Skocz do zawartości
Rikki

Ati Radeon HD5850/5870

Rekomendowane odpowiedzi

Witam rozważam zakup HD5870 i znalazłem zdjęcia z programu gdzie można sterować wiatrakiem (nie miałem jeszcze Radeona ale sądzę ze to jest jakiś panel sterowania radeonem).

Jest tam poziom minimalny dla wiatraka "20". I teraz mam pytanie *czy da się w RivaTuner bądź w inny sposób ustawić wiatrak poniżej poziomu "20"* ?????

 

Boje się że 20% to będzie za głośno jak dla mnie do pracy czyli 2D (mam otwartą obudowę i słyszę tylko szum talerzy dysków Caviar green - głowice HDD wyciszyłem - tzw. "AAM")

 

Pytam bo jeszcze nigdy nie miałem karty ATI. W tej chwili mam GTX260 core 216 i w RivaTuner ustawiłem obniżone obroty wiatraka dla 2D i obniżone zegary. Byłbym zawiedziony gdyby po zakupie HD5870 nie dało się zejść poniżej "20" dla wiatraka. Taki numer miałem *z kartami GTX285 które właśnie (poza Asusem) nie pozwalają zejść poniżej "40%"* - musiałem sprzedać GTX285 i teraz jadę na GTX260 core 216.

 

Oczywiście w grach hałas karty mi nie przeszkadza wcale, ale oprócz grania kilka godzin dziennie pracuję na komputerze.

 

Pozdrawiam,

Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie to ja od 9.12 też nie miałem z tym żadnych problemów - "ciekawostka dropsa".

 

Ale w jakim programie to się da? Czy w RivaTuner?

Bo tutaj dolny poziom suwaka kończy się na "20":

Radeon HD 5870 - premiera kart graficznych AMD 5800. Temperatura i głośność chłodzenia. Benchmark.pl

 

To raczej było napisać , że nie potrafisz. Bo na każdej karcie możesz zejść z obrotami wentyla nawet do zera.

 

Ani ja ani nawet twórcy programu "NiBitor" nie potrafili tego dokonać i ostatecznie ustaliliśmy że z GTX285 się nie da ustawić poniżej (chyba) 40%) z wyjątkiem GTX285 od Asusa i to nie podkręconym fabrycznie jest to możliwe. Mogę Ci znaleźć wątki na forach jak ludzie pomstują na ten fakt. Także twoja wypowiedź nie wnosi jak dla mnie żadnej informacji bo jest błędna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak błędna zapodajesz riva tuner , edytujesz zaawansowane opcje i możesz dać wentyla nawet na zero niezależnie od producenta.

 

Coś wiesz, ale nie dokładnie. Teraz mam GTX260 od Evga i oczywiście w RivaTuner wyedytowałem co trzeba w PowerUser i zrobiłem obniżanie zegarów i "fan speed" już na starcie systemu. Do gier włączam inny profil skrótem z klawiatury. Wszystko bryka.

 

Jednak w GTX285 (poza jednym modelem Asusa) nie da się zejść poniżej 40%, a ściślej ustawić sobie można, ale wiatrak (z PWM) nie zareaguje na obniżanie poniżej 40% (lub 30 - już nie pamiętam). Jest tam jakieś ograniczenie sprzętowe. Może ludzi palili karty i dlatego to wprowadzili.

 

Więc prośba do osoby która mogłaby sprawdzić *empirycznie* czy w HD5870 wiatrak zareaguje na ustawienie jego prędkości poniżej "20"? Np. w RivaTuner (to by było najlepsze gdyby działało).

 

Przy okazji jaki HD5870 (producent) jest godny polecenia, czy to wszystko jedno?

Edytowane przez Cavea

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak odnośnie resetowania się sterownika grafiki, czyli vertical stripe issue. Podawałem linka kiedyś do workaround-ów tego problemu (click).

