco czarniejsza, ale bez szału. To oczywiście nie był test, no ,ale coś można zobaczyć na zmieniających się zdjęciach. :-P

 

W pracy mamy Samsunga 19" 943 i nie mogę narzekać. żadnej niebieskiej czy fiolotowej poświaty na dole ekranu na czarnym tle,która jest bolączką wielu matryc TN, nie najgorsze kąty widzenia. W porównaniu z moim Thinkpadem, gdzie kąty pionowe to koszmar ; trzeba siedzieć nieruchomo, aby nic się nie zmieniało to te od Samsunga luksus :) W laptopach to rzeczywiście TN to tragedia.

 

Więc sądzę, że matryce PVA, te tańsze oczywiście, mają główną przewagę w kątach widzenia i równomiernym podświetleniu oraz większej możliwości kalibracji. Do takich herezji sobie dzisiaj doszedłem po tym co zobaczyłem :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak a propo. Poszedłem dzisiaj do Saturna popatrzeć na monitory i stał sobie Eizo 2232 PVA za 2.7k . Obok niego jakiś Samsung i HP na TN za jakieś 700zł. Nie chcę tutaj herezji głosić ,ale nie widziałem wielkiej różnicy w odwzorowaniu kolorów, ba, ja jej prawie w ogóle nie widziałem :)

Łeee, teraz to będzie burza. :lol2:

Imo takie porównanie ma niewiele wspólnego z faktycznym pokazaniem możliwości monitorów. Różne ustawienia, oświetlenie w sklepie itp. W domciu, na swoim biureczku i różnice wyjdą, bo są spore. Ale może faktycznie nie potrzebujesz tak drogiego sprzętu. Taki Nec byłby odpowiedni. A na kalibrację dałem Ci na namiary. Zrobisz raz i Ci starczy spokojnie na rok użytkowania. Kupowanie spektro to głupota, chyba że chcesz lub kalibrujesz masę urządzeń.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łeee, teraz to będzie burza. :lol2:

etam burza, widziałem co widziałem :)

 

Imo takie porównanie ma niewiele wspólnego z faktycznym pokazaniem możliwości monitorów.

Domyślam się , że chodzi o niuanse i tam na pewno jest różnica. Ale czy wszyscy te niuanse zobaczą ? Chciałbym mieć możliwość przetestowania jakiegoś LCD na dobrej TN i jakiegoś Eizo lub Neca na PVA. Może wtedy zobaczyłbym te różnice oprócz kątów widzenia, które są na pewno lepsze na PVA. Niestety nie mam takiej możliwości.

 

Taki Nec byłby odpowiedni. A na kalibrację dałem Ci na namiary. Zrobisz raz i Ci starczy spokojnie na rok użytkowania. Kupowanie spektro to głupota, chyba że chcesz lub kalibrujesz masę urządzeń.

Dowiedziałem się nieco o Nec P221W od specjalistów ze strony ,którą podałeś. Sprawa wygląda wg nich tak, że ten Nec to rodzynek w tej klasie cenowej, ale zdarzają się często "babole" i trzeba wyselekcjonować dobry egzemplarz. Po drugie, bez kalibracji się nie obędzie ponieważ podobno na ustawieniach fabrycznych jest kiszka. Nie wszystkie kalibratory się nadają aby ujarzmić takiego szerokogamutowca, więc potrzebny jest wybrany. Najlepiej aby to zrobić spektofotometrem. Więc suma sumarum do ceny monitora trzeba dołożyć ok 400zł. Biznes trochę średni

 

Jeśli chodzi o Dell 2209WA na IPS. Odradzają go twierdząc , że ten Dell ma problem z jaskrawością, którego regulacja powoduje powstawania artefaktów itp. Czytałem kilka opinii, ze Dell troche wali po oczach i jest zbyt jaskrawy. Czy rzeczywiście nie można go tak skalibrować, aby nie było z tym problemu ?

 

W zasadzie to teraz nie wiem co jest godne polecenia w przedziale cenowym ,który podałem. :razz: Najlepiej kupić monitor za 5k i po kłopocie. Genialnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę przypomina mi to dyskusję, jaka miała miejsce dawno temu, kiedy udowadniano wyższość Rivy TNT 2 nad Voodoo 3 bo ten ostatni obsługiwał tylko 16 bitową paletę kolorów. Pamiętam jak wszyscy się upierali, że 32 bity, a 16 to jak niebo, a ziemia. Później widziałem testy porównawcze między 32 bitowym screenem z gry a 16, na czerwono trzeba było w kółku zaznaczać różnicę, żeby stwierdzić który jest który jest który.

