Skocz do zawartości
Grimlock

Apple serwuje 2800x1800 na 15,4 calowej matrycy w MacBook Pro

Rekomendowane odpowiedzi

Apple podkręca rozdzielczość.

 

I pomyśleć, że narzekałem na rozdzielczość 1920x1080 w przypadku czternastocalowej matrycy Thinkpada T61p ;)

 

 

Macbook Pro 2012

 

Can You Tell Me A Little Bit About The Macbook Pro 2012?

 

In this article we are going to talk about the release date for the new macbook pro but first I would like to talk about the anticipated features that could be coming with the new apple laptop.

 

There are so many different people looking for information right now about the MacBook Pro 2012 version. This is a very highly anticipated laptop and it’s going to be a huge seller just like everything that Apple touches turns out to be. But I’d like to give you a quick look at what I have learned so far about the new MacBook Pro. Before we even get into that, maybe it would be a good idea to take a look at what changes took place in 2011 that we didn’t actually expect to happen. So let’s do that right now.

 

What Changes Took Place In The 2011 Macbook Pro?

 

There were some major changes to the 2011 version of the MacBook Pro. For starters, they changed their hard drives and shifted from a typical HDD to a solid-state drive. And they even boosted the gigabyte capacity for their drives up to 512 GB. Another big change they made was they completely removed the optical drive as well. And light-peak technology finally made its entrance into the marketplace with the MacBook Pro 2011 version. And just like everything Apple, this light-peak technology is a very exclusive thing to the Apple Corporation. So those are just some of the biggest changes that took place in 2011 for the MacBook Pro.

 

What Can People Expect To See From The Macbook Pro 2012?

 

This is the real question on everybody’s mind and I’m going to do my best to speculate on the expectations that the MacBook Pro 2012 will bring. Since I do not work for Apple, I cannot completely confirm that all of the things I’ve heard are going to be true, but I make it a point to really do my research so I believe that the things I am about to tell you are at least the biggest rumors going around about what to expect from the MacBook Pro 2012.

 

The first major change to the MacBook Pro 2012 that is seriously being discussed right now is the high resolution display that will most likely be offered. It is definitely rumored that the display is actually going to be 2800 x 1800 pixels which is phenomenal in my opinion and it will truly take the MacBook Pro 2012 to the next level.

 

Another major change will be the discontinuation of the Nvidia graphics processor that is currently being used that was originally released in 2010. Now the one thing you have to understand is that Apple isn’t bailing out on Nvidia at all though. They are sticking with them and they are going to use their latest rollout of a graphics processor that will work perfectly as far as speed and fluidity is concerned with the MacBook Pro 2012. I’m told that the newest models are also going to have Intel’s Ivy Bride processors as well and they will also even feature a chassis that is completely redesigned and it will look much more like the MacBook Air design that you already know.

 

Now I’d like to touch on some of the amazing innovations that you can expect from the latest display of the MacBook Pro 2012. I already mentioned that the screen resolution is going to be 2800 x 1800 pixels which is absolutely awesome. But another thing rumored that I recently heard is that they are also going to be incorporating Retina Display into their technology. This was reported by DigiTimes, where they explained further what they meant by the term Retina Display.

 

The way it was explained to them is that retina display is a pixel density so high that your eye will not actually be able to decipher any of the individual pixels. That my friends is insane if you ask me and it just goes to show you how advanced the technology has gotten over the last couple of years. It’s things like this that make me truly look forward to the future release of the MacBook Pro 2012. It’s so exciting that I can hardly wait for it to show up in the marketplace.

 

The last change I would like to talk about right now for the MacBook Pro 2012 is that there is also been another change in their processors. These processors are going to be what is known as ARM processors. And this change may not actually even take place in 2012, but it’s definitely looking like it will be there in all of the 2013 models once those get released in over a year from now.

 

When Will The Macbook Pro 2012 Finally Be Released?

 

This is the question that everybody wants to get answered right away. While this date definitely isn’t set in stone, I’m happy to tell you that it’s believed that the MacBook Pro 2012 is going to be released in the end of June in 2012 which isn’t all that far off right now. So get ready for this amazing new laptop because it’s coming to a store near you very soon.

