Skocz do zawartości
kazik2000

Komp Do Renderowania Audio I Video (do 2k Pln)

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie!

 

Dawno tu nie zaglądałem, dawno nie kręciłem a moja "edukacja" jeśli chodzi o sprzęt komputerowy zatrzymała się na mobilnym Bartonie 2500+ i Solteku na nForce2 (które to oto potwory mam w kompie od 5 lat :damage_wall: )

 

Sprawa się przedstawia następująco. Komp do pracy z audio (głównie Pro Tools), często-gęsto sporo zapiętych efektów, podgląd video w real-time i tym podobne. Czasem pojawia się konieczność również renderowania video (wraz z kompresją, głównie na Premierze). Kilka warunków jakie komp musi spełniać:

 

- im cichszy tym lepiej,

- grafika jest istotna, nie gram w nowości, ale pociągnąć fajne HD musi (powiedzmy że do 500zł jeśli budżet pozwoli),

- mobo z przynajmniej 3-ma slotami PCI, z jednym interfejsem ATA (mam 2 HDD napchane danymi), gdyby miało FireWire to byłoby świetnie,

- zasilator ma pociągnąć wyżej wymienione 2 HDD ATA + 1 HDD SATA (ma być w zestawie) + 1 DVD SATA (ma być w zestawie) + 1 HDD z USB (ma też wtyczkę E-SATA cokolwiek to znaczy :lol: ),

- cena maksymalna zestawu z budą bez mońka to 2000 peelenów.

 

Co do pamięci - domyślam się że jak najwięcej. Jednakże pamiętam też że cholerny XP nie obsłuży ponad 3,25GB co jest chore :) Dlatego rozważam przesiadkę na W7. Systemy 64bit odpadają bo Pro Tools na tym nie lata... <_<

 

I w końcu danie główne, które mnie tu przywiodło, bo z gotowych zestawów coś bym pewnie poskładał pod siebie. Pytanie zasadnicze to ile jaj? 2? 3? 4? Jeśli tak to jakie? Teraz to dla mnie czarna magia. Liczy się przede wszystkim wydajność w wyżej wymienionych zastosowaniach, ale też zdrowy rozsądek. Na i7 mnie nie stać i nie będzie stać.

 

Rady typu dołóż 300zł będą nie na miejscu, bo gdybym miał extra 300zł to bym w tytule zaznaczył komp do 2,3k PLN :wink:

 

Co ważne - już się nie bawię w OC. Nie "kręci" mnie to, chyba już jestem za stary. Komp ma być niezawodny w pracy, bo cholera jadę teraz na pożyczonym (jakieś E2220 ale w porównaniu z AMD 2500+ to demon prędkości :D ).

 

Pozdrawiam i liczę na propozycje!

 

 

ED: mój obecny komp jest w sigu, nie smiać się :)

Edytowane przez kazik2000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozdziałka natywna, czyli max 1280x1024 i gry naprawdę raczej będą dodatkiem niż istotą samą w sobie. Np. Fallouta 3 bym sobie sprawdził (jeśli znalazłbym na niego czas...)

 

Moje wątpliwości oprócz samej grafy to jednak procesor. Te wszystkie testy syntetyczne mnie nie przekonują bo jakiś z Phenomów X4 (chyba 9550?) był porównywalny z E8200... Naprawdę nie jestem w temacie stąd pytanie zbiorcze. Help me ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to 9600gso starczy :)

 

np coś takiego.

AMD Phenom II x3 710 AM2+ BOX » Opis 419,00

419,00

Gigabyte GA-MA770T-UD3P » Opis 294,00

294,00

Patriot DDR3 2x2048MB Viper Series 1333MHz CL7.0 EP LLK » Opis 334,00

334,00

Samsung SpinPoint F2EG HD103SI (1TB, 7200RPM, 32MB, SATA/300, NCQ) » Opis 276,00

276,00

Samsung SH-S223B/BEBE czarny OEM » Opis 94,00

94,00

Asus GeForce 9600 GSO 384MB DDR3 PCI-E BOX » Opis 200,00

200,00

Corsair VX550 550W » Opis 300,00

300,00

Cooler Master Elite 331 czarno-srebrna » Opis 142,00

142,00

Wartość produktów: 2059,00 zł

 

tylko np możesz pamięci kupić tańsze z gorszymi timigami (aktualnie nie były dostępne....) i będzie - 100zł i na wysyłkę jeszcze coś powinno zostać.