Ja nie stawiam znaku równości między xVA a TN, stwierdzam tylko, że być może garstka osób (graficy, osoby obeznane w temacie) zauważy różnicę, a większości użytkowników nie zrobi to większej różnicy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taaa...kupić spektrofotometr za 2k plus coś tam jeszcze do kalibracji i w 5k się zamknę. Biznes jak się patrzy:) Genialny pomysł:)

Pożyczyć chłopie .... pożyczyć ... trzeba mieć niepo kolei w głowie by kupować spektro za więcej niż monitor który będzie nim korygowany.

 

A tak a propo. Poszedłem dzisiaj do Saturna popatrzeć na monitory i stał sobie Eizo 2232 PVA za 2.7k . Obok niego jakiś Samsung i HP na TN za jakieś 700zł. Nie chcę tutaj herezji głosić ,ale nie widziałem wielkiej różnicy w odwzorowaniu kolorów, ba, ja jej prawie w ogóle nie widziałem :)

W takim razie nie zajmuj się zupełnie pracą (nawet amatorką) z grafiką - strata czasu. Nie dawno widziałem właśnie "łobrobione" zdjęcie przez jednego "artystę" (przepał barw ... bok czerwonego samochodu miał jeden kolor ... 255 , 0 , 0).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taaa...kupić spektrofotometr za 2k plus coś tam jeszcze do kalibracji i w 5k się zamknę. Biznes jak się patrzy:) Genialny pomysł:)

 

A tak a propo. Poszedłem dzisiaj do Saturna popatrzeć na monitory i stał sobie Eizo 2232 PVA za 2.7k .

Oglądałeś monitory w hipermarkecie, podpięte pod rozdzielacz, z ustandaryzowaną rozdzielczością i defaultowymi ustawieniami? Takie porównywanie imo nie ma sensu. TN-ki o dziwo w takich warunkach źle nie wyglądają, a potem w domu żal (_!_) ściska...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

Oglądałeś monitory w hipermarkecie, podpięte pod rozdzielacz, z ustandaryzowaną rozdzielczością i defaultowymi ustawieniami? Takie porównywanie imo nie ma sensu. TN-ki o dziwo w takich warunkach źle nie wyglądają, a potem w domu żal (_!_) ściska...

Jak zwykle przesadzasz.

 

Po pierwsze to w tych warunkach kazdy monitor ma takue samo ustawienie wynikajace z tego co ustawili w pc , do ktorego to jest podlaczone , a po drugie nie oceniaj wszystkich swoja miara , bo to , ze tobie nie pasuja katy czy cos jeszcze to juz wiekszosc osob wie , rzecz w tym , ze nie kazdy musi kierowac sie twoim gustem bo sa ludzie , ktorym nawet katy nie przeszkadzaja.

 

Ps - ja nie placze majac TNke i znajda sie tacy , ktorzy tez beda z tego zadowoleni oraz tacy , ktorzy siedzieli nad matrcami non tn i jakos szczegolnie miec tego nie musza zwlaszcza jesli mieli przy okazji dobrej klasy CRT.

Edytowane przez Firekage

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zwykle przesadzasz.

I vice versa.

 

Jak wg ciebie warunki do oglądania monitorów w MM czy Saturnie są optymalne, to nie mam pytań.

 

Tam wszystko jest równane, zgadza się. Ale w dół. Przy podłączeniu xx monitorów do jednego kompa, co już samo w sobie powoduje straty jakości obrazu, połowa z nich nie działa w swojej nominalnej rozdzielczości, co jak wygląda nie muszę pisać. Dodatkowo wszystko leci na defaultowych ustawieniach (w OSD danego monitora), co zwykle wiele wspólnego z ergonomicznością nie ma.

W takich warunkach, gdzie wszystko masz sprowadzone do jednego, niskiego, mianownika, trudno o właściwe porównanie.

 

Ja nie wiem, jak ktoś kupuje punto czy inne seicento, to nie podskakuje do właścicieli lepszych aut co to to on nie potrafi w swoim "bolidzie". Monitory TN to krok w tył w stosunku do CRT, czy tego chcesz czy nie, który nigdy nie powinien zostać postawiony.

Edytowane przez Mike L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

Jak wg ciebie warunki do oglądania monitorów w MM czy Saturnie są optymalne, to nie mam pytań.

Nie wyrywaj kontekstu wypowiedzi ;) Powinienes miec pytania , na ktore odopwiedzialem po czesci nizej.

 

Tam wszystko jest równane, zgadza się. Ale w dół. Przy podłączeniu xx monitorów do jednego kompa, co już samo w sobie powoduje straty jakości obrazu, połowa z nich nie działa w swojej nominalnej rozdzielczości, co jak wygląda nie muszę pisać. Dodatkowo wszystko leci na defaultowych ustawieniach (w OSD danego monitora), co zwykle wiele wspólnego z ergonomicznością nie ma.