Źródło: Macbook Pro 2012 | The First Review

 

http://www.dobreprogramy.pl/WWDC-Jest-MacBook-Pro-z-Retina,Aktualnosc,33785.html#komentarze

Edytowane przez Grimlock

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak ostatnio szukałem czegoś większego od 24" z rozdzielczością wyższą od 1920x1080 i w innej proporcji to po wyłożeniu grubej kasy klient miał oszałamiający wybór dwóch modeli. Mogliby się tym zająć, bo bez okropnie grubego portfela nie ma na czym pracować, a nie pakować totalnie zbędne piksele przy takiej przekątnej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak ostatnio szukałem czegoś większego od 24" z rozdzielczością wyższą od 1920x1080 i w innej proporcji to po wyłożeniu grubej kasy klient miał oszałamiający wybór dwóch modeli. Mogliby się tym zająć, bo bez okropnie grubego portfela nie ma na czym pracować, a nie pakować totalnie zbędne piksele przy takiej przekątnej.

Widziałeś może te 'zbędne pixele' w iP4 lub iPadzie? Jeżeli tak i nadal twierdzisz, że są zbędne to nie mam więcej pytań.

 

Jeszcze link do tego, czego zabrakło w 1. poście: Apple MacBook Pro with Retina specs

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie, że obraz wygląda jak namalowany i wzrok mniej się męczy. Takie, że można pracować w Final Cut Pro z materiałem 1080p i mieć jeszcze mnóstwo miejsca na dodatkowe aplikacje. Albo malowanie obrazu w Photoshopie o dużej rozdzielczości / dpi bez konieczności ciągłego zoomowania albo po prostu z otwartymi licznymi paletami i dodatkowymi przybornikami.

 

Osoby, które korzystają z profesjonalnych aplikacji z pewnością docenią przestrzeń roboczą na nowym MBP. Weź pod uwagę, że przy tej cenie i specyfikacji to sprzęt dla entuzjastów/profesjonalistów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warto też wspomnieć o CADowcach (elipsy, okręgi są gładkie bez widocznego schodkowania), ale w przypadku takiej rozdzielczości to wchodzi w grę zewnętrzny monitor o przekątnej 24-30 cali.

 

Dobrze byłoby aby producenci software'u zadbali o dynamiczne przeskalowywanie okien i przede wszystkim czcionek. Nie wiem jak to wygląda na MacOS, ale pod np. Vistą powiększone czcionki wyglądają nieproporcjonalnie względem okien.

 

Podobnie jak Rikki na początku miałem pretensje po co w Thinkpadach zaczęli stosować matryce 1920x1080. Przecież obiekty na ekranie są tak małe, kropek w Wordzie nie widać. Wcześniej pracowałem na 1024x768, 1280x800. Dopiero po przyzwyczajeniu się, doceniłem "miękki i gładki" wyświetlany obraz bez widocznych pikseli.

Edytowane przez Grimlock

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo malowanie obrazu w Photoshopie o dużej rozdzielczości / dpi bez konieczności ciągłego zoomowania

No tu akurat w drugą stronę. ;) Jeśli chcesz wykonać pracę ekstremalnie dokładnie, to musisz bardzo przyzoomować, bo Twój wzrok nie ogarnie pojedynczego piksela na takim ugęszczeniu. No. ;) No i co do argumentacji mniej męczącego się wzroku, to tylko pod warunkiem przystosowania aplikacji pod taką rozdzielczość - muszą być relatywnie "większe" ikonki.

 

Standardowa wielkość plamki to od 0.26mm do 0.28mm i w takich warunkach pracuje się komfortowo. O ile niczego nie skopałem, wielkość plamki tego Apple'a to ~ 0.118mm , więc tragicznie mało przy zastosowaniu obecnego oprogramowania. Oczywiste jest, że im więcej pixeli tym dokładniej, także cieszę się z zaistniałej sytuacji, ale Apple musi to udźwignąć i wszystkie aplikacje przerobić na "HighRes". ;) Przeglądanie internetu również będzie musiało być zrealizowane za pomocą "lupy", także nie liczyłbym na zwiększenie miejsca roboczego a jedynie na poprawienie jakości w wyświetlaniu.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tu akurat w drugą stronę. ;) Jeśli chcesz wykonać pracę ekstremalnie dokładnie, to musisz bardzo przyzoomować, bo Twój wzrok nie ogarnie pojedynczego piksela na takim ugęszczeniu. No. ;) No i co do argumentacji mniej męczącego się wzroku, to tylko pod warunkiem przystosowania aplikacji pod taką rozdzielczość - muszą być relatywnie "większe" ikonki.

