Skocz do zawartości
andrus2141

Jak namierzyć oszusta

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, dogadałem się z gościem z pewnego forum na zakup pewnej rzeczy, koszt 110 zł, pieniadze przelałem, i nic, kontakt sie urwal, gosc sie nie odzywa, komorka ciagle poczta, mejle o sciane, mam tylko Imie Nazwisko I numer konta, sa jakies szanse zeby odzyskac pieniadze? Mam tylko screen rozmowy ze przelewam 110 zl a on mi towar wysle.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opisz sprawę na tamtym forum, ewentualnie kontaktuj się z moderką- być może podadzą Ci IP gościa, co może być przydatne w identyfikacji (jeśli masz e-maile od niego IP też powinieneś wyłuskać).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moderatorzy mają chyba zakaz udzielania takich informacji (sa oszuści co wyłudzają specjalnie takie informacje) a na policji nie przyjma chyba zgłoszenia bo niska społeczna szkodliwość czynu. dopiero jak 250zł przekroczy. Trzeba było przez allegro, które wiąże jak umowa jeżeli gość nie był pewien

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat walkowany tyle razy i nadal mamy polakow specow od prawa, medycyny, F1 itd... ale nadal ludzie pieprza glupoty.

 

Wyłudzenie przez internet jest PRZESTEPSTWEM, BEZ znaczenia jest KWOTA.

Gdybys skladal doniesienie w przypadku transakcji normalnej to do 250zl jest WYKROCZENIE.

Tak wiec to co kolega napisal powyzej wloz miedzy (kazdy niech sobie dorobi swoja wersje) i idz na Policje. Sprawe zalatwia pewnie w tydzien/dwa.

Edytowane przez Aurora001
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyłudzenie przez internet jest PRZESTEPSTWEM, BEZ znaczenia jest KWOTA.

Gdybys skladal doniesienie w przypadku transakcji normalnej to do 250zl jest WYKROCZENIE.

Tak wiec to co kolega napisal powyzej wloz miedzy (kazdy niech sobie dorobi swoja wersje) i idz na Policje. Sprawe zalatwia pewnie w tydzien/dwa.

 

"wyłudzenia internetowego" kodeks karny nie reguluje

"transakcji normalnej" tez kodeks nie reguluje

No właśnie DO 250 zł to wykroczenie a tu jest ledwo ponad 100

 

Wyrażaj się precyzyjniej bo to co napisałes prawnie sensu nie ma, nawet jakby go złapali to co? spisza go ?

Jedyne co to może mu wytoczyć proces cywilny a nie karny

 

specu..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a nie jest przypadkiem tak, ze to podpada pod oszustwo art. 286 &1 KK, ktory jest scigany z urzędu i nie ważna jest kwota - moze to być nawet 1 PLN?

przy kradziezy do kwoty 250pln jest to wykroczenie z art 119 KW a powyzej tej kwoty jest to juz przestepstwo.

Edytowane przez Niemiec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat walkowany tyle razy i nadal mamy polakow specow od prawa, medycyny, F1 itd... ale nadal ludzie pieprza glupoty.

 

Wyłudzenie przez internet jest PRZESTEPSTWEM, BEZ znaczenia jest KWOTA.

Gdybys skladal doniesienie w przypadku transakcji normalnej to do 250zl jest WYKROCZENIE.

Tak wiec to co kolega napisal powyzej wloz miedzy (kazdy niech sobie dorobi swoja wersje) i idz na Policje. Sprawe zalatwia pewnie w tydzien/dwa.

 

 

Kolega miał doczynienia z takim czymś , było to oszustwo nie przestepstwo czy wykroczenie.

A co do załatwiania sprawy to na pewno troche to zajmie , On czekal aż co kolwiek policja zrobi 2-3 miesiące i dopiero wtedy dostal maila z przeprosinami i ze dziś wyśle.

Edytowane przez Maciem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakbym zaczal pisac jezykiem prawniczym i zaczal sypac normami to polowa i tak zrozumiala by jeszcze mniej, zreszta godzina byla juz nie dla mnie :D

 

Oszustwo w tej postaci i warunkach jest przestepstwem, czy to od wartosci 1gr czy 1mln zł. Chodzi przede wszystkim i tryb prowadzenia sprawy.

Normalnie takie oszustwo, nie przez internet do kwoty 250 jest wykroczeniem o niskiej szkodliwosci spolecznej prowadzone w zupelnie innym trybie ;)

 

Nie pytajcie mnie co spotkalo zlodzieji i paserow jak zlapalem ich na goracym uczynku kilka dni pozniej z kradzionymi rowerami w centrum miasta ;)

Edytowane przez Aurora001
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobny temat, ale na większą kwotę i w dodatku z userem z tego forum. Nie będę wymieniać o kogo i co chodziło, bo nie w tym rzecz, ale w skrócie: bujałem się z nim przez jakieś 3-4 miesiące, ale dopiero jak złożyłem sprawę na policję to wszystko nabrało tempa. Oddał wszystko co do złotówki w 3 tygodnie od zawiadomienia. I faktem jest, że ścigają to z urzędu czyli nawet jakby oddał kasę w trakcie postępowania to moje "anulowanie sprawy" niczego nie zmienia. I krótka piłka: walić z tym na psy, kasa nie jest duża, ale może się typowi na drugi raz odechce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mastah, napisz o kogo chodziło, by nikt inny się nie naciął na tego typa. Jeśli ktoś miał zapędy na złodzieja to i w przyszłości zachowa się podobnie- dlaczego to zamiatać pod dywan?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Wydrukuj wszelkie rozmowy z tym użytkownikiem (PM z forum, email, GG itp)

2. Zrób dodatkowo kopię elektroniczną i nagraj na CD

3. Wydrukuj przelew (wersja elektroniczna na CD)

4. Jak masz chęci to poszukaj na necie nick gości może używa go gdzie indziej i tam znajdziesz więcej danych o nim, ale dokładnie to sprawdź.

 

W zeszłym roku miałem identyczną sytuację, ale kwota była na 140 zł. Po zgłoszeniu na Policję czekałem jakieś dwa tygodnie, potem odzyskałem całość pieniędzy. Jeśli odzyskasz kasę to możesz iść na policję to zgłosić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mastah, napisz o kogo chodziło, by nikt inny się nie naciął na tego typa. Jeśli ktoś miał zapędy na złodzieja to i w przyszłości zachowa się podobnie- dlaczego to zamiatać pod dywan?

 

Powiem tak. Nie chce tego wywlekac na forum publiczne, bo sprawa jest zamknieta i mysle, ze koles wyciagnal z tego jakas lekcje. Poza tym zawsze istnieje cien szansy, ze jego tlumaczenie bylo prawdziwe i faktycznie dziwny splot okolicznosci sprawil, ze wyszlo tak, a nie inaczej. Po zakonczeniu postepowania spytalem sie nawet kobiety na posterunku jakie byly wyjasnienia tego czlowieka, ale nie chciala mi udzielic takich informacji.

 

Wnioski z tego typu spraw sa takie, ze po pierwsze zachowac duza rezerwe zaufania osobom poznanym w internecie (zadna nowosc) w przypadku jesli chodzi o wieksza kase. I po drugie: jesli po dobroci sie nie da to od razu, bez zwklekania zostawiac wyjasnienie odpowiednim sluzbom, ktore radza sobie z tym znaaacznie lepiej. Oczywiscie wszystkie zgromadzone dowody typu bilingi, korespondencja sms/mail/gg, potwierdzenia przelewów itd będa pomocne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...