Skocz do zawartości
EnDurion

Wolny dysk

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Postaram się krótko.

Mam dwa dyski:

- Samsung 1000gb

- Seagate 250gb

 

Na Samsungu mam system. Problem jest taki, że w grach (w nich najbardziej jest zauważalne) Samsung mówiąc wprost potrafi zlagować kompa na całą sekundę przy wczytywaniu terenu mapy, np. podczas szybkiej jazdy samochodem. Po kliku minutach jazdy lagi są oczywiście mniejsze, lecz nie ustępują do końca, ponieważ nowo wczytywane tereny nadal tną kompa. Testowałem te same gry na obydwu dyskach i paradoksalnie na starszym - Seagate gry/tereny wczytują się znacznie szybciej. Dołączam screeny z benchmarka (załączniki). Dodam, że Samsung został dopiero co zdefragmentowany, oraz nie mam problemu z wirusami.

post-182040-0-69127100-1328627023_thumb.jpg

post-182040-0-92958300-1328627047_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki masz kontroler dysków na płycie? Jeżeli SB850 to Samsungi F3 mają problemy z tym mostkiem, ale jest do tego stosowny patch.

Jak nie to sprawdź czy dysk nie jest przez coś intensywnie wykorzystywany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy nie ma sensu. Wyższa wydajność Samsunga przecież nie podlega dyskusji. I pokaż zakładkę Smart z tego HD Tune.

 

Jeżeli jest to w miarę świeży system na tym Samsungu, to zapewne dysk obciąża jeszcze dość intensywnie indeksowanie. Tylko nie wiem jaki ta usługa ma priorytet, raczej powinna zwalniać gdy chcą z dysku korzystać aplikacje.

Edytowane przez DejwiT11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś jest moim zdaniem nie tak - parametr (C8) Write Error Rate - ilość błędów zapisu wynosi 31, parametr (0E) G-Sense Error Rate - 47. Zrób backup i oddaj na gwarancję. Sprawdź jeszcze w innym programie status SMART dla pewności np. AIDA czy HWiNFO.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z dyskiem wszystko w porządku Write Error Rate to na tych dyskach norma, a 31 to wartość bardzo mala tak samo jaz z G-sensor, martwić się można dopiero przy błędach Raw read error(01) lub (C5) lub (C4) . Oddawanie na gwarancje wg mnie nie ma sensu.

Na windows 7 wejdź w Menadżer zadań Windows(Ctrl+Alt+Del)>>zakładka Wydajność>> Monitor Zasobów>> Zakładka Dysk i obserwuj, możesz też dać screena.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Indeksowanie działa w najlepsze. Wyłącz automatyczne uruchamianie "Windows Search" w Usługach(i ew. zatrzymaj usługę) i potestuj dysk np. grami. Jak dalej nie będzie najlepiej to w Menadżerze zasobów w zakładce dysk zaznacz parafkę przy "System" i odsłoń Aktywność dysku na dole, przejrzyj zawartość czy System nie mieli jakichś dziwnych plików.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyłączyłem usługę Windows Search, zrestartowałem komp dla pewności i odpaliłem dwie gry, w których najbardziej byłoby widać różnicę. Na moje oko zacinają się mniej więcej równie często, ale na krócej o niecałe 50%. Dołączam screen z monitu. Dodam, że dioda z przodu obudowy dotycząca pracy dysku przy braku działań z zewnątrz (tzn. mnie) mignie dosłownie raz na kilka sekund, więc to kolejny dowód, że dysk nie mieli żadnych dziwnych plików.

 

=EDIT=

Z nudów odinstalowałem z dysku i ponownie zainstalawałem grę Need for Speed World ale tym razem na pendrive, dość wolnym pendrive i to jest jakiś żart... gra nie różni się płynnością. Jednocześnie wykres w porównaniu do Samsunga jest całkiem ciekawy :)

Cóż mógłbym wywnioskować. Skoro nie różni się płynnością, to może to nie wina dysku? Ale to tylko moje spostrzeżenie.

post-182040-0-27783500-1328967943_thumb.jpg

post-182040-0-11587600-1328996559_thumb.jpg

Edytowane przez EnDurion

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile masz RAMu i czy zmieniałeś ustawienia pagefile? Pozostaje Ci chyba obserwować monitor zasobów, bo obecnie wykorzystanie nie jest wielkie na tyle by faktycznie tak szkodzić. Może coś się uruchamia razem z grą?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ramu mam 2x2GB. Niedawno zmieniałem rozmiar pliku stronicowania, ale nie widziałem żadnej różnicy, ostatecznie ustawiłem tak jak było. Gdy go wyłączyłem, wszystko nagle zaczęło wywalać błędy. Zaktualizowałem sterowniki kontrolera IDE programem DriverMax bo komuś to pomogło, mi niestety nie. Razem z grami uruchamiają się pliki sterowników z partycji C jak widzę w monicie, podstawy. A może fizycznie coś jest podłączone nie tak? Piny, zworki, kable i te sprawy?

