Skocz do zawartości
Mardok

Samsung Series 5

Rekomendowane odpowiedzi

Taka mała uwaga dla posiadaczy tego sprzętu, uważajcie bardzo podczas upgrade Windows 8 do 8.1 - mój sprzęt po tej operacji (która odbyła się wczoraj) w poniedziałek leci na serwis (zaznaczam że Samsung na swojej stronie pisze iż ten model można spokojnie aktualizować do 8.1). Do głowy mi nie przyszło że może się stać taka "dziwna" rzecz, sprzęt utknął w tak zwanym Boot Loop - czyli logo Windows 8.1 potem Blue Screen potem restart i tak w kółko. Na normalnym komputerze człowiek by poprostu system zainstalował od nowa ale nie Samsung miał inny pomysł. Komputer działa w trybie UEFI Fast Boot - nawet klawiatura nie działa podczas startu czyli nie wejdziemy do biosu, nie dostaniemy się do Boot Menu ani nie wciśniemy sobie Shift+F8 czy tam F9, dodam że podpięcie czegokolwiek na USB (inna klawiatura/napęd zewnętrzny) też nie daje żadnego efektu. No i mam super przyjazny UEFI od Samsunga :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Konkretny sprzęt to: Samsung Seria 5 Ultrabook™ NP530U3C-A05PL

 

Po całym dniu walki:

 

1. Należało wytargać HDD z Ultrabook'a i podłączyć do desktop'a.

2. Na desktopie zgrać wszystkie dane i za pomocą diskpart i opcji clean wyczyścić HDD.

3. Wsadzić HDD z powrotem do Ultrabook'a i z bootowalnego PenDrive zainstalować system.

 

Dysk musiał być zupełnie czysty bo do inaczej bios nie próbował automatycznie bootować z innych nośników a przypominam że klawiatura w biosie nie działała tak więc niemożna było ręcznie wybrać napędu. Po instalacji systemu wszystko działa ba! teraz to nawet do biosu można wejść ... I to ma być sprzęt za 3,5k zł ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ze swojej strony powiem tyle kij ile wyszukiwanie aktualizacji trwa póki system chce potem wstać ... Jak dzwoniłem do Samsunga kazali od razu wysyłać sprzęt (widać nie pierwszy przypadek), no cóż teraz mam czysty system bez żadnych "samsungowych pomagaczy" i wszystko działa jak należy. Dawno nie miałem takich "kombinacji alpejskich" z tak banalną rzeczą!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie niestety wyczyszczenie dysku nie pomogło. Dalej nie da się wejść do BIOSu. Wciskanie F2 powoduje restart komputera. Recovery wcześniej też nie zadziałało bo po wgraniu się aplikacji następował reset. Nowej windy nie da się zainstalować bo nawet jak się łaskawie zbootuje z pena to instalator windows nie widzi dysku.

U kumpla na 15 calowym Samsungu po instalacji update do 8.1 przestała działać karta graficzna ATI i nie działa nawet po przywróceniu do fabrycznego Windowsa.

Edytowane przez Eragorin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie niestety wyczyszczenie dysku nie pomogło. Dalej nie da się wejść do BIOSu. Wciskanie F2 powoduje restart komputera. Recovery wcześniej też nie zadziałało bo po wgraniu się aplikacji następował reset. Nowej windy nie da się zainstalować bo nawet jak się łaskawie zbootuje z pena to instalator windows nie widzi dysku.

U kumpla na 15 calowym Samsungu po instalacji update do 8.1 przestała działać karta graficzna ATI i nie działa nawet po przywróceniu do fabrycznego Windowsa.

U mnie to był nawet problem z wejściem w Recovery Mode: Musiałem odłączyć HDD i włączyć komputer wtedy łaskawie mnie UEFI poinformowało że nie może zabootować z żadnego napędu i mam wcisnąć F4 - w tym momencie (na włączonym sprzęcie) musiałem podłączyć HDD i dopiero nacisnąć F4 wtedy wszystko ładnie się odpaliło i niby przywróciło. Wstała Win8 i nawet mogłem założyć użytkownika i wybrać kolor tła ale po restarcie systemu był powrót do boot loop. Zobacz czy u ciebie po wyciągnięciu HDD będzie działał BIOS, jak tak spróbuj zmienić tryb SATA na IDE może sprawi aby instalator zobaczył HDD.

 

Jaki masz konkretnie model i jaki system próbujesz zainstalować? U mnie bios po wyczyszczeniu HDD też nie działała dopiero po poprawnej instalacji systemu mogłem tam wejść - ah ten UEFI :/

 

Ja na moim NP530U3C-A04PL przeszedłem aktualizację całkiem gładko, bez najmniejszych kłopotów.