W takich warunkach, gdzie wszystko masz sprowadzone do jednego, niskiego, mianownika, trudno o właściwe porównanie.

Nie ja poddawalem w watpliwosc sens bazowania choc w taki sposob , to raz. Dwa - pisales "po przyjsciu w domu placz" , no wiec i odpowiem na to - nie Ty , nie ja kupuje w chwili obecnej monitor wiec nie powinnismy w ogole debatowac o naszych preferencjach, a skoro kolega wyzej sam wspomnial , ze nie widzial roznicy tak mozliwe , ze w domu za wyjatkiem katow tez nie zobaczylby.

 

Rzecz polega na tym , ze ja np. swoj widzialem w Saturnie na tle chyba innych 30 tnek i nawet na takim samym podlaczeniu on wyroznial sie z tlumu , zas po przyjsciu do domu z tym utwierdzilem sie w swoim przekonaniu , ze moze byc lepiej z tych wzgledow , o ktorych piszesz czyli 1 pc , rozdzielacz i wiele monkow.

 

Mowisz o dzialaniu na nominalnej - przepraszam , ale nie rozmawiamy o 19 , a o 22 , zas znakomita wiekszosc monkow to jednak 16:10 i wlasnie 22 cale wiec nie ma mowy o pracy np. w 1280x1024 ;) Nie mowie juz o tym , ze czesc supermarketow nie ma podpietego PCta , a konsole. Swoj mialem okazje widziec miedzy innymi najakiejs nowej konsoli , na ktorej leciala mordoklepka , pozniej jakies rpgi i dema..

 

Owszem , nie jest to najlepsze porownanie , ale w momencie , gdy przyszly kupiec widzi 30 , zdecyduje sie na 2 to juz na podstawie tego co widzi na defie moze wyrobic sobie opinie. Sam , gdy bralem swojego HP celowalem w tanszego Samsunga i LG oraz Benqa. czemu np. Benq odpadl od razu? Bo jako jedyny ofeorwal obraz "zza mgly". Wszystko bylo jakby przesloniete dymem i regulowanie wartosci nic nie dawalo. Obraz nie byl zywy , kolory byly blade , czerwien wrecz badziwna , zas na Samsungu i LG byla ok. Soreks , ale juz i w takim zakresie , gdy widzimy kilka da sie cos powiedziec o nich , a i nikt nie broni Ci grzebac w ich oesie.

 

Ja nie wiem, jak ktoś kupuje punto czy inne seicento, to nie podskakuje do właścicieli lepszych aut co to to on nie potrafi w swoim "bolidzie". Monitory TN to krok w tył w stosunku do CRT, czy tego chcesz czy nie, który nigdy nie powinien zostać postawiony.

I kolejny raz to samo. Szkoda , ze nie wspominasz o tym , ze wsrod CRT tez bywaly modele tanie , po 200 zl za 17 , na ktorych nie tylko kolory byly do tylka , ale obraz calosciowo nie mowiac o geometrii. Nie wiem , ktory to twoj LCD , wiem zas jedno - gdybym mial kupic LCD 2 lata temu , ktora widzialem w akcji , to jest stara IIYame tak nigdy nie kupilbym LCD,

 

mowisz krok w tyl? Interesujace bo ja mialem akurat dobrej klasy CRT NECA i nie tylko nie narzekam , ale sobie chwale , a jesi idzie o kolory to oba staly obok. Jedyne na co moglbym narzekac to gorsza czern , rzecz w tym , ze i w przypadku np. Della na IPS pisano o tym :>

 

Twoja opinia o tym opiera sie wylazcznie na tym , ze "nie bo nie bo katy". Kolory? Soreks , nikt z nas nie obrabia grafiki , to raz. Dwa - poczytaj posty Ajkado/Ajkodo (mozliwe , ze nicka przekrecam). Jakos nie widze by i on narzekal , zas posiadanie Punto w stosunku do Mercedesa to kolejne idiogtyczne motoryzacyjne porownanie , ktore ma sie nijak do komputerow i elektroniki. Zreszta , ja moge powiedziec " wale Mercedesa bo w miescie nie moge nim dobrze parkowac ,a w Marketach przez to , ze jest dlugi ciagle ktos mi obija lakier". Rozumiesz do czego pije?