Edytowane przez EnDurion

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy problemach z kablem rzucało by raczej błędami jedyne co to o ile dobrze pamiętam na dysku można ustawić zworkę przełączającą na z SATA 2 na SATA 1(dla domyślnego ustawienia powinno jej w ogóle nie być), więc możesz to sprawdzić.

Pozostaje jeszcze kwestia wibracji, dysk może zwalniać jeżeli wpada w zbyt duże wibracje. Jak jest przymocowany? Obudowa wpada w wibracje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ramu mam 2x2GB. Niedawno zmieniałem rozmiar pliku stronicowania, ale nie widziałem żadnej różnicy, ostatecznie ustawiłem tak jak było. Gdy go wyłączyłem, wszystko nagle zaczęło wywalać błędy.

 

Zdecydowanie nienormalny objaw. Miałem do niedawna tyle ram i tylko w bardzo wymagających aplikacjach był problem (np. Crysis po dłuższej zabawie)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po ponownym uruchomieniu systemu z wyłączonym plikiem stronicowania błędy zaczynały wywalać gry (np. zdąży się załadować do menu i wywala błąd), jak i np. Firefox.

 

=EDIT=

Dodałem nareszcie sygnaturę ze sprzętem. Dowiedziałem się, że ten konkretny model Samsunga w połączeniu z płytami Asusa może stwarzać problemy. Czytałem też opinie dysku, niektórzy uwzględniają, że dysk podczas pracy wydaje dźwięki jakby skrobania, co u mnie występuje.

 

=EDIT2=

Sprawdziłem wersję BIOSU, mam aktualną.

Edytowane przez EnDurion

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ze względu na wiele editów piszę post pod postem. Wrzucam ważne screeny bo już naprawdę nie wiem co mam począć z tym dyskiem. Na zdjęciu gdzie jest czerwona strzałka, Samsung normalnie mam podpięty pod SATA1, chciałem tylko zobaczyć, czy będzie jakaś różnica. Pod SATA2 jest Seagate. Zainteresowała mnie kwestia zworek, tylko czy to ma jakieś znaczenie?

post-182040-0-30808600-1329324097_thumb.jpg

post-182040-0-60549500-1329324103_thumb.jpg

post-182040-0-91608000-1329324113_thumb.jpg

post-182040-0-09011200-1329324129_thumb.jpg

post-182040-0-45086800-1329324138_thumb.jpg

post-182040-0-75338700-1329324146_thumb.jpg

post-182040-0-64069200-1329324155_thumb.jpg

post-182040-0-04139300-1329324161_thumb.jpg

Edytowane przez EnDurion

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wcześniej eksperymentowałem i zrobiłem dokładnie tak jak napisałeś z tym, że na porty 5-6 ustawiłem IDE (jeśli to ma jakiekolwiek znaczenie w tym przypadku) i następuje ładowanie systemu po czym po kilku sekundach autoreset. Można w jakiś sposób przełączyć dysk na AHCI bez reinstalacji? Czy przełączenie coś zmieni?

 

=EDIT=

Spróbowałem odpalić na RAID. na ekranie pojawia się coś takiego (załączniki). Czy w czymś może mi to pomóc tak, żebym nie stracił danych?

post-182040-0-25310900-1329390840_thumb.jpg

post-182040-0-12420700-1329390861_thumb.jpg

Edytowane przez EnDurion

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzebałem trochę wczoraj w systemie i okazało się, że wystarczyło zainstalować zaległe aktualizacje Windowsa. Widać ogromną poprawę pracy dysku w grach, co nie zmienia faktu, że jednak nadal w jakimś stopniu się tną. Ciągle sprawdzam wydajność dysku w menedżerze, może coś jeszcze wyłapię, próbuję po trochę też zwalniać na dysku miejsce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...