I tak powinno być u wszystkich ale jak widać nie jest Dołączona grafika Edytowane przez Mardok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Konkretnie mam model NP530U3C-A05PL.

Zrobiłem z dyskiem tak jak poleciłeś. Nacisnąłem F4 odpaliło się Recovery. Pojawił się animowany pasek, że program coś robi i wtedy nagły restart. Więcej recovery po naciśniećiu F4 nie weszło.

Próbowałem zainstalować Win8 z uczelni ale instalator nie widzi dysku.

Jak włożyłem do Samsunga drugi dysk z zainstalowanym już Windowsem to komputer się normalnie uruchomił i działa ale do biosu dalej nie można wejść. 

Chyba tylko serwis mi pozostaje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Konkretnie mam model NP530U3C-A05PL.

Zrobiłem z dyskiem tak jak poleciłeś. Nacisnąłem F4 odpaliło się Recovery. Pojawił się animowany pasek, że program coś robi i wtedy nagły restart. Więcej recovery po naciśniećiu F4 nie weszło.

Próbowałem zainstalować Win8 z uczelni ale instalator nie widzi dysku.

Jak włożyłem do Samsunga drugi dysk z zainstalowanym już Windowsem to komputer się normalnie uruchomił i działa ale do biosu dalej nie można wejść. 

Chyba tylko serwis mi pozostaje.

Czyli ten sam model co mój. U mnie też instalator nie widział na początku tego dysku 500GB (widział ten 24GB z cache) - okazało się że nie docisnąłem dobrze tej taśmy do płyty. Instalator Windows 8 widzi ten kontroler i powinien wykryć oba dyski. I tak jak wspomniałem wyżej BIOS dopiero zaczął mi działać dopiero po poprawnej instalacji Windows 8 - tak to jest jak system myśli za użytkownika ....

 

Jeszcze pytanie pomocnicze dysk wyczyściłeś za pomocą diskpart i opcji clean ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyściłem Diskpartem. Instalator nie widzi nawet tego 24 GB.

Oj jak nie widzi nawet tego 24GB to już całkiem coś jest nie tak, u mnie wykrył w końcu oba i się zainstalował - kopia też z MSDNAA czy jak to się teraz DreamSpark nazywa czy jakoś tak - instalowane z PenDrive.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cóż też podejrzewam że to UEFI coś "marudzi" - przyznam szczerzę że jeszcze nigdy się tak nie musiałem mordować aby durny system zainstalować jak na tym sprzęcie ;/ A jak zapuścisz instalację na innym komputerze i po pierwszym restarcie wsadzisz w Samsunga to działa Ci już system? Może mało eleganckie rozwiązanie ale zawsze coś Dołączona grafika

 

U mnie bios zaczął działać dopiero jak miałem w pełni sprawny system i w nim dałem "zamknij system" - dopiero UEFI odżyło i zaczęło reagować na F2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cóż też podejrzewam że to UEFI coś "marudzi" - przyznam szczerzę że jeszcze nigdy się tak nie musiałem mordować aby durny system zainstalować jak na tym sprzęcie ;/ A jak zapuścisz instalację na innym komputerze i po pierwszym restarcie wsadzisz w Samsunga to działa Ci już system? Może mało eleganckie rozwiązanie ale zawsze coś Dołączona grafika

 

Wtedy zadziała. Mam działający system ale Bios dalej trup. Pozatym nie idzie się zbootować np. systemem przenośnym z USB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

U mnie też wystąpił problem podczas aktualizacji tak jak tu opisujecie. Wykonałem następujące czynności:

1) uruchomiłem komputer bez dysku,

2) włożyłem dysk i nacisnąłem F4 aby uruchomić recovery (przed aktualizacja wykonałem backup partycji systemowej),

W tej chwili także system się nie uruchamia pojawia się bluescreen a następnie niebieskie okno o nazwie Odzyskiwanie znajduje się tam informacja aby użyć nośnika instalacyjnego w celu naprawy (niestety w tej chwili nie posiadam, będę walczył z tym popołudniu) jak i mam możliwość uruchomienia trybu awaryjnego (nic to nie daje) i możliwość uruchomienia UEFI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wtedy zadziała. Mam działający system ale Bios dalej trup. Pozatym nie idzie się zbootować np. systemem przenośnym z USB.

Jak jest system to już połowa sukcesu, można poczekać na jakaś aktualizację biosu - jak nie to już tylko serwis pozostaje.

 

Witam.

