Skocz do zawartości
kulfi82

Samsung 830 | 64 czy 128GB

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć koledzy,

 

Stoje przed wyborem pierwszego SSD. Pytanie jest dość proste jednak w goole i na purePC nie znalazłem jednoznaczej odpowiedzi.

 

Samsung S830 64GB czy 128. Czy prędkość między tymi dwoma dyskami warta jest ceny wersji 128GB ? Na pojemności mi nie zaeleży, 64 zupełnie mi wystarczy. Przeczytalem FAQ i testy 128-ki.. ale nigdzie nie mogę się doszukać odniesienia do wersji 64GB. Na dysku będzie Win7, PS CS5, Lightroom i Batman: Arkham Asylum. Na dane mam Seagate`a 1TB. Większych danych nie kopiuje, zależy mi na szybkości uruchamiania i działania softu.

 

Płyta:

http://pl.asus.com/Motherboards/Intel_Socket_1155/P8H61M_LE/#specifications

 

Procesor: i7-2600K

RAM: Geil 8GB 1333

Zaiłka: OCZ 600W

 

P.S

Proszę o wyrozumiałość, jest to pierwszy post na purePC ..jednak nigdy nie wiem jak się na takich forach witać.

Edytowane przez kulfi82

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli pojemność 64 wystarcza Ci z nadwyżką, to niewarto dopłacać. W codziennym użytkowaniu nie dostrzezesz różnicy w wydajności.

 

A jak on się ma do Twojego Crucial M4 64GB SataIII. Test M4 jest.. ale nie jestem wstanie odnieś wyników do 64 gigowej 830 Samsunga.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na purepc jest zestawienie dysków SSD 120GB - bardzo świetne, jest i M4, i 830, także jakieś zdanie możesz sobie wyrobić.

Akurat kiedy ja kupowałem 830 64GB, była ona tańsza o ok. 30zł niż M4, ale i tak wziąłbym 830, ze względu na design i jestem w pełni zadowolony. Boost jest i to znaczy w porównaniu do talerzowca; System + 2 gry zajmują mi 27GB (win7 64bit), także nie jest źle, ale to wiadomo, mocno osobista kwestia.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samsung dotarł więc napisze kilka wniosków dla przyszłych zainteresowanych tym dyskiem. Zanabyłem drogą kupna model SSD SAMSUNG 64GB 2,5" MZ-7PC064D/EU NORT+RAMKA ASAP w dość ciekawej cenie 340PLN. Po rozpakowaniu prezentuje się to tak..

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Ramka montażowa to dość cienkie i podatne na wyginanie aluminium, w ocz vertex 3 wykonana jest o wiele lepiej. Zestaw zawiera oprócz ramki śrubki montażowe, adapter zasilania molex/sata, kabelek sata, Norton Ghost, Samsung SSD Magician oraz instrukcje użytkownika. Sam dysk wizualnie prezentuje się wyśmienicie, konstrukcja jest bardzo lekka. Nośnik podpięty został pod port SATAIII 3Gb/s w trybie ACHI na platformie:

 

  • Płyta główna ASUS P8H61-M LE Rev.3.0
  • Procesor i7 2600K 4.30GHz 8MB Cache KGA1155, 95W
  • Pamięć GEIL GVP38GB1333C9DC PC 10660 1333MHz CL 9-9-9-24 4GB x 2
  • ASUS GTX560 DirectCUII OC 850MHz 1GB GDDR5 (ENGTX560 DCII OC)
  • Zasilacz OCZ STEALTHXSTREAM 2 600W 120

Instalacja Windows 7 Pro x64PL - 13min.43s z wpisaniem usera i klucza produktu. Po Instalacji 41GB wolne z 59GB dostępnych, system zajął 22GB. W następnej kolejności aktualizacja firmware za pomocą oprogramowania Samsung ssd magician. I tu należy się kilka słów podziwu dla Samsunga. Przygotowany suite soft do obsługi 830-tki zawiera wszelkie niezbędne narzędzia do zarządzania dyskiem. Znajdziemy tam takie funkcje jak: automatyczna aktualizacji firmware`u, optymalizacja systemu (zawiera to co opisuje FAQ o optymalizacji SSD), optymalizacja dysku, czyszczenie cache, testowanie… i kilka innych. W porównaniu do OCZ to jest niebo a ziemia.. Wygląda to mniej więcej tak:

 

Dołączona grafika

 

Po aktualizacji i optymalizacji dysku przystąpiłem do instalacji podstawowego pakietu oprogramowania: Sterowniki płyta + grafa, Firefox 10, Adobe Flash, Java, ESET Smart Security 5, Winrar, k-lite codec pack, Winamp Lite, Adobe Reader X, Total Commander, Office Profesional Plus 2010 SP1, Cristal Disk Mark, Image Burn, PS CS5, Lightroom 3, Outlook PST 2,5GB. Po instalacji zostało 25,5GB wolnej przestrzeni.

