Skocz do zawartości
Caleb

Intel Haswell Core i7-4000 / Core i5-4000 - Testy w 1 poście

Rekomendowane odpowiedzi

Hmm.. Miał ktoś z wam problem podczas update biosu na MSI Z87-G45 Gaming?

Płyta ze sklepu ma v.1.1, więc pobrałem ze strony producenta najnowszy v.1.3, rozpakowałem i wrzuciłem na pendrive. W biosie opcja M-Flash - wybieram plik, zatwierdzam i... freez. Zawiesza kompa. 

Pomyślałem, że tak pewnie wygląda uefi flash (bez żadnych pasków postępu itp.), ale po paru minutach zniecierpliwiony robię restart i próbuję ponownie. Dalej ten sam problem. Próbowałem również bios w wersji 1.2. Zawsze wita mnie zawieszenie kompa. 

Pendrive z partycją FAT32.

 

Jakieś pomysły? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miałem kiedyś coś podobnego z asusem, nie mogłem zauktualizować BIOSu z pena, ale bez problemów z windows....

ale taka sytuacja miała związek tylko z jedną wersją BIOSu, każda inna aktualizacja była OK.

Edytowane przez gravimag

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uff.. Udało się poprzez Live Update. Jakoś zawsze miałem awers do dodatkowego oprogramowania producentów i nie zwróciłem uwagi, że takie narzędzie mam do aktualizacji sterowników. Dzięki za info.

Dziś lub jutro będę się starał wyciągnąć stabilne 4.6GHz na powietrzu. Może się uda :) 
Batch#: L312B461

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uff.. Udało się poprzez Live Update. Jakoś zawsze miałem awers do dodatkowego oprogramowania producentów i nie zwróciłem uwagi, że takie narzędzie mam do aktualizacji sterowników. Dzięki za info.

 

Dziś lub jutro będę się starał wyciągnąć stabilne 4.6GHz na powietrzu. Może się uda Dołączona grafika 

Batch#: L312B461

 

Problem znany w necie, miałem identycznie. Już myślałem że płytę uwaliłem dzień po zakupieDołączona grafika

 

Na razie jak widzę mam najświeższy batch bo L315... szału nie robi ale jest ok.

Edytowane przez oliwer21

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak na razie to mam wrażenie, że nowy bios v1.3 bardziej popsuł niż naprawił Dołączona grafika

Teraz nie mogę ustabilizować nawet 4.5GHz. Działa poprawnie podczas normalnych codziennych zadań i w grze mmo, ale wywala się przy OCCT i LinX na próbce "20000"

Ustawienia jakie mam pisząc tego posta:

 

 

Dołączona grafika

 

 

Dołączona grafika


Dodatkowo offset +100%

Dziwi mnie, że w biosie podświetla mi na czerwono Vring już od 1.200V, gdzie podobno bezpiecznie na powietrzu jest do 1.350V

 

Edytowane przez _Sap_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejszego popołudnia stwierdziłem, że zrobię drugie podejście. Przekopałem ten temat od strony pierwszej, na spokojnie, popijając whisky - z nadzieją, że znajdę informacje i złoty środek, jak ustawić parametry i ustabilizować mojego niesfornego Haswella na 4.6...

Podchodziłem go z prawej.. podchodziłem go z lewej.. nie udało się.
Max. ustawienia jakie testowałem to:
Vcore - 1.3V
Vccin - 2.1V
Vring - 1.3V
Vdrop offset +100%

..reszta na auto.

Pomyślałem - no trudno, moja sztuka nie zrobi stabilnego 4.6GHz i trzeba próbować ustabilizować 4.5GHz.

Na początek ustawiłem:
Vcore - 1.275V
Vccin - auto
Vring - auto
Vdrop offset +100%

Jestem w trakcie testu w Aida64. Dziwi mnie trochę, że bez problemu mogę np. pisać ten post - mimo, że rdzenie są obciążone w 100%
Na Phenomie II 965@4.1 miałem z tym problem :)

Dołączona grafika

Test obecnie nadal leci. Jeżeli do godziny przejdzie bez problemu, sprawdzę w OCCT.

Może inni mający 4670k + msi z87-g45 gaming wypowiedzą się na temat w/w ustawień - jak u nich to wygląda.


A - i jeszcze jedna rzecz. Temperatury strasznie skaczą. Raz pokazuje 71st, po sekundzie skocze na 85st, by po chwili spaść do 78st. Wcześniej nie spotykałem się z tym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@UP Też się teraz bawię z MSi Z87-G45 Gaming + i5 4670K. Też bios 1.3 Mam kilka Pytań bo nie jestem zbyt doświadczony w OC. Aktualne ustawienia to 4,2 GHz przy napięciu 1,2 nic więcej nie ustawiałem, być może mogę zwiększyć jeszcze mnożnik ale temperatura na rdzeniach po 26 min w OCCT z AVX sięga na najchłodniejszym rdzeniu od 

Dołączona grafika

do na najcieplejszym:

 

Dołączona grafika
 

w teście Aida64 tempy dochodziły do max 60 stopni.

 

Chłodzenie to Thermalight HR-02 Macho BW ten 140mm. Teraz pytania:

 

na tej płycie po zmianie mnożnika automatycznie wyłącza się eist i coś tam jeszcze. CPU-Z pokazuje stale 1.197V i 4200 MHz. Czy to podczas testu czy w pulpicie. Nie wiem czy tak ma być.