U mnie też wystąpił problem podczas aktualizacji tak jak tu opisujecie. Wykonałem następujące czynności:

1) uruchomiłem komputer bez dysku,

2) włożyłem dysk i nacisnąłem F4 aby uruchomić recovery (przed aktualizacja wykonałem backup partycji systemowej),

W tej chwili także system się nie uruchamia pojawia się bluescreen a następnie niebieskie okno o nazwie Odzyskiwanie znajduje się tam informacja aby użyć nośnika instalacyjnego w celu naprawy (niestety w tej chwili nie posiadam, będę walczył z tym popołudniu) jak i mam możliwość uruchomienia trybu awaryjnego (nic to nie daje) i możliwość uruchomienia UEFI.

Jak już wyżej pisaliśmy - nie udało się nam użyć recovery z sukcesem - opisane metody pozwalają tylko na zainstalowanie odnowa systemu z nośników innych niż partycja recovery. Dodatkowo zaznaczam iż użycie diskpart i celan całkowicie wyczyszcza dysk włącznie z partycją recovery.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak jest system to już połowa sukcesu, można poczekać na jakaś aktualizację biosu - jak nie to już tylko serwis pozostaje.

Aktualizacja biosu niestety nic nie pomorze bo SW Update nie widzi go wcale, a jak ściągnąłem plik ręcznie to napisał, że nie może uaktualnić. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na wersji BIOS-u P09ABH to się Wam wydarzyło, czy na którejś wcześniejszej?

 

Czego konkretnie nie widzi SW Update. BIOS-u jak wiadomo nie ściągamy przez SW Update tylko istnieje do tego osobna aplikacja. SW Update jest zresztą kompletnie bez sensu do celów aktualizacji sterowników. Nadaje się to tylko do aktualizacji aplikacji Samsunga.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja biosu niestety nic nie pomorze bo SW Update nie widzi go wcale, a jak ściągnąłem plik ręcznie to napisał, że nie może uaktualnić.

Miałem na myśli że może z czasem nowa wersja wyjdzie bo coraz więcej użytkowników zaczyna mnie tego typu problemy.

 

Na wersji BIOS-u P09ABH to się Wam wydarzyło, czy na którejś wcześniejszej?

 

Czego konkretnie nie widzi SW Update. BIOS-u jak wiadomo nie ściągamy przez SW Update tylko istnieje do tego osobna aplikacja. SW Update jest zresztą kompletnie bez sensu do celów aktualizacji sterowników. Nadaje się to tylko do aktualizacji aplikacji Samsunga.

U mnie problem wystąpił na najnowszej wersji biosu czyli właśnie - P09ABH.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji zapytam czy nie zetknął się ktoś z informacją na co da się podmienić to intelowe wifi Centrino? Nie jestem z niego zadowolony, znacznie stabilniej działała mi karta wifi+BT o teoretycznie gorszej specyfikacji (do 72) czyli Azurewave AW-NB047H. Czekania na udane intelo-drivery mam dość.

 

Tylko znając uefi samsungowe przewiduję szykany. Może ktoś się zetknął z podmiana na nie intelową kartę wifi+bt?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam już miałem problemy z WiFi na tym sprzęcie, czasem po włączeniu trybu samolotowego a potem jego wyłączeniu dostaję komunikat "WiFi wyłączone" i albo uruchomię narzędzie do rozwiązywania problemów które coś tam sobie pomięli albo przeładuję system ... Natomiast co do samej wymiany modułu to z tego co widzę po zdjęciach operacja jak najbardziej możliwa ale czy UEFI nie sprawi problemów tego już nie potrafię przewidzieć.

 

Dałem trochę ciała że zainstalowałem Windows 8 Pro zamiast 8.1 ale cóż jak wrócę do domu zrobię Ghost'a dysku i spróbuje jeszcze raz zaktualizować do 8.1 jak się nie uda to przynajmniej będę miał do czego wrócić ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem już po kontakcie z Samsungiem. Jutro albo pojutrze ma do mnie kurier po laptopa przyjechać. Chyba mieli sporo zgłoszeń bo ciężko było się dodzwonić. Konsultant po konsultacji z technikiem stwierdził, że problem nie wynikł raczej z update do 8.1 plus standartowe pytanie czy laptop nie zalany.

Pewnie w serwisie będzie sapanie, że cały dysk wyczyszczony i pewnie będą wołali kasę za przywrócenie partycji recovery.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem już po kontakcie z Samsungiem. Jutro albo pojutrze ma do mnie kurier po laptopa przyjechać. Chyba mieli sporo zgłoszeń bo ciężko było się dodzwonić. Konsultant po konsultacji z technikiem stwierdził, że problem nie wynikł raczej z update do 8.1 plus standartowe pytanie czy laptop nie zalany.

Pewnie w serwisie będzie sapanie, że cały dysk wyczyszczony i pewnie będą wołali kasę za przywrócenie partycji recovery.