 

Krótki cytat, ciekawsze pogrubiłem:

 

We have tested all these possible workarounds (except for the last two), but only updating the BIOS to a newer version or boosting the GPU voltage or downclocking the GPU have solved this issue on our ATI Radeon HD 5770. After further investigation, we discovered that AMD has increased the GPU voltage in newer BIOS versions, but hasn't posted it anywhere. It seems that AMD needs to come up with a knowledge base article to address this issue. Until then, you can try the workarounds listed above – they worked for us.

U mnie występuje on na każdych niemal sterach z serii 10.x włącznie z BSOD-ami w 2d (przeglądam sobie internet itd i nagle BSOD, a przy debug-owaniu crash dump-a mogę odczytać tylko, że "VISTA_DRIVER_FAULT" i wysypał się oczywiście ntoskrnl.exe - używam win7 64bit). Natomiast workaround, który u mnie zawsze działa to "Disable PowerPlay with a tweaked CCC profile" z linku, który podałem. Czyli tworzę sobie profil nowy w CCC i ustawiam zegary dla 2d na 400(core)/900(mem) zamiast default-owych 157/300. U mnie jest jak ręką odjął po zastosowaniu tego workaround-a. Po długich godzinach w grach nie mam vertical stripe issue (który kończy się przeładowaniem sterownika), gdzie wcześniej często się zdarzały. Jak ktoś ma podobne problemy, to może niech spróbuje tego rozwiązania (albo wgra zmodowany bios z napięciem 1.0V dla trybu 2d (idle)).

Edytowane przez ojejku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczytaj cały topic i zobacz ile ja się użerałem z support-em ATI :P W skrócie pisałem u nich na forum, mail-e, dzwoniłem nawet do CC. Zresztą wejdź sobie na ich forum i zobacz ile tego jest.

 

Acha i tego sterownikami nie poprawią.

Edytowane przez ojejku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Colin_MC

Ty to fuksa masz i tyle. :wink:

 

@Cavea

5870 na 20% wentyla jest bardzo, bardzo cichy. Jak takie coś miałoby Ci przeszkadzać, to można mówić już o początkach nerwicy. :wink:

 

@ojejku

Wytrwały jesteś, po tylu problemach, olewania ze strony supportu i w ogóle. Czytałem Twoje posty na forum Ati, aż dziw że nie wyj... karciochy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozwiązanie podane przez ojejku działa - u niektórych, podobnie zresztą jak i inne rozwiązania których jest multum - niestety póki co, chyba nie ma jednoznacznego rozwiązania tego problemu...

Niby najnowsze stery miały/mają rozwiązać problem ale... znów tylko nieliczni się cieszą, a reszta płacze dalej...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

krótko pisząc wypuścili chipy które powinny wylecieć z produkcji bo nie potrafią pracować na parametrach zapodanych w biosie grafy, do błędu się nie przyznają bo trzeba by wymieniać karty na nowe, a wystarczyło by wydać bios ze zwiększonym napięciem i ciut podkręconym wiatrakiem, ale po co niech się męczą użytkownicy, skoro już kasę dali, taka polityka firmy (i to nie tylko ati, nvidia też nieźle pojechała z serią 5xxx)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Colin_MC

Ty to fuksa masz i tyle. :wink:

 

@Cavea

5870 na 20% wentyla jest bardzo, bardzo cichy. Jak takie coś miałoby Ci przeszkadzać, to można mówić już o początkach nerwicy. :wink:

 

@ojejku

Wytrwały jesteś, po tylu problemach, olewania ze strony supportu i w ogóle. Czytałem Twoje posty na forum Ati, aż dziw że nie wyj... karciochy.

 

 

No trochę farta mam najwidoczniej ;-) A karta na 20% wentylatora jest owszem cicha, ale później, nawet przy 25% jest już słyszalna a przy 30% nieznośna :blink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...)(i to nie tylko ati, nvidia też nieźle pojechała z serią 5xxx)

 