W odczuciu zwykłego pospolitego użytkowania wszystko działa bardzo szybko i płynnie. Restart systemu trwa około 33 sec. Mierzenie czasu instalacji i uruchamiania poszczególnych aplikacji mija się z celem bo odpalają się one niemal natychmiastowo. Różnica pomiędzy 1TB Seagate 7200 jest kolosalna. Nie odnotowałem jakichkolwiek problemów. Na koniec kilka podstawowych zrzutów z cristala..

 

Dołączona grafika

 

i AS SSD...

 

Dołączona grafika

 

Podsumowując, jestem z Waszych rad i zakupu samsunga bardzo zadowolony. Polecam niezdecydowanym.

Edytowane przez kulfi82
  • Upvote 5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kulfi82

 

Nie wiem dlaczego ale na AS SSD wyszedł ci słaby wynik. Może coś nie tak z tym modelem

 

Na starym lapku samsung r720 > Notebookcheck.pl: Recenzja Samsung R720

 

Dołączona grafika

 

nie wiem. Z tego co zauważyłem, to wyniki w necie bywają różne, nie tylko na tym przykładzie. Chodzi oczywiście o samsunga 830

 

Sam chcę kupić SSD o pojemności 128, max 256. I zastanawiam się nad Crucial m4 v Samsung 830

Edytowane przez chreasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem 128 Gb i musze przyznać że dysk jest fajny. Tylko trzeba pamiętać żeby odpowiednio dostosować system i bios do obsługi takiego dysku.

 

Od momentu wciśnięcia przycisku power do załadowania pulpitu Windows 7 64bit mija 27-28s z czego ponad 20s zajmuje przejście biosu.

System bardzo szybko się zamyka.

Edytowane przez successfully

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samsung 830 64GB

Płyta Główna Asus M4A78-EM

specyfikacja

http://www.asus.com/Motherboards/AMD_AM2Plus/M4A78EM/

Procesor Athlon X2 245 2x 2,9GHz

Interfejs SATA 2

 

Windows 7

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Wyniki niezbyt rewelacyjne

 

W porównaniu z OCZ Agility 3 SATA III podłączony do SATA2 Samsung wypada bardzo dobrze

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Edytowane przez mgrlukasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

czy jest sens kupować ten dysk do starej płyty ip35 msi neo2 na sata2? Taki dysk można mieć już do przyszłej konfiguracji na sata3 - to jest oczywista oczywistość :) zastanawia mnie tylko czy ktoś może pracuje na super szybkich sdd na sacie2 i czy moge mieć z nim jakieś problemy w związku z powyższym.

 

EDIT:

znalazlem wyniki sata2 vs sata3 s2vss3

 

Wychodzi na to, że sredni przyrost predkosci zapisu jaki moge oczekiwac to 100MBps, w porownaniu z Sata3 strace jakies 30% szybkosci zapisu.

 

Jesli nie dostane od Was info ze to zly pomysl i bede mial jakies problemy, to zakupie dysk, pytanie czy bede musial jakos specjalnie konfigurowac bios, aby uzyskac jak najlepsze wyniki w mojej konfiguracji?

Edytowane przez yooguruto

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, czy jest sens kupować ten dysk do starej płyty ip35 msi neo2 na sata2? Taki dysk można mieć już do przyszłej konfiguracji na sata3 - to jest oczywista oczywistość :) zastanawia mnie tylko czy ktoś może pracuje na super szybkich sdd na sacie2 i czy moge mieć z nim jakieś problemy w związku z powyższym.EDIT:znalazlem wyniki sata2 vs sata3 s2vss3Wychodzi na to, że sredni przyrost predkosci zapisu jaki moge oczekiwac to 100MBps, w porownaniu z Sata3 strace jakies 30% szybkosci zapisu. Jesli nie dostane od Was info ze to zly pomysl i bede mial jakies problemy, to zakupie dysk, pytanie czy bede musial jakos specjalnie konfigurowac bios, aby uzyskac jak najlepsze wyniki w mojej konfiguracji?

 

Ja korzystam z 830 pod plyta z sata2 Co prawda sterylne testy wychodza gorzej niz z sata3 ale kop jest wiec imo warto :) I tak najwieksza deklasacja hdd jest czas dostepu :)

Edytowane przez Carson

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co z ustawieniami w mojej płycie? Przeczytałem FAQ i nie rozumiem zapisu o TRIMie. OK jest to coś co zmniejsza wydajność dysku, taka wiedza mi wystarczy. Ale zapisu, że działa on w trybach IDE/AHCI już nie ogarniam. IDE to chyba starsze tryby pracy dysków jak ATA prawda? AHCI to SATA? Na Wiki jest zapis:

 

AHCI nie obejmuje standardu Serial ATA II, choć także obsługuje zaawansowane możliwości SATA, takie jak hot-plug oraz NCQ.

Jak to należy rozumieć hyhy :).

 

Pamiętam że w biosie w ustawieniach dysku mogę dać właśnie IDE albo AHCI i zastanawiam się, która opcja będzie dobra :).

 

EDIT2: Już znalazłem, w biosie włączę AHCI, nie obsługuje on co prawda sata2 ale działa wtedy jakieś ncq i jest super! ;) IDE a AHCI raczej na wydajnosc nie wplynie.