Edytowane przez Firekage

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ja poddawalem w watpliwosc sens bazowania choc w taki sposob , to raz. Dwa - pisales "po przyjsciu w domu placz" , no wiec i odpowiem na to - nie Ty , nie ja kupuje w chwili obecnej monitor wiec nie powinnismy w ogole debatowac o naszych preferencjach, a skoro kolega wyzej sam wspomnial , ze nie widzial roznicy tak mozliwe , ze w domu za wyjatkiem katow tez nie zobaczylby.

Dałem do zrozumienia, że ocenianie po wystawie w hipermarkecie nie jest najszczęśliwszym rozwiązaniem. Przypomina mi to testowanie szybkości aut przy włączonym ograniczeniu prędkości do 100 km/h. Sensu w tym za grosz, niestety. Sam jak kupowałem swoje monitory oglądałem tak wystawione panele wiele razy, więc wiem co mówię.

 

Rzecz polega na tym , ze ja np. swoj widzialem w Saturnie na tle chyba innych 30 tnek i nawet na takim samym podlaczeniu on wyroznial sie z tlumu , zas po przyjsciu do domu z tym utwierdzilem sie w swoim przekonaniu , ze moze byc lepiej z tych wzgledow , o ktorych piszesz czyli 1 pc , rozdzielacz i wiele monkow.

Dziwne jakby glare się nie wyróżniał (soczystością barw). :P

 

Mowisz o dzialaniu na nominalnej - przepraszam , ale nie rozmawiamy o 19 , a o 22 , zas znakomita wiekszosc monkow to jednak 16:10 i wlasnie 22 cale wiec nie ma mowy o pracy np. w 1280x1024 ;) Nie mowie juz o tym , ze czesc supermarketow nie ma podpietego PCta , a konsole. Swoj mialem okazje widziec miedzy innymi najakiejs nowej konsoli , na ktorej leciala mordoklepka , pozniej jakies rpgi i dema..

Wiesz o czym ja mówię? Bo mam wrażenie, że nie.

W MM/Saturnie/podobnych wygląda to tak, że podłącza się wszystko co się da, o rozmaitych przekątnych, do jednego rozdzielacza i na PC puszcza rozdziałkę obsługiwaną przez najmniejsze monitory, przez co te o wyższej rozdzielczości (np. 22") mają włączone skalowanie na wystawie. Widywałem nawet w ekstremalnych przypadkach rozdziałki 4:3 ustawione. ;/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie pasuja katy czy cos jeszcze to juz wiekszosc osob wie , rzecz w tym , ze nie kazdy musi kierowac sie twoim gustem bo sa ludzie , ktorym nawet katy nie przeszkadzaja.

Monitor 22", amatorska obróbka zdjęć,praca biurowa, filmy

Wady w obrazie mogą kogoś nie drażnić ... co nie zmienia faktu że TN do zabawy z grafiką się z powodu słabych kątów nie nadaje.

 

Twoja opinia o tym opiera sie wylazcznie na tym , ze "nie bo nie bo katy". Kolory? Soreks , nikt z nas nie obrabia grafiki ,

Tzn. kto w WAS ? ... ile osób korzysta z Twojego konta na PPC ? :lol2: Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I kolejny raz to samo. Szkoda , ze nie wspominasz o tym , ze wsrod CRT tez bywaly modele tanie , po 200 zl za 17 , na ktorych nie tylko kolory byly do tylka , ale obraz calosciowo nie mowiac o geometrii. Nie wiem , ktory to twoj LCD , wiem zas jedno - gdybym mial kupic LCD 2 lata temu , ktora widzialem w akcji , to jest stara IIYame tak nigdy nie kupilbym LCD,

 

mowisz krok w tyl? Interesujace bo ja mialem akurat dobrej klasy CRT NECA i nie tylko nie narzekam , ale sobie chwale , a jesi idzie o kolory to oba staly obok. Jedyne na co moglbym narzekac to gorsza czern , rzecz w tym , ze i w przypadku np. Della na IPS pisano o tym :>

Tylko CRT było do wyboru do koloru, również świetnej jakości po dobrej cenie. Przy LCD tego nie masz - przez długi czas dominowały biedne TN-ki, a i dzisiaj głównie to można dostać w rozsądnej cenie.

 

Krok w tył, gdyż nawet 11-letni monitor 15" Panasonic i 7-letni LG 15" (które mam w szafie jeszcze) mają o niebo lepsze podświetlenie i kąty od tego co oferują masowe monitory LCD.