Też się kontaktowałem z Samsungiem chyba w Piątek jak wspomniałem o Boot loop od razu mówili aby słać do nich, nie było więcej pytań. Widać problem dość częsty ... Niestety u mnie to sprzęt służbowy a więc potrzebny mi na co dzień i dane jakie mam na nim pochodzą pod "wrażliwe" więc kombinowałem :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też się kontaktowałem z Samsungiem chyba w Piątek jak wspomniałem o Boot loop od razu mówili aby słać do nich, nie było więcej pytań. Widać problem dość częsty ... Niestety u mnie to sprzęt służbowy a więc potrzebny mi na co dzień i dane jakie mam na nim pochodzą pod "wrażliwe" więc kombinowałem :/

Jakby się dało z Biosu korzystać normalnie i instalować system z pena to też bym nie wysyłał. Na dysku też niestety dane "wrażliwe" jak by wyciekły to niestety można się z prokuratorem zapoznać. Więc dane przegrane na drugi dysk a ten cały nadpisany losowymi. Konsultant mówił, że pewnie serwis będzie się dąsał, że partycje recovery też usunięte. Wyboru nie było bo program albo nadpsuje cały dysk albo wcale, takie wytyczne ochrony danych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie właśnie skończyłem Ghost'a robić (pełny obraz dysku), ~1h trwało i teraz pobiera się 8.1 Pro. Zobaczymy czy tym razem się uda ...

 

... No i tym razem wszystko przeszło jak należy, w dodatku wybierając 8.1 z Windows Store zainstalował się system z kluczem od Samsunga - Nadpisując mojego 8 Pro z DreamSpark więc w sumie jest jak być powinno Dołączona grafika

Edytowane przez Mardok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

czy ja dobrze zrozumiałem - czy można zainstalować system windows (w moim przypadku win 7) na tym samsungu (w moim przypadku NP530U3B-A03PL z i3) nie z partycji recovery, a właśnie z zewnętrznego źródła? bardzo chciałbym tak zrobić, gdyż mam serdecznie dość tych samsungowych beznadziejnych programów.

 

a w ogóle to mam ogromne wrażenie, że laptop jest bardzo mulasty. Mam go już rok i za każdym razem, gdy korzystam z lapka innej osoby to wydaje mi się, że mój chodzi wyjatkowo wolno. Nie mam zainstalowanych żadnych dziwnych programów - tylko samsung recovery, avast.

 

jak otwieram przeglądarkę (ie czy chrome) to komp myśli dobre kilka sekund zanim strona się wyświetli, to samo przy odczycie z pendrive, kopiowaniu plików pomiędzy partycjami. ogólnie to nie jestem zadowolony z niego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Tolokan_PL:

Jak nie masz problemów z wejściem do biosu (klawisz F2) czy do boot menu (bodajże F10) to jak najbardziej możesz zainstalować czysty system (ja tak właśnie robiłem). Możliwości są dwie albo z bootowalnego PenDrive z instalacją systemu albo z zewnętrznego napędu optycznego - i jak chcesz to też możesz się pozbyć wszystkich "Samsungowych pomagaczy i partycji" ale to może spowodować późniejsze problemy z ewentualnym serwisem ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a w ogóle to mam ogromne wrażenie, że laptop jest bardzo mulasty. Mam go już rok i za każdym razem, gdy korzystam z lapka innej osoby to wydaje mi się, że mój chodzi wyjatkowo wolno. Nie mam zainstalowanych żadnych dziwnych programów - tylko samsung recovery, avast.

 

Też mam wersję na i3, tylko ivy i nieznacznie większym express cache, i zdecydowanie nie jest mulasty. Przy czym driverów nie używam tych samsungowych, tylko nowe zawsze daję (wifi, bt, grafika, dźwięk, chipset), choć nie sądzę aby akurat to miało decydujące znaczenie

 

W pierwszym podejściu obstawiam winę avasta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do dźwięku Realteka najlepsza wersja (u mnie) to 6.0.1.7058.

 

Są już jakieś lekko nowsze wersje, ale nie chce mi się sprawdzać, bo nie ma to sensu za często. W każdym razie wersje 7059 oraz 7060 się nie instalują prawidlowo.

http://station-drivers.com/index.php/articles/397-realtek-hda-version-r2-75-7058-whql

 

Do tp ELAN 11.14.3.1

http://www.station-drivers.com/index.php/listes-constructeurs/217-elan-microelectronics

 

Do grafiki ja używam akurat od dość dawna wersji 10.18.10.3325, czyli sporo nowszej, ale to chyba jeden pies jak nie do Haswella.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...