Do jakich temperatur mogę go kręcić w testach z AVX? Czy nie patrzeć w ogóle na testy z AVX i testować wydajność i tempy bez AVX bo i tak gry tyle nie wygrzęją procka.

 

Edyta: 10 min( sam wyłączyłem) stabilnie 4300 MHz przy napięciu 1,220 V i Vring 1,265 test OCCT z avx tempy pod 80 stopni. 

Edytowane przez PabloWRz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procesor ma zabezpieczenie i jak dobijesz do 100st to - podobno -  zbije Ci zegary w dół. Ja osobiście nie przetestowałem tego na własnej skórze.

Co do temperatur. Ustawiłem w biosie Twoje parametry i po 15 minutach w OCCT mam max 76st na Noctua NH-U12P se2

Jak widzisz w moim wyższym poście na screen'ie, temperaturą na jednym z rdzeni doszedłem do 96st C - przy zegarze 4.5GHz i napięciu 1.275V

Ale w codziennej pracy i podczas gry w mmorpg siedziałem między 65-80st.

 

Edytowane przez _Sap_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja od wczoraj męczę 4770k.

Wszystko byłoby ok, gdyby nie temperatury.

Ustabilizowałem proca na 4.4GHz (1.21VCore), ale w OCCT temperatury osiągają 94C.

Co ciekawe, w AIDA64 mam przy takich ustawieniach tylko 79C. Czy u was też jest taka różnica?

 

Próbowałem też 4.5GHz, ale w miarę stabilnie idzie dopiero przy 1.24V co powoduje temperatury już pod 97-98C...

A może nie przejmować się tym OCCT?

Generalnie na różnych forach widać, że ludzie upodobali sobie AIDĘ i wszędzie walą screenami z niej.

Edytowane przez Dziobak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W nocy zrobiłem kilka stress testów tym razem na OCCT przy różnych ustawieniach zegara i otrzymałem takie wyniki:


1 - 4200MHz, przy napięciu 1.2v

2 - 4300MHz, przy napięciu 1.22v

Powyższe ustawienia w pełni stabilne. Temp. na rdzeniach nie przekracza 79st C.

Przy 4400MHz zaczęły się schody. Nie uzyskałem stabilności na OCCT nawet przy napięciu 1.265v.
Miałem bsody 0x124, pewnie chciałby więcej napięcia, ale przy wygrzewaniu OCCT temp podchodziły do 90st C, więc odpuściłem.

Aida64 faktycznie jest mniej wymagająca pod tym względem. 4500MHz przechodziło mi test w Aida przy 1.275v


Pytanie, czy warto podbijać napięcie o 0.055v dla 200MHz? 4300MHz też nie jest chyba złym wynikiem i przy okazji nie przekraczam 70st C przy normalnej pracy. Chyba, że macie pomysł na stabilniejsze ustawienia Vccin, Vring i ich dodatkowe ustawienia.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po paru godzinach kombinowania nadal nie wypracowałem jakiegoś sensownego ustawienia dla x45.

I chyba zostaję przy x44.

Trafił się chyba taki sobie jeśli chodzi o napięcia egzemplarz (1.22V dla x44, 1.27 lub więcej dla x45) z masakrycznie kiepskim odprowadzaniem ciepła, które już przy 1.24V daje się za bardzo we znaki. Czapy nie będę ściągał - wolę gwarancję :)

No ale mogło być gorzej, bo po różnych forach ludzie niektórzy mają wielkie problemy nawet z x42-x43 dla i7...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

_Sap_ tnij czape

 

Nie wiem czy jestem gotowy psychinicznie podjąć się tej próby :)

 

Zrobiłem podstawowy pełny test performance w 3DMark Vantage i różnica między 4.3GHz, a 4.5GHz była raptem ~600pkt dla CPU i ~40pkt dla GPU.

 

Mój XFX 7850 podkręcony na 1050MHz rdzeń i 1250MHz pamięci więcej z siebie nie wyciśnie :P  Więc chyba na dzień dzisiejszy mogę sobie większe zegary 4670k odpuścić.

 

Ale.. Jak wyjdzie nowa wersja biosu - to nie omieszkam sprawdzić czy poprawiła się sytuacja z oc na mojej sztuce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak bym się zdecydował na skalpowanie 4670k to jakiej pasty użyć na rdzeń:

1 - Coollaboratory Liquid Ultra - [Link]
 

czy
 

2 - GC-Extre­me - [Link]


GC-Extreme już zamówiłem, opinie ma bardzo dobre w środowisku OC. A Coollaboratory Liquid Ultra trochę się obawiam ze względu na jego przewodność prądową. Wiem, że klejem silikonowym mogę zabezpieczyć rezystory SMD na laminacie przy rdzeniu, ale czy warto aż tak się w to bawić. Czy będzie spora różnica w temp?

Zaznaczam, że skalpowanie na razie tylko kalkulacyjnie po głowie mi chodzi :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zaobserwowałem przy OC swojego 4670k ciekawy próg napięciowy..
do 4.6GHz potrzebuje 1.2V, do 4.7GHz 1.22V a do 4.8GHz już 1.27V... 100MHz różnicy a trzeba dołożyć 0.05V.. taka ciekawostka
dodam jeszcze że różnica w Vring jest jeszcze większa 0.15V.. 1.3V dla 4.8GHz / 1.15V dla 4.7GHz...

Edytowane przez gravimag

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...