Skocz do zawartości
jacool

Płyty Gigabyte LGA-1155 (wszystkie modele)

Rekomendowane odpowiedzi

PS. u mnie proc z offsetem wali BSOD-y w idle - kichoza taka sama jak na asrock (nie wszędzie działa poprawnie).

 

wyłącz C3/C6.

Jak mam włączone to też są BSODY w idle z offsetem.

Edytowane przez jacekcz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ogólnie dziwna sytuacja z tymi płytami i prockami ,wychodzi na to że biosy są nie dopracowane pod tym względem albo dany procek i mobo ma swoje limity do poprawnego działania cały czas :) procek może robić 5ghz stable z 1.45v ale i tak ma problemy z bootingiem ,chociaż jedno zauważyłem że do napięcia 1.4v jest wszystko wporzo ,jak już lecisz w stronę 1.5v zaczynają się problemy :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nadal VID wali bsody. Wyłączyłem C3/C6 i włączyłem eist i c1. VID zmienia się sam jakoś dziwnie. Norma niekręconego procka to niby 1,235V, a jak dam 4,5GHz to daje sam 1,335V. Gdy dam + 0,xx co mi daje ok 1,4V, wchodzę do wina - daje stres i momentalnie bsod 124 lub 101 nadal. Jak dałem + 0,40 to miałem ponad 1,5V i nie testowałem. Poza tym w VID nie działa wogóle loadline, więc trochę kicha. Mam to gdzieś - walczę teraz o najniższe V przy ustawieniu 4,5GHz i coraz bardziej jestem zaskoczony. Leci teraz prime95 na max stresa już ponad 16 minut i ustawione mam 1,290V - w stresie pokazuje mi teraz 1,296V, a w idlu 1,304V. Load line na 6. Temperatury takie, że szkoda chłodzenia wodnego - od 51 do 58*C. Coś mi się przypomina, że na asrocku miałem 1,285V na 4,6GHz.....chyba.

No nic - zostaje 4,5GHz i tyle. Czekam tylko na nowy CPU-Z, oraz CPUID HW Monitor, bo błędnie oba odczytują napięcia z płyt Z68.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdy tylko chce dać napięcie videm, to loadline staje się nieaktywne (niebieski kolor napisów bez możliwości najechania na niego i zniamy).

Teoretycznie można dać loadline np 6 i wtedy dać V procka na VID, niby zostaje level 6 na niebieskim tle, ale sądze że i tak nie działa.

Męczę teraz procka na 1,28V i leci teraz bez problemów. Chyba tak zostawie - w idle i stresie 1,29-1,28V.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jacekcz - nie wiesz może, czy gigabyte ma możliwość zapisywania profili w biosie ?

Nigdzie tego w biosie nie wiedziałem, a na asrocku i asusie była taka możliwość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki progs do czytania timingów i aktualnych napięć ramek pod windą?

 

Zakupiłem drugi zestaw ud4 + 2600k tym razem, no i na def się wiesza. :lol: Ramki 1600, 1.65, 9 9 9 27 co prawda, ale ponoć stykają.

 

Profil xmp daje 1600, 1.65v i 1.2 vtt. Nie za dużo to jest?

Wyłączenie xmp daje 1333, 1.5v, i 1.05 vtt.

Edytowane przez toms83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustaw bez XMP 1600 9-9-9-27, V=1.64V albo i mniej - trzeba potestować, Vtt=1.05V

 

VTT=1.2V jest akceptowalne ale nie ma potrzeby aż tyle dawać.

Edytowane przez jacekcz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co śmieszniejsze, to mam na drugim kompie 16gb corsaira vengeance i działa bez zająknięcia na 1600. Ale one mają 1.5v i wysoki radiator który koliduje z każdym większym chłodzeniem. :/

 

Dołączona grafika

 

Mam nadzieję, że dużo nie stracę na wydajności. Ale obadam starszy bios, bo tutaj mam najnowszy a na drugim kompie f3.

Edytowane przez toms83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co śmieszniejsze, to mam na drugim kompie 16gb corsaira vengeance i działa bez zająknięcia na 1600. Ale one mają 1.5v i wysoki radiator który koliduje z każdym większym chłodzeniem. :/

 

Problem jest chyba z kompatybilnością. napiecie powyżej 1.5V nie jest problemem.

U mnie 1.64V i 2133MHz działa bez pudła i to na 3x2GB.