 

Przypomniał mi się cytat z Zabójczej broni 4: "R***ają was w d..., a wy jeszcze im pomagacie". :P

 

Fani TN-ek mówią jak to niby ta technologia się rozwija, a prawda jest taka, że cały czas jest źle i lepiej nie będzie, bo owej technologii się nie przeskoczy. Sam dałem się nabrać i kupiłem dobrą TN-kę za 850 zł pod koniec zeszłego roku i żałowałem straszliwie. Chwała ustawie o 10-dniowym zwrocie. ;)

 

Co do innych monitorów - owszem, nie są idealne (może te za kosmiczne pieniądze są, choć pewnie też nie), ale o ile monitory TN to zdecydowany krok w tył, to inne matryce to już... krok w bok - zawsze lepiej iść niemal ramię w ramię, niż 10 metrów za grupą. :P

 

A paneli miałem 5 (pva, mva, tn, s-pva, e-ips), wszystkie w domu.

 

Zreszta , ja moge powiedziec " wale Mercedesa bo w miescie nie moge nim dobrze parkowac ,a w Marketach przez to , ze jest dlugi ciagle ktos mi obija lakier". Rozumiesz do czego pije?

No i właśnie o to chodzi - wiesz co kupujesz, ale zdajesz sobie sprawę z jego ograniczeń (na wyścigi nie zabierasz), a nie wykłócasz się, co to za cudo kupiłeś.

Edytowane przez Mike L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panelowa wojna. :lol2:

 

Byłem ostatnio w MM, na całą ścianę LCD prawie wszystko TN. :blink: I w czym tu wybierać. A ocenianie monitorów w markecie jest bardzo niewskazane.

 

----------

Chwała ustawie o 10-dniowym zwrocie.

O tak, to jest dobre. :wink:

 

Jedyna przewaga TN to cena, nie ma się co oszukiwać. Jeśli ceny byłyby takie same, to 99% wzięłaby inną matrycę. No niestety nie są, więc tam gdzie cena ma znaczenie kluczowe ( czyli pewnie w więcej niż połowie przypadków ) biorą TN.

Edytowane przez toms83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

.........

Twoja opinia o tym opiera sie wylazcznie na tym , ze "nie bo nie bo katy". Kolory? Soreks , nikt z nas nie obrabia grafiki , to raz. Dwa - poczytaj posty Ajkado/Ajkodo (mozliwe , ze nicka przekrecam). Jakos nie widze by i on narzekal , zas posiadanie Punto w stosunku do Mercedesa to kolejne idiogtyczne motoryzacyjne porownanie , ktore ma sie nijak do komputerow i elektroniki. Zreszta , ja moge powiedziec " wale Mercedesa bo w miescie nie moge nim dobrze parkowac ,a w Marketach przez to , ze jest dlugi ciagle ktos mi obija lakier". Rozumiesz do czego pije?

domyślam się że o mnie chodzi :)

 

oczywiście że TN to dobre rozwiązanie, za niewielkie pieniądze otrzymujemy duży rozmiar z fajną rozdzielczością, coś co do niedawna było niedostępne dla przeciętnego użytkownika. I taka TNka w rozmiarze 22" czy 24" z rozdzielczościa FullHD daje na prawde komfortowe warunki pracy, rozrywki itp.

 

Do prac graficznych są inne droższe monitory.

 

A TN mocno ewoluowały bo pamietam pierwsze modele z mdłymi kolorami i nędznymi katami, teraz kolory żywe nasycone kąty widzenia wystarczające, czerń bardzo ładna.

 

A te dziwne komentarze od osób ktore mają drogie monitory dla grafików są już naprawdę poniżej krytki, niedługo okaże się że mam się wstydzić wchodzić na forum bo mam słabą kartę grafiki... Już sie nasłuchałem o tym jak to niedowidzę i mam niskie wymagania bo siedzę przed nędznym monitorem TN za 1000zł...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pożyczyć chłopie .... pożyczyć ... trzeba mieć niepo kolei w głowie by kupować spektro za więcej niż monitor który będzie nim korygowany.

Wypuśc trochę powietrze. To był mały żarcik. :lol:

 

Poza tym dowiedziałem się od specjalistów, że ten Nec P221W, którego tak gorąco polecałeś nie jest przez nich do końca polecany . Rozrzut jakościowy, problemy z jaskrawością, nie da się uzyskać dobrej liniowości przy niskich poziomach jaskrawości co zmniejsza komfort pracy wieczorem. Więc polecaja Eizo 2232. Kupiłbym go, ale cena...

 

W takim razie nie zajmuj się zupełnie pracą (nawet amatorką) z grafiką - strata czasu. Nie dawno widziałem właśnie "łobrobione" zdjęcie przez jednego "artystę" (przepał barw ... bok czerwonego samochodu miał jeden kolor ... 255 , 0 , 0).

