Skocz do zawartości
xDCriss

Projekt bloku na procesor (potrzebna opinia bardziej doświadczonych)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam zamiar zrobienia drugiego bloku na procesor. zrobiłem wstępny projekt i chciał bym żebyście go ocenili. Projekt części miedzianej jest  skończony ale topu z plexi jeszcze nie (wzorowałem się na bloku EK Water Blocks EK Supremacy - Plexi Nickel CSQ ale nie do końca wiem jak tam jest to zbudowane dlatego prosiłbym o jakiś schemacik co i jak tam miałoby być)

 

http://imageshack.us/photo/my-images/62/kbzz.jpg/

 

http://imageshack.us/photo/my-images/837/h0t4.jpg/

 

 

miałem problem ze wstawieniem zdjęć więc są linki

Edytowane przez xDCriss

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś mi się to słabe wydaje. Woda poleci tam gdzie ma mniejsze opory czyli szerokim kanałem w koło, zamiast przez żeberka. Same żeberka powinny też podchodzić pod sam top, inaczej woda będzie je głaskać po grzbietach a nie przepływać między nimi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak Klaus powiedział - to w ogóle nie zadziała, jeżeli woda będzie miała możliwość ominięcia żeberek. W dodatku nawet po poprawce wydajne to też nie będzie, powierzchnia oddawania ciepła jest tu bardzo mała. Przyjrzyj się wnętrzom bloków takich, jak Supremacy, Extreme HF, Raystorm, czy CPU-380, różnicę widać na kilometr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na pewno w orginałach są cieńsze żeberka, patrzyliście na top?? jest tak zbudowany że wlot jest nad żeberkami i sam top jest dociśnięty do nich przez co przepływ jest wymuszony najpierw przez żeberka następnie woda poleci do okoła nich i do wylotu. sugerowałem się właśnie budową ek supermacy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz rozumiem ;) Jest jednak dalej problem, cieczy będzie łatwiej pokonać najkrótszą drogę od wlotu do wylotu. Niewiele jej poleci przez całe żeberka. Nie ma też sensu przycinać żeberek na wysokość, rób je pod top płaski.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tym bloku z tego co pamiętam jest "blaszka", która ma za zadanie wymusić przepływ po żeberkach. Jej powierzchnia jest prawie taka jak żeberek, przykłada się ją oringiem do topu, wlot jest nad tą blaszką, woda nie leci na boki tylko poprzed dziurę w blaszce kieruje się do żeberek, a z żeberek leci do wylotu, który jest już poza blaszką.

 

http://www.ekwb.com/shop/blocks/block-spare-parts/jets/ek-jet-supreme-hf-6.html

 

http://www.ekwb.com/shop/media/catalog/product/cache/1/image/5e06319eda06f020e43594a9c230972d/j/p/jp4-1x800.jpg

Edytowane przez OCM4n14k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Blaszka, o której mówisz, to dysza. Jej zadaniem nie jest wymusić przepływu przez żeberka (równie dobrze top bloku mógłby dokładnie do nich przylegać), ale rozprowadzić płyn na szerokość wszystkich finów i przepuścić go pod większym ciśnieniem na środek bloku.

Edytowane przez Dammeron

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Blaszkę, o której tak namiętnie się rozpisujecie i cały mechanizm działania możecie również oblukać w temacie założonym prze ze mnie tutaj:

 

http://forum.purepc.pl/topic/322413-koolance-cpu-360-rev-11/?hl=%2Bkoolance+%2Bcpu 

 

Dotyczy Koolance CPU 360, ale zasada ta sama.

Zrobienie tego samemu to duuuże wyzwanie. Nie żebym odradzał. Daj znać co i jak - może jakiś worklog?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Blaszkę, o której tak namiętnie się rozpisujecie i cały mechanizm działania możecie również oblukać w temacie założonym prze ze mnie tutaj:

 

http://forum.purepc.pl/topic/322413-koolance-cpu-360-rev-11/?hl=%2Bkoolance+%2Bcpu

 

Dotyczy Koolance CPU 360, ale zasada ta sama.

Zrobienie tego samemu to duuuże wyzwanie. Nie żebym odradzał. Daj znać co i jak - może jakiś worklog?

 

Nie "możecie", tylko "możesz". :P Ja już się dość napatrzyłem na swoje i cudze bloki przez ostatnie 10 lat. :)

 

Do autora - robienie własnego bloku to dość ciekawe doświadczenie, choć to już nie to, co kiedyś. Obecne konstrukcje bloków mają "wyżyłowane" parametry i wyniki wydajności - ciężko samemu zrobić coś, co choćby zbliży się do nich. Poza tym większość konstrukcji amatorskich to bloki ze spodem w kratę - chyba najwydajniejsze, jakie można zrobić w domowych warunkach, a takich to już było mnóstwo (począwszy od bloków Kyńka i Miśka).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Dammeron

 

To jasne, że ten element zwiększa ciśnienie, ale także powoduje, że płyn zaczyna przepływać od środka żeberek i rozchodzi się na boki. Po prostu nie napisałem o tym Dołączona grafika.

