Skocz do zawartości
przemn2

Zestaw z i5 2500k

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Kolega składa kompa.W sumie ma być do wszystkiego i na długo.Ma dzieci więc gry też brane są pod uwagę.Co można zmienić w tym zestawie.Kwota to 2500-2600zł.Najdroższym elementem jest procesor,który on i tak nie podkręci chyba,ze ja mu to zrobię.Chciałby generalnie zestaw taki aby nic nie zmieniać przez jakiś czas.

Asrock P67 Pro3

i5 2500k

MSI 6850 Cyclone

GoodRam DDR3 4GB 1333MHz CL9

xfx core 550w

Chłodzenie ?

Obudowa:

SilentiumPC Brutus BT-410 Pure Black

lub

SilentiumPC Brutus BT-310 Pure Black

Nagrywarka ?

Dysk ze starego kompa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie podkręca = chłodzenie boxowe wystarczy- chyba że wymogiem jest cisza. Jeżeli brak OC to po co procek z odblokowanym mnożnikiem?

Ja bym proponował zainteresować się tańszym procesorem np. i5 2300 (procek posiada częściowo odblokowany mnożnik. Jego max to wartość 35 w trybie turbo).

Kwotę zaoszczędzoną na procku i dodatkowym chłodzeniu wydać na dysk SSD np. Crucial M4 64GB i dzięki temu system będzie działał dużo szybciej niż na tradycyjnym dysku.

Edytowane przez KoVol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2300 ma częściowo odblokowany mnożnik, ale jego wartość w Turbo sięga 31 (do 3.1GHz), jak chcesz wyżej, to musisz podkręcić, a podobno tego Twój kolega robić nie będzie. Ja bym dał procka i5 2400s, ma obniżone standardowe taktowanie, przez co mniej w idlu żre prądu, a tryb Turbo jest taki sam jak wersji zwykłej (czyli 3.3GHz), więc o prędkość też nie trzeba się martwić, jak jej potrzeba. :)

 

Do tego, tak jak napisał KoVol, wziąć SSD (Crucial wydaje się tu najrozsądniejszym wyborem, nie miał problemów z działaniem). Co do chłodzenia, ja bym brał Thermalright HR-02 Macho. (ok 170-180zł). Z tańszych rozwiązań, to SilentumPC Fortis (130zł).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SilentumPC Fortis (130zł).

 

Stadardowy wentylator jest bardzo glosny, to taki sam wentylator jak wentylatory w obudowach brutus czyli silentium pc zephyr 120 mm. Nawet przy 800 rpm slychac glosna prace lozyska, u mnie zaglusza nawet pracujacy w idle dysk twardy talerzowy 5900 rpm. Nieprzyjemnie buczy a halas slychac w nocy nawet 2-3 metry od komputera. Chlodzenie ogolnie dobre, ale nie ze standardowym wentylatorem. Chcac wyciszyc wiatraki w idle i jednoczesnie zachowac dobre chlodzenie po obciazeniu trzeba kupic plyte glowna ktora pozwala na regulacje predkosci obrotowej wentylatorow 3 pin przez zmiane napiecia. Wszystkie nawet najtansze plyty gigabyta na to pozwalaja i niektore modele asusa. albo kupic wentylatory z pwm, ale nie ma na rynku cichych i tanich a jednoczesnie zapewniajacych dobre przewietrzanie obudowy. i5 2400s nie rozni sie niczym od zwyklego i5 2400 poza zbitym mnoznikiem i offset voltage obnizonym o 0,09v, na solidnej plycie mozna tak "okaleczyc" zwykla i5 2400, ale pobor mocy i szum wiatrakow w idle bedzie porownywalny albo i taki sam. Podczas grania w wymagajaca gre karta grafiki narobi duzo halasu jesli wentylatory w obudowie pozostaja skrecone, dlatego warto zlozyc zestaw tak, zeby ich predkosc obrotowa byla regulowana automatycznie. Da sie to zrobic wszystko dobrze i tanio, ale trzeba odpowiednio dobrac podzespoly a o porady co kupic pod katem dobrego wyciszenia baaaardzo trudno i wiekszosc z milosnikow ciszy uczy sie na wlasnych bledach wydajac setki zlotych, zanim znajdziemy optymalne rozwiazanie. Aktualnie planuje wymiane zasilacza i chyba nic cichszego niz tascens valeo III 600w nie da sie obecnie znalezc, no ale coz... czy tak naprawde jest przekonam sie dopiero jak wymienie bequiet'a... Pure power l7 jest cichy pod warunkiem wymiany fabrycznego wentylatora na silentwings, nie mniej jednak nie jest to ciagle tryb polpasywny i po odlaczeniu cpu fan slychac lekki szum nawet w idle. bardzo dobre obudowy do zestawow komputerowych dawal optimus w polowie lat '90 i udalo mi sie upolowac taka obudowe, izolacja akustyczna jest doskonala jednak brak kratek wentylacyjnych na przedniej scianie utrudnia jej przewiatrzanie, mimo to mozna ja warunkowo polecic (linia prestiz) do komputera ktore nie bedzie podkrecany.

Edytowane przez login206

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stadardowy wentylator jest bardzo glosny, to taki sam wentylator jak wentylatory w obudowach brutus czyli silentium pc zephyr 120 mm.