Tzn. gdzie widziałeś ?bo trochę Cię nie rozumiem . Na papierze czy monitorze ? A skąd pewność, że koleś miał pojęcie o wywoływaniu zdjęć w formacie RAW ?Może nawet histogramu nie potrafił czytać, który dużo mówi, może w Jpegach zrobił, przepały pozostały , nic nie dało się zrobić itp. bo nie rozumiem skąd ty takie z kosmosu wnioski wyciągasz. Pomimo tego, że obrabiam zdjęcia w RAW na tej beznadziejnej martrycy TN i wywoływałem zdjęcia w formacie 30-45cm nie zauważyłem tych "kwiatków" . Jak ktoś się trochę zna na obróbce i znajdzie dobry lab to i na TN można. Więc trochę przesadzasz . Poza tym my mówimy o amatorskiej obróbce a nie poligrafii. Oczywiście na PVA i dobrze skalibrowanym monitorze jest lepiej, ale ciągle klepanie, że na TN nic się nie da jest nudne.

 

Oglądałeś monitory w hipermarkecie, podpięte pod rozdzielacz, z ustandaryzowaną rozdzielczością i defaultowymi ustawieniami? Takie porównywanie imo nie ma sensu. TN-ki o dziwo w takich warunkach źle nie wyglądają, a potem w domu żal (_!_) ściska...

Przecież napisałem,że to nie był test :razz: . Gdybyś pozyczył mi 3 monitory na IPS, PVA i TN do przetestowania byłoby fajnie. Nie ma żadnej możliwości przetestowania takich trzech egzemplarzy w jednym czasie. Generalnie wszędzie są tylko TN. Na to Eizo miałem chyba jakiegoś farta. I jak już pisałem w warunkach domowych na pewno niuanse wyszłyby. Bez dwóch zdań. Tam ich nie widziałem, ale to nie był obiektywny test. A przy okazji to jakiego monitora używasz jeśli można wiedzieć ? To może jak tak narzekasz to poleć jakiś znośny monitor na PVA do 1800zł :)

 

Znalazłem test HP L2275W na PVA http://www.prad.de/en/monitore/review/2008...ml#Introduction . Wypada nieżle. Fakt, że nie ma lut i czujnika jasności, no ale to na pewno lepszy wybór od TN. Zdarzają się oczywiście wadliwe egzemplarze, ale gdzie ich nie ma. Zawsze można zwrócić w ciagu 10dni.

 

Czy jest tu jakis użytkownik tego HP-ka ? Chętnie dowiedziałbym się jak się sprawuje. może być na PW.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A przy okazji to jakiego monitora używasz jeśli można wiedzieć ? To może jak tak narzekasz to poleć jakiś znośny monitor na PVA do 1800zł :)

 

Znalazłem test HP L2275W na PVA http://www.prad.de/en/monitore/review/2008...ml#Introduction . Wypada nieżle. Fakt, że nie ma lut i czujnika jasności, no ale to na pewno lepszy wybór od TN. Zdarzają się oczywiście wadliwe egzemplarze, ale gdzie ich nie ma. Zawsze można zwrócić w ciagu 10dni.

 

Czy jest tu jakis użytkownik tego HP-ka ? Chętnie dowiedziałbym się jak się sprawuje. może być na PW.

Problem jest taki, że ciężko o znośne monitory w normalnej cenie. Ja mam Della 2209wa i jestem zadowolony, choć w 100% idealny też nie jest, no ale kosztuje 1050-1200 zł, a nie 2500 wzwyż jak profesjonalne monitory. Jest jeszcze Samsung F2380 na C-PVA, ale niewielu miało go jeszcze w swoich rękach, więc opinii mało - ma też podobno dość wysokie czasy reakcji jak na dzisiejsze czasy.

 

Wiem, że jest Philips 24" za ok 1800 zł - może warto się nim zainteresować?

 

Co do tego HP LP2275w - miałem go. W trzech egzemplarzach (dwa razy wymieniany). I strasznie mo go żal, gdyż matryca S-PVA Samsunga bardzo mi odpowiadała, problem jednak był taki, że cała reszta była do kitu. Tzn. każdy z egzemplarzy brzęczał (różne "częstotliwości"), każdy wyświetlał jakieś róznokolorowe paski o różnym natężeniu przy włączaniu, dwa egzemplarze miały też problemy z "obudzeniem się", które trwało czasem ok. minuty nawet. Szkoda, wielka szkoda, ale cóż. Ja kupowałem, gdy kosztował jeszcze niecałe 1200 zł, a teraz za 1600 raczej nie warto ryzykować. No, chyba że lubisz ryzyko, to może ci się uda trafić na w pełni sprawny egzemplarz. ;) W każdym razie serwis jest w porządku, od razu wymieniają na inną sztukę (24h).

Aha, nie jest to problem tylko naszego rynku, poczytaj: www.skocz.pl/lp2275w. Wygląda na to, że do dzisiaj nic nie poprawili (ostatnie wypowiedzi z lipca).

