Skocz do zawartości
Fajrant

"Disk Boot failure, insert system disk and press enter"

Rekomendowane odpowiedzi

Siedziałem sobie na necie, aż nagle zawiecha całkowita. No to reset. Włącza się komp i nagle wyskakuje błąd z tytułu. Sprawdzałem dysk czy jest podpięty i jest, próbowałem naprawić to za pomocą płytki z windowsem lecz jak daje 'R' czyli 'Napraw' to wyskakuje że nie może znaleźć gdzie jest zainstalowany system. czy coś takiego. Chciałem zrobić instalacje nakładlową lecz instalator wykrywa że dysk jest PUSTY! oraz nie jest sformatowany! Dysk jest w BIOSIE wykrywany lecz Linux Live CD go nie wykrywa. Ma ktoś jakieś pomysły co mogło się stać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siadła ci tablica od partycji, czyli do widzenia partycja systemowa :wink:

Jeżeli coś miałeś ważnego na partycji systemowej to pozostaje Ci tylko odzysk danych :wink: GetDataBack powinien sobie poradzić bądź inny program tego typu wchodzący w skład pakietu programów hirens bootCD.

Przede wszystkim zacznij od sprawdzenia dysku programem MHDD.

Następnie możesz spróbować odzyskać partycję przy pomocy programu "Partition Find and Mount" którego odpalasz spod mini Windowsa.

Jeżeli program nie znajdzie ci żadnej partycji to zostaje ci tylko odzysk danych możesz go przeprowadzić spod mini Windowsa XP.

------

Wszystkie programy co wymieniłem wchodzą w skład programów hirens bootCD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem jest raczej jednoznaczny (partition table) ale nie napisałeś nic o sprzęcie- jaki dysk, jego staż, zasilator napędzający konfig. Pytam- bo taka awaria w idle (internet) może świadczyć o niedomaganiu któregoś z elementów PC.

 

Możesz jeszcze podłączyć dysk pod innego kompa i spróbować naprawić tablicę programem PPDT Partiton Table Doctor opcja Rebuild.

Edytowane przez pc_max

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mini Windows? A co do partycji systemowej to przeżyje co z niesystemową? Co to jest "Tablica systemowa" i czemu wysiadła ? :( Jutro pobiorę "hirens bootCD" i dam znać

 

Edit: Dysk to Maxtor DiamondMax Plus 9 80gb SATA/150HDD, stażu nie znam - kupno, Zasilacz - Megabajt MGB-350s ATX (Tak, tak, wiem czarna lista), "partition table"?

Edytowane przez Fajrant

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to jest "Tablica systemowa"

"Spis treści" zawartości dysku. Pliki fizycznie na dysku są, ale "komputer" ich nie widzi, bo nie wie gdzie szukać- to tak w totalnym uproszczeniu.

 

i czemu wysiadła ?

No ba- dlatego pytam o sprzęt- awaria dysku spowodowana np zbyt dużymi wartościami napięć zasilacza, wiekiem dysku itp, ewentualnie virus.

Edytowane przez pc_max

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procesor AMD Sempron 64 2500+

Płyta główna - Nie pamiętam (nie wiem jak sprawdzić pod Linuxem)

Grafika - Gigabyte Radeon 9550 128MB

Ram - 1GB (Kingston i jakieś dwie inne)

Zasilacz - Megabajt MGB-350s ATX (Tak, tak, wiem czarna lista)

Dysk - Maxtor DiamondMax Plus 9 80gb SATA/150HDD

 

Jak widać sprzęt już wiekowy lecz chciałbym żeby jeszcze działał :)

 

Ps. Teraz mam dysk Maxtor 20GB z Linuxem pod ATA i działa

Ps2. Ja to mam pecha do dysków jedyne co w moich komputer padło innego to wejście AGP na płycie a tak zawsze dyski

Edytowane przez Fajrant

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak- znaczy dość wiekowy sprzęt- prawdopodobnie zasilacz (lub jak go tam nazywają "sprzęt zasilaczopodobny) ubił Ci dysk. Poradził bym zmierzyć miernikiem wartości jego napięć ale pewnie miernika nie zaposiadasz... Na bank jego wina.

 

A "partition table" to właśnie tablica partycji o której pisał KoVol.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyniki z BIOSU raczej nie są miarodajne? Czyli rozumiem że dysk padł i nawet format nie pomoże? A jedyna droga odzyskania danych to sposoby podanie przez KoVola?

Ps. Łupem zasilacza z tego co widzę padł już 2 dysk

Edytowane przez Fajrant

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyniki z BIOSu miarodajne nie są.

 

Nie padł dysk (pliki fizycznie są na dysku)- tylko jego "spis treści" (partition table)- choć kto wie ile badów (bad sectorów) jest na dysku. Jeśli chcesz coś z niego odzyskać- nie formatuj- znacznie skomplikowało by to proces "odzysku".