1866 8-9-8 na 1.5V

Edytowane przez jacekcz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spróbuj f5b ,śmiga spoko u mnie ,21h u ciebie bez oc? z podkręceniem cpu pewnie nie było by tak dużo tych godzin ;d

 

Te 22 godziny to jest z ud4 f3b, 2500k@4500mhz 1.3v z offsetem i 16gb 1600 9,9,9,24 1.5v.

 

fF5b mam w ud4 z 2600k i tutaj ramki te kingi.

 

@jacekcz

Możliwe że coś się gryzie. Xmp lub ręcznie wpisane za nic nie idą na 1600. Może jeszcze jakbym przeanalizował każdy element to bym doszedł, ale nie wiem czy mi się będzie chciało.

 

1333 idą, na razie sprawdzam proca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy na waszych mobosach programy (łącznie z windowsem)źle widzą taktowanie procka ?

Mam ustawionego na 4,5GHz a wszędzie pokazuje 4,4GHz....

W biosie głupek pokazuje mnożnik 45x jako turbo, a non-turbo 44x.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj się wkurzyłem i dałem proca na 5,1GHz. Normalka - stabilnie przeszedł wszelkie testy i oczywiście multi booty.

Zrobiłem benchmarki 2003/2005/2006/vantage/2011/heaven 2.5 oraz pcmark7, cinebench 11.5 bez najmniejszych problemów.

Wyniki graficzne byłyby jeszcze lepsze, bo mam grafy w slotach 1-4 (x16-x8) zamiast 1-3 (x16-x16), ale wtedy grafy by się usmażyły (są za blisko).

Wyniki wiele większe w porównaniu do 4,5GHz, którego używam na codzień.

Napisałem także na forum gigabyte o co chodzi z tymi multi bootami - odpowiedź typowa: "na nowych platformach intela multi booty to normalka, zwłaszcza 2-3 razy", nie mieli jednak 5-6 tak jak ja kilka razy....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa z tym sprawa, a raczej bardzo wkurzająca. Moich pamięci nie na na liście kompatybilności z płytą (lista jest niemiłosiernie uboga i nie jest aktualizowana), ale to za sprawą tego, że są zbyt nowe, a nie raczej nie obsługiwane. Co dziwniejsze - mają certyfikat "designed for P67".....i do tego napięcie 1,65V co jest z tym sprzeczne wg. specyfikacji napięciowej intela.

Biorąc pod uwagę to co pisałem wcześniej o asusie deluxe (czerwona leda koło procka) - stawiam raczej na procka niż pamięci.

No nic - przeboleje te 500MHz w plecy (5GHz to było założenie 24/7) i 4,5GHz w codziennym zastosowaniu musi wystarczyć.

Jak na razie stabilne i mega zimne na wodzie (w grach/programach nie przekracza nigdy 50*C).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bry...

 

Jeśli nie chcę Wam się czytać tych wypocin, które zaraz nastąpią i w których nie zostawię suchej nitki na Gigabyte to powiem w skrócie: co prawda sentymenty w branży IT mądre nie są, ale za podejście Gigabyte nigdy więcej nie kupię ich płyt... czy czegokolwiek!

 

A jeśli macie więcej czasu... ;)

 

No cóż - SIG widać, UD7-B3 na F4 i... to wszystko jest jakimś nieporozumieniem. Wszystko full stable do momentu resetu sprzętowego - never ending reset story... Lecz w F4 Gigabyte naprawił błąd resetu i co? Jedne wielkie jajco! Co prawda w pętle nie wpada, ale KAŻDE OC po resecie sprzętowym jest resetowane do default - razem z komunikatem o niestabilności i zmianie napięć. Orthosy, memtesty, 3dmarki i wszystko inne - full stable na 4.5 przy 1.4V a nawet przy 4.7 przy 1.45V, ale IMHO takie napięcie - to już przegięcie, dlatego zostało 4.5, pierw liczyłem na 5.0 przy takim v.... Ale mniejsza o to - wracając... takie cyrki w płycie za 1300zł?! Napisałem to pomocy technicznej Gigabyte... po dokładnym opisaniu problemu, Pan "specjalista" raczył zasugerować zmianę pamięci.. tak jakby to miało coś z tym wspólnego - za idiotę mnie mają? Gdyby to była pamięć wyszłoby to podczas testów, a nie TYLKO resetu sprzętowego, w którym to nie tylko zmienia ustawienia pamięci na default (mnożnik i napięcie), lecz także ustawienia CPU (tyż mnożnik i tyż napięcie).