 

EDIT3: Rewelacja. Nie robilem zadnych testow, ale system smiga jak szalony. Myślalem że system w 6s to mit. U mnie load BIOSu to 15s, system to dosatkowe 8s z wlaczonym pulpitem i paroma aplikacjami gotowymi do pracy. FUCKINGREAT!

Edytowane przez yooguruto

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, a czy chipset nvidii (mobo evga 650i ultra)może być przyczyną, że dysk nie startuje 'za pierwszym razem'?

Po włączeniu kompa między wczytywaniem biosu a systemem wita mnie błąd \boot\bcd error, po czym daję enter, komp startuje jeszcze raz i już wszystko gra.

Błąd naprawiałem wszystkimi metodami znalezionymi w necie, ale to loteria.. czasami 2-3 razy złapie system od razu, czasami muszę robić reboot 3 razy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wpadł mi dziś w ręce kolejny zestaw testowy oparty na dysku Samsunga:

Dysk SSD: Samsung 830 256GB SATA6Gb/s

Płyta: Asus P8P67 Rev.3.1

Procesor: i7 2600K

Pamięć: 2x8GB DDR3 Kingstona KHX1600

Grafika: Asus GTX 460

System: Win7 HP x64PL SP1

 

-- Czysty system bez sterowników, stary firmware dysku, bez optymalizacji –-

 

Dołączona grafikaDołączona grafika

Dołączona grafika

 

-- Po instalacji sterowników, optymalizacji i aktualizacji firmware`u --

 

Dołączona grafikaDołączona grafika

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @kulfi82 za tego cennego posta ;)

 

Sam się zastanawiałem co kupić. Przeglądając testy na różnych serwisach Corsair był najlepszym SSD obok świetnego Kingstona HyperX. A z tego co widze, Samsung daje rade ;)

 

Corsair Performance Pro series SSD 256GB

 

X79 MSI GD65 - Intel SATA 6G controller in AHCI mode

 

Core i7 3960X at default configuration

 

GeForce GTX 580

 

16 GB (4x 4096 MB) DDR3 1600 MHZ

 

Dołączona grafika Dołączona grafika

 

źródło: guru3d

Edytowane przez chreasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wpadła mi kolejna konstrukcja oparta na samsungu. Tym razem jest to ultrabook Della

 

Dell XPX 13 (XPS13W7PRO)

XPS 13

 

Procesor: i5 2467M 1.6GHz

Płyta: Dell 04HJXT

RAM: 4GB Hynix/Hyundai DDR3 1333MHz

DYSK: Samsung SSD PM830 mSATA 128GB

---------------------

Testy robione po pierwszym uruchomieniu. Niestety AS SSD nie był w stanie określić dysku i nie był w stanie ukończyć całkowicie testu.

 

Dołączona grafikaDołączona grafika

Edytowane przez kulfi82

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejny zestaw oparty na samsungu

---------

Płyta: ASUS P8Z68-V PRO/GEN3

PROCESOR CORE I7 2600K 3.4GHz

GEIL DDR3 8 GB 1600MHZ EVO CORSA CL10

SSD SAMSUNG 256GB2,5" MZ-7PC256D/EU

ZASILACZ CHIEFTEC CFT-600-14CS 600W

ASUS GF GTX 560 1024MB DDR5/256b D/H PCI DCII TOP

WIN7 SP1 x64

----------

Dołączona grafikaDołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Ciekawe, czemu wypada słabiej od poprzedników. MB mocniejsze, dysk podpięty kabelkiem pod 6GB...;) Odnoszę wrażenie, że punktacja AS SSD jest jakoś mało logiczna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj z ciekawości zrobiłem po 2 miesiącach użytkowania.

 

System po pełnej optymalizacji:

 

  • wyłaczenie hibernacji
  • wyłaczenie defragmentacji
  • wyłaczenie indeksowania
  • wyłaczdenie prefetch i superfetch
  • zaznaczenie 'Wyłącz opróżnianie buforu zapisu na tym urządzeniu'
  • włączenie TRIMa 'fsutil.exe behavior SET disabledeletenotify 0'
  • przed instalacją systemu włączenie w biosie AHCI
  • ustawienie pliku wymiany na sztywno - 512MB na SSD
  • wyłączenie w biosie opcji C1E czyli: (C1E Enhanced CPU State 1 (power-saving mode, computing), C3 i C6
  • ustawienie systemowego schematu zasilania na wysoką wydajność

post-7607-0-26170700-1336059212_thumb.png

Edytowane przez successfully

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzis albo dopiero za 2 tygodnie musze podiac decyzje o zakupie SDD

moje pytanie do was czy bedzie odczowalna roznica w wydajnosci pomiedzy Samsungiem 830 128GB i modelem 256GB ??

nie zalezy mi na pojemnosci bo juz posiadam 4 TB w kompie ale na szybkosci uruchamiania programow i systemu .

Edytowane przez Mario2k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@successfully

 

Co wpłyneło u Ciebie na wynik odczytu 4K-64 ? Mi nigdy nie udało się osiągnąć takiej wartości. Nawet w teście na purepc osiągneli max 293mb.

Edytowane przez kulfi82

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...