 

słowo o rdzeniach i platformach itp..

 

rdzeni im więcej tym lepiej to jest logiczne. w tej cenie AM3 to jest jedyna opcja. kto wie czy później kolejne procesory od amd nie będą posiadały kontrolera tylko do ddr3... więc jest to bezpieczniejszy zakup bo jakichś dwóch latach robisz sobie upgrejd do tanich wielordzeniowców (bo pewnie am3 będzie jak dziś am2+ czyli na wycofaniu.) i masz więcej (pewnie dużo więcej bo w planach są 8jajowce na AM3) mocy po niskiej cenie bez wymiany całego kompa.

Edytowane przez prznar1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No, no, fajny zestaw. Mam jednak kilka pytań:

 

1. Czym różni się AMD Phenom II x3 710 AM2+ BOX od AMD Phenom II x4 810 AM3 BOX (oprócz ilości rdzeni i 100zł różnicy w cenie)? Chodzi o wydajność oczywiście.

2. Kiedyś było tak, że pamięci powinny iść na tej samej FSB co procek. Teraz nie ma tak łatwo jak widzę. Aha, i realnie patrząc - ile daje CL7 w porównaniu do CL9? Przykładowo renderując 120minut filmu do formatu DVD ile minut(?) zyskam? Bardziej mi zależy na stabilności pamiątek, żeby się nagle pod koniec nie wysypały.

3. Ta grafika - jest szansa na cichą pracę? ;)

 

Faktycznie, jeśli by zjechać z pamiątkami o 100 ziko to byłoby idealnie w budżecie. Good job!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Asus GeForce 9600 GSO 384MB DDR3 PCI-E BOX » Opis 200,00

200,00

Mówisz o :

 

3356602[/snapback]

3. Ta grafika - jest szansa na cichą pracę? ;)

No właśnie ja osobiście w to nie wierzę bo ta karta przypomina suszarkę. Wejdź na skapiec , zaznacz karty pasywne i będziesz miał gwarancję ciszy (oczywiście dodaj na kartę wolnoobrotowy wentyl - nadal będzie praktycznie niesłszalnie a karta nie będzie się gotować).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie będzie podkręcał grafy to skręci wentyl i git. albo kupi jakieś niedrogie używane chłodzenie to może nawet na pasywie pojedzie.

 

różnica między procami to ilość pamięci podręcznej procesora (cache) 4mb vs 6mb na korzyść 710. w skutek tego oba procesory są dość podobne wydajnościowo (810 jest marginalnie szybszy ale za 100 więcej nie ma sensu kupować. niemniej on też ma ukryty bajer ale jak na razie nikt nie odkrył jak to odblokować.) a w 710 jak masz szczęście w życiu to może będziesz miał pełnego quada a nie kastrata jakim jest 810.

 

pamięci. timingi tak na dobrą sprawę nie wiele dają. ale zawsze coś. jednak 100zł więcej za te niewiele jest nie warte zachodu. tanie goodramy są stabilne tak jak każde inne tanie. pamięć dalej pracuje zgodnie z szyną procesora ale masz możliwość bawienia się szybkością ramu dzięki mnożnikom więc jak podkręcisz proca to jest opcja nie podkręcania ramu (zmiana mnożnika i dalej jesteśmy na szybkości zbliżonej (+ -) do fabrycznych ustawień.

Edytowane przez prznar1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, tylko że niestety coś za coś. Karty pasywne (sensowne) z wolnoobrotowcem to minimum 400zł (z Twojego linku). Więc owe 200zł trzeba by z czegoś zdjąć... Grafa ma po prostu nie budzić ludzi w nocy, ale w trybie 2d powinna w zasadzie nie zdradzać swojej obecności. Chyba utopia co?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powinna dać radę. a jakby co to kupisz falistą gąbkę za kilka kilkanaście zł i skutecznie pochłonie szum, tylko patrz aby była w stanie wytrzymać wysokie temperatury :)

 

bardziej od grafy przeją bym się procem. choć to nie będzie intelowski box to jednak amd też wcale takich cichych chłodzeń nie daje. ale ogółem kup sprawdź i dalej decyduj co z tym robić bo cisza wg wielu to zupełnie co innego ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, tylko że niestety coś za coś. Karty pasywne (sensowne) z wolnoobrotowcem to minimum 400zł (z Twojego linku).