Uwierz mi, inne wentylatory są w Brutusach a inne na Fortisach chociażby dlatego, że na Fortisie masz wentylator z PWM ;)

 

Nawet przy 800 rpm slychac glosna prace lozyska, u mnie zaglusza nawet pracujacy w idle dysk twardy talerzowy 5900 rpm. Nieprzyjemnie buczy a halas slychac w nocy nawet 2-3 metry od komputera.

Nie wiem jak mocnym cichofilem jesteś ale wentylator z Fortisa pracujący @ 800 RPM należy do bardzo cichych i z pewnością nie słychać go z odległości 2-3 m ;)

 

Chlodzenie ogolnie dobre, ale nie ze standardowym wentylatorem.

Powiedziałbym, że jest bardzo dobre w tej cenie a jeśli ktoś chce mieć jeszcze ciszej, to zawsze może z poziomu BIOSu zredukować obroty np. do 60% :)

 

Chcac wyciszyc wiatraki w idle i jednoczesnie zachowac dobre chlodzenie po obciazeniu trzeba kupic plyte glowna ktora pozwala na regulacje predkosci obrotowej wentylatorow 3 pin przez zmiane napiecia.

Na regulację pracy wentylatora pozwala praktycznie każda obecna płyta główna ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bardzo dobre obudowy do zestawow komputerowych dawal optimus w polowie lat '90 i udalo mi sie upolowac taka obudowe, izolacja akustyczna jest doskonala jednak brak kratek wentylacyjnych na przedniej scianie utrudnia jej przewiatrzanie, mimo to mozna ja warunkowo polecic (linia prestiz) do komputera ktore nie bedzie podkrecany.

 

Enlight EN-7237? Jeśli to ta, to także polecam - kawał solidnej stali. Sztywna i mocna konstrukcja, gruba ciężka blacha. Dodatkowo był to jeden z najwęższych towerów, jednocześnie pozwalający na instalację Scythe Ninja. Miałem taką przez pięć lat dopóki nie wymieniłem na Lian-Li :) Teraz Enlight odpoczywa w piwnicy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowo był to jeden z najwęższych towerów, jednocześnie pozwalający na instalację Scythe Ninja.

Jak wiadomo teraz nie trzeba mieć jakiegoś full-towera żeby montować w nim najwyższe coolery CPU a dziś sama blacha to nie wszystko ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra blacha + Dremel i można wyczarować cuda ;)

 

 

Wracając do tematu to wczoraj wymyśliłem sobie taki upgrade swojego obecnego konfiga:

 

- Intel Core i5 2320 3,00 GHz - http://ark.intel.com/products/53446/Intel-Core-i5-2320-Processor-(6M-Cache-3_00-GHz)?wapkw=Core i5 2320

 

- Intel DH67GD Gardendale - http://www.intel.com/content/www/us/en/motherboards/desktop-motherboards/desktop-board-dh67gd.html

 

- Exceleram E30200A 2x8GB za 99,98$ - http://www.purepc.pl/sprzet_pc/pamieci_ram/skandalicznie_tanie_8gb_ddr3_od_exceleram

Edytowane przez Grimlock

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uwierz mi, inne wentylatory są w Brutusach a inne na Fortisach chociażby dlatego, że na Fortisie masz wentylator z PWM ;)

 

Coz, od strony uzytkowej nie slychac wiekszej roznicy przy takich samych obrotach. Przedni wentylator w brutusach to jednak nie jest to co bedzie odpowiadalo kazdemu.

 

Nie wiem jak mocnym cichofilem jesteś ale wentylator z Fortisa pracujący @ 800 RPM należy do bardzo cichych i z pewnością nie słychać go z odległości 2-3 m ;)

 

U mnie zaglusza wszystkie inne wentylatory i rzeczywiscie go slychac z dosc daleka przy 800rpm. Sam szum nie jest glosny, ale lozysko juz buczy, moze to kwestia egzemplarza. Jeden komputer chlodze (a wlasciwie gotuje) pasywnie na ciszy dosc mocno mi zalezy, ale lekki szum akceptuje.

 

Na regulację pracy wentylatora pozwala praktycznie każda obecna płyta główna ;)

 

Pelna i skuteczna regulacja wentylatorow PWM jak i regulacja napieciowa jaka mi odpowiada wystepuje chyba tylko w plytach gigabyta. Asusy nie daja mozliwosci takiej konfiguracji pwm, chociaz bios uefi pozwala na duza dowlolnosc w konfiguracji to ubozsze wersje na wiele nie pozwalaja, ale wszystkie maja ciekawa ceche - mianowicie jesli wentylator jest skrecony to predzej plyta zbije mnoznik procesora niz rozkreci wiatrak i tak to moim zdaniem powinno dzialac. Na ASRockach z uefi jest tylko target level i plyta traktuje ten parametr w dziwny sposob. Np. dla cpu T od 42-45 stopni zaczyna rozkrecac wentylator, przez co miniamlne obroty sa nieosiagalne. Na starszych plytach ASRocka bez uefi dalo sie ustawic full speed od 60 stopni a ponizej bardzo niskie obroty. Zastanawiam sie nad plyta pod i5 dla siebie i moze zaryzykuje asrocka, ale zalezy mi na dobrze dzialajacym offset voltage - a nie wiem jak to dziala na asrockach. Druga sprawa to wacham sie ciagle pomiedzy 2500 a 2500k, ten pierwszy teoretycznie powinien byc lepszy bo ma mniejszy uklad graficzny ale ostatecznie wybiore raczej k, bo moze ten drugi wlasnie pozwoli nizej zbic napiecie, a na pewno da wiecej zabawy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...