Edytowane przez Mike L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

etam burza, widziałem co widziałem :)

[...]

Najlepiej aby to zrobić spektofotometrem. Więc suma sumarum do ceny monitora trzeba dołożyć ok 400zł. Biznes trochę średni

nie widzisz roznicy miedzy samsungiem za 700zl a eizo za 3k i myslisz, ze nagle ten nec to bedzie taki syf, ze bez kalibracji sie nie obejdzie..?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

nie widzisz roznicy miedzy samsungiem za 700zl a eizo za 3k i myslisz, ze nagle ten nec to bedzie taki syf, ze bez kalibracji sie nie obejdzie..?

mozna odwrocic pytanie - skoro nie widzial roznicy to po co ma dokladac wzgledem Samsunga 3x tyle co Samsung?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem jest taki, że ciężko o znośne monitory w normalnej cenie. Ja mam Della 2209wa i jestem zadowolony, choć w 100% idealny też nie jest, no ale kosztuje 1050-1200 zł, a nie 2500 wzwyż jak profesjonalne monitory. Jest jeszcze Samsung F2380 na C-PVA, ale niewielu miało go jeszcze w swoich rękach, więc opinii mało - ma też podobno dość wysokie czasy reakcji jak na dzisiejsze czasy.

 

Wiem, że jest Philips 24" za ok 1800 zł - może warto się nim zainteresować?

 

 

Aha, nie jest to problem tylko naszego rynku, poczytaj: 3352028[/snapback]

nie widzisz roznicy miedzy samsungiem za 700zl a eizo za 3k i myslisz, ze nagle ten nec to bedzie taki syf, ze bez kalibracji sie nie obejdzie..?

Przejdź się do Saturna i obejrzyj w takich spartańskich warunkach monitory a gwarantuje że większej różnicy nie zobaczysz oprócz kątów widzenia. Chyba, że na siłe udowodnisz, ze widzisz ogromną różnice przy skalowanych zdjęciach puszczanych w saturnie. :D Zresztą napisałem do góry więc poczytaj, bo zaraz tu dziesięciu przyjdzie i będzie to samo wałkowało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info. Poczytałem o tym problemie. Musiałbym zadzwonić do HP czy rozwiązali to :) Matryca wydaje się dość dobra. Ale ryzyko jest. A z tym twoim Dellem jak jest z jaskrawościa ? Kalibrowałeś ten monitor? Można to jakoś wyregulować, aby pracować w nocy komfortowo ? Czy to znowu jakiś nadmuchany problem ? A zdjęcia obrabiasz czy raczej nie ? :wink:

Hm, to już zależy jaki obraz lubisz - jeśli bardzo ciemny, to może tej skali regulacji trochę brakować. Dla mnie jest ok - mam ustawioną jasność na 0 i troszkę zniżony kontrast i daje to jakieś 110-120 nitów. Na HP miałem ustawioną jasność na 45% i z tego co pamiętam ok. 130 nitów. Musiałbyś osobiście zobaczyć tego Della lub zorientować się ile nitów masz w swojej ulubionej konfiguracji na aktualnym monitorze. Tutaj masz tabelkę z wynikami na prad.de: http://www.prad.de/new/monitore/test/2009/...keitsverteilung - przy defaultowym kontraście (75%) zmierzyli na ich egzemplarzu 127 nitów przy jasności na 0.

 

Zdjęć nie obrabiam, w ogóle nie zajmuję się grafiką, dlatego też nie kupiłem monitora za 3000 zł, a szukałem czegoś w znośnej cenie. Po prostu dla mnie (podkreślam ;) ) to jest minimum komfortowej pracy/zabawy - lubię duże kąty i większą równomierność. ;) A że w grach też jest szybki (np. klik), to jestem zadowolony.

 

PS Wyjeżdżam na weekend, będę dopiero w poniedziałek.

Edytowane przez Mike L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hm, to już zależy jaki obraz lubisz - jeśli bardzo ciemny, to może tej skali regulacji trochę brakować. Dla mnie jest ok - mam ustawioną jasność na 0 i troszkę zniżony kontrast i daje to jakieś 110-120 nitów. Na HP miałem ustawioną jasność na 45% i z tego co pamiętam ok. 130 nitów. Musiałbyś osobiście zobaczyć tego Della lub zorientować się ile nitów masz w swojej ulubionej konfiguracji na aktualnym monitorze.