Edytowane przez OCM4n14k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to projekt topu skończony 

oto jego efekty

Dołączona grafika
 
Dołączona grafika
 
Dołączona grafika
 

Dammeron (od na post #13)

 

Jestem świadomy że nie uzyskam wydajności jak w orginalnych blokach. Chodzi mi głownie o wyciszenie PC a tak wogle mam procesor AMD Fx 4300 więc on raczej nie potrzebuje aż tak mocnego chłodzenia.

Konstrukcja ze spodem w kratę nie podoba mi się i sądzę że moja będzie wydajniejsza i to sporo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twoja będzie mniej oporowa (choć tu też sprawa rozbija się o szczegóły). Ale przy tak grubych żebrach i szerokich szczelinach wg mnie nie uzyskasz lepszej wydajności niż w "kostkowym". Przesunąłbym też wlot na środek, inaczej znacznie zmniejszysz sobie przepływ pomiędzy dalszymi finami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marnie to widzę.

Dlaczego?

Bo na ostatnim obrazku masz źle skierowane płaszczyzny powierzchni - widać to po kolorze.

 

Inne mankamenty:

1. Wykonywanie otworów z zaokrąglonymi rogami będzie znacznie prostsze, bo wykonywane to będzie frezem. Poza tym woda nie lubi ostrych kantów.

2. Jeśli chcesz zostawić taką ściankę w podstawie bloku, czyli zablokować przepływ z jednj strony, to będzie to bardzo trudne do wykonania.

3. Nie rozumiem czemu woda ma opływać cały blok dookoła i wypływać otworem obok wlotu. Takie tworzenie otworów tylko wymusza jeszcze więcej cięcia oraz osłabia materiał między otworami.

4. Jak masz te dwa otwory, to sprawdzałeś wymiary ze złączkami? Jeśli jest to typowy blok na CPU to te otwory są nadzwyczaj małe i takich złączek raczej nie znajdziesz, chyba że choinkowe.

 

Nie bez znaczenia powstało to:

 

Dołączona grafika

Nowe bloki na procesory jednak mają wprowadzenie wody wprost na środek, aby wykorzystać ciśnienie i przepływ cieczy na odbieranie ciepła z najcieplejszego punktu na bloku, który jest dokładnie nad rdzeniem.

Edytowane przez _KaszpiR_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za swoją opinię Dołączona grafika możliwe że przerobie projekt by bardziej upodobnic go do tego bloku który zamieściłeś rogi były by zaokrąglone tutaj tylko tak narysowalem.. Ta uszczelka w bloku powyżej szczelnie oddziela dwie połowy bloków by wymusić przepływ przez żeberka??

Mój projekt oparty jest o budowę bloku EK Water Blocks EK-Supremacy   tylko trochę inaczej. wybrałem ten blok na podstawę swojego projektu ponieważ jest to chyba najnowszy blok firmy EK więc powinien być najbardziej dopracowany.

dodając ściankę chciałem wymusić przepływ w odpowiednim kierunku .Bałem się że woda popłynie najkrótszą drogą do wyjścia (strzałka niebieska) a nie będzie okrążać bloku tak jak jest to pokazane fioletowymi strzałkami. Źle myślę??

Dołączona grafika

Edytowane przez xDCriss

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze - właśnie tą drogą zaznaczoną na niebiesko (mniej-więcej) woda ma płynąć.

Po drugie - w tym bloku woda płynie trochę inaczej niż ci narysowałeś.

 

Masz mój profesjonalny szkic Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Na niebiesko - woda wpływa do bloku, po czym kanałem w pleksie (topie) przepływa nad środek podstawy.

Na żółto - rozpływa się nad podstawą, a potem pod ciśnieniem wpływa na środek podstawy, i rozpływa się kanalikami na boki.

Na czerwono - po wypłynięciu z kanalików woda jest zbierana do wylotu, już bez żadnych udziwnień, żeby nie stawiać zbędnego oporu.

 

Edit: Ehh, ja głupi jakieś ciach!ły w paincie rysuję, a na jutubie filmik, na którym wszystko sto razy lepiej widać ;) Obejrzyj sobie to, powinno rozwiać wątpliwości

Edytowane przez Hejger

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie :) projekt uległ kilku zmianom za chwilę wrzucę fotki 

Dołączona grafika
 
 
Dołączona grafika
 
Teraz jak widać dodałem więcej żeberek i są cieńsze, reszta nie uległa zmianie
 
Dołączona grafika
 
Top jest zupełnie od początku zrobiony we wcześniejszych projektach zupełnie zapomniałem o mocowaniach bloku do płyty zdecydowałem się na takie połączenie bo myślę że będzie lepiej wygląda niż z taką ramką jaką dodaje Ek do mocowania pod AMD. Wlot został przesunięty na środek.
 
Dołączona grafika
 
 
Dołączona grafika
 
C do samego wykończenia nie jestem pewien myślałem żeby od środka zmatowić a całą resztę wypolerować na wysoki połysk. Co o tym myślicie??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...