Że co proszę? Seria 5 od nV z tego co pamiętam nie była wadliwa. Była tylko mało wydajna w dx9 i tyle. Nie było problemów z biosami sterami i Bóg wie czym. To co tu mamy to jakaś kompletna amatorszczyzna i mówienie, że obie firmy tak grają jest nieprawdą :-| pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sterowniki musza miec wplyw na to wszystko - u mnie na poczatku byla masakra, a teraz praktycznie zapomnialem o problemie. Raz na 2 tygodie sie zresetuje sterownik w 2d i po 10 sekundach odzyska sprawnosc  :unsure: Biosu ani napiec oczywiscie nie zmienialem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Że co proszę? Seria 5 od nV z tego co pamiętam nie była wadliwa. Była tylko mało wydajna w dx9 i tyle. Nie było problemów z biosami sterami i Bóg wie czym. To co tu mamy to jakaś kompletna amatorszczyzna i mówienie, że obie firmy tak grają jest nieprawdą :-| pzdr

 

Fx-y nie był uszkodzone tylko architektura spartaczona , ale za to G84 były uszkodzone. Rozchodzi się dokładnie , że po podłączeniu do tv(ewentualnie wystarczyło obciążyć wyjście composite i ten sam efekt) szlak trafiał układ za to odpowiadający w chipie + szachownica w grach/filmach. Jakoś się do tego nie przyznali , kolejne rewizje kart nie miały wyjść tv-out ,a jedynie hdmi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No trochę farta mam najwidoczniej ;-) A karta na 20% wentylatora jest owszem cicha, ale później, nawet przy 25% jest już słyszalna a przy 30% nieznośna :blink:

 

Ja przy 33% zasypiałem bez większych problemów, ale fakt, słychać ją już znacznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam pytanie, czy Radeona 5850 da się podkręcić do takich wartości jakie ma 5870 i ewentualnie po OC ??? Bo zastanawiam się czy kupić 5850 i podkrecac ostro, czy miec 5870 na "spokojnym" trybie pracy ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez zmiany napięcia nie da rady sięgnąć taktów 5870. Po zmianie v do poziomu 5870, chłodzenie sobie średnio radzi.

 

Raczej 5850 bez problemu osiąga takty mocniejszego brata a nawet robi to na lekko obniżonych napięciach coby mu chłodniej było :wink:

Edytowane przez oliwer21

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś wiesz, ale nie dokładnie. Teraz mam GTX260 od Evga i oczywiście w RivaTuner wyedytowałem co trzeba w PowerUser i zrobiłem obniżanie zegarów i "fan speed" już na starcie systemu. Do gier włączam inny profil skrótem z klawiatury. Wszystko bryka.

 

Jednak w GTX285 (poza jednym modelem Asusa) nie da się zejść poniżej 40%, a ściślej ustawić sobie można, ale wiatrak (z PWM) nie zareaguje na obniżanie poniżej 40% (lub 30 - już nie pamiętam). Jest tam jakieś ograniczenie sprzętowe. Może ludzi palili karty i dlatego to wprowadzili.

 

To wygląda , że to kwestia biosu. Wszystkie referenty są takie same :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja przy 33% zasypiałem bez większych problemów, ale fakt, słychać ją już znacznie.

 

Dla mnie możliwe jest usnąć tylko przy trybie 20%... :) No więc jak widać po tym przykładzie, różna jest tolerancja hałasu. I potem biorą się takie opinie, że w stressie chłodzenie HD58xx jest fajne i po co zmieniać ;)

 

Raczej 5850 bez problemu osiąga takty mocniejszego brata a nawet robi to na lekko obniżonych taktach coby mu chłodniej było :wink:

 

Bez problemu osiąga takty, a nawet robi to na obniżonych taktach :lol: Cosik zasób słów ograniczony w tej materii masz kolego i potem wychodzą takie "kwiatki" ;-) To obniżone, to rozumiem, że napięcie? (a jeśli tak, to wątpię by każda sztuka 5850 na obniżonym napięciu osiągnęła częstotliwości 5870)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sterowniki musza miec wplyw na to wszystko - u mnie na poczatku byla masakra, a teraz praktycznie zapomnialem o problemie. Raz na 2 tygodie sie zresetuje sterownik w 2d i po 10 sekundach odzyska sprawnosc  :unsure: Biosu ani napiec oczywiscie nie zmienialem...

 

Mają ale znów nie dla wszystkich...