W domu pracuje na laptopie, więc tego nie sprawdzę. Mam jasność na 1/3 ,1/2 pracując w nocy. A może orientujesz się gdzie można takiego Della zobaczyć ? Najlepiej gdzieś w Wielkopolsce. Drugie pytanie dotyczy tych dwóch matryc z HP i Della. Miałeś te dwa, więc subiektywnie co możesz powiedzieć na plus i minus tych matryc. Jakbyś je subiektywnie porównał. Coś pewnie pamiętasz z tego HP :) Chodzi głównie o jakość obrazu. A tego HP miałeś podłączonego przez VGA czy DVI ?

 

Kolejne pytanko, skoro wymieniałeś te wadliwe modele HP to robiłeś to poprzez serwis czy sprzedawcę ? Rozumiem, że w końcu wymieniłeś tego HP na Della ? A jeśli tak to może polecisz sklep, który nie będzie robił problemu w przypadku wadliwych egzemplarzy. Możesz na PW napisać, aby reklamy nie robić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od siebie mogę dodać:

 

S-PVA:

- gorsze kąty, zwłaszcza w poziomie, spadek kontrastu - blaknięcie obrazu pod kątem;

- trochę gorszy czas reakcji piksela ( kolory szare/ciemne );

 

+ czerń pod kątem prawie się nie zmienia, dopiero pod bardzo dużym kątem;

+ świetna czerń, wysoki kontrast statyczny, jakieś 1.5x lepszy niż na IPS;

 

e_IPS:

- czerń pod kątem świeci, nawet przy bardzo małych kątach:

- czerń nie jest czarna a ciemnoszara;

 

+ świetne kąty w kolorach, minimalne zmiany pod dużym kątem;

+ bardzo szybkie matryce ( w Dell 2209WA jedna z najszybszych - do gier świetna );

 

Ogólnie o monitorach. HP ma lepszą regulację jasności, można z nim zejść dużo niżej niż na Dell. Dla Ciebie akurat jest to ważny element, bo lubisz ekran raczej ciemny. Około 120 nitów w Dell to jest dosyć sporo, wieczorkiem może być problem. Dodatkowo, jak pracujesz raczej w ciemnym pomieszczeniu, to słaba czerń na IPS może drażnić, na HP jest bajka, czerń faktycznie jest czarna. Do gier lepszy Dell, do filmów w większym gronie też ( lepsze kąty ), ale z kolei ma gorszą czerń, więc filmek bez oświetlenia może wyglądać średnio. Jak zwykle kwestia kompromisu i wybór mniejszego zła.

Edytowane przez toms83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...)

S-PVA vs x-IPS

(...)

/a wtrace sie bo mi sie wyplusominusowanie podoba/

 

slabe czern i kontrast. wlasnie dlatego malo laskawym okiem patrze na x-IPS.

 

ale to juz mozesz pamietac @toms83, ze to takie specyficzne moje zachcianki;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

slabe czern i kontrast. wlasnie dlatego malo laskawym okiem patrze na x-IPS.

 

ale to juz mozesz pamietac @toms83, ze to takie specyficzne moje zachcianki;)

No pamiętam jak pisałeś, że przy Twojej pracy czarny kolor ( tło programu ) jest bardzo ważne, więc dla Ciebie raczej zostaje PVA. O, rozwiązaniem idealnym dla Ciebie jest HP LP2480. Wyśmienity pkt. czerni i kontrast i to na matrycy IPS ( około 1000:1 dla IPS jest swoistym rekordem ). :razz:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No pamiętam jak pisałeś, że przy Twojej pracy czarny kolor ( tło programu ) jest bardzo ważne, więc dla Ciebie raczej zostaje PVA. O, rozwiązaniem idealnym dla Ciebie jest HP LP2480. Wyśmienity pkt. czerni i kontrast i to na matrycy IPS ( około 1000:1 dla IPS jest swoistym rekordem ). :razz:

a tam mojej pracy... za powaznie mi to brzmi.

lata leca a tu czlowiek utknal gdzies hen daleko od wyuczenia sie do konca i zaczecia pracy w normalnym zawodzie. ale nie ma co robic 'miekkiej' dygresji nt. ze w zyciu czasem wszystko sie po prostu p* po calosci. :angry:

tak wiec: z uwafi na "uzytkowanie progrmow" , "preferencji osobistych". i "malej cierpliwosci"

czern ma byc czarna i koniec. i ma byc rownomiernie czarna. i bez zadnych, bron cie boze, przeswitow i innych cudow przy krawedziach.

 

PS.1. taka kase za hp? wiem ze to ich taki maly schiz technologiczny, ale jestem podejzliwy wobec tego lcd.

PS.2. kiedys juz pisalem ze idealem przez duze I, dla mnie bylo by 27-28" z rozdzialka w okolicach 2200x1400. a i miks plusow z spva i sips na dokladke ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...