Przecież wiesz, o co mi chodzi. ;) Szkic w 100% z możliwością otwarcia wielu paneli a w detalach zoom 800% zachowując ostrość z racji ilości pixeli. Tworzenie rysunku / grafiki to jedno a dopracowywanie szczegółów to drugie.

 

1) Tak jak pisałem aplikacje są przeportowane na hi-res a w opcjach jest wybór wielkości czcionek.

2) O ile więcej miejsca w tekście rzeczywiście nie ma sensu o tyle w edytorach zdjęć/video jak najbardziej (wspomiany materiał FullHD w FCPX).

Dołączona grafika

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny panelik, no i Apple mogłoby podążać tą ścieżką, oczywiście zachowując aktualne ceny. ;) Zwłaszcza pamiętając, że matryce Apple, co prawda nie są to EIZO, ale wyświetlają kolory lepiej niż wszelkie Samsungi/HP/Dell'e itd. Szkoda, że to pobożne życzenie. Zapewne cena na start będzie zaporowa a konkurencja będzie miała czas wytworzyć swoje, tańsze matryce.

 

Właśnie tego się obawiałem kupując swój monitor FullHD, że zacznie się niebawem wyścig na rozdzielczość i znowu zostanę z ręką w nocniku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to jakie ma zastosowanie, tak wysokiej rozdzielczości, na tak małej powierzchni? Jakie korzyści z tego wynikają?

 

Ostre i gładkie czcionki. Ostry i naturalny obraz, bez ziarna.

 

I pomyśleć, że narzekałem na rozdzielczość 1920x1080 w przypadku czternastocalowej matrycy Thinkpada T61p ;)

 

Pewnie dla tego że nieprawidłowo jej używałeś (bez powiększania wszystkiego ... do np. 150%). Wysoka rozdzielczość to dobra rzecz, pod warunkiem że ją z głową wykorzystasz.

 

Dobrze byłoby aby producenci software'u zadbali o dynamiczne przeskalowywanie okien i przede wszystkim czcionek. Nie wiem jak to wygląda na MacOS, ale pod np. Vistą powiększone czcionki wyglądają nieproporcjonalnie względem okien.

 

Miałem Vistę i nic takiego sobie nie przypominam ... zwiększałem DPI o kilka-kilkanaście-dwadzieścia kilka % i wszystko proporcjonalnie się skalowało. No chyba że masz na myśli niektóre aplikacje innych firm, uruchamianych pod windows - ale tu już pretensje chyba raczej do tych zewnętrznych firm.

 

Standardowa wielkość plamki to od 0.26mm do 0.28mm i w takich warunkach pracuje się komfortowo.

 

Standardowa wielkość plamki to wg. ŁindoŁs 0,264mm czyli 96 dpi. W praktyce takie podejście "standardowej plamki" jest reliktem. Podobnie jak mówienie że przy takim pikselu pracuje się komfortowo. Otóż mi się nie pracuje komfortowo, bez powiększenia, nawet na pikselu 0,282mm. Natomiast na pikselu ~0,25 mm pracuje mi się świetnie - po skalowaniu oczywiście. Edytowane przez Kyle
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrzuciłem na Osła, wrzucę i tu: Macintosh Performance Guide: MacBook Pro Retina has SOLDERED MEMORY

I wcale mnie to nie cieszy, bo niedługo się okaże, że producenci przenośnych PC (laptopów "normalnych", znaczy) też dojdą do wniosku, że user nie potrzebuje rozbudowywać laptopa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

coś czuje, że te korzyści na wyrost wymyślone,

 

brak ziarna? ja sobie włączyłem na moim laptopie 1440 x 900 i jakie ziarno? To nie telewizory CRT.

 

Mówicie o filmach? Bo to dużo od kompresji zależy, jak wiecie.

Okrąglejsze koła, beak ząbkowania? Moim zdaniem to dużo od programu zależy niż od tego jaki jest panel.

 

Ale ja nie wiem gdzie Wy ząbkowanie widzicie, już w 1999 roku jak robiłem sobie rzeczy na Corelu, to finałowy efekt był bez ząbkowania. No fakt jak na programie dasz zoom 1000% to bedziesz miał ząbki. Jednak nie takie jak w Paincie^_^ lecz wygładzone różnymi filtrami.

 

 

Inna sprawa to zapisywanie renderowanych clipów w takiej rozdzielczości, ile to bedzie zajmowało, i kto to wykorzysta??? Jak nawet najładniejszy obraz na świecie to 1980x1080 czyli te Full HD!

