Skocz do zawartości
zipp

Cicha pompa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Szukam pompki ,ktora bedzie mozliwie najcichsza,nie musi byc wydajna.

Wyczytalem ze najlepsze do tego sa pompy cwu ( artykul byl dosc stary) ,polecali tam grundfos up 15 14b.

Na allegro znalazlem TO jednak kompletnie sie na tym nie znam i nie wiem czy to ma nawet podobna budowe do pompki grundfosa

Jedyne roznice jakie zaobserwowalem to ze pompa z linka bierze 3-9W , a grundfos 25W czyli musza sie znacznie roznic [?] .

Na tej pompie z allegro jest jeszcze "bezstopniowe pokretlo obrotow" czyli jak rozumiem mozna nim zmniejszac wydajnosc pompki a tym samym bylaby jeszcze cichsza ?

 

Prosze o jakas porade odnosnie mozliwie najcichszej pompki do wc

 

pozdrawiam

Edytowane przez zipp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najcichsze pompki to CWU oraz CO.

Przy pompie CO żeby działała naprawdę cicho musi być ułożona w odpowiedniej pozycji. Mając taką pompkę w WCcie to aby sprawdzić czy działa musiałem ją dotknąć bo nawet w nocy (mieszkam na wsi, zerowy ruch uliczny, kompletna cisza) nie było jej słychać- oczywiście musi być dobrze odpowietrzony układ.

 

Pompę CWU posiadam obecnie w domu ale jej jeszcze nie testowałem po zalaniu... Według opinii jakie można znaleźć w sieci jest ona tak samo cicha (poza tym zasada działania tych pomp jest identyczna).

 

Wydajność podanej przez ciebie pompy wynosi 900l/h na najwyższym biegu (posiada ona regulowane obroty) czyli szału nie ma, ale nie jest źle - do WC wystarczy spokojnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie coś się nada na pierwsze WC (na początek sam procesor): POMPA CYRKULACYJNA C.W.U. cwu 15-14 15/14 PROMOCJA, 174PLN

?

Względnie tanie, a że 'CWU', to także niesłyszalne.

 

Parametry

Moc silnika 28 W (0,3A)

Wydajność max 13 L/min (0,8m3/h)

Wysokość podnoszenia 1,1 m

Średnica króćca tłocznego 1/2” (15mm)

Typ silnika 1-fazowy

Edytowane przez Faunuk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Starczy nawet do bardziej rozbudowanego układu, ale w tej samej cenie kupisz używanego lainga, więc nie widzę sensu...

 

To znaczy, że laing lepszy? Zależy mi na tym, żeby było niesłyszalne, a potem wydajne (układ będę sobie powoli rozbudowywał, ale póki co chcę chłodzić sam procesor - podkręocny).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy cichszy, nigdy nie miałem do czynienia z pompą CWU, ale cichy będzie na pewno.

Laing jest po prostu dużo wygodniejszy w użyciu w WC. Jest dużo mniejszy, zasilany z molexa, ma większe możliwości modyfikacji, łatwiej dobrać złączki i jest wystarczająco cichy, zwłaszcza na 7V.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie Laing DDC i bez kombinajci z 230V w budzie :)

Tez kiedys myslalem o pompie c.w.u ale w koncu zdecydowalem na cos co bardziej pasuje do mojego kompa .

dodac nalezy ze ciche dyski sa glosniejsze od tej pompki

 

Polecam wersje z rezerwuarem , bajerancko sie odpowietrza system z taka pompka

http://www.chilledpc.co.uk/shop/product_info.php?products_id=515

Edytowane przez Mario2k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie pompki to raczej do "getto moda", dzisiaj już są trochę inne czasy, mały sens jest bawić się w taką dużą pompę. Zasilanie, złączki, rozmiar, wygląd - wszystkie te cechy przemawiają za dedykowanymi pompkami pod chłodzenie wodne typu laing. Z ciszą problem polega na tym że trzeba to dobrze skalkulować. Fakt posiadania bezkompromisowo cichej pompy, miałby sens tylko jeżeli byłaby najgłośniejszym elementem układu, a są jeszcze dyski (ssd rozwiązuje problem) i jest zasilacz. Są pasywne zasilacze, ale znowu przeznaczone są one do configów o niskiej mocy, i niskim wydzielaniu ciepła, i pętla się zamyka, bo w takich układach sens zastosowania chłodzenia wodnego jest wątpliwy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko, ze w przypadku standardowych pompek w podobnej cenie kupujesz dosyc awaryjny i glosniejszy sprzet. Jezeli komus nie zalezy za bardzo na wygladzie, to cwu imho wydaje sie lepszym rozwiazaniem ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o głośność to szkoda w ogóle robić jakiekolwiek porównania DCC (nawet 7V) do CWU. To nawet nie jest różnica klasy - na korzyść CWU of course. Co do kombinacji z zasilaniem to już zależy od konkretnego konfiga. Mnie tam 1 kabel więcej wychodzący z budy nie przeszkadzał, a i tak po zamknięciu kompa wyłączałem listwę. Zresztą nawet jeżeli nie to co komu przeszkadzałaby bezszelestnie pracująca pompa. Chyba nawet lepiej dla sprzętu jeśli byłby chwilę po wyłączeniu chłodzony. Z tego co czytam, to większe wygibasy robią posiadacze pompek 12V gdy podczas np. pierwszego odpalenia sprzętu mostkują piny we wtyczce zasilacza żeby odpalić pompę bez narażania hardwaru.

 

Co do trwałości to sorry, ale chyba nie chcecie porównywać jakiegoś plastikowca ;) do solidnej pompy z korpusem z brązu przeznaczonej do ciągłej pracy na hmmm powiedzmy nienajlepszej jakości medium (kranówa). Na tym forum widziałem już kilka spalonych laingów i ani jednej CWU. Tak dla porządku - nie jestem zdeklarowanym przeciwnikiem pomp 12V - sam mam taką. Po prostu używanie CWU też ma swoje zalety.

Edytowane przez Subvoice

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się kupić pompę GRUNDFOS UPS 25-20 na allegro za 80PLN (używana). Jest ona trzy biegowa, na 3-cim biegu ma ok. 1800 litr/godz a na pierwszym biegu ok. 900 litr/godz. Będę jej używał na 1 biegu, czyli będzie prawie taka sama jak te 'firmowe' jeśli chodzi o wydajność. Sprzedający twierdzi, że jest idealnie cicha.

Kupiłem taką, ponieważ to pierwsze moje chłodzenie wodne i nie chcę od razu popłynąć z kosztami. Jak się z tym zapoznam, to będę wiedział lepiej czego chcę, a czego nie i wtedy mogę pakować większą kasę w to.

 

Jeszcze tak z ciekawości - orientujecie się, czy ta pompka da radę pompować borygo w ujemnych temperaturach?

Edytowane przez Faunuk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...