 

To jedno. A drugie? Co prawda nie dotyczy już mojej wersji płyty na P67, lecz tej na Z68 - i wszystkich innych ze średniej półki. Gigabyte leci w kulki, a może nazwijmy rzeczy po imieniu - to oszustwo sprzedawać mobo z okrojonym Z68. W Asusie przynajmniej QS działa... A w Gigabycie nie... więc po jaką cholerę wersja Z68, skoro od P67 praktycznie nic ją nie różni poza tym czymś do dysków (nie pamiętam nazwy). Od tego czarnego laminatu poprzewracało im się w... głowach.

 

Nie polecam nikomu. Rzecz jasna to moje subiektywne zdanie - nie tego klient oczekuję od płyty za taką kasę. Daleko temu czemuś do mojej byłej EVGA FTW na P55.

 

A tak BTW... sport sportem, a rozum rozumem - gdy tak na spokojnie sobie o tym myślę to stwierdzam, że z przyzwyczajenia dałem się zrobić w BIG JAJCO wchodząc w te high'endowe mobo - tak jakby to miało jakiekolwiek znaczenie w OC Sandy... ;) Liczyłem, że 2600K wykręcę do 5GHz, a nie 4.5-4.7. Powiem więcej - jestem niemal przekonany, że taki wynik osiągnie każda inna płyta - nawet te z dolnej półki. W końcu minęły czasy podkręcania FSB, gdzie wszystko inne również musiało wytrzymać. A tak kolejne BTW - zastanawiam się również nad tym czy ta magiczna bariera ~4.5 - 4.7 nie wynika z pewnej polityki... no ale... ;)

 

Pozdro ;)

Edytowane przez Public 3nemy
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No cóż - SIG widać, UD7-B3 na F4 i... to wszystko jest jakimś nieporozumieniem. Wszystko full stable do momentu resetu sprzętowego - never ending reset story... Lecz w F4 Gigabyte naprawił błąd resetu i co? Jedne wielkie jajco! Co prawda w pętle nie wpada, ale KAŻDE OC po resecie sprzętowym jest resetowane do default - razem z komunikatem o niestabilności i zmianie napięć. Orthosy, memtesty, 3dmarki i wszystko inne - full stable na 4.5 przy 1.4V a nawet przy 4.7 przy 1.45V, ale IMHO takie napięcie - to już przegięcie, dlatego zostało 4.5, pierw liczyłem na 5.0 przy takim v.... Ale mniejsza o to - wracając... takie cyrki w płycie za 1300zł?! Napisałem to pomocy technicznej Gigabyte... po dokładnym opisaniu problemu, Pan "specjalista" raczył zasugerować zmianę pamięci.. tak jakby to miało coś z tym wspólnego - za idiotę mnie mają? Gdyby to była pamięć wyszłoby to podczas testów, a nie TYLKO resetu sprzętowego, w którym to nie tylko zmienia ustawienia pamięci na default (mnożnik i napięcie), lecz także ustawienia CPU (tyż mnożnik i tyż napięcie).

 

A tak BTW... sport sportem, a rozum rozumem - gdy tak na spokojnie sobie o tym myślę to stwierdzam, że z przyzwyczajenia dałem się zrobić w BIG JAJCO wchodząc w te high'endowe mobo - tak jakby to miało jakiekolwiek znaczenie w OC Sandy... ;) Liczyłem, że 2600K wykręcę do 5GHz, a nie 4.5-4.7. Powiem więcej - jestem niemal przekonany, że taki wynik osiągnie każda inna płyta - nawet te z dolnej półki. W końcu minęły czasy podkręcania FSB, gdzie wszystko inne również musiało wytrzymać. A tak kolejne BTW - zastanawiam się również nad tym czy ta magiczna bariera ~4.5 - 4.7 nie wynika z pewnej polityki... no ale... ;)

 

Być może trafiłeś padakę proca i płyta tutaj nie jest winna.

A kto instaluje bios F4 do tej płyty? Czytałeś ten wątek? Wgraj f3h do obydwu biosów i powinno być lepiej.

Albo wrzuc tutaj swoje ustawienia to popatrzymy.

Wg mnie coś nei tak ustawiasz. Moja płyta jest stabilna jak skała na 4.8 bez żadnych "kwiatków". na 5.0GHz również ale vcore za wysokie.

 

Z68 - tutaj przyznam ci rację.

Edytowane przez jacekcz
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...