 

Duzy przerost formy nad treścią,

 

 

zakładam się o kiść bananów, że w obecnych czasach do niczego się to nie wykorzysta oraz więcej, będzie to dodatkowo obciążało zasoby przez co mniej maki bedą energooszczędne. Problematyczne bedzie to dla tych co bedą chcieli sobie pograć w natywnej rozdzielczosci!

 

Taka mała powierzchnia to nawet 1980 się nie nadaje moim zdaniem!

Nie odnosze do profesjonalnych zastosowań CAD, bo się nie znam zbyt, jednak trochę pracowałem nad tego typu programach, nawet skomplikowane layouty różnych zestawów maszyn i połączeń były normalnie widoczne, z rodzielczością 1600xcos tam 17 cali lap, i nie było mowy o czymś takim jak problem z ząbkowanie.

 

 

jednak tak jak zawsze

Poczekam zobacze porównam!

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zakładam się o kiść bananów, że w obecnych czasach do niczego się to nie wykorzysta oraz więcej, będzie to dodatkowo obciążało zasoby przez co mniej maki bedą energooszczędne. Problematyczne bedzie to dla tych co bedą chcieli sobie pograć w natywnej rozdzielczosci!

 

Zamysł mają dobry i chwała im za to. Już dawno ludzkość narzekała na jakość grafiki ekranowej - właśnie przez piksele. Była do niedawna nieprzekraczalna pewna granica i z większej albo mniejszej odległości po prostu było widać piksele. Różnie z tymi pikselami walczono. W ubiegłym wieku powstały m.in. monitory wektorowe, które nie miały pikseli. Niestety, nie sprawdziły się. No więc wrócono do kwadratów większych, lub mniejszych. W ciszy obiecując sobie, że pewnego dnia rozdzielczość ekranowa dogoni rozdzielczość druku. No i teraz jest szansa wreszcie ten druk dogonić. W telefonach od jakiegoś już czasu są matryce mające 250+ ppi. Jeżeli można to zrobić w telefonie, to dlaczego nie w komputerze?

 

 

Pokażę Ci ciekawą rzecz:

post-21135-0-81874500-1340094396_thumb.png

(windowsowy cleartype, powiększenie).

Nie mam jak zrobić zdjęcia ekranu w 100% z tym samym tekstem, bo aparat mi wyparował, ale mniejsza o to.

Wiesz, dlaczego ten tekst ma z jednej strony czerwone zabarwienie, a z drugiej niebieskie? Bo marna rozdzielczość obecnych ekranów i specyficzna konstrukcja pojedynczego piksela powodują, że najbardziej wierne odwzorowanie tekstu uzyskuje się oszukując ludzkie oko właśnie w taki sposób. Ot - ostrzejszy tekst uzyskasz świecąc konkretne subpiksele (nie całe). Na klasycznych monitorach wypada to na niebieski subpiksel z jednej i czerwony z drugiej, bo taka jest konstrukcja ich matryc. Jak zejdziesz w rozmiarze piksela tak, żeby mieć podobną do tej w druku, to czegoś takiego na 100% nie zauważysz. Ja na monitorze, na którym akurat piszę, widzę czasem te czerwone i niebieskie przebarwienia przy tekstach mniejszych rozmiarów.

 

Najładniejszy obraz na świecie to w tej chwili już nie HD. To, że HD jest popularny, nie znaczy że nie ma czegoś lepszego. Wpisz na Youtube 4K.

Ja marzę o czasach, w których rozdzielczość (jakakolwiek, czy na ekranie, czy w druku) przestanie mieć znaczenie. Jeżeli ma się do tego przyczynić Apple, to chylę czoła. Niech tylko nie patentują tego na tysiąc różnych sposobów.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ma się do tego przyczynić Apple, to chylę czoła. Niech tylko nie patentują tego na tysiąc różnych sposobów.

 

Zanim Apple wypuściło sprzęt z matrycą 2800x1800, Intel kilka tygodni wcześniej na jednej z konferencji przedstawił materiały o konieczności znacznego zwiększenia rozdzielczości monitorów/wyświetlaczy. Na PPC był news o tym. Tak więc niedługo powinniśmy spodziewać się wysypu modeli obsługujących rozdzielczości 2550+ od konkurencji Dołączona grafika

Edytowane przez Grimlock

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...