 

Metody odzyskiwania- to co podał KoVol, ja coś tam dopisałem, google. W skrócie- uruchomić system/programy naprawcze z innego nośnika niż uszkodzony napęd i działać.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do Bad Sectorów to sprawdzałem nie dawno (Parę dni temu) programem HD Tune (Tylko "Quick Scan" bo dysk się strasznie grzeje) i nie wykazało nic. To jutro zaczynamy walkę o odzysk danych! :D Postaram się też jutro zmierzyć napięcia :)

 

Dzięki za pomoc pc_max oraz KoVol :)

 

Edit: Dodam jeszcze że pomimo podłączenia innego pustego dysku nie dałem rady zainstalować Windowsa! Kolega mi powiedział że to może być wirus w Boot Sectorze

Edytowane przez Fajrant

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Edit: Dodam jeszcze że pomimo podłączenia innego pustego dysku nie dałem rady zainstalować Windowsa! Kolega mi powiedział że to może być wirus w Boot Sectorze

 

Uuu, fajnie ... tylko "Boot Sector" znajduje się na dysku (jak masz wirusa w tym sektorze, a dysk wymieniłeś to cudownie ten wirus na nowy się nie przeteleportował) Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Edit: Dodam jeszcze że pomimo podłączenia innego pustego dysku nie dałem rady zainstalować Windowsa! Kolega mi powiedział że to może być wirus w Boot Sectorze

 

Oczywiście zmieniłeś odpowiednio "boot prioryty" w biosie dla nowego dysku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mierzyłem napięcia na wtyczce MOLEX i wyszło takie coś:

 

Idle (Jeden dysk, bez wentylatorów, pulpit)

+12v - 12.05v

+5v - 5,04

 

Stress (2 dyski, 3 wentylatory +12v, Film na YT FULL HD)

+12v - 11,85

+5v - 5,08

 

Czy takie napięcia są w porządku? Bo jutro będę miał zasilacz Chieftec 350w (jednak nie będę miał) oraz dysk 160gb

Ps. Nie miałem jeszcze szansy podłączenia dysku do innego kompa jednak postaram się to zrobić jak najszybciej :)

 

"Oczywiście zmieniłeś odpowiednio "boot prioryty" w biosie dla nowego dysku?"

Po pierwszej nie udanej próbie resetowałem BIOS lecz nie wiem czy to ma coś wspólnego

"Uuu, fajnie ... tylko "Boot Sector" znajduje się na dysku (jak masz wirusa w tym sektorze, a dysk wymieniłeś to cudownie ten wirus na nowy się nie przeteleportował) "

Ten dysk miałem wcześniej wpięty pod ten komputer razem z gwiazdą tematu

 

Przypomniało mi się jeszcze że czasami (PRAWDOPODOBNIE) dysk tak jakby uruchamiał się na nowo "cykał" parę razy lecz nie wpływało to na pracę komputera więc nie jestem pewny czy to dysk

Edytowane przez Fajrant

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napięcia w normie.

 

Norma przewiduje:

12 V 11,40 - 12,60 V

5 V 4,75 - 5,25 V

3,3 V 3,14 - 3,47 V

 

Choć profilaktycznie wymieniłbym tą bombę z opóźnionym zapłonem na jakąś deltę/fortrona z alle.

 

Może być też tak- zasilacz Twój, nie ma zdaje się (na 99.9%) żadnych zabezpieczeń- mógł nastąpić chwilowy skok napięcia w sieci (przepięcie) czy też inne pierdnięcie które przeleciało przez zasiłkę.

 

Wentylator w nim kręci? Bo miałem przypadek naprawy kompa ubitego (poszły pamiątki, hdd i grafa) przez tej maści zasilacz po zatarciu się jego wentyla.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wentylator się kręci tylko zakurzony zasilacz jest oraz tak jak mówiłem mam w obudowie dodatkowe 3 wentylatory więc komputer się nie przegrzewa

Co do zabezpieczeń to nie mam pojęcia czy są

Zasilacz planuje wymienić miało to być już jutro lecz niestety tak nie będzie

 

Nic więcej nie zrobimy więc muszę w końcu iść z dyskiem do kolegi :) Na razie zacznę od programu "PPDT Partiton Table Doctor" z opcją Rebuild.

Edytowane przez Fajrant

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przypomniało mi się jeszcze że czasami (PRAWDOPODOBNIE) dysk tak jakby uruchamiał się na nowo "cykał" parę razy lecz nie wpływało to na pracę komputera więc nie jestem pewny czy to dysk

Takie cykanie dysku na starcie może świadczyć o kilkukrotnych nieudanych próbach szukania przez głowicę dysku boot sectora tudzież tablicy partycji (raczej to pierwsze)- to znak o nadchodzącym niechybnym zgonie hdd.

Czy wpływ na zgon miał zasilator czy też wiek pacjenta- trudno stwierdzić.

To tyle- odzyskiwowywuj ;-).

Edytowane przez pc_max

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołączona grafika

 

 

Dołączona grafika

 

 

Dołączona grafika

 

 

Po ponownym włączeniu komputera dysk znowu znikł i teraz odzyskuje partycje na nowo

I niestety nie wyszukuje drugiej partycji tylko systemową :(

Edytowane przez Fajrant

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...