Znowu nie przesadzajmy ... z mojego linku masz 9600 GT za 323 PLN ... nawet z wentylem AC 12L nie wyjdzie 400 PLN. No i 9600 GT to chyba nie to samo co GSO.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wprowadziłem dwie małe zmiany do zestawu. Przede wszystkim HDD wystarczy mi 500GB (biorąc pod uwagę moje stare ATA i jeden na E-SATA/USB) czyli: Samsung SpinPoint F3 HD502HJ (500GB, 7200RPM, 16MB, SATA/300) » Opis 198,00

 

Drugą zmianą jest grafa, w poradniku widnieje w alternatywach do 9600GSO i jest nim pasywka Sapphire Radeon HD 4670 Ultimate 512MB DDR3 PCI-E BOX » Opis 274,00. Kiedyś szafirki były dobre, więc być może jest to sensowna alternatywa.

 

Co sądzicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe, nie napisałem że nie chcę. Nie jest to jednak priorytet, jednakże jakbym zechciał to na integrze klatki mnie do szału doprowadzą ;)

Zresztą po cichu liczę, że raz na miesiąc znajdę ze 2h czasu na pyknięcie w coś w 3D.

 

Znalazłem kolejne cuś Gigabyte GeForce CUDA 9600GSO, 512MB DDR3 (256bit) za całe 250zł. Tylko że słabo dostępny ten potwór.

 

Co do ostatniego tematu, następna wymiana kompa pewnie będzie za lat parę, więc wole jednak coś przyszłościowego, żeby nie było tak jak jest teraz. Mam kupę szrotu i nic (poza dźwiękówką i HDD) się nie nadaje :)

 

ED: A jeśli chodzi o zasiłki to Chiefteci są już do bani? Np. taki Chieftec GPS-550AB-A 550W w porównaniu z Korsarzem? Wiem, na tym się nie oszczędza, ale tak tylko chciałbym wiedzieć.

 

ED2: Cały dzień spędzam na szukaniu alternatywnej grafiki. Następna propozycja (podobno względnie cicha) to Radeon HD4670 HIS IceQ Turbo. Ponoć troszkę lepsza od 9600GSO... mętlik w głowie ;)

Edytowane przez kazik2000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry za post pod postem, ale trzeba mi pomóc podjąć ostateczną decyzję co do jednego komponentu. Ale po kolei:

 

MOBO: Gigabyte GA-MA770T-UD3P » Opis 294,00

CPU: AMD Phenom II x3 710 AM2+ BOX » Opis 419,00

RAM: Patriot DDR3 PC10666 2x2048MB 1333MHz CL7.0 EP LLK » Opis 327,00

DVD: Samsung SH-S223B/BEBE czarny OEM » Opis 94,00

PSU: Corsair VX550 550W » Opis 300,00

BUDA: Cooler Master Elite 331 czarno-srebrna » Opis 142,00

HDD: Samsung SpinPoint F3 HD502HJ (500GB, 7200RPM, 16MB, SATA/300) » Opis 198,00

 

Wartość produktów: 1774,00 zł

 

 

I ostatni dylemat czyli grafa:

 

1) GeForce 9600GSO Asus 384MB, DDR3, HDTV, 2xDVI, PCI-E (pierwotna suszarka) + Arctic Cooling Accelero S1 rev.2 (9800GT/GTX, HD4850/HD4870) (oczywiście jeśli będzie pasować)

2) Sapphire Radeon HD 4670 Ultimate 512MB DDR3 PCI-E BOX

3) HIS Radeon HD 4670 IceQ Turbo 512MB DDR3 PCI-E BOX

 

192bit kontra 128bit, wydajnościowo porównywalne, kwestia ciszy i grzania. Pisać co brać i zamawiam :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może weź jeszcze dwa razy goodram 2gb 1333 cl9. :) w zasadzie to jak pisałem pierwszego posta tutaj i tworzyłem przykładowy konfig to zapomniałem o tym :) link za 4gb zapłacisz 260zł czyli zostanie jeszcze na jakieś wentyle czy chłodzenie na proca :) i bierz 9600gso, jest kompatybilne z S1 :), które jest jednak wyraźnie szybsze od 4670

 

co do zasilacza gpsy to są już dość stare konstrukcje gorsza sprawność i jeszcze ostatnie problemy cheifteca z jakością sprawiają że corsair będzie dużo lepszym wyjściem.