Wczoraj dla zabawy zmieniałem bios (edycja w RBE z różnym taktowaniem i napięciem) i kicha - nic to nie dało (dziś jeszcze spróbuje pobawić się obrotami coolerka...

W desperacji napisałem do supportu MSI, ale nie liczę na jakieś rozwiązanie...

Pozostanie mi chyba przeprosić się z zielonymi i poczekać na nowe GF'y (oby były mniej problemowe) bo kompa używam do pracy i zabawy, a nie do ciągłego użerania się z fuszerką producenta :(

Edytowane przez Wreq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm ja nie stosowałem zadnych workaroundow.. Od sterownika 10.2 po prostu nie mam juz zadnych bsodow czy to w 2d czy 3d. Zniknely i juz ponad miesiac bez problmów. A karciocha dalej w idle 157/300.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej 5850 bez problemu osiąga takty mocniejszego brata a nawet robi to na lekko obniżonych taktach coby mu chłodniej było :wink:

 

Ciekawe, pierwszych 8 testów z pierwszej strony tego wątku i żaden 5850 nie dał rady zrobić taktów 5870 bez zmiany napięcia.

 

Dla mnie możliwe jest usnąć tylko przy trybie 20%... :) No więc jak widać po tym przykładzie, różna jest tolerancja hałasu. I potem biorą się takie opinie, że w stressie chłodzenie HD58xx jest fajne i po co zmieniać ;)

 

A gdzie tam, w stresie to wyje tylko trochę ciszej od 285 gtx. A tolerancję na zasypianie to ma każdy inną. :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez problemu osiąga takty, a nawet robi to na obniżonych taktach :lol: Cosik zasób słów ograniczony w tej materii masz kolego i potem wychodzą takie "kwiatki" ;-) To obniżone, to rozumiem, że napięcie? (a jeśli tak, to wątpię by każda sztuka 5850 na obniżonym napięciu osiągnęła częstotliwości 5870)

 

Zasobu słów niemam ograniczonego tylko wtedy był poprostu adekwatny do pory i "stanu" osoby piszącej ten post :oops: ale już poprawiam kajając się po trzykroć :wink:

 

Ciekawe, pierwszych 8 testów z pierwszej strony tego wątku i żaden 5850 nie dał rady zrobić taktów 5870 bez zmiany napięcia.

 

 

Ciekawe z tabelki na XS można wyczytać że powinny to robić, pozatym nie pisałem tego tak sobie tylko najpierw sam sparwdziłem

post-139605-1269247249,02_thumb.jpg

Edytowane przez oliwer21

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe z tabelki na XS można wyczytać że powinny to robić, pozatym nie pisałem tego tak sobie tylko najpierw sam sparwdziłem

 

No to masz bardzo dobrą sztukę że tak śmiga. Możesz sobie sprawdzić, tak jak pisałem, wziąłem kilka pierwszych testów z pierwszej strony tego tematu i tam nie dawały rady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozostanie mi chyba przeprosić się z zielonymi i poczekać na nowe GF'y (oby były mniej problemowe) bo kompa używam do pracy i zabawy, a nie do ciągłego użerania się z fuszerką producenta :(

 

Sam mam taki zamiar za jakiś czas, co prawda ostatnia moje gpu od nvidi to 6800, ale zrobię skok w bok i zobaczę jak to u konkurencji jest, bo to przechodzi ludzkie pojęcie (zwłaszcza, że nie jestem przywiązany do żadnej ze stron, ani mnie to ziębi ani grzeje czy mam ati czy nv czy cokolwiek innego). Szkoda, że na rynku gpu jest tylko ati i nvidia, przydałby się ktoś nowy z prawdziwego zdarzenia. Do amd/ati to myślę, że nawet petycja nie pomoże, ja nie wiem może jak amd wykupiło ati to zostawili wszystkich menadżerów na swoich posadkach i dali im władzę absolutną... nie mam pojęcia, ale nie ma u nich chyba żadnego QMS-a (Quality Management System), nikt nie weryfikuje ich pracy albo tak zostały podpisane kontrakty, że nawet petycja klientów nic nie pomoże. Edytowane przez ojejku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...