Edytowane przez prznar1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko jeszcze taka mała uwaga:

Co do pamięci - domyślam się że jak najwięcej. Jednakże pamiętam też że cholerny XP nie obsłuży ponad 3,25GB co jest chore :) Dlatego rozważam przesiadkę na W7. Systemy 64bit odpadają bo Pro Tools na tym nie lata... <_<

Nie ma znaczenia czy jest to XP, Vista czy W7 - 32 bitowa wersja nie zaadresuje więcej niż te ~3.25GB RAM.

Jak 64 bit odpada to nie ma sensu kupować więcej pamięci (6 czy 8GB)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te pamiątki są faktycznie mocno tanie, ale chyba się to nie odbije na wydajności/stabilności. Jeśli nie to zestaw z Agito wyniesie 1935,00 zł (z przesyłką) a S1 dokupię sobie w komputroniku (drogo!) ale na miejscu (bo w Agito nie posiadają...) + wolnoobrotowca.

 

Tak poza konkursem... Wynika z tego, że 750MB się marnuje... Można to przeznaczyć na swapa czy nie bardzo?

Edytowane przez kazik2000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie nie odbije się na wydajności (jakieś marginalne straty będą z powodu gorszych timingów) ani na stabilności goodram dobre bo polskie :) a te 750mb da się jakoś inaczej zaadresować. tylko nie kojarzę teraz jak.

 

no to teraz jedynie pogratulować i życzyć udanej pracy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a te 750mb da się jakoś inaczej zaadresować. tylko nie kojarzę teraz jak.

no to teraz jedynie pogratulować i życzyć udanej pracy :)

Ale o ile wiem w praktyce nie będziesz miał 4 ale nadal 3,25GB.

Mogę ci polecić Vistę 64bit gdyby nie odpadała. Stabilny i wydajny system. Win 7 64bit będzie miał emulację wszystkich systemów MS tylko na procesorach z wirtualizacją. Tj na przykład phenom I/II ale na intelu E7500/E5200 już nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale o ile wiem w praktyce nie będziesz miał 4 ale nadal 3,25GB.

Tzn. swap (0,75) + reszta (3,25) - o tym myślałem...

 

Mogę ci polecić Vistę 64bit gdyby nie odpadała. Stabilny i wydajny system.

Niestety nie wchodzi w grę (PT nie lata pod 64bit :( )

 

Win 7 64bit będzie miał emulację wszystkich systemów MS tylko na procesorach z wirtualizacją. Tj na przykład phenom I/II ale na intelu E7500/E5200 już nie.

A to ciekawe... Jest gdzieś jakaś dokumentacja tego? Można o tym poczytać bo Wina 7 nie miałem okazji testować :)

 

PS: Sprzęt zamówiony, oczekuje na realizację. Accelero już mam (jakie to cholerstwo wielkie :lol2: ). To tak żeby usprawiedliwić ten offtop.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hymm juz widzę zamówione,, warto było jeszcze zorientować się czy soft z którego korzystasz nie będzie optymalizowany pod cuda,, wtedy - 2 jaja po taniości, am3+ddr3, w pryszłości swap na dużo rdzeni a dzisiaj na cudzie zapitalałoby aż miło ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież w 7 jest lub można doinstalować tryb XP, oczywiście procesor musie wspierać wirtualizacje ( czyli wszystkie procki od AMD spełniają kryterium). Po zainstalowaniu tryb ten jest zintegrowany z powłoką i uruchamia się go tak samo jak uruchamianie z prawami administratora, czyli po prostu wszystkie programy które ci nie działają na 64 bit 7 instalujesz go na wirtualnym XP zainstalowanym w 7 i wszystko powinno hulać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten tryb wirtualny pachnie mi tu Virtual PC + XP a to nie rozwiązuje problemu pracy na złożonej aplikacji jaka służy do produkcji dźwięku, która wykorzystuje rdzenie na pluginy real-time itp. Ale taki problem, to nie problem. Po prostu gdzieś na partycji będzie siedział "normalny" XP.

 

@forest - o jakich CUDAch mi tu piszesz? :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...